Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, maria είπε:

afou kai thessaloniki kai athina exoume thallasa,giati kato exoun pio normal thermokrasies?? eleos !!!!!!!

Γιατί στην Αθήνα όλες τις μέρες από το Σάββατο και μετά θα πνέει ισχυρό μελτέμι το οποίο θα ρίχνει την θερμοκρασία. Κάτι παρόμοιο θα γίνεται και στις άλλες περιοχές οπου ο άνεμος θα έχει κατεύθυνση από θάλασσα προς ξηρά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1963670531_ens_image(2).png.bc7c9ba9161e11c3c9fb1efd287bf9c8.png

Η βαρετοκαιρία συνεχίζεται.. Μόνο θερμοκρασιακά έχει ενδιαφέρον το διάγραμμα.

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ αύριο και μεθαύριο θα πάει πάνω από 20 στα 850 και μετά την άλλη βδομάδα για 4 μέρες. Δεν υπάρχει κάτι φοβερό θερμοκρασιακά εδώ αλλά είναι σπάσιμο που δεν συμβαίνει τίποτα. Ας έβγαζε τίποτα απογευματινές ή βραδυνές καταιγίδες και ας είχε 38άρια+ το μεσημέρι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειμαι τοσο καμμενος που ψαχνω να δω 18ρι Αυγουστο μηνα. Θετική αλλαγη στο τζιφο για Πεμπτη απογευμα και μετα. Μπας και δούμε κανα συννεφο εχω ξεχασει πως ειναι να βρεχει εδω και μήνες Να δουμε αυριο τα πρωινα αν ειναι φωτοβολιδα αυτο το ραν και επιστρέψουν τα εκτρωματα ή αν κατι θελει να πει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλάχιστον δείχνει να αποφεύγονται τα ρεκόρ του 1957 και του 1958 αλλά υποψιάζομαι όμως ότι ο φετινός Αύγουστος θα έχει τον μεγαλύτερο θερμοκρασιακά καταγεγραμμένο μέσο όρο....Χίλιες φορές όμως θα προτιμούσα για λίγες ημέρες  ανελέητο κάψιμο με 45άρια αλλά μετά να δρόσιζε για τα καλά με θερμοκρασίες από 32 και κάτω....

Καλύτερα βέβαια  που "καίγονται" Αύγουστος και πιθανόν και Σεπτέμβρης(Ας είναι και το πρώτο μισό του Οκτώβρη) παρά να μας πικράνει τον Δεκέμβρη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συλλεκτικο διαγραμμα που προσωπικα δεν ξαναειδα...ο μ.ο των ensembles πανω απο τον μ.ο θερμοκρασιων για ολες τις μερες,και στο 850αρι και στο 500αρι....πιο εμετος πεθαινεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατι άρχισε να ψευτοαλλάζει στα διαγράμματα τουλάχιστον για εδώ δυτικοκεντρική Μακεδονία ..σε πρώτη φάση υπάρχει περίπτωση για αστάθεια 16-16-17 του μήνα με κάποια μικρή πτωση της θερμοκρασία στα 850 .....μετά εκ νέου μικρή άνοδος και προς το τέλος ξανα πτώση και πιθανότητα για αστάθειες...φυσικά για μετά τις 20 ούτε λόγος για σοβαρό σχολιασμό αλλά λέμε τώρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aprege (Γαλλικό) είναι το μόνο που κατεβάζει καλά τον αυλώνα για καλές καταιγίδες στις 114 ώρες....

arpegeeur-0-114.png?12

ICON GEM και ανσάμπλ γφσ χωρίς να είναι τόσο καλά δίνουν αστάθειες 15-16 του μήνα.....το ευρωπαικό και το ούκμο αν δεν κάνω λάθος δεν είναι τόσο αισιόδοξα...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν έχουμε καλή μεταβολή του καιρού έστω και στο παραπέντε, κανείς δεν το ξέρει..... το 3ο δεκαήμερο παιδιά κι όπως το βλέπω εγώ μπορεί να μη μας φέρει τίποτα ή εάν θέλει, θα μπορούσε μέχρι και κάτι δυνατό στη καλύτερη..... θα δείξει, μακρινές οι ώρες (10+ ημέρες...), και τα ens σαν εικόνα δε σου γεμίζουν το μάτι... να ελπίζω όμως μπορώ..... θα μπορούσε εάν θέλει... κάλλιο αργά παρά ποτέ... βέβαια εάν δε θέλει να κάνει έστω μια προσπάθεια, που μέχρι στιγμής αυτό κάνει και με το παραπάνω, τι να λέμε τώρα.....

