Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους..πολυ ζέστη και σήμερα, με αυξημένα ποσοστά υγρασίας..Το μελτέμι κυριαρχεί την ημέρα και ''κόβει'' εντελώς το βράδυ , οπότε η δυσφορία την νύχτα μεγαλώνει.. Είπαμε,  το βαθύ ελληνικό καλοκαίρι καλά κρατεί...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καρέκλες και τραπέζια στη βεράντα κάνουν βόλτες απ τον αέρα εδώ στο Λαύριο... 

Ακόμα και το κλουβί του παπαγάλου έριξε..... 

Υπέροχο 2ημερο..... Άκρως δροσιστικό και μελτεμάτο.....πεντακαθαρη ατμόσφαιρα και βλέπω την Κάρυστο απεναντι

 

Στον Ποταμό Κέρκυρας η κόλαση του Δάντη..... 35 βαθμοί και σιθηση 42 και ακόμα έχει 5 ώρες να κορυφωθεί η ζέστη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Καρέκλες και τραπέζια στη βεράντα κάνουν βόλτες απ τον αέρα εδώ στο Λαύριο... 

Ακόμα και το κλουβί του παπαγάλου έριξε..... 

Υπέροχο 2ημερο..... Άκρως δροσιστικό και μελτεμάτο.....πεντακαθαρη ατμόσφαιρα και βλέπω την Κάρυστο απεναντι

 

Στον Ποταμό Κέρκυρας η κόλαση του Δάντη..... 35 βαθμοί και σιθηση 42 και ακόμα έχει 5 ώρες να κορυφωθεί η ζέστη 

Σιχαίνομαι τον αέρα ως φυσικό φαινόμενο. Μου τη βαράει στα νεύρα. Όταν τριγύρω μου τρέχουν πράγματα,  όχι υποχρεωτικά αντικείμενα, αλλά ακομα και η αίσθηση να τρέχει στα αυτιά μου ο αέρας και να ακουγεται, τα δεντρα , η θαλασσα, ειναι οτι χειροτερο. Δεν μπορω αυτη τη φασαρια.

 

Γι αυτό σιχαίνομαι τις Κυκλάδες. Τις θεωρώ απαίσιο μέρος για να ζεις.Δεν θα μπορούσα ούτε και να με πλήρωναν.

Παλιά είχα πάει διακοπές, βγαίνω το πρωί στο μπαλκόνι να φάω πρωινο και έπαιρνε ο αέρας τα πράγματα. Αι στα γάμιδια και τα μελτέμια τους και όλα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 minutes ago, Κώστας. είπε:

Σιχαίνομαι τον αέρα ως φυσικό φαινόμενο. Μου τη βαράει στα νεύρα. Όταν τριγύρω μου τρέχουν πράγματα,  όχι υποχρεωτικά αντικείμενα, αλλά ακομα και η αίσθηση να τρέχει στα αυτιά μου ο αέρας και να ακουγεται, τα δεντρα , η θαλασσα, ειναι οτι χειροτερο. Δεν μπορω αυτη τη φασαρια.

 

Γι αυτό σιχαίνομαι τις Κυκλάδες. Τις θεωρώ απαίσιο μέρος για να ζεις.Δεν θα μπορούσα ούτε και να με πλήρωναν.

Παλιά είχα πάει διακοπές, βγαίνω το πρωί στο μπαλκόνι να φάω πρωινο και έπαιρνε ο αέρας τα πράγματα. Αι στα γάμιδια και τα μελτέμια τους και όλα.

 

Εγώ ακριβώς το αντίθετο.... Λατρεύω Κυκλάδες... Δροσιά χωρίς υγρασία και χωρίς κλιματισμό..... Σιχαίνομαι Ιόνιο με την Αδιανόητη ζέστη και υγρασία που σου κόβει την ανασα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μίλαγα πριν λίγο με φίλο από το Πρεστον της ΒΔ Αγγλίας... μια εβδομάδα μου λέει βρέχει συνεχόμενα και κάνει κρύο!!!!

Παιδιά ζηλεψαααααααα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Άγγελος said:

Μίλαγα πριν λίγο με φίλο από το Πρεστον της ΒΔ Αγγλίας... μια εβδομάδα μου λέει βρέχει συνεχόμενα και κάνει κρύο!!!!

Παιδιά ζηλεψαααααααα...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, Κώστας. είπε:

 

Χαχαχα ανταλλάσουμε καιρούς γιατρέ??

 

Ψήνεται πάλι ο Πύργος σήμερα...... Ξεπερνά τους 39 βαθμούς αυτή τη στιγμή......

Κι εδώ τη ζέστη του την έχει και παρά το μελτέμι... από χθες καλύτερα.... κάτι παραπάνω πάνω από 35 βαθμούς.... 34.8 τώρα...

