Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τραγικος ο αυγουστος.Απο εβδομαδα ξανα ανοδος της θερμοκρασίας πανω από τις κλιματικες τιμες.Αντε να δουμε ποσο ακομα θα τραβηξει αυτό το αθλιο υπολοιπο καλοκαιριου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά το καλοκαίρι συνέχιζεται ακάθεκτο, για εδώ τουλάχιστον Αττική... τώρα Δευτέρα πρωί θα ξανακατέβω Πύργο και μέχρι τέλος του μήνα που επιστρέφω... εκεί όπως φαίνεται θα έχω περισσότερες πιθανότητες για καμιά εκπληξούλα-ες μέχρι τέλος του μήνα, αν έχουμε τίποτα από αστάθεια κι αν σταθώ τυχερός... αλλά όπως και να 'χει....

Υπομονή φίλοι μου... θα μπούμε στο 3ο δεκαήμερο και με τον Αύγουστο να οδεύει προς το τέλος του, ξεκινά και η αντίστροφη μέτρηση! Και μετά το 3ο δεκαήμερο, αλλά 2 το πολύ απομένουν... σιγά το πράγμα! Όπως γύρισα ξαναφεύγω κι όπως ξαναφεύγω θα ξαναγυρίσω...... δε κατάλαβα τίποτα🙂...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα ευχαριστο διαλειμμα με βοριαδακι και νορμαλ θερμοκρασιες μεχρι Τριτη....μετα γκαζωνει ξανα και τα διαγραμματα ειναι απελπισια σκετη μεχρι οσο παει το ματι αρχες Σεπτεμβρη....υπομονη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά! Κατά τις 5-6 το απόγευμα θα περνάω από Καλαμπάκα και μετά προς την Εγνατία στα τούνελ. Θα έχει τίποτα καταιγίδες εκεί πάνω ή μπα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Καλημέρα παιδιά! Κατά τις 5-6 το απόγευμα θα περνάω από Καλαμπάκα και μετά προς την Εγνατία στα τούνελ. Θα έχει τίποτα καταιγίδες εκεί πάνω ή μπα;

Καταιγίδες σήμερα? Από που και ως που βρε? χαχα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Δεν είδα καν χάρτες βασικά, απλά ρώτησα 😛

ε καταιγίδες από τις αρχές τις επόμενης εβδομάδας λογικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σα να φαινεται αν παταει φρενο το καλοκαιρι απο βδομαδα..αλλα τιποτα το συγκλονιστικο.το οριστικο τελος αυτη η μια κακοκαιρια που θα σαρωσει δεν υπαρχει ακομη στον οριζοντα...ας ειναι και ετσι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα και καλη βδομαδα σε ολους👋

Ανευ μεγαλου απροοπτου δυστυχως ο Αυγουστος θα βγει κουλουριαστος σε πολλες περιοχες της νοτιας χωρας,συμπεριλαμβανομενου και του νομου μας.Την εβδομαδα που διανυουμε οπως φαινεται και στο παρακατω διαγραμμα,θα εχουμε μια σταδιακη ανοδο της θερμοκρασιας (κυριως απο Πεμπτη και μετα) εως και τους 35-36c τοπικα στον νομο.Οι πιο πολλες πεδινες περιοχες (εως 250μ υψομετρο) θα κυμανθουν απο 32-34c.Οσο πιο ανατολικα,τοσο δροσεροτερα ελεω του ισχυρου μελτεμιου που θα πνεει κυριως τις μεσημεριανες και τις πρωτες απογευματινες ωρες. 

Η υγρασια θα ειναι στα επιπεδα του 30-55% κρατωντας το heat index χαμηλα.

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να ναι καλα το βοριαδακι που μας σωζει καπως...

Κριμα μετα απο 36 σερι μηνες (Σακης) για το κεντρο με σερι καταγεγραμμενο υετο, να σπασει τον Αυγουστο με κουλουρακι....

