Jump to content
teo_73

Αθλητική θεματολογία

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αναμετρησεις των ελληνικων ομαδων στα κυπελλα ευρωπης 6-8/8/19

 

https://youtu.be/OputtwNGzPw  <---- Εδω ο Ολυμπιακος.Για καποιον λογο δεν ανοιγει το βιντεο εδω.

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν σήμερα: 77 χρόνια από το «ματς του θανάτου»

Όλα συνέβησαν τον Αύγουστο του 1942. Παίκτες από τις διαλυμένες ομάδες της Ουκρανίας, ιδρύουν την ποδοσφαιρική ομοσπονδία «Σταρτ», η οποία καλείται ν` αντιμετωπίσει την «Φλάκελφ», που αποτελείται από Γερμανούς στρατιώτες, που επανδρώνουν το αντιεροπορικό πυροβολικό του Κιέβου.

 
 
ΑΠΕ-ΜΠΕ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΤΖΗΔΟΠΑΥΛΑΚΗΣ
Δημοσίευση: 09/08/2019 - 12:21 Τελευταία ενημέρωση: 09/08/2019 - 12:21
 
ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΑΠΕ-ΜΠΕ

SHARE IT

 
Εβδομήντα επτά χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από το «ματς του θανάτου». Μιας ποδοσφαιρικής αναμέτρησης που διεξήχθη στο Κίεβο μεταξύ Γερμανών στρατιωτών και μιας ομάδας Ουκρανών, που αποτελούσαν οκτώ παίκτες της Ντιναμό Κιέβου και τρεις της Λοκομοτίβ Κιέβου, οι οποίοι κατά τη διάρκεια της γερμανικής κατοχής αναγκάζονται να εργάζονται σε επιταγμένο φούρνο. Ο αγώνας και τα όσα ακολούθησαν έγιναν αντικείμενο έρευνας από ιστορικούς στα τέλη της δεκαετίας του `90, αφού υπήρξαν πολλά και διαφορετικά σενάρια που κυρίως είχαν να κάνουν με την προπαγανδιστική τακτική των σοβιετικών απέναντι στο γερμανικό καθεστώς.

Όλα συνέβησαν τον Αύγουστο του 1942. Παίκτες από τις διαλυμένες ομάδες της Ουκρανίας, ιδρύουν την ποδοσφαιρική ομοσπονδία «Σταρτ», η οποία καλείται ν` αντιμετωπίσει την «Φλάκελφ», που αποτελείται από Γερμανούς στρατιώτες, που επανδρώνουν το αντιεροπορικό πυροβολικό του Κιέβου.

Το ματς γίνεται στις 9 Αυγούστου, με την «Σταρτ» να αποκτά προβάδισμα δύο τερμάτων στο ημίχρονο (3-1). Ένας καλοντυμένος κύριος, μεταβαίνει στα αποδυτήρια των Ουκρανών και ζητάει με ευγενικό τρόπο από τους ποδοσφαιριστές της «Σταρτ» να χάσουν. Αντ` αυτού, οι Ουκρανοί μπαίνουν αποφασισμένοι στο γήπδο να πετύχουν περισσότερα τέρματα, κάτι που συμβαίνει με το 5-3 να είναι το τελικό σκορ. 

Οι Γερμανοί όμως δεν συγχώρεσαν την ήττα. Οι περσσότεροι από τους παίκτες της «Σταρτ» βασανίστηκαν μέχρι θανάτου και άφησαν την τελευταία τους πνοή σε κάποιο στρατόπεδο συγκέντρωσης. 

Κάπου εκεί, αρχίζουν και τα σενάρια... συνωμοσίας! Δημοσιογράφοι και ιστορικοί τη δεκαετία του `90 ερευνώντας το περιστατικό κατέληξαν στο συμπέρασμα, ότι επρόκειτο για προπαγανδιστικό κόλπο των Σοβιετικών, αφού οι παίκτες της «Σταρτ» ουδέποτε απειλήθηκαν στα αποδυτήρια, ενώ και ο διαιτητής δεν υπήρξε μέλος των SS. 

