Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

Γιατι ειναι τοσο υποτιμημενο το διάστημα 25/6-10/7; Εντωμεταξυ τελος Ιουνιου και πρώτο δεκαημερο Ιουλίου εχουν βγει πολλοι περισσότεροι μεγαλοι καυσωνες απο οτι 10-20 Ιουλιου. Για καποιο λογο μεσα Ιουλιου ειναι ψοφια απο μεγαλους καυσωνες. 

Δυσκολο Καλοκαιρι στην Ελλαδα ξεκιναει τελευταια βδομαδα Ιουνιου. Ο Ιουλιος ειναι ο πιο επικινδυνος μηνας για τεραστιο καυσωνα, συνηθως αρχες και μετα 20-30. Αλλα ο Ιουλιος ειναι πιο ευκολος αν βοηθησει κυκλοφορια και για διάλειμμα με καταιγιδες. Κινειται πιο πολυ η κυκλοφορια ειδικα μεχρι τις 20-25

Ο Αυγουστος ειναι μεγαλη μουχριτσα. Παντα ηταν ο πιο ανυδρος, παντα ειχε μελτέμια και ζεστη στα δυτικα. Τα τελευταία χρονια το παρατραβαει. Το θεμα ειναι οτι Αύγουστο δεν κουνιεται η κυκλοφορια δεν προσεγγίζει τιποτα. Αν στραβωσει θα σε παει 25 μερες σερι οπως φετος. Δεν θα σου βγαλει τα 45ρια που θα μεινουν στην ιστορια αλλα θα σου πετάξει 30 μερες χωρις συννεφο, με τιμια 35-37 μεσημερι και 27-28 βραδυ και θα ψάχνεσαι.  Ετσι παει μεχρι 5-10 Σεπτεμβρη με σταδιακη καμψη μερα με τη μερα. Επισης αυτο οτι πεφτουν μετα τις 15 οι ελαχιστες στα μπετα που βραζουν μεγαλος μυθος.

Οπως λεω παντα τον Ιουλιο τον φοβαμαι, τον Αυγουστο δεν τον φοβαμαι,  τον σιχαίνομαι 

Σωτο δε το υποτιμησα αλιμονο.Και τοτε μπορει να βγαλει βαρβατες ζεστες εννοειτε.Αλλα μια που ειναι καπως ασταθης η ατμοσφαιρα ακομα και μπορει να βγαλει καμια βροχουλα,μια που οι ελαχιστες ακομα παλευονται,μια που τα μπετα ακομα δεν βραζουνε,θεωρω (προσωπικη γνωμη) καπως ''μεταβατικο'' αυτο το διαστημα μεχρι τις 5-10/7

Οπως ειπες,μπορει να μην εχουμε αρκετους καυσωνες τα τελευταια χρονια μεσα Ιουλιου αλλα οταν εχεις αρχισει να εχεις ενα συνεχομενο 29-36c (εδω στη περιοχη μου και περιξ) θα προτιμουσα να εχω ενα 40-42c 1-2 μερες,και να πεσω σταδιακα στους 31-32c για καποιες μερες να παρω τις ανασες μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11η ώρα και ήδη 32 βαθμοί εδώ στο Μακροχωρι από τους 20,7 που είχαμε ελάχιστη νωρίς το πρωί ... δεν λέει να τελειώσει το σίχαμα που ζούμε .... τον Ιούλιο που πιάναμε 37αρια είχαμε χαμηλότερες ελάχιστες και περισσότερες ώρες δροσιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Χαχαχαχα..... Εντάξει το τερμάτισα τελειως😂😂😂

Εν τέλη τι μου έγραψες πριν?? 

Έχω εξοχικό στο Λαγονήσι και για μπάνιο πάμε Γαλάζια Ακτή.... εμείς και όλη η τρελο-οικογένεια... δυο τρεις φορές πήγαμε φέτος αλλά άμα λάχει... μπορεί να πιαστώ σε κανα ηλιοβασίλεμα...... χαχαχα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για πρωτόγνωρες ζέστες μιλάνε όλοι στην Ηπειρο. Έχουν ξεραθεί τα πάντα. 

Ζέστη και στο Ιλιον για άλλη μια ημερα.

34 τώρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

Γιατι ειναι τοσο υποτιμημενο το διάστημα 25/6-10/7; Εντωμεταξυ τελος Ιουνιου και πρώτο δεκαημερο Ιουλίου εχουν βγει πολλοι περισσότεροι μεγαλοι καυσωνες απο οτι 10-20 Ιουλιου. Για καποιο λογο μεσα Ιουλιου ειναι ψοφια απο μεγαλους καυσωνες. 

