Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τους επισημους σταθμους,47.2c heat index χτυπησε η Πρεβεζα! http://penteli.meteo.gr/stations/preveza/ Πολλοι σταθμοι στα δυτικα πιασανε και σημερα στο pic τους 40αρια heat index.Και παραπονιεμαι εγω που εχω 34+ καθε μερα...

Στους 32c τωρα με δυνατες ριπες 6bf ΒΒΑ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

49 βαθμοί αίσθηση θερμοκρασίας στον Ποταμό Κέρκυρας

45 στα Γουβια πάνω στο κυμα

Σιγουρα πάνω από 50 στο κέντρο της πόλης..... 

 

ΘΑΝΑΤΟΣ

 

Κοίταξα από περιέργεια το σταθμό του αστεροσκοπείου στα Γουβιά, 35.4 αυτή τη στιγμή με αισθητή 38.9 γράφει...κατέβηκε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, teo_73 είπε:

Απο τους επισημους σταθμους,47.2c heat index χτυπησε η Πρεβεζα! http://penteli.meteo.gr/stations/preveza/ Πολλοι σταθμοι στα δυτικα πιασανε και σημερα στο pic τους 40αρια heat index.Και παραπονιεμαι εγω που εχω 34+ καθε μερα...

Στους 32c τωρα με δυνατες ριπες 6bf ΒΒΑ.

Πρεβεζα είμαι από εχτές το απόγευμα με ερκοντισεον. Δεν μπορεις να βγεις έξω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα 53km/h η μέγιστη ριπή ανέμου στο χωριό με την θερμοκρασία να φτάνει τους 29,1 νωρίτερα. Δροσιά μεν αλλά τι να το κάνεις...Θα κόψουμε φλέβα έτσι που το πάει ο καιρός .

Και Κρυονέρι που βρίσκομαι νωρίτερα είχε πολύ αέρα,νομίζω τώρα έχει κόψει λίγο.Κάτω από 30 η μέγιστη θερμοκρασία σίγουρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 minutes ago, billipiros12 είπε:

Πρεβεζα είμαι από εχτές το απόγευμα με ερκοντισεον. Δεν μπορεις να βγεις έξω. 

Τραγικό.Ελπιζω μετά τη δύση του Ηλιου να είναι πιο ανεκτά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, brainstorm είπε:

Κοίταξα από περιέργεια το σταθμό του αστεροσκοπείου στα Γουβιά, 35.4 αυτή τη στιγμή με αισθητή 38.9 γράφει...κατέβηκε?

Ανεβοκατεβαινει ανάλογα με τη διεύθυνση του ανέμου.... 

Μax heat index σημείωσε 45 το μεσημέρι λίγο πριν τις 2

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ηπια θερμοκρασιακα ημερα για την Αττικη με αρκετο αερα κατα περιοδους και χαμηλα ποσοστα υγρασιας....μεγαλες διαφορες απο  σταθμο τις μεγαλυτερες μεγστες κατεγραψαν σταθμοι οπως Πατησια και Χαροκοπειο με 37αρια...αντιθετα πολλοι αλλοι σταθμοι δε εφθασαν ουτε τους 35 βαθμους....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφήστε αυτά τα χαζα με τα heat index.  Ελεοοος.

 

Οι κανονικές θερμοκρασίες μας νοιάζουν. Και στην Μοζαμβίκη έχει heatindex 49 Αλλά κανένας δεν ασχολείται με το  heat index

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρούλα ήταν σήμερα εδώ... 34.7 βαθμοί μέγιστη Περιστέρι, το μελτέμι πάντως το κατάλαβα για τα καλά σήμερα κι αυτό για εμένα έχει σημασία..... και το πρωί εξώ ήταν το κάτι άλλο με τον δροσερό αέρα που φυσούσε δυνατά!

Αλλά και στον Πύργο, καλύτερα ήταν τα πράγματα από άποψη θερμοκρασίας, αφού έπεσε λίγο σε σχέση με το προηγούμενο δύσκολο διήμερο...... μέγιστη 35.7! Βέβαια και η υγρασία παίζει τον ρόλο της και σίγουρα την καταλάβανε και σήμερα για τα καλά τη ζέστη, με High Heat Index 40.6 βαθμοούς στις 4 το μεσημέρι..... καλά που δεν είμαι εκεί αυτές τις μέρες ξαναλέω....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37,3 βαθμοί η μέγιστη σήμερα εδώ στο Μακροχωρι με το μέγιστο heat index στους 40,6 αρχίζει και κουράζει πολύ η κατάσταση ... ευτυχώς τα βραδιά δροσίζει καλά στους 21 πάλι η ελάχιστη ενώ τώρα πολύ δροσερό αεράκι στους 24,2...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Αφήστε αυτά τα χαζα με τα heat index.  Ελεοοος.

