Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, billipiros12 είπε:

Χρωστάει και παραχρωσταει. Δεν ξέρεις τι παίζει στην ήπειρο για αυτό μιλάς. Τα ανατολικά προσυνεμα είναι πάρα πολύ ευνοημένη τα τελευταία χρόνια. Μακάρι να σταματήσει. 

Εγώ πιστεύω πως τα άφθονα νερα του χειμωνα και της άνοιξης θα κάνουμε μήνες να τα ξαναδούμε, εδώ στα ανατολικά!

Απλό ένστικτο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω να δω επιτέλους τέτοιες εικόνες μέσα στον χειμωνα

cfs-0-3180.png?12cfs-0-3204.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 minutes ago, billipiros12 είπε:

Χρωστάει και παραχρωσταει. Δεν ξέρεις τι παίζει στην ήπειρο για αυτό μιλάς. Τα ανατολικά προσυνεμα είναι πάρα πολύ ευνοημένη τα τελευταία χρόνια. Μακάρι να σταματήσει. 

Ετσι ακριβως.Ειχαμε τραγικες χρονιες για τα δεδομενα της Ηπειρου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και για να κλείσω το θέμα με ένα τελευταίο μήνυμα. Πάντα μου έλεγαν ότι θα ξεχάσεις πως είναι ο ήλιος στα Γιάννενα. Όμως η πραγματικότητα είναι μία. Άσχετα με τις καλές χιονοπτώσεις του 17 και του 19, όλες οι χρονιές εκτός από της σαιζόν 17-18 η Λάρισα, μάλλον είχε περισσότερη συννεφιά από ότι στα Γιάννενα. Θυμάμαι άπειρες φορές αυτή την εικόνα, να κοιτάω κάμερες Λάρισας με συννεφιά και εδώ έναν ήλιο ΝΑ. Ελπίζω φέτος σε μια βελτιωμένη έκδοση του 17-18, που δεν είναι άλλο από το 4-5 [νομίζω]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Θέλω να δω επιτέλους τέτοιες εικόνες μέσα στον χειμωνα

cfs-0-3180.png?12cfs-0-3204.png?12

Δεν μπορω να φανταστω τι θα γινοταν με κατι τετοιο (με πολυ υετο) στα Γιαννενα...Θα ειχαν θαφτει και η πρεβεζα και η ηγουμενιτσα και η αρτα στο χιονι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες, όλοι μας εδω μέσα, θεωρώ οτι είμαστε ''ειδική'' κατηγορία ανθρώπων (για να αστειευθούμε και λίγο)... Σαφέστατα και δεν χρωστά τίποτα και σε  κανέναν ο καιρός..Οι κλιματολογικές συνθήκες έχουν αλλάξει τα τελευταία  χρόνια και όποιος δεν το βλέπει ή δεν το παραδέχεται, απλά εθελοτυφλεί..Ο καθένας μας εχει τα προσωπικά του στανταρς, προερχόμενα απο προσωπικά βιώματα της περιοχής του..Όμως αυτά τείνουν να αλλάζουν ή εχουν αλλάξει σε πολλες των περιπτώσεων δραματικά..Τίποτα ή σχεδόν τίποτα δεν είναι το ίδιο, όπως ηταν πριν 20-25 χρόνια. Οι εποχές πλεον είναι δυσδιάκριτες για να μη πω οτι έχουν χαθεί εντελώς. Πλεον περισσότερα  είναι τα βίαια ξεσπάσματα , οι φωτοβολίδες, τα ακραία φαινόμενα του καιρού.  Οι ''συνηθισμένες''καταστάσεις (πολλά χιόνια κλπ κλπ) ή διαδοχικότητα των εποχών(φθινόπωρο-χειμώνας-άνοιξη-καλοκαίρι) τουλάχιστον ετσι όπως τα ζήσαμε οι μεγαλύτεροι εξ ημών, με οτι αυτό συνεπάγεται, φοβάμαι έχουν περασει ανεπιστρεπτι.. Επομένως προσωπική μου άποψη, να εύχεστε να έχουμε καλούς χειμώνες αλλά οχι με  κριτήρια που έχετε  απο παρελθούσες  εμπειρίες.  Οτι καλό μας δίνει ο καιρός ευπρόσδεκτο και για όλη την Ελλάδα ει δυνατόν..Να είμαστε ικανοποιημένοι με τα πολλά αλλά και τα λίγα που μας δίνει...Αυτό τουλάχιστον είναι η προσωπική μου ευχή!! Συγνώμην αν σας κούρασα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, heavy snow είπε:

Δεν μπορω να φανταστω τι θα γινοταν με κατι τετοιο (με πολυ υετο) στα Γιαννενα...Θα ειχαν θαφτει και η πρεβεζα και η ηγουμενιτσα και η αρτα στο χιονι.

Α δυστυχώς παρά τα ψαρωτικά χρωματάκια στα γεωδυναμικά, οι θερμοκρασίες είναι μόλις 0 με -1 στα 850, οπότε κάτω από 400 μέτρα το χιόνι θα αποκλειόταν.  [έχω βάλλει όλους τους χάρτες στο ανάλογο θέμα] Τώρα τα Γιάννενα είναι άλλη ιστορία..

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ότι και να βγει από εδώ και πέρα, επειδή δεν πιστεύω ότι είναι εφικτό να αλλάξει κάτι δραματικά, να πω ότι στις μακρινές ώρες ευρωπαίος και ούκμο τα πήγαν ΧΑΛΙΑ. ενώ σε μεσοπρόθεσμο επίπεδο, μέχρι πριν 2 ημέρες δηλαδή, ο τζίφος τα πήγε ΧΑΛΙΑ. Και συνεχίζει να φαίνεται αυτό και από το 12αρι του..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρκετα καλο το cfs για να δουμε.. τωρα που το ξαναβλεπω καλο οχι τελειο χαλια για βροχη αττικη

 

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο ψηλά ο αντικυκλώνας στο 12αρι χάρις την γρηγορότερη αποκοπή του τυφωνακίου που είναι πολύ σημαντική. Σϋγκριση με τον ευρωπαίο τον πρωί, δείχνει ακόμα διαφορετική την μορφή αυλώνα, από ότι ο τζίφος. Ο τζίφος στο 6αρι δεν ήταν καλός όχι λόγω του αυλώνα αλλά λόγω της αποκοπής σον ατλαντικό. Στο 00αρι ο ευρωπαίος δεν είναι καλός όχι για την αποκοπή, αλλά για τον αυλώνα. Ο τζίφος στο 12αρι έχει και τα 2 καλά πιστεύω. Θα βγάλει όμως ε΄να πολύ πιο καλό αποτέλεσμα? Και αν ναι, θα υποχωρησουν και τα άλλα μοντέλα ως προς αυτό?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέτρια βελτίωση του ούκμο. Ο τζίφος βελτιώνεται πάρα πολύ σε σχέση με πριν, με την έννοια ότι δύσκολα να μην κατεβάσει κάτι καλό. Αρκεί να έρθει εδώ. Από ότι βλέπω το ούκμο είναι καλύτερο και σε σχέση με εχθές στο 12αρι του.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρωτοβρόχια στα δυτικά από τζίφο, και λογικά θα βγάλει και δυνατή αστάθεια σε λίγο ανατολικότερα.

 

δεν έβγαλε δυνατή αστάθεια, δεν ξέρω γιατί.. σε κάθε περίπτωση είναι ένα καλό τρέξιμο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην λυσσατε για το οτι ευνοηθηκαν τα προσυνεμα που εχουν καει ολα φετος απο πυρκαγιες.

Απλα να κανει γενικευμενες καταστασεις θελουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μετα απο εναν πολυ ζεστο και ανυδρο Αυγουστο...ο Σεπτεμβρης τουλαχιστον θερμοκρασιακα φαινεται να φοραει το φθινωπορινο του προσωπο...αρκετες βροχες την πρωτη εβδομαδα στην Δυτικη Ελλαδα...στα ανατολικα ουσιαστικα συνεχιζεται η ανομβρεια ενω παραλληλα εξασθενουν σημαντικα τα μελτεμια στο Αιγαιο...μεχρι την Κυριακη ομως χρειαζεται τεραστια προσοχη μιας και στα ανατολικα το μελτεμι θα ειναι ιδιαιτερα ενισχυμενο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τεράστια βελτίωση μέσου όρου!

