Jump to content
teo_73

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες ώρες είχαμε τοπικές μπόρες στο εσωτερικό της Λήμνου. Τώρα, κάποιες νεφώσεις (σωρείτες), τοπικά αρκετά ανεπτυγμένοι.

Η θερμοκρασία το βράδυ, υπέροχη, δημιουργεί ανθρώπινες συνθήκες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Εγω γιατι πιστευω οτι σημερα δεν θα στρωσει ουτε μια ασταθεια. Οταν θα αναπτυσσονται θα σπανε οι σωρειτες.

Απο αυριο εχω καλές προσδοκιες μεχρι και τριτη το πολυ. 

Μακαρι ομως και σημερα. 

Αν και ο υμηττος παιζει καλυτερα με νδ οχι βδ  νομιζω. Αναλογως ομως και την εποχη. Καλοκαιρι ισως να βοηθα ο βδ 

Όταν δεν περιμένεις να βγει κατι γενικευμένο αλλά να δημιουργηθεί κάτι από πάνω  σου τότε παίζει ρόλο η ορογραφιά , η κατεύθυνση του ανέμου στα ψηλά (500 hPa) και φυσικά το ποσό ισχυρός είναι . Αυτά είναι κάποια από τα στοιχεία που σε βοηθάνε να δεις αν θα βγει τοπική μπόρα  κατά την άποψή μου εφόσον φυσικά υπάρχουν  κάποιες αρχικές συνθήκες. 

Για την Αττική όταν υπάρχουν  συνθήκες καλοκαιρινής αστάθειας έχω παρατηρήσει ότι η Πάρνηθα παίζει το ρόλο του αναχώματος και στο εσωτερικό προς το λεκανοπέδιο , αναλόγως πως παίζει ο άνεμος ψηλά ( από ΝΔ μέχρι ΒΔ ) επηρεάζονται διαφορετικές περιοχές. Όταν έχει ΒΔ περιοχές πάνω  από την Κηφισιά ουσιαστικά δεν επηρεάζονται καθώς δεν υπάρχει "ανάχωμα" ,αντιθέτως το κέντρο βγάζει κάποια συννεφιά. Δεν είναι τυχαίο πως πολλές φορές με ΒΔ στα ψηλά βγάζει μπόρα πρώτα η Βάρκιζα αφού υπάρχει και το δεύτερο "ανάχωμα" του Υμητου να βοηθάει την συγκεκριμένη περιοχή . 

Φυσικά παίζει ρόλο και ο επιφανειακός άνεμος και άλλοι παράγοντες που μακάρι να ήξερα ...Τα παραπάνω είναι συμπεράσματα  βάσει παρατηρήσεων και όχι πραγματικών επιστημονικών γνώσεων  όποτε μην τα υιοθετήσεις 😁😁😁.

Στο χωριό 30αρισαμε λόγω άπνοιας αλλά συγχρόνως έχει συννεφιά εδώ και περίπου  2 ώρες αφού έκανε μια προσπάθεια να βγάλει κάτι πολύ τοπικό . Επιτέλους σταμάτησε ο βοριάς μήπως και δούμε καμία μπόρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, oldboy332 είπε:

Όταν δεν περιμένεις να βγει κατι γενικευμένο αλλά να δημιουργηθεί κάτι από πάνω  σου τότε παίζει ρόλο η ορογραφιά , η κατεύθυνση του ανέμου στα ψηλά (500 hPa) και φυσικά το ποσό ισχυρός είναι . Αυτά είναι κάποια από τα στοιχεία που σε βοηθάνε να δεις αν θα βγει τοπική μπόρα  κατά την άποψή μου εφόσον φυσικά υπάρχουν  κάποιες αρχικές συνθήκες. 

