Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΘΥΕΛΛΑΣ Ωκεανίς ''ΨΙΨΙΝΑ'' 23-26/2/2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικα παμε για μινι επιδεινωση το επομενο διαστημα στην αττικη με το χαμηλο 1007 να βρισκετε πολυ νοτια της κρητης στο λιβυκό και να κινειται ανατολικα της επομενες ωρες!!!

 

image.thumb.png.3cacfef36fde8973576bb508cab9c9b7.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σπηλι ρεθυμνου ετησιος 2018,948mm.Φετος ηδη 831mm και βρεχει καταρρακτωδως...Υψομετρο 405mm.3χλμ απο το χωριο της μητερας μου..Τα χωραφια εχουν εξαφανιστει απο το νερο απο τις 15/01 οπως μου λενε τα ξαδερφια μου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε ζωντανή σύνδεση, η κατάρρευση της ιστορικής γέφυρας του Κερίτη (από το 1908), στον Αλικιανό Χανίων!!!

https://flashnews.gr/post/381432/katerreyse-h-gefyra-toy-kerith?fbclid=IwAR0Txd9qYziWZQNcgafY0wBQp-HHTsclVnSqAXw0F4H3SOd7iE0NppzA7U8

image.png.cff8ed9fce99215a7688cc1ce8d4c93b.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερή εικόνα....
Επικίνδυνες οι επόμενες ώρες στην Κρήτη, που θα έπρεπε να είχε κηρυχτεί σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης....ήδη αγνοείται ένα άτομο, που παρασύρθηκε με το αυτοκίνητό του, από ορμητικά νερά....
Το νησί είναι αυτή την ώρα, το μοναδικό μέρος της Ευρώπης με ηλεκτρικές εκκενώσεις!!!

http://el.blitzortung.org/live_lightning_maps.php?map=14

image.thumb.png.384d813964e4374655da7d0055498d80.png

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Κρητη και ειδικα στη Δυτικη επρεπε απο χθες να εχουν βγει εκτακτα ανακοινωθεντα.Ο στροβιλισμος του Χ τοσες πολλες ωρες,στο Νοτιο Κρητικο πελαγος μονο δυσαρεστα απποτελεσματα θα μπορουσε να εχει.

2019022509_eur_full.gif?1551087778

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάνω από 300mm πλέον ημερήσιος υετός σε σταθμούς της Δυτικής Κρήτης... 

Τρομακτικά προβλήματα και ο Θεός βοηθος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 minutes ago, Beach-snow NG said:

Φοβερή εικόνα....
Επικίνδυνες οι επόμενες ώρες στην Κρήτη, που θα έπρεπε να είχε κηρυχτεί σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης....ήδη αγνοείται ένα άτομο, που παρασύρθηκε με το αυτοκίνητό του, από ορμητικά νερά....
Το νησί είναι αυτή την ώρα, το μοναδικό μέρος της Ευρώπης με ηλεκτρικές εκκενώσεις!!!

http://el.blitzortung.org/live_lightning_maps.php?map=14

 

 

 

Είναι απίστευτη η αδιαφορία του κράτους από τη στιγμή που γνωρίζουν την κατάσταση και το τι νερά πέφτουν και θα πέσουν ακόμα στο νησί ... θα μπορούσαν να κάνουν πολλά να προφυλάξουν τον κόσμο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερό....

Στο Βελούχι ο δρόμος ακόμη είναι κλειστός....τον ψάχνουν!!!

Και είναι αποκλεισμένοι και 10 άνθρωποι στο ορειβατικό καταφύγιο....

 

VelouxiKleiston25Feb1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4.6 η t που θα πεσει και αλλο εως το πρωι.Μανιασμενoς βοριας στα 7bf

Ασκύφου Χανίων,τα λογια ειναι περιττα...                                                   Αση Γωνιά....

image.png.6253e6a9c8c8a26b4da91536e628c18c.png                   image.png.912a1709dc8830331652978b797ca993.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Κέρκυρα μου λενε τα πεθερικά μου βιώνουν ένα άνυδρο ήπιο εως και ζεστό χειμώνα με ατελείωτες μέρες ηλιοφάνειας.... 

Λεω στην πεθερά μου που νομίζει ότι επειδή είναι έτσι στην Κέρκυρα είναι και όλη η Ελλάδα οτι έχουμε ξεχάσει το χρώμα του ηλιου και έχουμε πεθάνει από το κρύο και δε με πιστεύει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτο χιόνι στη Σπηλιά Κισσάβου, στα 850μ. υψόμετρο (30χλμ από Λάρισα)....2μ. και σκάβουν ακόμη.....

https://www.thessaliatv.gr/news/69832/apostoli-sti-spilia-kissabou-ftanei-ta--2-metra-to--xioni-foto/?fbclid=IwAR1nSMGlhQalp8APYl00PFonHV3489MyS5Hqbea1aYwYD_EC2hmQy-hU-EA

 

image.png.a1043022dbd38f0f258362c6263480d6.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Στην Κέρκυρα μου λενε τα πεθερικά μου βιώνουν ένα άνυδρο ήπιο εως και ζεστό χειμώνα με ατελείωτες μέρες ηλιοφάνειας.... 

Λεω στην πεθερά μου που νομίζει ότι επειδή είναι έτσι στην Κέρκυρα είναι και όλη η Ελλάδα οτι έχουμε ξεχάσει το χρώμα του ηλιου και έχουμε πεθάνει από το κρύο και δε με πιστεύει..

