Jump to content
teo_73

ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΜΟΝΤΕΛΑ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως γίνεται να χει βροχερό καλοκαίρι ταυτόχρονα  και η Ισπανία και η Ελλάδα;;; Αν έχει βροχές εκεί σχεδόν πάντα μας έρχεται η Σαχάρα εδώ και έχουμε καύσωνες. Και όταν έχει λίμνες και αστάθειες εδώ τους ανεβαίνει όλη η Σαχάρα και το Μαρόκο στην Ισπανία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Xionoflorina είπε:

Πως γίνεται να χει βροχερό καλοκαίρι ταυτόχρονα  και η Ισπανία και η Ελλάδα;;; Αν έχει βροχές εκεί σχεδόν πάντα μας έρχεται η Σαχάρα εδώ και έχουμε καύσωνες. Και όταν έχει λίμνες και αστάθειες εδώ τους ανεβαίνει όλη η Σαχάρα και το Μαρόκο στην Ισπανία.

me μπλοκ στην κεντρική Ευρώπη, θα έρχονται ψυχρές αέριες μάζες σε εμάς από τα βορειοανατολικά, αλλά ταυτόχρονα υπάρχει χώρος για διείσδυση ανταλντικών δροσερών αερίων μαζών στην Ιβηρική

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παραμένει καθηλωμένο στην ίδια μακροπρόθεσμη το cfsv2 για ένα αρκετά δροσερό και υετοφόρο καλοκαίρι όλο το τρίμηνο....!!!! εδώ και αν θυμάμαι καλά δύο μήνες αυτη η τάση επιμένει....

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/htmls/euT2me3Mon.html

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/htmls/euPrece3Mon.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο!

Violent thunderstorms will threaten Greece to Serbia, Romania and Bulgaria as disturbances track into the region from the Mediterranean, as well as from eastern Europe and Russia. These storms will bring frequent lightning, flooding downpours and damaging winds and hail," Roys said. "The strongest storms will be capable of producing tornadoes." The greatest risk will be for damaging winds, hail and flash flooding.

FB_IMG_1558411739840.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, oldboy332 είπε:

Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο!

Violent thunderstorms will threaten Greece to Serbia, Romania and Bulgaria as disturbances track into the region from the Mediterranean, as well as from eastern Europe and Russia. These storms will bring frequent lightning, flooding downpours and damaging winds and hail," Roys said. "The strongest storms will be capable of producing tornadoes." The greatest risk will be for damaging winds, hail and flash flooding.

FB_IMG_1558411739840.jpg

ΑΥΤΟ ΘΈΛΩ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΌ ΤΟ ΝΑ ΈΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙΡΟ ΑΥΤΌ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΑΠΕΙΡΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΙΓΙΔΟΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

ΑΥΤΟ ΘΈΛΩ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΌ ΤΟ ΝΑ ΈΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙΡΟ ΑΥΤΌ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΑΠΕΙΡΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΙΓΙΔΟΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ

Για ποιο  λογο εχουν επιλεξει αυτό το βαθυ κοκκινο για της περιοχες που θα εχουν κατά διαστήματα καταιγίδες αυτό το καλοκαιρι?Στην αρχη μεχρι να το διαβασεις νομιζεις ότι θα εχουμε κανενα ολοκαύτωμα φετος,Ας βαλουν ένα χρωμα μωβ τουλαχιστον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Spartan είπε:

Για ποιο  λογο εχουν επιλεξει αυτό το βαθυ κοκκινο για της περιοχες που θα εχουν κατά διαστήματα καταιγίδες αυτό το καλοκαιρι?Στην αρχη μεχρι να το διαβασεις νομιζεις ότι θα εχουμε κανενα ολοκαύτωμα φετος,Ας βαλουν ένα χρωμα μωβ τουλαχιστον

Δεν ξέρω φίλε, αλλά γενικά έχω παρατηρήσει ότι όταν βάζουν χρώμα για καταιγίδες αυτό είναι πάντα κόκκινο

