Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, salonikatasos είπε:

Μαλλον σε αλλο μερος ζεις για το ποτε τελειωνει το καλοκαιρι στη θεσσαλονικη. Το αν εχει τελειωσει ηδη ή οχι απλα ασχολιαστο. Ακομα με κλιματιστικα ειμαστε

Σιγα που ειναι καλοκαιρι οι μεγιστες 29 βαθμοι και τα βραδια 19αρια... Ισως ανοιξη ναι

Τελη Σεπτέμβρη εχουμε μπει ξεκάθαρα στο φθινόπωρο και αυτο θα φανεί κιόλας στην πορεία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, Hlioupolitis98 είπε:

Σιγα που ειναι καλοκαιρι οι μεγιστες 29 βαθμοι και τα βραδια 19αρια... Ισως ανοιξη ναι

Τελη Σεπτέμβρη εχουμε μπει ξεκάθαρα στο φθινόπωρο και αυτο θα φανεί κιόλας στην πορεία...

Δεν ξερω σε ποια πολη/χωριο/χωρα αναφερεσαι παντως η μεση κλιματικη για τη μικρα που πιανει και αναστροφες ειναι 16 τον ιουνιο και 18 ιουλιο και αυγουστο. Οι μεγιστες ομοιως 31 και μετα 32.

Το οτι εχουμε μπει τελη σεπτεμβρη φαινεται ξακαθαρα οντως. Θα φανει και αυτη τη βδομαδα που ερχεται,ισψς ανοιξουμε και καλοριφερ εδω περα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειμαι θεσσαλονικη για διανυκτερευση . Αυριο 10 το πρωι το αεροπλανο. Βελτιωμενος ο τζιφος πολυ καλο το ουκμο τζεμ λογικά χειροτερο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο καλύτερος ο τζίφος στο 12αρι κι αν βλέπω καλά, πιο δυτικό μου φαίνεται το icon και πιο ανατολικό το τζεμ...... μακάρι να 'βγαζε κι ο ευρωπαίος δυτικό σενάριο τώρα που το χρειαζόμαστε κι όχι σε λάθος ώρες.... κι έπεται η συνέχεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Ειμαι θεσσαλονικη για διανυκτερευση . Αυριο 10 το πρωι το αεροπλανο. Βελτιωμενος ο τζιφος πολυ καλο το ουκμο τζεμ λογικά χειροτερο

Μιχάλη καλό ταξίδι... να περάσεις όμορφα, όσο γίνεται καλύτερα και καιρικά! Η Αμερικα είναι δύναμη στα καιρικά... τυφώνα δε ξέρω αν θα δεις, αλλά αν πέταγες χειμώνα είχες σοβαρές πιθανότητες για κάτι extreme!

Να μας φέρεις φώτο και να 'σαι γουρλής!! 😉

 

Υ.Γ. εγώ είμαι γουρλής... κάθε φορά που βγαίνω με τη ξαδέρφη μου, βρίσκει θέση αμέσως να παρκάρει... στα καιρικά ελπίζω....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα τα μοντέλα λίγο πολύ συνηγορούν ότι σιγά σιγά μπαίνουμε σε φθινοπωρινούς ρυθμούς, αρκετά σημαντική φαίνεται να είναι η πτώση της θερμοκρασίας, αλλά για το που και ποσό θα βρέξει πρέπει να περιμένουμε τουλάχιστον μέχρι την Πέμπτη .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ανατολίκευση άρχισε πολύ νωρίς και στο τέλος δεν θα έχουμε ούτε πτώση της θερμοκρασίας ή έστω απλά θα έχουμε μια ελαφριά πτώση ίσως στα κανονικά και όχι στα τόσο εντυπωσιακά νούμερα που φαίνονται τώρα....αν από τις 190 ώρες αρχίζουν τα ανατολικά σενάρια λογικά στις 120 θα μιλάμε για Καύκασο....η μόνη ελπίδα είναι να αρχίζουν ήδη από αύριο(168) να δυτικίζουν σιγά σιγά σε σχέση με τα σημερινά τρεξίματα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Σιγα που ειναι καλοκαιρι οι μεγιστες 29 βαθμοι και τα βραδια 19αρια... Ισως ανοιξη ναι

Τελη Σεπτέμβρη εχουμε μπει ξεκάθαρα στο φθινόπωρο και αυτο θα φανεί κιόλας στην πορεία...