Ας μην εχουμε παραπονο παντως φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οσο και χαλια να ειναι οι χαρτες το ημερολογιο γραφει πλεον 20 αυγουστου..οτι και να γινει θα ερθει καποια στιγμη αυτη η μια κακοκαιρια που θα στειλει στα ταρταρα την βρωμοεποχη....ο αυγουστος για μενα τελειωσε καιρικα δεν υπαρχει τιποτα στον οριζοντα οποτε το οποιο ενδιαφερον παει αρχες σεπτεμβριου μηπως και τρυπωσει τιποτα σε αυτη την ζωνικουρα και βγαλει καμια καλη κακοκαιρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, notios_polos είπε:

οσο και χαλια να ειναι οι χαρτες το ημερολογιο γραφει πλεον 20 αυγουστου..οτι και να γινει θα ερθει καποια στιγμη αυτη η μια κακοκαιρια που θα στειλει στα ταρταρα την βρωμοεποχη....ο αυγουστος για μενα τελειωσε καιρικα δεν υπαρχει τιποτα στον οριζοντα οποτε το οποιο ενδιαφερον παει αρχες σεπτεμβριου μηπως και τρυπωσει τιποτα σε αυτη την ζωνικουρα και βγαλει καμια καλη κακοκαιρια.

Βαγγο εγω προσωπικα πιστευω ότι και το πρωτο δεκαημερο του σεπτεμβριου καπως ετσι θα παει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως στα μακροπρόθεσμα οι πρώτες ενδείξεις(στο θέμα με τα μακροπρόθεσμα) είναι για υψηλότερες από το κανονικό πιέσεις άρα ποιο πολύ αντικυκλώνες τον Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο και σταδιακή αλλαγή από Νοέμβρη  καλά είπαμε εινσι πειραματικά και οι πιθανότητες εινσι ελάχιστες επιβεβαίωσης ... εδώ θα είμαστε να τα βλέπουμε όλα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά θα τρελαθώ αν δεν δω σωστή κακοκαιρία μέχρι 8 Σεπτεμβρίου. Και αυτό γιατί θα λείπω 15 μέρες από Ελλάδα. Είμαι σίγουρος ότι θα ξεσκιστεί στις καταιγίδες τότε, και θα είναι ακόμα ένας τρόπος για να χάσω τις καταιγίδες μου. Βέβαια όλος ο φυσιολογικός κόσμος θα κοιτούσε το ταξίδι μιας και μιλάμε για Αμερική, και ακόμα και καιροφιλικός κόσμος πιστεύω. Αλλά εγώ αν είναι να δω supercell στην πόρτα μου το έχω χεσμένο το ταξίδι. πριν 3-4 καλοκαίρια δεν πήγα Βουδαπέστη μόνο και μόνο επειδή ήξερα ότι θα έχει καταιγίδες στην Λάρισα. Και όντως ανταμείφθηκα με το wall cloud που έχω βάλλει πολλάκις μέσα στο φόρουμ 

 

Επίσης δεν βρίσκω λόγο να μην βγούνε αστάθειες από Σάββατο και μετά ειδικά στα ορεινά, η θερμοκρασία στα 500 σημειώνει κατιούσα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Προσωπικά θα τρελαθώ αν δεν δω σωστή κακοκαιρία μέχρι 8 Σεπτεμβρίου. Και αυτό γιατί θα λείπω 15 μέρες από Ελλάδα. Είμαι σίγουρος ότι θα ξεσκιστεί στις καταιγίδες τότε, και θα είναι ακόμα ένας τρόπος για να χάσω τις καταιγίδες μου. Βέβαια όλος ο φυσιολογικός κόσμος θα κοιτούσε το ταξίδι μιας και μιλάμε για Αμερική, και ακόμα και καιροφιλικός κόσμος πιστεύω. Αλλά εγώ αν είναι να δω supercell στην πόρτα μου το έχω χεσμένο το ταξίδι. πριν 3-4 καλοκαίρια δεν πήγα Βουδαπέστη μόνο και μόνο επειδή ήξερα ότι θα έχει καταιγίδες στην Λάρισα. Και όντως ανταμείφθηκα με το wall cloud που έχω βάλλει πολλάκις μέσα στο φόρουμ 

 

Επίσης δεν βρίσκω λόγο να μην βγούνε αστάθειες από Σάββατο και μετά ειδικά στα ορεινά, η θερμοκρασία στα 500 σημειώνει κατιούσα...

Οπως ειναι το φυσιολογικό αφου οσο φευγει η εποχη θα κατηφοριζει η Τ στα 500 και στην συνέχεια στα 850 .

Οποτε κακος τρελενομαστε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Hlioupolitis98 είπε:

Οπως ειναι το φυσιολογικό αφου οσο φευγει η εποχη θα κατηφοριζει η Τ στα 500 και στην συνέχεια στα 850 .