Δυσκολο Καλοκαιρι στην Ελλαδα ξεκιναει τελευταια βδομαδα Ιουνιου. Ο Ιουλιος ειναι ο πιο επικινδυνος μηνας για τεραστιο καυσωνα, συνηθως αρχες και μετα 20-30. Αλλα ο Ιουλιος ειναι πιο ευκολος αν βοηθησει κυκλοφορια και για διάλειμμα με καταιγιδες. Κινειται πιο πολυ η κυκλοφορια ειδικα μεχρι τις 20-25

Ο Αυγουστος ειναι μεγαλη μουχριτσα. Παντα ηταν ο πιο ανυδρος, παντα ειχε μελτέμια και ζεστη στα δυτικα. Τα τελευταία χρονια το παρατραβαει. Το θεμα ειναι οτι Αύγουστο δεν κουνιεται η κυκλοφορια δεν προσεγγίζει τιποτα. Αν στραβωσει θα σε παει 25 μερες σερι οπως φετος. Δεν θα σου βγαλει τα 45ρια που θα μεινουν στην ιστορια αλλα θα σου πετάξει 30 μερες χωρις συννεφο, με τιμια 35-37 μεσημερι και 27-28 βραδυ και θα ψάχνεσαι.  Ετσι παει μεχρι 5-10 Σεπτεμβρη με σταδιακη καμψη μερα με τη μερα. Επισης αυτο οτι πεφτουν μετα τις 15 οι ελαχιστες στα μπετα που βραζουν μεγαλος μυθος.

Οπως λεω παντα τον Ιουλιο τον φοβαμαι, τον Αυγουστο δεν τον φοβαμαι,  τον σιχαίνομαι 

Για νότια Ελλάδα ο Αύγουστος είναι πολύ δυνατός. Αλλά εδώ στο βορρά ο Ιούλιος είναι ο πιο δυνατός μήνας. Ναι όντως και 25/6-10/7 έχει βγάλει πολύ δυνατές ζεστές. Όσο για το 15-25/7 δε θες να μάθεις τι θα γίνει αν ποτέ γίνει κάτι. Απλά είμαστε κωλόφαρδοι που δεν τρώμε τότε μεγάλες ζέστες. Όπως 15-25/1 δεν τρώμε μεγάλα κρύα το χειμώνα αντίστοιχα (κατά σύμπτωση βέβαια πχ αν η Αριάδνη ερχόταν 10 μέρες αργότερα ούτε καν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν). 2 χρονιές είχαμε καύσωνα 20 Ιούλη (το 2011 και το 2012 νομίζω) και τότε δεινοπαθήσαμε όσο ποτέ. Όμως δε νομίζω ότι ξεκινάει τόσο αργά το βαθύ ελληνικό καλοκαίρι. Το πολύ σκληρό όντως ξεκινάει τέλη Ιουνίου. Έχω την εντύπωση ότι εδώ στη βόρεια Ελλάδα μεγάλες ζέστες είχαμε και μέσα Ιουνίου και αρχές Ιουνίου ακόμη πολλές χρονιές (ειδικά παλιότερα) και κάποιες χρονιές μάλιστα αυτές άρχιζαν ακόμα κι από Μάιο (από αρχές Μαΐου μάλιστα πχ 2013). Θέλω να πω ότι εδώ στη βόρεια Ελλάδα το seasonal lag είναι πιο μικρό από ότι στο νότο. Εγώ αυτές τις μεγάλες ζέστες που είχαμε φέτος τέλη Αυγούστου τις συγκρίνω με αντίστοιχες μεγάλες ζέστες που έκανε μέσα Ιουνίου άλλες χρονιές. Γιατί κακά τα ψέματα στα τέλη Ιουνίου ο καιρός εδώ στη βόρεια Ελλάδα είναι θερμότερος από ότι είναι στα τέλη Αυγούστου ενώ στο νότο είναι το ίδιο ακριβώς. Μάλιστα στα νησιά του Αιγαίου ο Αύγουστος είναι πιο θερμός κι απ'τον Ιούλιο. Έχω ξαναπεί ότι γύρω στις 21/07 είναι στατιστικά η θερμότερη μέρα του έτους και γύρω στις 20/01 η ψυχρότερη αντίστοιχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, billipiros12 είπε:

Για πρωτόγνωρες ζέστες μιλάνε όλοι στην Ηπειρο. Έχουν ξεραθεί τα πάντα. 

Ζέστη και στο Ιλιον για άλλη μια ημερα.

34 τώρα. 

Ειδικά στην Ήπειρο γιατί στην Ήπειρο ποτέ τέλη Αυγούστου δεν είχε τόσες πολλές ζέστες. Εγώ θυμάμαι άλλες χρονιές τέλη Αυγούστου εκεί να πέφτουν πρώιμα πρωτοβρόχια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 minutes ago, billipiros12 είπε:

Για πρωτόγνωρες ζέστες μιλάνε όλοι στην Ηπειρο. Έχουν ξεραθεί τα πάντα. 

Ζέστη και στο Ιλιον για άλλη μια ημερα.

34 τώρα. 