Διαπιστώθηκε μάλιστα, ότι οι Γερμανοί, αναγνώρισαν την ήττα τους και συνεχάρησαν τους αντιπάλους τους. Άλλος ιστορικός, υποστήριξε ότι αγώνες μεταξύ Ουκρανών και Γερμανών ήταν συνηθισμένοι. 

Το βέβαιο είναι ότι 10 ημέρες μετά, εννέα παίκτες της «Σταρτ» συνελήφθησαν και οι περισσότεροι από αυτούς εκτελέστηκαν ή πέθαναν σε στρατόπεδα συγκέντρωσης, επειδή σύμφωνα με τις κατοχικές αρχές, ήταν πράκτορες.

Ένα μνημείο στο Κίεβο θυμίζει μέχρι και σήμερα των θυσία των μελών εκείνης της ομάδας.
 



Πηγή: http://www.skai.gr/news/culture/article/410752/san-simera-77-hronia-apo-to-mats-tou-thanatou/#ixzz5w5ug9qMM 
Follow us: @skaigr on Twitter | skaigr on Facebook

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαζή ερώτηση: θα αλλάζατε ποτέ ομάδα; Εγώ έχω αλλάξει 1000 ομάδες χωρίς να ξέρω με ποια θέλω να είμαι η καλύτερα ποια θα υποστηρίζω. Ο πατέρας μου είναι Λίβερπουλ και ΠΑΟΚ εγώ ωστόσο δεν ξέρω αν αυτές οι 2 ομάδες με ικανοποιούν. Όλο το σόι και του πατέρα μου και της μάνας μου είναι παοκτσήδες αλλά εγώ δεν ξέρω με ποια ομάδα να είμαι. Έχω μεγάλες απορίες μπορείτε να με βοηθήσετε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης θεωρώ βλακώδες ένας γιος να γίνεται ίδια ομάδα με τον πατέρα του. Και δυστυχώς βλέπω ότι σχεδόν όλοι γίνανε ίδια ομάδα με το μπαμπά τους. Οι γυναίκες δεν ασχολούνται. Εγώ δε θέλω να είμαι ότι είναι ο μπαμπάς μου. Θέλω να είμαι με άλλη ομάδα με βοηθάτε παρακαλώ πολύ να επιλέξω ομάδα σε Ελλάδα και Αγγλία παραθέτοντας κάποια στοιχεία τα οποία θα με πείσουν να επιλέξω τη συγκεκριμένη ομάδα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, WEATHER-FUN είπε:

Μια χαζή ερώτηση: θα αλλάζατε ποτέ ομάδα; Εγώ έχω αλλάξει 1000 ομάδες χωρίς να ξέρω με ποια θέλω να είμαι η καλύτερα ποια θα υποστηρίζω. Ο πατέρας μου είναι Λίβερπουλ και ΠΑΟΚ εγώ ωστόσο δεν ξέρω αν αυτές οι 2 ομάδες με ικανοποιούν. Όλο το σόι και του πατέρα μου και της μάνας μου είναι παοκτσήδες αλλά εγώ δεν ξέρω με ποια ομάδα να είμαι. Έχω μεγάλες απορίες μπορείτε να με βοηθήσετε;

Εαν απο μικρος δεν εχεις γευτει χαρες και λυπες απο μια ομαδα,εαν δεν εχεις φαει βροχες και χιονια για αυτην,εαν δεν εχεις διαβασει την ιστορια της,εαν δεν εχεις παει στο γηπεδο,εαν δε παρατουσες τα μαθηματα και δεν εστησες κοριτσι σε ραντεβου για να δεις την αγαπημενη σου ομαδα στην tv,η να παιξεις μπαλλα στην αλανα-γηπεδο φορωντας τη φανελα,εαν δεν ειχες το κασκολ της,εαν δεν ετρωγες στο σχολειο για να παρεις το αλμπουμ της,εαν δεν μαλωνες για την ομαδα με τον οποιονδηποτε...ποτε θα αρχισεις να τα κανεις και να τα νοιωσεις αυτα βρε Σταματη? Στα 20-25?  Ποσο εισαι τωρα?🙂