πχ πέρσι

Αποτέλεσμα εικόνας για accuweather summer 2019 europe

όπως βλέπεις η Πολωνία πχ έχει κόκκινο. μου αρέσει που πέρσι είχαμε ένα ενδιαφέρον καλοκαίρι μας είχαν στο stormy, τώρα είμαστε και ένα επίπεδο παραπάνω χαχα

 

 

να κοίτα και πρόπερσι

Αποτέλεσμα εικόνας για accuweather summer 2017 europe

πριν 3 χρόνια

Αποτέλεσμα εικόνας για accuweather summer 2016 europe

 

το 2015

Αποτέλεσμα εικόνας για accuweather summer 2016 europe

 

 

όπως βλέπεις όπου βαθύ κόκκινο με αυτή την απόχρωση =γερές καταιγίδες σαν πρόβλεψη

και συμφωνεί και το cfs.

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μη ψαρωνετε ρε...Οπως μου εγραψε και ενα φιλαρακι μου απο το κρυονερι...Δικα μου ειναι τα προαναφερθεντα...Λες και τα εγραψα εγω..Και ναι..Εγω τα εγραψα..Ειχα ονειρωξεις τρελες..Εκανα και τις αντιστοιχες διαδυκτιακες υποκλοπες και να τα αποτελεσματα...🤪

 

Κοντομανικακηδες..Αιωνια σας η μνημη.. 😪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Μη ψαρωνετε ρε...Οπως μου εγραψε και ενα φιλαρακι μου απο το κρυονερι...Δικα μου ειναι τα προαναφερθεντα...Λες και τα εγραψα εγω..Και ναι..Εγω τα εγραψα..Ειχα ονειρωξεις τρελες..Εκανα και τις αντιστοιχες διαδυκτιακες υποκλοπες και να τα αποτελεσματα...🤪

 

Κοντομανικακηδες..Αιωνια σας η μνημη.. 😪

Λογικα μετα από αυτό τον χαρτη σακη.Θα σου είναι σηκωμενη μονιμα ολο το καλοκαιρι.🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 minutes ago, Spartan είπε:

Λογικα μετα από αυτό τον χαρτη σακη.Θα σου είναι σηκωμενη μονιμα ολο το καλοκαιρι.🤣

Σαν το χρωμα του απιθανου Χουλκ θα γινει Σπυρακο...🙊

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, sakis13 είπε:

Σαν το χρωμα του απιθανου Χουλκ θα γινει Σπυρακο...🙊

Σάκη αν βγούνε τα tornadic supercells τρέχα Λάρισα και παράτα το αφεντικό στα κρύα του λουτρού

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 22/5/2019 at 9:36 ΜΜ, notios_polos είπε:

ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ!!!!!!!!!.....

Το θεμα είναι να βγει βαγγο.Αλλα με αυτή την μαυρογατα που εχεις δεν φοβάμαι τιποτα φετος το καλοκαιρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακή επιμονή του αμερικάνικου μακροπρόθεσμου cfsv2(εδώ και δύο μήνες τα δείχνει...) για ένα άκρος δροσερό καλοκαίρι και συγχρόνως και καταιγιδάτο-υετοφόρο....

euT2mMonInd1.gif

euT2mMonInd2.gif

euT2mMonInd3.gif

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακοί οι χάρτες για το καλοκαίρι και μακάρι να βγουν! Βάση λογικής θα 'πρεπε να έχουμε ένα αισθητά πιο ζεστό και ξηρότερο καλοκαίρι φέτος σε σχέση με πέρυσι, αλλά accu και cfs συμφωνούν στο αντίθετο! Πολύ καλό το ότι επιμένει το cfs.. Ο καιρός επίσης ακολουθεί τη δική του λογική κι εκείνος ξέρει... κι αφού φαίνεται να ξεκινάμε καλά φέτος, τουλάχιστον θερμοκρασιακά για την Αττική και καταιγιδάτα για άλλους, που το 'χουν και περισσότερο ανάγκη φέτος το νερό... έχουμε ελπίδες.... 2 σερί δροσερά με καταιγίδες καλοκαίρια στη σειρά κανείς δεν είπε ότι αποκλείεται... για να δούμε λοπόν... θέλω κι εγώ γίδες φυσικά!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 5/21/2019 at 2:55 PM, [weathermaniac] said:

