Jump to content
sotos*snow

ΜΕΡΟΜΗΝΙΑ-ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιο παιδί που παρακολουθεί χρόνια τα μερομήνια να πει  αν έχουν κάποια δόση προγνωσιμοτητας ή κάτι τέτοιο; Ή απλά τα αναφέρουμε για λόγους παράδοσης, ηθών, εθίμων κλπ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 minutes ago, nikolasxm είπε:

Μπορεί κάποιο παιδί που παρακολουθεί χρόνια τα μερομήνια να πει  αν έχουν κάποια δόση προγνωσιμοτητας ή κάτι τέτοιο; Ή απλά τα αναφέρουμε για λόγους παράδοσης, ηθών, εθίμων κλπ;

Τα μερομήνια είναι μια αρχαία μέθοδος πρόβλεψης του καιρού... είναι ο 6ος χρόνος που τα παρακολουθώ, μόνο και μόνο γιατί έχουν μεγάλο ενδιαφέρον, ωστόσο πως είναι δυνατό να γίνει μια τέτοια μακροπρόθεσμη πρόβλεψη του καιρού......?  Στη καλύτερη μας δίνουν μια τάση θα έλεγα, μια αρκετά γενική εικόνα για το πως θα κυλήσει ο καιρός πιθανότατα, ένα μήνα - μια εποχή ή ένα διάστημα γενικότερα.... μας δίνουνε ελπίδες η αλήθεια είναι, αλλά είναι και θέμα τύχης περισσότερο..... έχει τύχει να δουν διαστήματα και φωτογραφικά, την ώρα που σε μερικά άλλα βγαίνουν κι εκτός πραγματικότητας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

http://www.enikos.gr/society/670854/ti-lene-ta-merominia-gia-ton-fetino-cheimona

Πάντως, αν επαληθευτούν, πολύ ανατολικά κεντρικά και νότια θα πιάσει ο χιονιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, nikolasxm είπε:

Μπορεί κάποιο παιδί που παρακολουθεί χρόνια τα μερομήνια να πει  αν έχουν κάποια δόση προγνωσιμοτητας ή κάτι τέτοιο; Ή απλά τα αναφέρουμε για λόγους παράδοσης, ηθών, εθίμων κλπ;

Επειδή έχω διαβάσει την μέθοδο, χωρίς να έχω παρακολουθήσει το αποτέλεσμα είναι εύκολο να καταλάβει κανείς γιατί δεν έχουν κάποια πρακτική αξία. Μετεωρολογικά μιλώντας θα ήταν απλά αδύνατο να έβγαιναν σωστά, ενώ αν έβγαιναν σωστά  θα ήταν καθαρά τυχαίο. Στο άλλο φορουμ έχω βάλλει πάρα πολλά γραφήματα από πτυχιακή μιας κοπέλας που αποδεικνύει και με αριθμούς ότι το ποσοστό επιτυχίας τους είναι καθαρή τύχη. Είναι σαν να έχεις 4 επιλογές σε 40 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και να βάλεις τυχαία απαντήσεις. 

Οι 10 από τις 40 συνήθως θα είναι σωστά επιλεγμένες . [φυσικά αυτό δεν ισχύει για εμένα που μια φορά επειδή δεν είχα χρόνο να κάνω αυτό το πολλαπλής επιλογής πήρα 0/40!! Τόση τύχη..]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια από τις "μεγαλύτερες επιτυχίες" των μερομηνίων, του χειμώνα 2016-2017... 

https://www.google.com/amp/s/www.madata.gr/amp/epikairotita/kairos/520716-meromhnia-2016-2017-ti-lene-gia-ton-fetino-cheimona.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτά είναι γκορτσα,αγριοαχλαδα,πέρυσι τον Οκτώβριο ήταν φορτωμένα και οι παλιοί έλεγαν ότι αυτό δείχνει χειμωνα η αλήθεια είναι ότι είχαμε κάμποσα χιόνια σε σχέση με προηγούμενες χρονιές....

 

FB_IMG_1539774099848.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μετα φωναζετε εμενα για τα μερομηνια....χαχαχα.....μια αναφορα στις ειδησεις, οι εκτιμησεις απο το δικο μας προσηνεμο και τελος....εχει επιτυχιες ο Δημητρης οκ....απο δω και περα κοιταζουμε τα προγν μοντελα τις κυκλοφοριες και βλεπουμε....

Καλο χειμωνα να εχουμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κώστα δεν θα τα αναρτήσει φέτος ο Δημήτρης? Που είναι για Ανατολική Στερεά? 