Mας δουλευεις τωρα ετσι?Ακομα τα τσιμεντα καραβραζουν και ειμαστε με ανεμιστήρες στο σπιτι και με κλιματιστικο.Οταν θα πεσουν οι ελάχιστες τα βραδια.Τοτε τα ξαναλεμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, sotos*snow είπε:

Η ανατολίκευση άρχισε πολύ νωρίς και στο τέλος δεν θα έχουμε ούτε πτώση της θερμοκρασίας ή έστω απλά θα έχουμε μια ελαφριά πτώση ίσως στα κανονικά και όχι στα τόσο εντυπωσιακά νούμερα που φαίνονται τώρα....αν από τις 190 ώρες αρχίζουν τα ανατολικά σενάρια λογικά στις 120 θα μιλάμε για Καύκασο....η μόνη ελπίδα είναι να αρχίζουν ήδη από αύριο(168) να δυτικίζουν σιγά σιγά σε σχέση με τα σημερινά τρεξίματα....

Καθηστε να δουμε και τον μεσο ορο του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, oasis είπε:

Όλα τα μοντέλα λίγο πολύ συνηγορούν ότι σιγά σιγά μπαίνουμε σε φθινοπωρινούς ρυθμούς, αρκετά σημαντική φαίνεται να είναι η πτώση της θερμοκρασίας, αλλά για το που και ποσό θα βρέξει πρέπει να περιμένουμε τουλάχιστον μέχρι την Πέμπτη .

Μακάρι να ήταν τόσο εύκολα φίιλε ..δυστυχώς στα σημερινά τρεξίματα η μεγάλη ανατολικευση στα μοντέλα σε τόσες ώρες μακριά αφήνει δυστυχως ορθάνοιχτες τις πιθανότητες και άλλης σημαντικής ανατολικευσης σε σημείο που να μην έχουμε όχι μόνο βροχές αλλά ούτε καν σημαντική πτωση της θερμοκρασίας ...ίσως μια απλή μέτρια πτώση σε φυσιολογικές τιμές....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Spartan είπε:

Καθηστε να δουμε και τον μεσο ορο του.

Αν θυμάμαι καλά στο πρωινό ραν ο μέσος όρος του ήταν ελαφρός ανατολικότερα από το κύριο...και συνήθως το κύριο είναι το ποιο δυτικό σενάριο σε αναλογία με τις καθόδους αυλώνων που έχει δείξει σε τόσες ώρες μακριά αυτό το μοντέλο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου κανει παντως μεγαλη εντυπωση στο αν θα παμε τελικα ξανα σε ζεστες.Τα ενσεμπλες είναι κατατοπιστικότατα.Εντυπωσιακη πτωση της θερμοκρασίας(κατω από τα κλιματικα τις εποχης)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Spartan είπε:

MT8_Athen_ens.png

Υπάρχουν Σπύρο ακόμα και σε αυτό το διάγραμα δύο γραμμούλες που απλά ρίχνουν τη θερμοκρασία λίγο κάτω από τα φυσιολογικά..φυσικά χωρίς καν υετό....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Spartan είπε:

Μου κανει παντως μεγαλη εντυπωση στο αν θα παμε τελικα ξανα σε ζεστες.Τα ενσεμπλες είναι κατατοπιστικότατα.Εντυπωσιακη πτωση της θερμοκρασίας(κατω από τα κλιματικα τις εποχης)

