Jump to content
teo_73

Σεισμολογία-Ηφαιστειολογία

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σεισμός μεταξύ Ζακύνθου και Ηλείας

Ασθενής σεισμική δόνηση μεγέθους 3,8 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ, σύμφωνα με την αυτόματη προκαταρκτική λύση του Ευρωπαϊκού - Μεσογειακού Σεισμολογικού Ινστιτούτου (EMSC), σημειώθηκε τα ξημερώματα της Τρίτης (19/2) στις 04:59, σε υποθαλάσσια περιοχή του Ιονίου Πελάγους.

Πηγή: https://www.newsbomb.gr/ellada/seismoi/story/959364/seismos-metaxy-zakynthoy-kai-hleias-pics

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισχυρή σεισμική δόνηση μεγέθους 5,2 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ σημειώθηκε 44.7χλμ Βορειοδυτικά από την Μυτιλήνη. Ο σεισμός έγινε αισθητός σε πολλές περιοχές της Λέσβου και κυρίως στις περιοχές της Β. Λέσβου, ωστόσο δεν προκάλεσε ανησυχία ενώ δεν έχουν αναφερθεί ακόμα ζημιές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο μικροσκοπιο των ερευνητων ενεργο ηφαιστειο μολις 50χλμ απο την Αθηνα

ÎÏαίÏÏειο - ΦÏÏÏ Î±ÏÏείοÏ

Για πρώτη φορά το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (ΓΙ/ΕΑΑ) θα παρακολουθήσει συστηματικά το ενεργό ηφαίστειο των Μεθάνων, που βρίσκεται στον Σαρωνικό κόλπο, σε απόσταση μόνο 50 χιλιομέτρων από την Αθήνα.Ήδη εγκαταστάθηκαν οι πρώτοι τρεις μη μόνιμοι σεισμολογικοί σταθμοί που άρχισαν να λειτουργούν εδώ και μία εβδομάδα περίπου, ενώ θα εγκατασταθούν άλλοι τρεις μόνιμοι σταθμοί.

Περισσοτερα εδω: https://www.news247.gr/epistimi/sto-mikroskopio-ereyniton-energo-ifaisteio-50-chlm-apo-athina.6696947.html?utm_source=News247&utm_medium=MintaXasete_article&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos2

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μετα τον καιρο και την μετερεολογια η δευτερη μεγαλη "αγαπη¨ειναι η σεισμολογια-ηφαιστειολογια.Σας παραθετω μια διατριβη που καποια στιγμη ειχε βγει μεσα απο το γκουγκλ και την εχω αποθηκευμενη.Ειναι πολυ μεγαλη ακομη δεν εχω διαβασει ουτε καν το 1/5.οποτε εχω χρονο ομως ειδικα ανοιξη καλοκαιρι ριχνω και μια ματια.Αφορα γνωστα και αγνωστα ρηγματα στην ευρητερη περιοχη της θεσσαλονικης . http://ikee.lib.auth.gr/record/124424/files/ZERVOPOULOU.pdf?version=1 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και εμένα σίγουρα μου αρέσει πάρα πολύ μετά από την μετεωρολογία, η αστοφυσική και η σεισμολογία. Η τριάδα των αγαπημένων μου θεμάτων. Όταν έγιναν οι σεισμοί στα Γιάννενα παίζει να ήμουν ο μόνος που τρελάθηκε από την χαρά του. 5-5.5 ρίχτερ είναι το καλύτερο μέγεθος. Και δεν παθαίνει ζημιά το σπίτι, και κουνιέσαι και το αισθάνεσαι που είναι πραγματικά μοναδική εμπειρία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Κώστας. said:

Είστε χαζα; Στην ιδέα και μόνο τρομάζω.

Ένας σεισμός  5 ρίχτερ είναι πιο ωραίος από 20-30 πόντους χιόνι για εμένα. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Κώστας. said:

Sismo freak

Το ίδιο ισχύει και για την αστροφυσική, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι ζωντανός σε έναν πλανήτη την ώρα που θα τον τρώει η μαύρη τρύπα, αλλά θα ήθελα να το βλέπω από μια ασφαλή απόσταση γιατί απλά είναι τζαμάτο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

Το ίδιο ισχύει και για την αστροφυσική, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ αν είμαι ζωντανός σε έναν πλανήτη την ώρα που θα τον τρώει η μαύρη τρύπα, αλλά θα ήθελα να το βλέπω από μια ασφαλή απόσταση γιατί απλά είναι τζαμάτο

Όταν υπάρχει στην ανθρωπότητα ο Elon Musk δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, MeteoTirnavos said:

Όταν υπάρχει στην ανθρωπότητα ο Elon Musk δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.. 

Τι είναι αυτός Θάνο? Δεν τον έχω ακουστά καθόλου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, MeteoTirnavos said:

πωπω τα πάντα όλα αυτός ο άνθρωπος, και προφανώς μια ιδιοφυία!

1 minute ago, Κώστας. said:

Μιχαήλ έχω κάτσει πάνω στο ρηγμα που ενώνει την ευρασιατική πλάκα και την αμερικανική.

πωρώνομαι!! Αχ και να έβλεπα μια έκρηξη ηφαιστείου από κοντα χωρίς να κινδυνεύω γμτ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Κώστας. said:

Στην Ισλανδία. 

 

Ευρασιατική και αμερικανική.

Κρατσανιζει η γης. 

Αν πήγαινα ταξίδια σε τέτοια μέρη θα πήγαινα!  Μόνο. χαχαχαχα και αν κάνει και κανένα σεισμό κέρδος θα είναι:classic_rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 5/3/2019 at 12:38 ΠΜ, Weather_Stories said:

Η Ζάκυνθος τον τελευταίο  καιρό συμπεριφέρεται αλλόκοτα.....το παρακολουθεί κανεις;;

Τι εχεις παρατηρησει Αλεξ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...