Για την Αττική όταν υπάρχουν  συνθήκες καλοκαιρινής αστάθειας έχω παρατηρήσει ότι η Πάρνηθα παίζει το ρόλο του αναχώματος και στο εσωτερικό προς το λεκανοπέδιο , αναλόγως πως παίζει ο άνεμος ψηλά ( από ΝΔ μέχρι ΒΔ ) επηρεάζονται διαφορετικές περιοχές. Όταν έχει ΒΔ περιοχές πάνω  από την Κηφισιά ουσιαστικά δεν επηρεάζονται καθώς δεν υπάρχει "ανάχωμα" ,αντιθέτως το κέντρο βγάζει κάποια συννεφιά. Δεν είναι τυχαίο πως πολλές φορές με ΒΔ στα ψηλά βγάζει μπόρα πρώτα η Βάρκιζα αφού υπάρχει και το δεύτερο "ανάχωμα" του Υμητου να βοηθάει την συγκεκριμένη περιοχή . 

Φυσικά παίζει ρόλο και ο επιφανειακός άνεμος και άλλοι παράγοντες που μακάρι να ήξερα ...Τα παραπάνω είναι συμπεράσματα  βάσει παρατηρήσεων και όχι πραγματικών επιστημονικών γνώσεων  όποτε μην τα υιοθετήσεις 😁😁😁.

Στο χωριό 30αρισαμε λόγω άπνοιας αλλά συγχρόνως έχει συννεφιά εδώ και περίπου  2 ώρες αφού έκανε μια προσπάθεια να βγάλει κάτι πολύ τοπικό . Επιτέλους σταμάτησε ο βοριάς μήπως και δούμε καμία μπόρα. 

Ρε φιλαρακι.Με εξεπληξες...Τι καιροφιλοσοφιες ειναι αυτες??Πω πω πω...Πιες μια μπυριτσα και για μενα στο μπαλανο εαν πατε..Θ ανεβαιναμε και μεις κοκκινο αλλα σημερα δουλευε η γυναικα...

Α και που σαι...Ετσι για να συνεχισω το τρολαρισμα  του δροσοπηγιωτη..

Ποιητης Φανφαρας...Και το μυαλο μου ειναι θολο πω πω πω πω...Πω πω πω πω..

Μην γινεις ετσι φιλαρακι μου..Ασε τα συμπερασματα και τις παρατηρησεις και ανεβα πλατεια...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Περιμένουμε κάτι για σήμερα το βράδυ;

Αργά το βράδυ σαν εχθές, μπορεί και αργότερα να κάνει κάτι ουσιαστικό. γώ θα μείνω μέχρι τις 3 και σήμερα για να δω ότι μπορώ, γιατί το πρωί, αν είναι να γίνει κάτι σημαντικό θα έχει γίνει μέχρι τότε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Ρε φιλαρακι.Με εξεπληξες...Τι καιροφιλοσοφιες ειναι αυτες??Πω πω πω...Πιες μια μπυριτσα και για μενα στο μπαλανο εαν πατε..Θ ανεβαιναμε και μεις κοκκινο αλλα σημερα δουλευε η γυναικα...

Α και που σαι...Ετσι για να συνεχισω το τρολαρισμα  του δροσοπηγιωτη..

Ποιητης Φανφαρας...Και το μυαλο μου ειναι θολο πω πω πω πω...Πω πω πω πω..

Μην γινεις ετσι φιλαρακι μου..Ασε τα συμπερασματα και τις παρατηρησεις και ανεβα πλατεια...🤣

Όταν φύγω από αυτή την ζωή η επιστημονική κοινότητα θα γίνει πολύ φτωχή 😂😂😂😂.Συνεχίζω την ποίηση δίπλα στην Θάλασσα... Πω πω πω κι κι ρι κου  !Πλατεία για μπύρα στην συνέχεια!

 

15630392829663840287279377849096.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πιο ενεργή καταιγίδα της ευρώπης αυτή την στιγμή βρίσκεται στην μπότα της Ιταλίας και πηγαίνεις προς Κέρκυρα. Χελμέ που είσαιιιιιι σου έρχεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Έναρξη βροχής στον Ποταμό Κέρκυρας 

Δυνατή μάλιστα.... 