Δε ξέρω αν έχει και νόημα κιόλας να ασχολούμαι με τέτοιες ώρες...

Τώρα για τον 15Αύγουστο αν έχουμε καμια μεταβολή του καιρού, εμένα δε βλέπω να με απασχολεί, για την ώρα τουλάχιστον, οπότε και δεν ασχολούμε.... εκτός κι αν κάτι αλλάξει....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπέρα! Επιστροφή μετά από 10ήμερο στα Μεσάγκαλα, που πάλι καλά κάποιες μέρες είχε κύμα, και παρόλο που σήμερα δεν είχε πολύ αέρα το κύμα έφτανε τα 2 μέτρα!! Σαν καλός φλώρος όπως και το υπόλοιπο του κόσμου έκανα τα μπάνια μου. Και επειδή η βαρεμάρα είναι χάλια, όταν δεν είχε κύμα μάζευα.. σαλούφες. Έχω 2 φώτο που θα τις βάλω πιο μετά, απλά για να δείτε τι μέγεθος σαλούφας έφτασε να έχουμε. Η Μεγαλύτερη προσέγγιζε το μισό μέτρο σε μήκος!!

 

 

Επίσης εγώ το είπα, ορίστε 15αυγουστο βγάζει ωραίες ,καταστάσεις! Βέβαια για να πω το σφάλμα μου, κάποιες φορές έβρισκα σήμα, έβλεπα τα μοντέλα, και μου έσπαγαν τα νεύρα. Ωστόσο για πρώτη φορά για 10 ολόκληρες μέρες δεν είδα ούτε ένα 18αρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης να πούμε ότι ακόμα και από αυτά τα ολίγα που είδα ο ευρωπαίος τα πηγαίνει τόσο καλά όσο ο τζίφος τον χειμώνα. Δηλαδή τουμπιάζει συνέχεια... επίσης είναι το μόνο εμπόδιο για επικές καταιγίδες τον 15αυγουστο. ΣΤο 122αρι συνεχίζει να έχει το χειρότερο σενάριο. Ελπίζω να πάρει τον πούλο όπως πήρε και σε ένα σωρό άλλες μεταβλητές.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, sotos*snow είπε:

Επιμένει ο τζίφος

GFSOPIT12_99_4.png

Δύσκολα να τουμπιάσει ο τζίφος, ούτε σε ένα τρέξιμο δεν υποχώρησε. Αν αύριο το πρωί δεν τουμπιάσει τότε όλα καλά. Το ούκμο που είναι πολύ πιο κοντά με τον ευρωπαίο στις 48 ώρες, πάλι στο αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερος από τον ευρωπαίο. Πάντως ακόμα και έτσι ο ευρωπαίος βγάζει την Παρασκευή χαμό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και στο 18αρι ο τζίφος μέχρι τις 42 ώρες που έχει φτάσει, όχι απλά δεν πήγε προς ευρωπαίο, αλλά απομακρύνθηκε και άλλο σε αυτές τις ώρες. Αχ τι ωραία που επέστρεψα στον σχολιασμό! Ναι μεν μόλις 2 μέρες πιθανής αστάθειας, αλλά από το τίποτα.. Άσε που θα βγάλει πολύ δυνατές καταστάσεις αν βγούνε τα του τζίφου. Καλά ειδικά το 18αρι icon είναι συστημένο supercell.

τέλειο τυο 18αρι για την Πέμπτη 15αυγουστο. Αύριο ελπίζω σε τούμπα παίου [μάλλον θα γίνει] και πάμε για επίτευξη στόχου. Δηλαδή κακοκαιρία τον 15αυγουστο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυστυχώς άρχισε να υποχωρεί ο τζίφος.. Και ο ευρωπαίος βέβαια, αλλά σίγουρα πλέον δεν μιλάμε για supercells.. Τι να πω ελπίζω να μην χειρεοτερέψει άλλο η κατάσταση. Αρκετά ανεχθήκαμε τον φλωρόκαιρο και τους φλώρους γενικότερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...