Jump to content
oasis

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΛΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι τα δύσκολα πέρασαν...ότι έκανε ,έκανε.Δεν υπάρχει πουθενά στον ορίζοντα ακόμη και στο χειρότερο σενάριο ζεστή όπως πχ τον Ιούνιο..Φυσικά οι περιοχές της χώρας που επηρεάζονται από το μελτέμι θα είναι και οι τυχεροτερες.εμεις στα βόρεια ίσως ζεσταθούμε λίγο παραπάνω αλλά το ημερολόγιο θα γράφει τέλος Ιουλίου και το γενικότερο τέλος της βρωμοεποχης θα είναι ολοένα και πιο κοντά οπότε ...🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Όσον αφορά τις πυρκαγιές, είδα τώρα στην Πορτογαλία ότι επιχειρούν 900 πυροσβέστες. Εδώ γιατί είναι πάντα τόσο λίγοι; 20 χρόνια που θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα το σκεφτόμουν αυτό. Αντί να παίρνουν υπαλλήλους να αράζουν και να πίνουν καφέδες στο ΙΚΑ και στην εφορία πάρε πυροσβέστες. Δεν ξέρω ρε παιδιά είναι εξοργιστικά πράγματα αυτά και κάθε φορά που συμβαίνει κάτι όλο αυτό λένε ότι δεν υπάρχουν δυνάμεις, δεν υπάρχουν οχήματα, δεν υπάρχουν δρόμοι στα δάση, δεν έχουν μαζέψει τα ξερά. Ε τι στο διάολο κάνουν τόσα χρόνια κυβερνήσεις; Τι στο διάολο πια. Τόσο δύσκολο είναι; Τι να πω δεν ξέρω.

Πες τα φίλε..μόνιμο πρόβλημα αυτό στην Ελλάδα μας ..σε υπηρεσίες που χρειάζεται δεν υπάρχει στελέχωση κι εκεί που δεν χρειάζεται υπάρχει υπερκάλυψη και οι περισσότεροι φυσικά κάθονται....κρίμα θα μπορούσαν τόσα να γίνουν τόσα να βελτιωθούν και τόσα να αποφευχθούν.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα όσον αφορά το καιρικό μέλλον δεν μου άρεσε το τρέξιμο του ευρωπαίου που ζέστανε αρκετά για μετά τις 27-28 του μήνα και από ότι είδα και τα ανσάμπλ του τζίφου πήραν την ανιούσα για μετά από εκείνες τις ημέρες.....ε λογικό είναι..πόσο θα γλιτώσουμε......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, sotos*snow είπε:

Τώρα όσον αφορά το καιρικό μέλλον δεν μου άρεσε το τρέξιμο του ευρωπαίου που ζέστανε αρκετά για μετά τις 27-28 του μήνα και από ότι είδα και τα ανσάμπλ του τζίφου πήραν την ανιούσα για μετά από εκείνες τις ημέρες.....ε λογικό είναι..πόσο θα γλιτώσουμε......

Ακόμη κι έτσι καύσωνας βάρβαρος δεν υπάρχει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετή βαρεμάρα στους χάρτες.. Το μόνο καλό είναι ότι η βαρεμάρα συνέπεσε στις ημέρες που ήθελα πολύ, μιας και θα πάω Γιάννενα από σήμερα μέχρι Παρασκευή. Και μετά παλεύουμε για το τέλος του Ιουλίου που κάτι κινείται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθε καλοκαίρι πάμε για damage limitation. Κάθε καλοκαίρι θα έχει ζέστη δεν γίνεται. Η ευχή είναι να έχει όσο λιγότερο γίνεται. 10 συνεχόμενες μέρες χωρίς A/C και με μέγιστες το πολύ 30-31 μέσα στον Ιούλιο είναι φοβερό. Και καμιά βδομάδα ακόμη απλά θα έχουμε φυσιολογική ζέστη. Μετά φαίνεται μία άνοδος στις 27-28-29 αλλά δεν είναι κάτι τρομερό (25+ στα 850).

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Τώρα όσον αφορά το καιρικό μέλλον δεν μου άρεσε το τρέξιμο του ευρωπαίου που ζέστανε αρκετά για μετά τις 27-28 του μήνα και από ότι είδα και τα ανσάμπλ του τζίφου πήραν την ανιούσα για μετά από εκείνες τις ημέρες.....ε λογικό είναι..πόσο θα γλιτώσουμε......