 

Αποτέλεσμα εικόνας για accuweather summer 2019 europe

 

 

Μ αυτό είχαμε στην Αγγλία πέρυσι ένα φανταστικό μεσογειακό καλοκαίρι. Δυστυχώς δεν είναι κάθε μέρα τ αι Γιαννιου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εντωμεταξύ στο ράδιο στο αυτοκίνητο  έλεγε για βροχερό καλοκαίρι, δεν ξέρω από που το πληροφορήθηκαν χαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Εντυπωσιακοί οι χάρτες για το καλοκαίρι και μακάρι να βγουν! Βάση λογικής θα 'πρεπε να έχουμε ένα αισθητά πιο ζεστό και ξηρότερο καλοκαίρι φέτος σε σχέση με πέρυσι, αλλά accu και cfs συμφωνούν στο αντίθετο! Πολύ καλό το ότι επιμένει το cfs.. Ο καιρός επίσης ακολουθεί τη δική του λογική κι εκείνος ξέρει... κι αφού φαίνεται να ξεκινάμε καλά φέτος, τουλάχιστον θερμοκρασιακά για την Αττική και καταιγιδάτα για άλλους, που το 'χουν και περισσότερο ανάγκη φέτος το νερό... έχουμε ελπίδες.... 2 σερί δροσερά με καταιγίδες καλοκαίρια στη σειρά κανείς δεν είπε ότι αποκλείεται... για να δούμε λοπόν... θέλω κι εγώ γίδες φυσικά!!!

Καλημέρα! Βάση λογικής γιατί να είναι αισθητά πιο θερμό και ξηρό; Επειδή τα 2 προηγούμενα ήταν καταγιδάτα; Δεν έχει να λέει. Ο καιρός κάνει τα δικά του. Ναι στατιστικά μπορείς να πεις ότι δύσκολο να κάτσει 3ο στη σειρά με καταιγίδες και ήπιες θερμοκρασίες αλλά μια χαρά μπορεί να συμβεί!! 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

εντωμεταξύ στο ράδιο στο αυτοκίνητο  έλεγε για βροχερό καλοκαίρι, δεν ξέρω από που το πληροφορήθηκαν χαχα.

Φημες...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Καλημέρα! Βάση λογικής γιατί να είναι αισθητά πιο θερμό και ξηρό; Επειδή τα 2 προηγούμενα ήταν καταγιδάτα; Δεν έχει να λέει. Ο καιρός κάνει τα δικά του. Ναι στατιστικά μπορείς να πεις ότι δύσκολο να κάτσει 3ο στη σειρά με καταιγίδες και ήπιες θερμοκρασίες αλλά μια χαρά μπορεί να συμβεί!! 🙂

Στατιστικά το λέω φυσικά! Τώρα όπως είπες ο καιρός κάνει τα δικά του και σίγουρα στο παρελθόν, έχει συμβεί αντίστοιχο σερί! Αν είμαστε το ίδιο τυχεροί και τώρα, φυσικά και γίνεται... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

εντωμεταξύ στο ράδιο στο αυτοκίνητο  έλεγε για βροχερό καλοκαίρι, δεν ξέρω από που το πληροφορήθηκαν χαχα.

Ξέρουν αυτοί χαχα...!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Winterlove είπε:

Ξέρουν αυτοί χαχα...!!!

Πάντως μου άρεσε πολύ που το άκουσα από ραδιόφωνο όσο αναξιόπιστο και να είναι! Η αφορμή ήταν το βροχερό ΣΚ που έρχεται σε αρκετές περιοχές της χώρας, και μετά η κοπελιά στο ραδιόφωνο ανέφερε αυτό για το καλοκαίρι. Μακάρι λέω εγώ!!! Θέλω καιρική βία τώρα, και πάνω μου χαχαχαχαχα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...