Οποτε κακος τρελενομαστε

είναι κατακαλόκαιρο ακόμα. μόλις πριν 2 ημερες είχαμε ανάλογες τ στα 500 και είχαμε καταιγίδες. Ένα διάστημα 10ημερών σίγουρα δεν είναι αρκετό για να αλλάξει η θερμοβαθμίδα όποια εποχή και να βρισκόμαστε. Στο 6αρι αυξήθηκαν πάντως τα φαινόμενα αστάθειας λόγω πιο οργανωμένης ψυχρής λίμνης σε σύγκριση με πριν που ήταν λίγο σκορπιοχώρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

είναι κατακαλόκαιρο ακόμα. μόλις πριν 2 ημερες είχαμε ανάλογες τ στα 500 και είχαμε καταιγίδες. Ένα διάστημα 10ημερών σίγουρα δεν είναι αρκετό για να αλλάξει η θερμοβαθμίδα όποια εποχή και να βρισκόμαστε. Στο 6αρι αυξήθηκαν πάντως τα φαινόμενα αστάθειας λόγω πιο οργανωμένης ψυχρής λίμνης σε σύγκριση με πριν που ήταν λίγο σκορπιοχώρι

για ποτε οι ασταθειες μιχαιλ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, bill snow είπε:

για ποτε οι ασταθειες μιχαιλ;

Για εκεί πάνω ειδικά σιγά σιγά θα αυξάνονται οι αστάθειες από το Σάββατο, και λογικά θα επηρεαστείς από Δευτέρα από κάποιες που θα κατεβούν χαμηλότερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

είναι κατακαλόκαιρο ακόμα. μόλις πριν 2 ημερες είχαμε ανάλογες τ στα 500 και είχαμε καταιγίδες. Ένα διάστημα 10ημερών σίγουρα δεν είναι αρκετό για να αλλάξει η θερμοβαθμίδα όποια εποχή και να βρισκόμαστε. Στο 6αρι αυξήθηκαν πάντως τα φαινόμενα αστάθειας λόγω πιο οργανωμένης ψυχρής λίμνης σε σύγκριση με πριν που ήταν λίγο σκορπιοχώρι

Ενοω οτι τα κλιματικα τελη Αυγούστου ειναι σαφως χαμηλοτερα απο ιουνιο και ιουλιο σε ολα τα υψη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά κατά τα ψέματα μέχρι 21 Σεπτεμβρίου μην περιμένετε αξιόλογη κακοκαιρία. Γιατί μέχρι τότε είναι ακόμη καλοκαίρι. Πολλές φορές έχουμε καλοκαίρι μέχρι και το τέλος Οκτώβρη μην πω και μέχρι τα μέσα Νοέμβρη. Αλλά το ημερολογιακό καλοκαίρι τελειώνει 31 Αυγούστου. Άλλο όμως το ημερολογιακό κι άλλο το καιρικό καλοκαίρι. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με το χειμώνα. Ο χειμώνας ξεκινάει επίσημα 22 Δεκεμβρίου. Μέχρι τότε έχουμε ακόμη φθινόπωρο. Για να μην πολυλογώ καιρικά οι 4 εποχές εδώ όπου εγώ μένω τόσα χρόνια έχουν ως εξής:

 

Χειμωνάς = 22/12-28/02 (ή 29/02 αν είναι το έτος δίσεκτο) 

Άνοιξη = 01/03-31/05

Καλοκαίρι = 01/06-21/09

Φθινόπωρο = 22/09-21/12

 

Όπως λέει κι ο φίλος snowgiann δεν αργούν οι εποχές απλά εμείς βιαζόμαστε να τις φέρουμε πρόωρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς άμεση επιβεβαίωση του Σταμάτη στο παραπάνω μήνυμα....όσον αφορά το ότι το καλοκαίρι διαρκεί έως τις 21/9 .......το μεσοπρόθεσμο του ευρωπαίου δείχνει συνέχιση της ίδιας σχεδόν κατάστασης με θερμοκρασίες πάνω από τα κανονικά έως τα μέσα του Σεπτέμβρη(15/9) και ανομβρία ...με κάποια πιθανότητα κάποιων ασταθειών προς το διάστημα 8-15/9 .....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...