Καρντασι μου τελειωνει η βρωμοεποχη..Ας κανει οτι θελει...Ασε που καλλιστα αυτη η διαφαινομενη ανοδος μπορει να εξαφανιστει στα επομενα τρεξιματα...Για την περιοδο που εσκασε ο Αντινοος τα μοντελακια εδιναν μινι καυσωνα και ειδαμε τι εσκασε...Καμια εμπιστοσυνη πανω απο τις 100ωρες..Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για καλοκαιρι...Παντως ο καυσωνας οταν και αμα ερθει φαινεται απο πολλες ωρες πριν..Αλλα στην προκειμενη περιπτωση μιλαμε απλα για μια ανοδο της θερμοκρασιας σε λογικα πλαισια και μονο...Τις καλησπερες μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αερατες διακοπες λοιπον θα εχουν οσοι εχουν επιλεξει Κυκλαδες και Κρητη αυτη την εβδομαδα τουλαχιστον....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα έχουμε αύριο αστάθεια στα κεντρικά και βόρεια, ενώ στα βορειοααντολικά θα είναι λίγο πιο γενικευμένη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παλιός τζίφος και icon συμβαδίζουν σε ένα καλό σενάριο. το ούκμο λογικά θα ανέβαζε υποτροπικό στην Ιταλία, ενώ εδώ στα ανατολικά θα έβγαζε δροσιές και ισχυρό μελτέμι.

ο καινούργιος τζίφος βγάζει ψυχρή λίμνη απ΄τα ανατολικά.

 

Πολλά σενάρια υπάρχουν, εκτός από αυτό του καύσωνα. Μόλις γυρίσω Λάρισα, ή ποδήλατο θα έχει ή καταιγίδες...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραίο το ευρωπαικό, όμως είναι ένα σενάριο που απαιτεί την ύπαρξη πολλών συνθηκών για να βγει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με την προοπτική που διαφαίνεται το φετινό καλοκαίρι θα κερδίσει το Όσκαρ του χρυσού βατομουρου για την ταινία η..σκύλα που έγινε γατάκι...τα κόκκινα δείχνουν αλλεργία προς την χώρα μας και μια λαχτάρα φέτος να καταπίνουν την δυτική Ευρώπη.Παντα τέτοια!!!😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακός ο ευρωπαίος για την ανατολική ευρώπη και ευρωπαική Ρωσία μεσοπρόθεσμα......έως και 10-12 βαθμούς χαμηλότερα από τα κανονικά επίπεδα στα 850......

ECMOPEU12_192_34.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολύ καλά τα 18αρια, ειδικά ο λεγκασυ βγάζει τέρατα

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

 

πάρτυ θα έστηνα αν ηξερα ότι έρχεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ισχυροποιήθηκε και άλλο ο μέσος όρος. Νομίζω ότι από αύριο μιλάμε για τάση, εφόσον αλλάξουν και τα άλλα μοντέλα,

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλέ γιατί μου υβρίζετε κάποιοι το καλοκαίρι;;Έχω υπέροχες αναμνήσεις και από τα καλοκαίρια εγώ...Θα σας ρίξω από μία κατάρα ομαδικώς...Εύχομαι από του χρόνου οι περισσότεροι να διαμένετε και να εργάζεστε σε Σαουδική Αραβία και Ντουμπάι ......... 😜

ΥΓ

Όντως δεν διαφαίνεται καύσωνας μέχρι τέλος του μήνα αν και δεν θα λείψουν τοπικά τα 35άρια με 37άρια....Κάποιος παραπάνω έχει ως στόχο  να φτάσει ο φετινός Ιούλιος εκείνον του 2007 όσον αφορά τον θερμοκρασιακό μέσο όρο....Αδύνατον για εφέτος τουλάχιστον...

Επεξεργάστηκε από John_B.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Μιχαήλ τυφωνάκι-κυκλωνάκι είναι αυτό στον ατλαντικό δυτικά της Γαλλίας στις 144 ώρες;

 ECMOPEU00_144_1.png

είναι ισχυρό,αλλά όχι τυφωνάκι σωτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...