Που θα πάει θα αλλάξει η ρότα.. Φέτος θέλουμε 8 μήνες φθινόπωρο με δόσεις χειμώνα για να σωθεί η αηδία.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγιστες μεχρι στιγμης σε περιοχες της ηπειρου απο σταθμους του Ε.Α.Α

Αρτα 37,6

Κονιτσα 35,6

Κομποτι Αρτας 37,2

Νεοχωρι Αρτας 37,2

Θεοδωριανα στα 974 μετρα 30,4

Ασπραγγελοι στα 945 μετρα 29,8

ιωαννινα 35,1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτω από 36 η μέγιστη στην Λάρισα σήμερα, χάρις το ανατολικό ρεύμα. Αν είχαμε λίβα θα φτάναμε άνετα τους 40. Κατά τα άλλα έχουμε αστάθεια άσχετα με το τι έδιναν τα μοντέλα σήμερα, αφού έχουμε κάτω από -10 βαθμούς στα 500. Αλλά δυστυχώς το ρεύμα είναι ανατολικό οπότε δεν θα βρέξει στην Λάρισα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καταγιδες στα ορεινα εχουμε απο το μεσημερι αλλα εβρεξε και σε ορεινα χωρια.εδω τωρα  μαυριλα εχουμε απο τα Β και τα ΒΑ.ζεστη στους 32c τωρα ενω εχει συννεφιασει.φωτο πριν 20 λεπτα προς ΒΑ.ενω τωρα πριν στειλω την αναφορα αρχισε να ψιχαλιζει.

pWAPhrG.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα δόντια του συνεχίζει να μας δείχνει το καλοκαίρι και ο Αύγουστος .... 35,4 μέγιστη σήμερα με την αίσθηση λόγο υγρασίας στους 38 σχεδόν .... λες και βγαίνει από καζάνια ζεματιστου νερού π αέρας έξω ..... όσο μας τυραννάει τόσο το απεχθάνομαι το καλοκαίρι ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, sotos*snow είπε:

Τα δόντια του συνεχίζει να μας δείχνει το καλοκαίρι και ο Αύγουστος .... 35,4 μέγιστη σήμερα με την αίσθηση λόγο υγρασίας στους 38 σχεδόν .... λες και βγαίνει από καζάνια ζεματιστου νερού π αέρας έξω ..... όσο μας τυραννάει τόσο το απεχθάνομαι το καλοκαίρι ...

Σωτήρη ενα μήνα ακόμα υπομονή..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τις ελάχιστες κάμερες που έμειναν στα Γιάννενα [δεν ξέρω γιατί έχουν χαλάσει 3..] βλέπω μια μ΄πόρα εκεί πλησιάζει. Όλο και κάτι θα κάνει εκεί, μιας και το &a

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τιποτα εδω!συννεφια τωρα από καταιγιδα στα δυτικα του νομου στα σύνορα με φλωρινα.στους 28c η θερμοκρασια.ζεστη φυσικα για τετοια ωρα και με συννεφια  αλλα  ετσι που καταντησαμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άπειρες οι μέρες με σερί καύσωνα στην Κέρκυρα.... 36.9 σήμερα με αίσθηση 42 

30.3 τώρα μέσα στη νύχτα με αίσθηση 34....

Φρικαλεα κατάσταση.... 

Νομίζω σπάνε ρεκόρ πολλά φέτος εκεί πάνω.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35αρια με υγρασία στο φουλ στην ευρύτερη περιοχή της Φοινικούντας

η φύση όμως νας αποζημιώνει 

ηλιοβασίλεμα στη Γιαλοβα 

3C106B18-7D9A-4FA4-BBF0-FC252C0DBDA1.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Άπειρες οι μέρες με σερί καύσωνα στην Κέρκυρα.... 36.9 σήμερα με αίσθηση 42 

30.3 τώρα μέσα στη νύχτα με αίσθηση 34....

Φρικαλεα κατάσταση.... 

Νομίζω σπάνε ρεκόρ πολλά φέτος εκεί πάνω.... 

Κοιταζω την θερμοκρασια στην αρτα και ειχε 30,2 βαθμους πριν λιγο στις 12:00

Το μεσημερι ειχε φτασει 37,9

Ηγουμενιτσα 29,7 τωρα....Σκετη φρικη.

Και στα Γιαννενα αηδια εχει καταντησει να βραζει ο τοπος καθε μερα.Κοντευουμε 30 μερες συνεχομενης αηδιας.

Το βρασιμο αρχισει γρηγορα με το ξεκινημα της ημερας.Ευτυχως εδω σταματαει λιγο απο τις βραδινες ωρες μεχρι το πρωι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Σωτήρη ενα μήνα ακόμα υπομονή..

Μπάμπη ξέρω ότι τα 30άρια και βάλε τα μεσημέρια είναι δεδομένα για όλο σχεδόν τον Σεπτέμβρη..απλά θέλω να δροσίσει επιτέλους τα βράδια και τα πρωινά....πάει 9 το πρωί και από τους 21 στις 7 η ώρα εκτινασσόμαστε στους 30 λες και έχουμε βαρβάτο καυσωνα...ας πάει 30-32 το μεσημέρι δεν με πειράζει ακόμα νωρίς είναι αλλά με΄τα τις 12-1 όχι τόσο νωρίς και όταν πάει η ώρα 7-8 το απόγευμα να πέφτει κάτω από αυτό το άθλιο όριο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...