Προσωπικα δε μπορω να σου πω ποια ομαδα να διαλεξεις φιλε.Στη θεση σου ομως εαν δεν με γεμιζε κατι απο τις μεγαλες ομαδες θα πηγαινα στο γηπεδο να υποστηριξω τη τοπικη μου ομαδα. Ο Φοινικας Πολιχνης εχει και ιστορια😉

Εαν ομως γινεις φιλαθλος-οπαδος καποιας ομαδας,και δεθεις πολυ μαζι της κανοντας ολα η μερικα απο τα παραπανω που σου ανεφερα,να ξερεις μετα οτι θα εισαι στη θεση του αγαπητου ηθοποιου Αντωνη Αντωνιου και ολων εμας,που ασχολουμαστε και αγαπαμε μια ομαδα.Ισως να ερθει η στιγμη μετα απο χρονια που θα εχεις αλλαξει 100 γυναικες αλλα δε θα μπορεις με τιποτα να αλλαξεις ομαδα.

Τη καλησπερα μου👋

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας δουμε και σημερα την Εθνικη ακουγοντας τον dj να παιζει ''τα παπακια στη σειρα'' τον ''μικρο τυμπανιστη'' το ''χαρωπα τα δυο μου χερια τα χτυπω'' και πολλα αλλα🙉

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαχαχαχαχαχ τι είναι αυτό ρε με την μουσική ; Κάποιος παίκτης θα βρεθεί να ρίξει την μπάλα με δύναμη σε κανένα ηχείο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, WEATHER-FUN είπε:

Επίσης θεωρώ βλακώδες ένας γιος να γίνεται ίδια ομάδα με τον πατέρα του. Και δυστυχώς βλέπω ότι σχεδόν όλοι γίνανε ίδια ομάδα με το μπαμπά τους. Οι γυναίκες δεν ασχολούνται. Εγώ δε θέλω να είμαι ότι είναι ο μπαμπάς μου. Θέλω να είμαι με άλλη ομάδα με βοηθάτε παρακαλώ πολύ να επιλέξω ομάδα σε Ελλάδα και Αγγλία παραθέτοντας κάποια στοιχεία τα οποία θα με πείσουν να επιλέξω τη συγκεκριμένη ομάδα;

Επειδή από ότι καταλαβαίνω δεν σε νοιάζει και πολύ εγώ θα σου πρότεινα να γίνεις Ολυμπιακός για να είσαι χαρούμενος άνθρωπος όταν και όσο ασχολείσαι. Για Αγγλία δεν ξέρω ...Θα έλεγα Liverpool για να μετριάζει την χαρά που παίρνεις από τον Ολυμπιακό .(ΟΚ πέρσι ήταν το αντίθετο θα πει κάποιος αλλά και πάλι δουλεύει ο συνδυασμός )

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο @oldboy332 μπορει ας παει να γινει μελος σε αλλο φορουμ...τον ευχαριστουμε για την εδω προσφορουλα του...🤪

Γινε ΑΕΚ αγόρι μου @WEATHER-FUN

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ο @oldboy332 μπορει ας παει να γινει μελος σε αλλο φορουμ...τον ευχαριστουμε για την εδω προσφορουλα του...🤪

Γινε ΑΕΚ αγόρι μου @WEATHER-FUN

Άσε ρε τον κόσμο να χαμογελάει! Παντού προβλήματα αντιμετωπίζουμε θα το φορτώσεις τον @WEATHER-FUN και με άλλα ;  😁😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κατι ακομα. Ο καθενας εχει δικαίωμα να γραφει ότι θελει για την ομαδα του.Αλλα στο να μπαινει μονο και μονο για να προκαλει το θεωρω πρόβλημα μεγαλο.Ας κοιτάξουμε ολοι την καμπουρα μας σαν ελληνικο ποδοσφαιρο(που μειναμε μονο με μια ομαδα στα ευρωπαικα ματς)Και ας αφήσουμε τωρα τις μπιχτες .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Spartan είπε:

Και κατι ακομα. Ο καθενας εχει δικαίωμα να γραφει ότι θελει για την ομαδα του.Αλλα στο να μπαινει μονο και μονο για να προκαλει το θεωρω πρόβλημα μεγαλο.Ας κοιτάξουμε ολοι την καμπουρα μας σαν ελληνικο ποδοσφαιρο(που μειναμε μονο με μια ομαδα στα ευρωπαικα ματς)Και ας αφήσουμε τωρα τις μπιχτες .