Γύρισε και η ξαδέρφη μου από το Αλικάντε της Ισπανίας, που έφυγε μετά το Πάσχα από εδώ... λέει πως από απόψη ζέστης είναι καλύτερα εδώ, μιας κι έχει μια υγρασία εκεί.... για να σε πιάνει το κεφάλι σου ώρες ώρες..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρεστα δινει το Καβοντορο που εχει πιασει μεγιστη (24.3c) οσο ενα 1500αρι βουνο.To δε θερμοκρασιακο ευρος για σημερα ειναι προς το παρον μολις στους 2.3c http://penteli.meteo.gr/stations/kavodoro/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Winterlove said:

Χαχαχα ανταλλάσουμε καιρούς γιατρέ??

 

Ψήνεται πάλι ο Πύργος σήμερα...... Ξεπερνά τους 39 βαθμούς αυτή τη στιγμή......

 

Συμφωνοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, teo_73 said:

Ρεστα δινει το Καβοντορο που εχει πιασει μεγιστη (24.3c) οσο ενα 1500αρι βουνο.To δε θερμοκρασιακο ευρος για σημερα ειναι προς το παρον μολις στους 2.3c http://penteli.meteo.gr/stations/kavodoro/

Με ένα storm δύο ημερών εδω που φυσάει αέρας κι έχω έναν εκνευρισμό δε ξέρω από που μου έρχεται. Μπήκα στο δωμάτιο πριν λίγο, έκλεισα το παράθυρο, να μην ακούγεται και ηρέμησαν τα αυτιά μου. 

Αυτό το βουρ βουρ βουρ συνεχώς μπορεί να με στείλει για λεξοτανιλ.

Απορώ πως ζουν άνθρωποι εκεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάνω από τα 100χλμ ριπες εδώ..... Κάτω από 30 βαθμους και σήμερα.... Μελτεμαρα.... Μακρυά από φωτιές μονο

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40,7  το Αρφαρά με τη θερμοκρασία στα 850 hPa λίγο πάνω από τους 22 β. Καύσωνα με βα καταβάτη νομίζω έχει να κάνει κάποια χρόνια και απ' ότι φαίνεται το Αρφαρά έχει μεγάλες δυνατότητες. Νομίζω και στην Καλαμάτα τα ρεκόρ ζέστης έχουν σημειωθεί με βα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπέροχες φωτογραφίες από το χιονισμένο τοπίο στην περιοχή Κακοπέρατο Θερίσσου στο νομό Χανίων, σε υψόμετρο 1.400 μέτρων δημοσιεύει ο Νίκος Χειλαδάκης. Απίστευτη συγκέντρωση παγωμένου χιονιού για μήνα Αύγουστο σε τόσο χαμηλό υψόμετρο. Προφανώς από τεράστια χιονοστιβάδα του Χειμώνα, όπως σημειώνει ο φωτογράφος.

Υπενθυμίζουμε ότι κατά τη διάρκεια του χειμώνα παρατηρήθηκαν χιονοστιβάδες τα βουνά της Κρήτης, φαινόμενο όχι ιδιαίτερα συνηθισμένο για το νησί.

(οι φωτογραφίες του Νίκου Χειλαδάκη δημοσιεύτηκαν στη σελίδα CretaWeather.gr στο facebook)

hio1.jpg

  hio2.jpg

hio4.jpg

https://www.ekriti.gr/kriti/hionia-akoma-stin-kriti-aygoysto-mina-se-hamilo-ypsometro-fotografies#sthash.K6TRLhz3.dpbs

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39.4 μέγιστη σήμερα στον Πύργο. Εδώ στο Περιστέρι 35.1 βαθμοί....

1 ώρα πριν, Κώστας. είπε:

Συμφωνοι

Χαχαχαχαχχ ωραιότατα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υψηλές Θερμοκρασίες σήμερα (στην Δυτική Ελλάδα κυρίως).
max.png
Επεξεργάστηκε από george-kozanh
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρέπει να βγάλουν και έναν χάρτη με το heat index που ουσιαστικά ειναι η όλη ουσία της υπόθεσης..γιατί μπορεί να έχει κάπου 40 βαθμούς και heat index (δείκτη θερμότητας-δυσφορίας) 41...και αλλού να έχει 37 με heat index 43.....ε εκεί που έχει 37 βαθμούς είναι χειρότερα....

έτσι είμαστε σήμερα κι εδώ στο Μακροχώρι με 37,1 βαθμούς μέγιστη αλλά λόγο υγρασίας το heat index άγγιξε τους 43,3 βαθμούς..!!!.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ζεστη και ανομβρια.καταστροφη για την φυση.19-34.2 σημερα.στους 32.3 τωρα!.φθινοπωρο επειγοντωςςς!!😀μια παρηγορη εικονα καταμεσημερο σημερα.

HKRWzjU.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τις 11 το πρωί και ως τώρα το heat index στον Ποταμό Κέρκυρας είναι πάνω από 40 με max 47.....

Γι αυτό μισώ τη δυτική Ελλάδα..... 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...