Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλο μηνα σε ολους....προσοχη στους δρομους...προσοχη στη θαλασσα....η ανθρωπινη ζωη ειναι πολυτιμη μην την υποτιμαμε ειναι μια και μοναδικη....!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28,2 ελάχιστη στη θεσσαλονίκη και με φουλ υγρασία. μόνο το 2007 είχαμε μεγαλύτερες ελάχιστες,αλλά με 40+ μέγιστες. χθες είχαμε μόλις 33,8. Από σήμερα ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες ψηλά,μένει να δούμε τι θα κάνει χαμηλά γιατί είναι περίεργη περίπτωση η θεσσαλονίκη σε κάτι τέτοια. αν δε φυσάει βοριάς δύσκολα πάει πάνω από 35-36. ήδη πάντως έχει 30,1 και είναι 8.30 το πρωί και φυσάει ασθενής ΒΑ. αν συνεχιστεί θα πάει ψηλά. Κουράγιο σε όσους μείνουν στην πόλη αυτές τις μέρες,εγώ θα είμαι χαλκιδική από το απόγευμα σήμερα μέχρι και δευτέρα,οπότε εκεί φαντάζομαι θα είναι κάπως πιο ανεκτά τα πρωινά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πανέμορφη και ιστορική γέφυρα της Αρτοτίβας, στον Εύηνο ποταμό και πλησίον της θέσης Καρέλι!!!

FB_IMG_1564647653540.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό μήνα Παιδιά ! 32,4 η μέγιστη στο χωρίο με 35km/h τις ριπές του βοριά .Όμοιες συνθήκες και στο Κρυονέρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σινδος 38,6

Δειον 39,2

Λαρισα 38.5

Σαλαμινα 38.5

Πατησια 38

Πειραιας 37,1

Πυργος 36

Αργος 38

μεγιστες ημερας!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36.6c εδω σε μενα στις 16.18.Η πιο ζεστη μερα του ετους για τη περιοχη μου.

38.6c στο Αιαντειο Σαλαμινας και στο Χαροκοπειο Καλλιθεας οι μεγιστες στον νομο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μηπως εχει καποιο θεμα ο σταθμος στην Σαλαμινα..παντα δειχνει ενα βαθμο παραπανω οπως και στο Χαροκοπειο..το λεω επειδη τους παρακολουθω καθε μερα σχεδον....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 minutes ago, gthomasandros είπε:

μηπως εχει καποιο θεμα ο σταθμος στην Σαλαμινα..παντα δειχνει ενα βαθμο παραπανω οπως και στο Χαροκοπειο..το λεω επειδη τους παρακολουθω καθε μερα σχεδον....

Γιωργο ειναι μια ιδιαζουσα περιπτωση ο σταθμος στο Αιαντειο της Σαλαμινας.Οταν εχει Α-ΒΑ ανεμο φοενιαζει απο το Μαυροβουνι που εχει υψομετρο 365μ.Αντιθετα οταν εχει νοτια η δυτικο θα δεις νορμαλ θερμοκρασιες που θα εχει και ο υπολοιπος νομος. Το Χαροκοπειο  ισως τσιμπαει λιγο αλλα δε μπορω να ειμαι σιγουρος.Οποιος μπορεσει και παει με ενα αξιοπιστο θερμομετρο διπλα του και σε σκια,ισως θα μπορουσαμε να δουμε εαν ο σταθμος παει καλα.

Screenshot_21.png.932975e7911dfd20e2e05cc99bcb348c.png

image.thumb.png.81078bf2bb98846db32a5c198882e53c.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, teo_73 said:

Γιωργο ειναι μια ιδιαζουσα περιπτωση ο σταθμος στο Αιαντειο της Σαλαμινας.Οταν εχει Α-ΒΑ ανεμο φοενιαζει απο το Μαυροβουνι που εχει υψομετρο 365μ.Αντιθετα οταν εχει νοτια η δυτικο θα δεις νορμαλ θερμοκρασιες που θα εχει και ο υπολοιπος νομος. Το Χαροκοπειο  ισως τσιμπαει λιγο αλλα δε μπορω να ειμαι σιγουρος.Οποιος μπορεσει και παει με ενα αξιοπιστο θερμομετρο διπλα του και σε σκια,ισως θα μπορουσαμε να δουμε εαν ο σταθμος παει καλα.