Μπορεί απλά να έχουμε στο τέλος μια πολύ μικρότερης κλίμακας πτώση της θερμοκρασίας και αντί για 10+ βαθμούς κάτω να έχουμε απλά 2-3 βαθμούς πτώση...τόσες φορές το είδαμε το εργο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, sotos*snow είπε:

Μπορεί απλά να έχουμε στο τέλος μια πολύ μικρότερης κλίμακας πτώση της θερμοκρασίας και αντί για 10+ βαθμούς κάτω να έχουμε απλά 2-3 βαθμούς πτώση...τόσες φορές το είδαμε το εργο....

Ο μεσος ορος μεχρι στιγμης είναι κατατοπιστικότατος(6 με 7 στα 850hpa)Τι να πω πραγματικα,Εχουν φτασει σχεδον σε σημειο να κορδονιασουν τα σεναρια.Θα ηταν πολύ κριμα να μην συμβει αυτό στο τελος

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

Ουτε σταγονα σε κοντινα και μακρινα σεναρια των μοντελων. Σημαντικη πτωση της θερμοκρασιας μετα τις 15 του μηνα με ξεροβορια. Σημαντικη απο την αποψη οτι τα 28αρια και 30αρια θα γινουν 22αρια. Με αυτα και με εκεινα το πρωτο 20μερο του σιχαμενου φθινοπωρου θα εχει φυγει ανωδυνα και συνεχιζουμε για να τελειωσει γρηγορα η απαισια εποχη στην οποια βρισκομαστε (ημερολογιακα γιατι καιρικα ο σεπτεμβρης παντα ηταν και θα ειναι καλοκαιρινος σε ολη την ελλαδα)

Άμα ο Σεπτέμβριος είναι άκρως καλοκαιρινός εδώ πάνω (που το δέχομαι σε έναν βαθμό) τότε και το 5 Μαΐου - 5 Ιουνίου είναι άκρως καλοκαιρινό διάστημα (μιλάω για θεσσαλονίκη πάντα). Στη νότια Ελλάδα το καλοκαίρι ξεκινάει 1 Ιουνίου (καμια φορά κι από 20 Μαΐου) και τελειώνει 20 Σεπτεμβρίου (καμια φορά τραβάει και μέχρι 30 Σεπτεμβρίου). Από εκεί και πέρα το 20 Απριλίου - 31 Μαΐου και το 20 Σεπτεμβρίου - 31 Οκτωβρίου έχουν καλοκαιρινά ξεσπάσματα. Αντίστοιχα εδώ πάνω το καλοκαίρι ξεκινάει γύρω στις 25 Μαΐου και τελειώνει γύρω στις 10 Σεπτεμβρίου. Από κει και πέρα το 15 Απριλίου - 25 Μαΐου και το 10 Σεπτεμβρίου - 20 Οκτωβρίου έχουν καλοκαιρινά ξεσπάσματα. Το ότι κάνει 32αρια στις 15-20 Σεπτεμβρίου και στις 15-20 Μαΐου δεν πάει να πει πχ ότι είναι ντε και καλά καλοκαίρι. Κάλλιστα μπορεί και 10 Σεπτεμβρίου και 25 Μαΐου να έχουμε 18αρια μέγιστες, μουχλάρα και πλημμύρες. Ξέρω ότι μισείς τη μούχλα. Άλλο η νότια Ελλάδα κι άλλο η βόρεια Ελλάδα. Μια φορά ήταν μέσα Οκτωβρίου το 2003 νομίζω και στην Αθήνα είχαν ηλιοφάνεια με 27οC μέγιστη Τ κι ο κόσμος κυκλοφορούσε με κοντομάνικα ενώ εδώ είχαμε 12οC μέγιστη Τ με βροχές και κρύο κι ανάβαμε καλοριφέρ. 