Ναι παίδες..μην μαλώνουμε για τις ομάδες σαν οπαδοί....για τις Α.Ε. να θυμίσω........

να σχολιάζουμε απλά τα θέματα μέσα σε λογικό πλαίσιο ακόμα και με χιουμοριστική διάθεση χωρίς να θίξουμε τους αντιπάλους ..έχει τόσες σελίδες παντού να το κάνετε όχι όμως εδώ μέσα.....εδώ όλους μας ενώνει ο καιρός και το χιόνι....δεν πρόκειται να μας χωρίσουν τέτοιου είδους ζητήματα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο να δούμε τι θα κάνει με την Βραζιλία αρκετά ποιο δύσκολη από το Μαυροβούνιο ..το πρώτο δυνατό τεστ στο παγκόσμιο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 minutes ago, sotos*snow είπε:

Αύριο να δούμε τι θα κάνει με την Βραζιλία αρκετά ποιο δύσκολη από το Μαυροβούνιο ..το πρώτο δυνατό τεστ στο παγκόσμιο..

Τρεχουνε σαν παλαβοι αυτοι.Run and gun ομαδα με κατι ποιοτικους γερολυκους αλλα μεχρι εκει.Αν εχει μεγαλη ευστοχια (πραγμα σπανιο) μπορει να μας κοντραρει αλλοιως παει για +15 στο κεφαλι στη καλυτερη για αυτους.Σαν ομαδα ειμαστε 1.5-2 σκαλια πανω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λυπάμαι που θα στεναχωρήσω κόσμο,αλλά η εθνική ομάδα έχει μέτρια ομάδα. έχει μεν τον mvp του nba,τον καλύτερο παίχτη της ευρωλίγκας και ένα από τα καλύτερα γκαρντ της ευρωλίγκας,αλλά ο μεν πρώτος είναι επιεικώς μέτριος για διοργανώσεις εθνικών ομάδων. εδώ δεν είναι νβα να παίζουν 1 εναντίον 1 στην άμυνα,όπου εκεί κάνει πλάκα λόγω αθλητικών προσόντων. εδώ οι άμυνες είναι σύνθετες και πρέπει να διαβάσει την άμυνα πριν κάνει ό,τι είναι να κάνει. από μυαλό βέβαια γιοκ,γι αυτό κάθε 3 και λίγο κάνει επιθετικά φάουλ και λάθη,αφού πέφτει πάνω σε 2 και 3 αντιπάλους που τον περιμένουν μόλις πλησιάσει μέσα από τα 4 μέτρα. πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο ως 5αρι,να βοηθάει αμυντικά που μπορεί να κάνει τη διαφορά και επιθετικά να περιοριστεί στο παιχνίδι ανοιχτού γηπέδου και σε κανά πικ εν ρολ σαν ψηλός με τον σλούκα και τον καλάθη. αυτά που κάνει στο νβα που παίρνει τη μπάλα στα 8 και 9 μέτρα,ανοίγουν όλοι και μπαίνει μέσα, καλό είναι να τα ξεχάσουμε γιατί είναι η συνταγή της αποτυχίας. χώρους εδώ δεν θα βρει. αυτή είναι και η διαφορά του φυσικά με νοβίτσκι,γκασόλ,τζινόμπιλι,πάρκερ κλπ. αυτοί κουβαλούσαν. ο γιαννάκης δεν μπορεί και δεν πρόκειται να το κάνει ποτέ σε διοργανώσεις της φίμπα με μικρότερο γήπεδο,λιγότερους χώρους,περίπλοκες άμυνες κλπ. ο καλάθης χθες ήταν κακός και ο σλούκας δεν είναι παίχτης που μπορεί να κουβαλήσει μόνος του,όπως οι άλλοι 2. 

από εκεί και πέρα έχουμε τον πρίντεζη, ο οποίος είναι καλός και δεν το περίμενα ομολογώ. βέβαια ο πρίντεζης πάντα όσο περνάνε οι μήνες μέσα στη σεζόν κάθε χρόνο παρουσιάζεται όλο και χειρότερος στον ολυμπιακό που δεν έχει και βοήθειες. μικρή σημασία έχει στην εθνική αυτό βέβαια,οπότε ας πούμε ότι αυτός είναι ο 4ος καλός μας.