Αν δεν τα αναρτήσει πες καμιά περίληψη. ..κάνα χιόνι γερό παλιακο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γειά σας είμαι καινούργιος μέλος....... σύμφωνα με τα μερομήνια στα πεδινά της κεντρικής Μακεδονίας φαίνεται να έχουμε χιονοπτώσεις κατά την διάρκεια του χειμώνα η θα είναι ένας ήπιος ας πούμε χειμώνας??????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, nikolasxm είπε:

Μπορεί κάποιο παιδί που παρακολουθεί χρόνια τα μερομήνια να πει  αν έχουν κάποια δόση προγνωσιμοτητας ή κάτι τέτοιο; Ή απλά τα αναφέρουμε για λόγους παράδοσης, ηθών, εθίμων κλπ;

ό,τι λένε γίνεται το αντίθετο. οπότε είναι κι αυτός ένας τρόπος επαλήθευσης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, g_ar είπε:

Μια από τις "μεγαλύτερες επιτυχίες" των μερομηνίων, του χειμώνα 2016-2017... 

https://www.google.com/amp/s/www.madata.gr/amp/epikairotita/kairos/520716-meromhnia-2016-2017-ti-lene-gia-ton-fetino-cheimona.html

εντάξει κλαίω χαχαχα. πραγματικά τα ακριβώς αντίθετα από όσα έγιναν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά επειδή το συγκεκριμένο θέμα έχει "αμαρτωλό" παρελθόν έντονων διαφωνιών ας κρατηθούμε σε λογικά πλαίσια.ειπαμε ότι μπορούμε φυσικά να διαφωνούμε αλλά δεν χαρακτηρίζουμε τον απέναντι.κι εγώ έχω το θάρρος της γνώμης μου και σε πολλά θέματα η άποψη μου δεν είναι απλά μειοψηφική αλλά για τους περισσότερους και ακραία τραβηγμένη.Αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι έχουμε να χωρίσουμε κάτι με τον συνομιλητή .Δεν έχει γίνει κάτι μεμπτό αλλά γενικά υπέρ της πρόληψης και όχι της καταστολής για αυτό και το συγκεκριμένο μήνυμα.μήνυμα....😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι εγώ στο παρελθόν αλλά και ακόμα είμαι αρκετά σκεπτικός όσον αφορά την επαληθευσιμοτητα των μερομηνιων...ΠΟΤΈ όμως δεν θα τα έβαζα με τον μελετητή που ακολουθεί αυτή την πανάρχαιη μέθοδο από στόμα σε.στομα...

Τι να πούμε και για τις παλινωδιες των μοντέλων πιο κοστίζουν δισεκατομμυρια κ δεν μπορούν πολλές φορές να δουν σωστά σε μια τόση δα γωνιά της Γης τον καιρό έστω για 24 η 48 ώρες μπροστά !!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ε και εγώ έγραψα απλά την γνώμη μου. Γιατί και πέρσι πχ ο γάτος μου ήταν τατράπαχος πέρσι πυ είχε ψυχρό χειμώνα.

 

 

 

αλλά ξέχασα. Ο γάτος μου κάθε χειμώνα έτσι είναι😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιωργο κουβανε τα εχω αναρτησει στις ειδήσεις τα μερομηνια του προσηνεμου....

https://neastyranews.gr/enimerosi/merominia-2019-2020-mathete-tis-taseis-kai-tis-metaboles-tou-kairou/

 

ΥΓ Την επομενη φορα για οποιονδηποτε λογο που θα υπαρξουν ειρωνικα σχολια, να γνωριζετε οτι θα αποκρύπτονται....τιποτα λιγοτερο ή περισσοτερο απο αυτο που ειπε κι ο Βαγγελης επισης....παρακαλώ την προσοχή σας και την αγαπη σας....παντα!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σύμφωνα με τις δικές μου παρατηρήσεις, το  φθινοπωροχείμωνο φαίνεται να μπαίνει φέτος περί τα μέσα Νοέμβρη με εκπλήξεις μέσα στον Δεκέμβρη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά άσχετο αλλά παρατήρησα ότι τα μερομήνια ΕΊΠΑΝ ΚΑΚΟΚΑΙΡΊΑ ΜΕΤΆ ΤΙΣ 5 ΟΚΤΏΒΡΗ. ..  ............. (Τώρα πάνω κάτω 1 2 μέρες διάφορα δεν πειραζει αλλά το θέμα είναι πως με καποιο τρόπο βγήκαν. ......)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

παιδιά άσχετο αλλά παρατήρησα ότι τα μερομήνια ΕΊΠΑΝ ΚΑΚΟΚΑΙΡΊΑ ΜΕΤΆ ΤΙΣ 5 ΟΚΤΏΒΡΗ. ..  ............. (Τώρα πάνω κάτω 1 2 μέρες διάφορα δεν πειραζει αλλά το θέμα είναι πως με καποιο τρόπο βγήκαν. ......)

Υπάρχει κάτι που λέγεται τύχη χεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το είναι τύχη σε περίπτωση μη τυχαιότητας, είναι στην ίδια βάση με το πιάνουν τα πάντα πάντοτε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...