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Spartan είπε:

Ο μεσος ορος μεχρι στιγμης είναι κατατοπιστικότατος(6 με 7 στα 850hpa)Τι να πω πραγματικα,Εχουν φτασει σχεδον σε σημειο να κορδονιασουν τα σεναρια.Θα ηταν πολύ κριμα να μην συμβει αυτό στο τελος

αν είναι να μην έχουμε βροχές εννοείται πως αυτό θέλω κι εγώ να πέσει καλά η θερμοκρασία να φύγει μακριά αυτή η ζέστη που λίμνασε στην περιοχή μας.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, WEATHER-FUN είπε:

Άμα ο Σεπτέμβριος είναι άκρως καλοκαιρινός εδώ πάνω (που το δέχομαι σε έναν βαθμό) τότε και το 5 Μαΐου - 5 Ιουνίου είναι άκρως καλοκαιρινό διάστημα (μιλάω για θεσσαλονίκη πάντα). Στη νότια Ελλάδα το καλοκαίρι ξεκινάει 1 Ιουνίου (καμια φορά κι από 20 Μαΐου) και τελειώνει 20 Σεπτεμβρίου (καμια φορά τραβάει και μέχρι 30 Σεπτεμβρίου). Από εκεί και πέρα το 20 Απριλίου - 31 Μαΐου και το 20 Σεπτεμβρίου - 31 Οκτωβρίου έχουν καλοκαιρινά ξεσπάσματα. Αντίστοιχα εδώ πάνω το καλοκαίρι ξεκινάει γύρω στις 25 Μαΐου και τελειώνει γύρω στις 10 Σεπτεμβρίου. Από κει και πέρα το 15 Απριλίου - 25 Μαΐου και το 10 Σεπτεμβρίου - 20 Οκτωβρίου έχουν καλοκαιρινά ξεσπάσματα. Το ότι κάνει 32αρια στις 15-20 Σεπτεμβρίου και στις 15-20 Μαΐου δεν πάει να πει πχ ότι είναι ντε και καλά καλοκαίρι. Κάλλιστα μπορεί και 10 Σεπτεμβρίου και 25 Μαΐου να έχουμε 18αρια μέγιστες, μουχλάρα και πλημμύρες. Ξέρω ότι μισείς τη μούχλα. Άλλο η νότια Ελλάδα κι άλλο η βόρεια Ελλάδα. Μια φορά ήταν μέσα Οκτωβρίου το 2003 νομίζω και στην Αθήνα είχαν ηλιοφάνεια με 27οC μέγιστη Τ κι ο κόσμος κυκλοφορούσε με κοντομάνικα ενώ εδώ είχαμε 12οC μέγιστη Τ με βροχές και κρύο κι ανάβαμε καλοριφέρ. 

Ρε ανθρωπε μου.Την στερεα ελλαδα γεωγραφικα γιατι την πηδας συνεχεια?Ο άλλος σου λεει την αληθεια.Το καλοκαιρι  κραταει πια και εκει πανω τουλάχιστον μεχρι τα τελη σεπτεμβριου,

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, sotos*snow είπε:

αν είναι να μην έχουμε βροχές εννοείται πως αυτό θέλω κι εγώ να πέσει καλά η θερμοκρασία να φύγει μακριά αυτή η ζέστη που λίμνασε στην περιοχή μας.....

Από αρχες αυγουστου ετσι παει(εμας μας εσωσε το μελτεμι καταδιαστηματα)που όταν φυσαγε εριχνε κατά πολυ τα επίπεδα υγρασίας.Και όπως φαινεται και το πρωτο μισο του σεπτεμβριου ετσι  θα παει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακομα ποιο χειρότερος ο μεσος ορος του ευρωπαικου.Πολυ φοβάμαι ότι από το 18αρι και μετέπειτα.Θα δουμε ξανα την κλασικη οπισθοχωρηση του τζιφου.Ηθελα να ηξερα αν τελικα εχει αξια να κοιταμε ποια το αμερικανικο μοντελο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...