 

Είναι πολύ σημαντική η στροφή τώρα. Αν παραμείνει η καλή εικόνα αύριο το πρωί, κλειδώσαμε κακοκαιρία

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 minutes ago, gthomasandros είπε:

μετα απο εναν πολυ ζεστο και ανυδρο Αυγουστο...ο Σεπτεμβρης τουλαχιστον θερμοκρασιακα φαινεται να φοραει το φθινωπορινο του προσωπο...αρκετες βροχες την πρωτη εβδομαδα στην Δυτικη Ελλαδα...στα ανατολικα ουσιαστικα συνεχιζεται η ανομβρεια ενω παραλληλα εξασθενουν σημαντικα τα μελτεμια στο Αιγαιο...μεχρι την Κυριακη ομως χρειαζεται τεραστια προσοχη μιας και στα ανατολικα το μελτεμι θα ειναι ιδιαιτερα ενισχυμενο....

Που τις είδες εσύ τις βροχές; Στα δυτικά; Εγώ πουθενά δεν τις είδα. Εκτός αν εννοείς μετά τις 4/9. Για τότε κι εγώ βλέπω καταιγίδες και βροχές τα απογεύματα όμως μόνο στη Δ. Ελλάδα. Ελπίζω μόνο να έχω βροχερά γενέθλια στις 9 Σεπτεμβρίου. Με βροχές και σχετική ψυχρά. Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το χρωστάει ρε παιδιά είναι μεταφορικό... εννοούμε ότι μια μεγάλη περίοδο ανομβρίας λογικά θα την ακολουθήσει μεγάλη περίοδος υευοφορα για την συγκεκριμένη περιοχή και το αντίθετο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ομορφιες απο σχεδον ολα τα μοντελα σημερα..και μαλιστα ομορφιες διαρκειας με υποσχεσεις για οριστικο και πρωρο τελος της βρωμοεποχης και δυναμικη εμφανιση του φθινοπωρου ....παντα τετοια!!!!..ΥΓ θεωρω οτι ο αυλωνας ν2 θα ειναι ο καλυτερος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Που να δουμε και μεθαυριο τρεξίματα.

Δεν το ειοα τυχαια εδω και πολλες μερες οτι απο 1η Σεπτέμβρη θα βλεπουμε ομορφους χαρτες. 

Βροχες μπορει να μην εχουμε ολοι αλλα θα πεσει η Τ και θα εχουμε συννεφιες εστω σιγα σιγα. Λιγη υπομονη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To απόλυτο τίποτα εδώ πέρα (και γενικά ανατολικά της πίνδου). Η θερμοκρασία θα πέσει λίγο(για θεσσαλονίκη δεν παίρνω κι όρκο,γιατί δεν συμβαδίζουν πάντα αυτές οι αυξομειώσεις),αλλά και πάλι θα παραμείνει πάνω από τα φυσιολογικά για όλο το επόμενο 15μερο. Για θεσσαλονίκη συγκεκριμένα ο σεπτέμβριος συνεχίζει την πετυχημένη συνταγή της έλλειψης βροχών από τον περσινό ιούνιο και μετά. λογικό μιας και αυτό λέγεται καιρική εξισορρόπηση κι ας μην αρέσει σε κάποιους. πέρσι έβρεξε πολύ,δεν στεναχωρήθηκαν τότε γιατί πίστευαν ότι γίναμε ξαφνικά βερολίνο καιρικά. δεν πειράζει,θα τους περάσει. έτσι κι αλλιώς σε αυτό το άνομβρο 12μηνο η θεσσαλονίκη είδε 3 φορές χιόνια,οπότε ακόμα κι αυτοί δεκάρα δεν δίνουν αν γίνει φέτος το ίδιο και πάλι

MS_2341_ens.png

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Κώστας. είπε:

Ε όχι δα.....

θεσσαλονίκη εντωμεταξύ έχει ετήσια λιγότερες ώρες ηλιοφάνειας από τα γιάννενα νομίζω βάσει των κλιματικών της έμυ. απλά όταν βρέχει,δεν βρέχει πολύ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...