Jump to content
oasis

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΛΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Καύσωνας στην Θεσσαλία ξεκινάει ουσιαστικά από την Κυριακή των εκλογών με θερμοκρασία 36.5-38.0oC.

Από Δευτέρα έως Τετάρτη 40-41oC στην πεδιάδα και τοπικά (Λάρισα) 42oC με ασθενή λίβα.

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η διαταξη που δειχνει τωρα για μετα τον Καυσωνα ειναι σοκ. Ειναι η διαταξη που θελουμε για το ιστορικό χιόνι κεντροβορειας Ελλαδας. Αυτο το πλαγιασμα τον χειμώνα αγνοείται εδω και κατι αιωνες και ολα κατεβαινουν καρφι. Εκεινο το αχρηστο το τζεμ έχει μυθική χιονοδιαταξη.

Είναι επιφοβη διαταξη.  Αν το πλαγιασμα ειναι υπερβολικο και φυγει καπως δυτικά το χειμώνα απλα χιονίζει Πτολεμαιδα Φλωρινα και βρεχει στα υπολοιπα. Το καλοκαιρι ομως αν φυγει δυτικά θα δειτε Μαγιορκες Κορσικες Σαρδηνιες Ιταλιες να πλημμυριζουν και εμας να μας σκαει η υγρασια στο θεο και να μας ερχεται και η Αφρική ειδικά στα νότια 

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, Xionoflorina είπε:

Η διαταξη που δειχνει τωρα για μετα τον Καυσωνα ειναι σοκ. Ειναι η διαταξη που θελουμε για το ιστορικό χιόνι κεντροβορειας Ελλαδας. Αυτο το πλαγιασμα τον χειμώνα αγνοείται εδω και κατι αιωνες και ολα κατεβαινουν καρφι. Εκεινο το αχρηστο το τζεμ έχει μυθική χιονοδιαταξη.

Είναι επιφοβη διαταξη.  Αν το πλαγιασμα ειναι υπερβολικο και φυγει καπως δυτικά το χειμώνα απλα χιονίζει Πτολεμαιδα Φλωρινα και βρεχει στα υπολοιπα. Το καλοκαιρι ομως αν φυγει δυτικά θα δειτε Μαγιορκες Κορσικες Σαρδηνιες Ιταλιες να πλημμυριζουν και εμας να μας σκαει η υγρασια στο θεο και να μας ερχεται και η Αφρική ειδικά στα νότια 

Αυτό το πλάγιασμα βγάζει επίσης θεωρητικά ιστορικό δυτικό χιονιά, όπως δείχνει και η υπογραφή μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Αυτό το πλάγιασμα βγάζει επίσης θεωρητικά ιστορικό δυτικό χιονιά, όπως δείχνει και η υπογραφή μου...

Ναι και αυτο ισχυει. Κοίτα ομως τωρα Ιουλιο μην βγαλει τιποτα 30 στα 850 στη Κρητη και αντί για δροσια φαμε τιμια 35ρια με υγρασια στο θεο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Xionoflorina είπε:

Ναι και αυτο ισχυει. Κοίτα ομως τωρα Ιουλιο μην βγαλει τιποτα 30 στα 850 στη Κρητη και αντί για δροσια φαμε τιμια 35ρια με υγρασια στο θεο

προς το παρόν το 12αρι του κυρίου είναι το πιο δυτικό τρέξιμο. Ελπίζω να είναι και το όριο όμως αυτό, γιατί αν πάει ακόμα πιο δυτικά καήκαμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σα να μετριαζεται σε ολα τα επιπεδα η δυναμικη του βακλανικου αυλωνα και οπως λεει ο χιονοφλωρινα δεν θελει και πολυ να βγαλει καυτο υγρο λιβα και αντι να δροσιστουμε να βρασουμε σαν σουπα μινεστρονε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αβεβαιότητα προς το παρών για μετά τις 10 του μήνα... κι εγώ Μέδουσες ονειρεύομαι φυσικά, τώρα το τι ζωάκι μας περιμένει, μένει φυσικά να το δούμε.... σιχαίνομαι τις καμήλες, μη πάει άλλο δυτικά μπλιαχξ!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βγει αρκετά διαφορετικό από τζίφο βάση 72 ωρών. Είναι πολύ πιο κοντά με ούκμο παρά με τζίφο, στον αυλώνα ειδικά στην Βόρεια ευρώπη,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Ενώ η ψυχρή λίμνη της Ισπανίας είναι αυτή που μας προκαλεί τον καύσωνα της ερχόμενης εβδομάδας, στον ευρωπαίο χάρις μια αποκοπή που κάνει στην περιοχή δυτικά της Ισπανίας επειδή η λίμνη είναι μικρή, στηρίζει τον αντικυκλώνα, και μάλιστα αυτό το χαμένο μέρος της ψυχρής αέριας μάζας του ατλαντικού έχει ως αποτέλεσμα την μη δημιουργία του ατλαντικού χαμηλού το οποίο κατεβαίνει στην δυτική Ευρώπη και προκαλεί προβληματισμό στο 12αρι του τζίφου. Καλός ο ευρωπαίος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