 

Οι κανονικές θερμοκρασίες μας νοιάζουν. Και στην Μοζαμβίκη έχει heatindex 49 Αλλά κανένας δεν ασχολείται με το  heat index

Το heat index κάνει τη ζημιά γιατρέ αυτό είναι όλη η ιστορία η ζέστη σρ συνδιασμο με την υγρασία - δυσφορία που προκαλείται ... δεν εινσι το ίδιο να γράψει 40 βαθμούς το θερμόμετρο με heat index 40,5 και άλλου 37 το θερμόμετρο με heat index τους 44 λόγο υγρασίας στην πρώτη περίπτωση όλα καλά αντέχεται άνετα στην δεύτερη η δυσφορία εινσι τεράστια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι ανάλογο με τον δείκτη ψυχρότητας τον χειμώνα... δεν εινσι το ίδιο να έχει -15 στον Λαγκαδα με αναστροφή και ούτε φύλο να κουνιέται και άλλου να έχει -7 αλλά 7 μποφόρ αέρα και δείκτη ψυχρότητας τους -20 ... εννοείται πως τα χειρότερα και ποιο επικυνδινα τα ζεις στην δεύτερη περίπτωση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Αφήστε αυτά τα χαζα με τα heat index.  Ελεοοος.

 

Οι κανονικές θερμοκρασίες μας νοιάζουν. Και στην Μοζαμβίκη έχει heatindex 49 Αλλά κανένας δεν ασχολείται με το  heat index

Είσαι εντελώς λάθος γιατρέ..... 

Πολύ πιο ανεκτό ήταν το 44 που έζησα εδώ στο σπίτι μου τον Ιούνιο του 2007 πάρα το 39 με αίσθηση 50 τον Ιούλιο 2012 στην Κέρκυρα ...

Καμια σχέση... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Αυτό το ξέρω αλλά μπερδεύεται ο κόσμος με τα heatindex. Και το heat index απο άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρει.

Ε ναι...τα ερπετα σαν κι εσενα γουσταρουν 55αρια heat index

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι γίνεται έξω ρε παιδιά??????? 

Που έχει πάει φωτιά?????? 

Ο ουρανός είναι κατακόκκινος και η μυρωδιά καμένου φοβερή..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Εύβοια είναι η φωτιά, ΒΑ από τα Ψαχνά. Λογικά με τόσο αέρα που έχει θα σταματήσει στον κάμπο όπως και η περσινή φωτιά στο Κοντοδεσπότι .Η περιοχή είναι γεμάτη πεύκα, παρά πολύ πυκνό δάσος. Δυστυχώς δύσκολο να σβήσει η φωτιά . Το μόνο θετικό ότι λογικά η φωτιά δεν θα κινηθεί προς τα πάνω που υπάρχει ελατοδάσος .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά η κατάσταση είναι πραγματικά αποπνικτική...στην Αγία Παρασκευή που βρίσκομαι πραγματικά η ορατότητα έχει περιοριστεί και η μυρωδιά του καμμένου σε πνίγει! Είμαι και ασθματικός και το νοιώθω πάρα πολύ άσχημα!  Κρίμα κρίμα κρίμα για άλλη μια φορά τα δάση μας και οι αγροί μας στο έλεος των απανταχού κεδροσκόπων.  Εν τω μεταξύ παρατηρούσα προχθές το βράδυ που ήμουν στη Ραφήνα, ότι στη κορυφογραμμή της Όχης πάνω από την Κάρυστο οι ανεμογεννήτριες έχουν "πολλαπλασιαστεί" σε σχέση με πέρσι (από πέρσι είχα να πάω στην περιοχή) και όλο το βουνό είναι διάστικτο με αυτές.  Πείτε με ίσως συνμοσιωλόγο, αλλά μήπως οι φωτιές στην Εύβοια όλα τα τελευταία χρόνια δεν είναι καθόλου άσχετες με αυτό τον "πολλαπλασιασμό"?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...