Οι χάρτες δείχνουν κανονικό χειμώνα πάντως για Κέρκυρα Γιώργο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Beach-snow NG said:

Οι χάρτες δείχνουν κανονικό χειμώνα πάντως για Κέρκυρα Γιώργο...

Κανονικός χειμωνας με 14 mm στον Ποταμό Κέρκυρας και άπειρες ώρες ηλιοφάνειας δεν είναι.... 

Ο Γεναρης ήταν καλος ο Φλεβάρης ανυοαρκτος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονιζει Δροσοπηγη με 0 σχεδον βαθμους..χιονονερο Κρυονερι με 1.8...

Ολικη χιονοστρωση στη Δροσοπηγη,αλλος θεος η περιοχη,ενω εδω εμειναν ελαχιστες χιονουρες που λιωνουν.

 

20190225_181850.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ασκυφου χανιων 1570mm ετησιος..Ημερησιος 320mm.Ο μηνας πανω απο 1000mm..Και δινω αναφορες για γκαζι και καλλιθεα..Που πας ρε καραμητροοοο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απαγόρευση κυκλοφορίας οχημάτων και πεζών σε πολλά μέρη των Χανίων... 

Εφιαλτικές καταστάσεις μου λέει ξάδερφος στη Σούδα.... 

1700mm φτάνει ο Σεμπρωνας Χανίων ετήσιο.... Αδιανόητα νουμερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακοκαιρια Αιολος επρεπε να ονομαστει.

αντε κατα διαολου, κουρασες, 3-4 μερες αερας, τα εχει ξηλωσει ολα! 

Τοσα χρονια αυτο το πραμα δε το θυμαμαι, αερα αερα αερα και μονο αερα σε τετοιες διαρκεις εντασεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω να δω όταν ανοίξει ο καιρός στην Κρήτη πόσο χιόνι έχουν τα λευκά όρη... 

Πιστεύω ότι δεν μπορούν να συγκριθούν απο τα 1500μ και πανω με κανένα βουνό της Ευρωπης

Οποιος βρει φώτο στο δυαδικτιο ας ανεβασει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Θέλω να δω όταν ανοίξει ο καιρός στην Κρήτη πόσο χιόνι έχουν τα λευκά όρη... 

Πιστεύω ότι δεν μπορούν να συγκριθούν απο τα 1500μ και πανω με κανένα βουνό της Ευρωπης

Οποιος βρει φώτο στο δυαδικτιο ας ανεβασει

Τα περισσότερα χιλιοστά πέφτουν σε υψόμετρα μεσαία σε τέτοιες κακοκαιρίες..λογικά στα 1000-1500μ των βουνών της Κρήτης θα έχει πέσει περισσότερο χιόνι από ότι πάνω από τα 1800-2000μ.... τα σύννεφα που έρχονται από τη θάλασσα ουσιαστικά εναποθέτουν το νερό τους το περισσότερο στα ενδιάμεσα υψόμετρα μεταξύ 500-1500 μέτρων τις περισσότερες φορές..έχει να κάνει και με το ύψος των υετοφόρων  νεφών...απλά στα μεγαλύτερα υψόμετρα συσσωρεύεται περισσότερο χιόνι αφού έχει χιόνια και από προηγούμενες φορές....πολύ μπακαλίστικη εξήγηση αλλά κάτι παρόμοιο γίνεται κι εδώ με τον ανατολικό...όλος ο υετός πέφτει στους πρόποδες του Βερμίου και έως ένα υψόμετρο...συνήθως έως τα 1000-1200 και απλά ψηλότερα παρότι πάλι πέφτει κι εκεί αρκετό είναι λίγο λιγότερο από ότι ποιο χαμηλά...έχω πάει ως το Σέλι σε πολλές κακοκαιρίες με ανατολικό βορειοανατολικό ρεύμα και παρότι στα χαμηλά είχε πολύ χιόνι φρέσκο όταν έφτανα στο Σέλι στα 1500 το φρέσκο χιόνι ήταν ή το ίδιο ή λίγο λιγότερο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιωργαρε τα Λευκα Ορη χτυπανε 8-10 μετρα χιονι σε καλες σεζον..Το 1998 ειχαμε παει πανταημερη κρητη..1-7 απριλιου.Στις 4 του απριλη λοιπον ειχαμε ανεβει στα λευκα ορη..Φτασαμε μεχρι τον Ομαλο..Απο τα 1200 μετρα και πανω ειχε 1,5 μετρο χιονι εξαιτιας μιας κακοκαιριας που ειχε επηρεασει την χωρα τελη μαρτη..Σκεψου λοιπον στα 2200-2400 τι θα γινοταν..Το εχω γραψει πολλες φορες..Ειναι μακραν το πιο χιονοφορο βουνο της χωρας η οροσειρα εαν θες..παρα τα 2453 μετρα που εχει..Προπερσυ ειχε δημοσιευθει φωτο στα μμε με 3 μετρα χιονουρα αυγουστιατικα..Προφανως απο ανεμοσουρι..Γραφανε για εφτα μετρα αλλα ηταν σε βραχο και ψαρωνες καθως μετρουσαν και το υψος του βραχου..Τρια μετρα ομως ηταν στανταρακι!!Δεν ειναι ευκολα προσβασιμες οι βουνοκορφες των λευκων Ορεων και δεν γνωριζουμε την πραγματικη δυναμη τους!!!Απλα δεος!!Στα κρητικα νεα παντως διαβασα οτι στα 2000 μετρα το χιονι ξεπερνα ηδη τα 6 μετρα και σε ανεμοσουρια τα 8!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...