θέλω φώτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15+ χιλιοστά έπεσαν χθες από την βραδινή ισχυρή καταιγίδα που επηρέασε μεγάλο μέρος του νομού Λάρισας. Με αποτέλεσμα σήμερα νωρίς το πρωί να έχουμε ομίχλη στο διπλανό βουνό και γενικά να στάζουν τα πάντα από την υγρασία. Η θερμοκρασία κυμάνθηκε από 17.6oC έως 30.9oC  http://penteli.meteo.gr/stations/platanoulia/

Πλέον περιμένουμε αν θα μας επηρεάσει μέσα στην νύχτα κάποια καταιγίδα από τα ΒΔ. Ήδη μεγάλη καταιγίδα επηρεάζει εδώ και ώρες την περιοχή του Ολύμπου ενώ φαίνονται και οι λάμψεις των κεραυνών από εδώ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, oldboy332 είπε:

Όταν δεν περιμένεις να βγει κατι γενικευμένο αλλά να δημιουργηθεί κάτι από πάνω  σου τότε παίζει ρόλο η ορογραφιά , η κατεύθυνση του ανέμου στα ψηλά (500 hPa) και φυσικά το ποσό ισχυρός είναι . Αυτά είναι κάποια από τα στοιχεία που σε βοηθάνε να δεις αν θα βγει τοπική μπόρα  κατά την άποψή μου εφόσον φυσικά υπάρχουν  κάποιες αρχικές συνθήκες. 

Για την Αττική όταν υπάρχουν  συνθήκες καλοκαιρινής αστάθειας έχω παρατηρήσει ότι η Πάρνηθα παίζει το ρόλο του αναχώματος και στο εσωτερικό προς το λεκανοπέδιο , αναλόγως πως παίζει ο άνεμος ψηλά ( από ΝΔ μέχρι ΒΔ ) επηρεάζονται διαφορετικές περιοχές. Όταν έχει ΒΔ περιοχές πάνω  από την Κηφισιά ουσιαστικά δεν επηρεάζονται καθώς δεν υπάρχει "ανάχωμα" ,αντιθέτως το κέντρο βγάζει κάποια συννεφιά. Δεν είναι τυχαίο πως πολλές φορές με ΒΔ στα ψηλά βγάζει μπόρα πρώτα η Βάρκιζα αφού υπάρχει και το δεύτερο "ανάχωμα" του Υμητου να βοηθάει την συγκεκριμένη περιοχή . 

Φυσικά παίζει ρόλο και ο επιφανειακός άνεμος και άλλοι παράγοντες που μακάρι να ήξερα ...Τα παραπάνω είναι συμπεράσματα  βάσει παρατηρήσεων και όχι πραγματικών επιστημονικών γνώσεων  όποτε μην τα υιοθετήσεις 😁😁😁.

Στο χωριό 30αρισαμε λόγω άπνοιας αλλά συγχρόνως έχει συννεφιά εδώ και περίπου  2 ώρες αφού έκανε μια προσπάθεια να βγάλει κάτι πολύ τοπικό . Επιτέλους σταμάτησε ο βοριάς μήπως και δούμε καμία μπόρα. 

Καλοκαιρι ο υμηττος θελει δυτικη συνιστώσα στον ανεμο για να δημιουργησει ανοδικά ρευματα και να φουντωσουν οι σωρειτες κτλ. 

Δεν θελουμε πολυ εντονη βορεια συνιστώσα γιατι θα δημιουργουντε πεντελη η βορειοανατολικο υμηττο . Αν και συνηθως βγαινουν στο υψος τηε καισαριανης και κατεβαινουν. Στην ουσια στις θερμικες θελουμε Δ-ΒΔ-ΝΔ. 

Το φθινόπωρο ειναι αλλη υποθεση αφου θελουμε ανεμο ερχομενο απο σαρωνικο να φερνει υγρασια σε ολα τα υψη . Δηλαδη Ν-ΝΑ-ΝΔ. 

Οι επιφανιακοι ανεμοι δεν ειναι τοσο καθοριστικοι παρα μονο το καλοκαιρι οταν δεν εχουμε τοσο καλους παραγοντες. 

Αυτα δεν τα λεω 100% απλα οτι εχω καταλαβει οσο ζω διπλα στο βουνο .

Σημερα δεν βγηκαν καταιγιδες λογω  ανυπαρξιας αιτιου αυτο ειχα καταλαβει. Δεν ειχαμε συνθηκες ασταθειας ωστε ο βδ ανεμος να δημιουργησει  κατι καλο περα απο ξεμπαρκους σωρειτες που σπανε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...