 Ενώ η ψυχρή λίμνη της Ισπανίας είναι αυτή που μας προκαλεί τον καύσωνα της ερχόμενης εβδομάδας, στον ευρωπαίο χάρις μια αποκοπή που κάνει στην περιοχή δυτικά της Ισπανίας επειδή η λίμνη είναι μικρή, στηρίζει τον αντικυκλώνα, και μάλιστα αυτό το χαμένο μέρος της ψυχρής αέριας μάζας του ατλαντικού έχει ως αποτέλεσμα την μη δημιουργία του ατλαντικού χαμηλού το οποίο κατεβαίνει στην δυτική Ευρώπη και προκαλεί προβληματισμό στο 12αρι του τζίφου. Καλός ο ευρωπαίος.

Όπως επισης και ο μεσος ορος του

EDM1-192.GIF?04-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Y

Επος τα18@τια και μαλιστα με διαφορετικο απο τον αναμενομενο τροπο, πολυ καλο. Για να δουμε τι θα δουμε αυριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτο τρέξιμο το 18αρι!!!! Δώσε μας τίποτα τέτοιο και τρέλανέ μας καλοκαιριατικά....... !!!!!!!!

Δε ξέρω αν πάμε προς τα 'κει, Αττική τι θα κάνει, αλλα και πάλι τρελαίνομαι.... θέλω καταιγίδες κατακολόκαιρο και σαν αυτές δεν έχει!!!

 

Όπως και να 'χει, σε κανα 10ημερο κατεβαίνω Πύργο και θα δίνω από εκεί αναφορές..... θυμάμαι τη Μέδουσα πρόπερσυ, "όνειρο" με κεφαλαία......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειδα το 18αρι τωρα το πρωι που ξυπνησα...Τα μισα να βγαινανε εγω θα ετριβα τα χερια μου..Παντως μετα τις 10 του μηνα κατι μπορει να γινει...Εχει δρομο ομως...Τις καλημερες μου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω το μονο που βλεπω ειναι οτι η επερχομενη θερμη εισβολη,απο διημερη κοντευει να γινει 5ημερη μεσα σε 2-3 ραν.Αρα μη βιαζεστε.

Σε 10 μερες κι εφοσον δεν βρεξει,κλεινουμε στην περιοχη 2 μήνες χωρις υετο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην μεταβλητή του ατλαντικού τελικά φαίνεται αν νικάει ο τζίφος, μόνο που επειδή έφτασε στην άλλη άκρη, και το χαμηλό γίνεται ισχυρότερο και πάει βορειότερα, έχει ως αποτέλεσμα να μην αποκόπτεται όλο, αλλά μόνο ένα μικρό μέρος του στην δυτικοκεντρική Ευρώπη. Βέβαια για αυτό θέλουμε ακόμα μία μέρα. Πάντως όσο προχωράμε τόσο κλειδώνουμε και ας αυξήθηκε κατά μια μέρα ο καύσωνας. Για καλό είναι.

 

Ωστόσο γενικά νομίζω πως είναι σαφές, ότι δύσκολα θα υπάρξουν φαινόμενα νοτίως της Θεσσαλίας στα περισσότερα σενάρια, ενώ σε κάποια είμαστε και εμείς απέξω.

[δυτικά της Πίνδου θα φτάνουν πιο νότια τα φαινόμενα χάρις το δυτικό ρεύμα]

 

Για να δούμε τι θα δούμε στα 6αρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά τα 6αρια.

έπος βασικά, βρέχει καλά όλή την ηπειρωτική χώρα!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Δηλαδη παληκαρια εγω που εχω κλεισει για Ηλια Βορεια Ευβοια,12-14 μαλλον ακυρωνω ετσι:

Βιάζεσαι... τίποτα σίγουρο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...