και κάπου εκεί τελειώνουν οι αξιόλογες επιλογές της ομάδας. ο παπανικολάου είναι κάθε μέρα που περνάει όλο και χειρότερος,ο παπαπέτρου ασταθής (χθες κιόλας εκεί που πήρε μπρος τον έβγαλε),ο παπαγιάννης ή του ύψους ή του βαθούς, ο μπορούσης δημοσιοσχεσίστας και μαύρη τρύπα στην άμυνα (πλέον και επιθετικά δε βοηθάει πολύ), ο θανάσης δεν είναι καν μπασκετμπολίστας και οι άλλοι 4 (μάντζαρης,λαρεντζάκης,βασιλόπουλος) είναι διακοσμητικοί στο ρόστερ. ο λαρεντζάκης θα έπρεπε να παίζει τουλάχιστον 10 λεπτά,είναι αστείο να παίζει στο 2 ο παπανικολάου που δεν το έχει και είναι και τραγικός ακόμα και όταν παίζει στη θέση του και όχι ο λαρεντζάκης που έχει και καλό σουτ και μπορεί να ανοίξει λίγους χώρους μπας και κανά μπάσιμο ο αντετοκούμπο. 

φυσικά πρόβλημα είναι και ο προπονητής αν και σε τέτοιες διοργανώσεις μικρό ρόλο παίζει αυτός,βλέπουμε και αμερική που έχει πόποβιτς και κερ.

 

η ομάδα θα μπει στους 16 και εκεί το πιθανότερο είναι να αποκλειστεί κατ' εμέ γιατί η βραζιλία θα κερδίσει την τουρκία ή την τσεχία και εμείς δεν θα κερδίσουμε την αμερική. αν είχε κερδίσει η τουρκία τους αμερικάνους χθες (αυτοκτονία και στην κανονική διάρκεια με το φάουλ σε νεκρό χρόνο και στην παράταση με 4 βολές χαμένες ενώ ήταν στο +1 με 9 δευτερόλεπτα να μένουν) θα είχαμε αποκλειστεί ήδη με το σύστημα διεξαγωγής. τώρα θα μπουν με 3-0 οι βραζιλιάνοι και οι αμερικάνοι και με 2-1 εμείς και οι τούρκοι/τσέχοι,οπότε έχοντας σίγουρη την ήττα από αμερική εμείς θα έχουμε 2-2,οι αμερικάνοι 4-0 και θα θέλουμε ήττα των βραζιλιάνων ώστε να πάνε στο 3-1 (και μετά 3-2 με ήττα από ΗΠΑ) ώστε να πάει η τουρκία/τσεχία στο 3-1 (και 3-2 με ήττα από εμάς) και να βγει τριπλή ισοβαθμία όπου θα παίξουν ρόλο οι διαφορές. όπως και να χει,το ρόστερ μας είναι έτσι κι αλλιώς οριακά για 7η-8η θέση. γραφικά όλα εκείνα που διαβάζαμε περί μεταλλίου,χρυσών κλπ. καλό είναι να έχουν τα μυαλά τους μέσα στο κεφάλι την επόμενη φορά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραια η εξηγηση για τις βαθμολογιες Τασο.Και εγω συμφωνω σε αρκετα απο οσα ειπες αλλα διαλεξε.Η τον θελεις 5αρι η τον θελεις να ξεκιναει απ τη περιφερεια με μπασιματα.Προσωπικα αναλογως τον αντιπαλο και τη χρονικη στιγμη θα τον ηθελα οπου μπορουσε να αποδωσει καλυτερα.Ειτε για να φθειρει ψηλους ειτε για να ξεκλιδωνει αμυνες και να κανει εξτρα πασες σε αφυλακτους. Αυτο ειναι θεμα προπονητη.Ταλεντο και θεληση υπαρχει στην ομαδα.Πρεπει ομως και να διαχειριστει καταλληλα απο τον παγκο.Και στη ψυχολογια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...