Screenshot_21.png.932975e7911dfd20e2e05cc99bcb348c.png

image.thumb.png.81078bf2bb98846db32a5c198882e53c.png

σε ευχαριστω...καλο ΣΚ να εχουμε...καλη συνεχεια..!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ραδιοβοληση στα 850 σημερα εδειξε μολις 19.2c.Oχι οτι περιμεναμε παραπανω αλλα βλεπετε τι γινεται οταν δεν υπαρχουν αυρες και οι ανεμοι ειναι ΒΑ-ΒΔ.Ευκολα μπορουμε να παμε 19c πανω τοπικα.Και αυριο μια απ τα ιδια θα ναι με αυτο το ανεμολογιο.Το Σαββατο ομως θα εχουμε αυρες λογικα,και οι μεγιστες θα εντοπιζονται στα ενδοτερα και βορειοτερα του νομου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τω μεταξυ για οσους φιλους δε το ξερουν,μη πολυκοιτατε τις ακριβεις θερμοκρασιες που δινουν τα μοντελα για τις περιοχες σας.Πολλες φορες πεφτουν εξω διοτι δε μπορουν να αναλυσουν τις πολυ τοπικες συνθηκες,που μπορει να προκαλεσει ενα βουνο η ενας ψηλος λοφος.Εαν με τον καιρο παρατηρησουμε τους ανεμους στη περιοχη μας,και τι αποτυπωμα αφηνουν στο θερμομετρο μας (η τον κοντινο σταθμο) τοτε θα ειμαστε σε θεση να βγαζουμε πολυ προσεγγιστικες θερμοκρασιες,εαν επιβεβαιωνεται βεβαια η διευθυνση των ανεμων και η θερμοκρασια στα 850hpa.

Δυο μικρα παραδειγματα σημερα σε Κρανιδι και Σαλαμινα οπου δινονταν μεγιστες 33-34 και φτασανε 38.5-39c

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, gthomasandros said:

Σινδος 38,6

Δειον 39,2

Λαρισα 38.5

Σαλαμινα 38.5

Πατησια 38

Πειραιας 37,1

Πυργος 36

Αργος 38

μεγιστες ημερας!!!

 

Λαγκάδας 38.1c επίσης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζέστη μαγκες ζέστη Αύγουστος είναι μπήκε με.γκάζια καλό μήνα κ καλή παναγία

Στο σύνηθες πια 35-37αρι σήμερα το λεκανοπέδιο ενώ το 38.5 σαλαμινα θεωρώ ότι είναι κυρίως λόγω τοπικών συνθηκών 

Ένα δύσκολο ΠΣΚ από άποψη ζέστης έρχεται. ..μακάρι σαββατο να μπει το βόρειο  ρεύμα κ τουλάχιστον να είναι καλύτερη η αισθηση...

25.4 με 35.5 σήμερα στα ψηλά του ζωγράφου με αρκετή υγρασία κ αίσθηση για μεγαλύτερη ... άιρκο υποχρεωτικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συμπληρώνω ότι μαλλον γκαζώσε η ζέστη ευτυχώς βραδινές ώρες γιατί τα 31-33 άρια τέτοια ώρα σχεδόν 10.00 το βράδυ είναι κάτι το πρωτόγνωρο. ..έπεσε τελείως κ ο άνεμος. ..

31 νταν ζωγράφου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ενταξει ομως για σημερα το μετεο υπερβαλει σε καμια περιπτωση δεν ειχαμε γενικευμενα 39αρια αλλα μονο εξαιρεσεις..ετσι για να ειμαστε ακριβεις.....

Στους 39 βαθμούς η θερμοκρασία την πρώτη ημέρα ζέστης

Σύνταξη άρθρου: Ιωάννης Κωλέτσης, Κ. Λαγουβάρδος

Ε.Α.Α. – Πεντέλη, Πέμπτη 1 Αυγούστου 2019, 19:00

 

Πρώτη ημέρα του έντονου κύματος ζέστης η Πέμπτη 01/08, με τις μέγιστες θερμοκρασίες τις μεσημεριανές ώρες να φτάνουν και οριακά να ξεπερνούν τους 39 ⁰C στη Μακεδονία, τη Θεσσαλία και τη Βορειοδυτική Πελοπόννησο. Στον παρακάτω Πίνακα παρουσιάζονται οι οκτώ υψηλότερες μέγιστες θερμοκρασίες, όπως κατεγράφησαν από το δίκτυο αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών / meteo.gr.

 

 0108_daily_max_temp.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32αρια ακομα και τωρα 10 το βραδυ μεσα στο λεκανοπεδιο.....με αρκετη υγρασια...βοηθεια μας.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικά η πρώτη φρίκη βραδιά στην άδεια πόλη. ..29.5 ζωγράφου στην αλλαγή της ημέρας απνοια υψηλή υγρασία κ την νυχτερινή σιγαλιά σπάνε τα τζιτζίκια που έχουν λύσσαει. ...δεν βλέπω πως θα γίνει να πέσει κάτω από 26.5-27 το πρωί κ βέβαια για περιοχές στα πιο κεντρικά 28-29 άρια. ..

Αντε ούτε ένας μήνας δεν έμεινε για το φθινόπωρο! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρέπει να κάνει όντως ζέστη. Για να μου πει η μάνα μου στο τηλέφωνο απόψε ότι κάνει ζέστη, σημαίνει ότι όντως κάνει. Συνήθως είναι η προτελευταία που παραπονιέται για ζέστη.

 Τελευταίος είμαι πάντα εγώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...