Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Berdon είπε:

Άμα α πουμε ο δευτερος χαρτης που εβαλες συνδιαστει με αζορικό δεν μπορούν οι ψυχές μάζες να μετακινηθουν και πιο νοτιοανατολικά; 

Εννοείται. Αυτό λέγαμε με τον Βαγγέλη πέρσι συνέχεια, ότι ειδικά για τα κεντροβόρεια και τα δυτικά ηπειρωτικά, εφόσον μιλάμε για κάποιον αυλώνα θηρίο, χρειαζόμαστε την συνεργασία των 2 αντικυκλώνων, ωστε να κατέβει ναι μεν δυτικά, αλλά όι πολύ δυτικά για να μην μπούμε στον θερμό τομέα. Θα ψάξω μήπως βρω κανέναν χάρτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εννοείται. Αυτό λέγαμε με τον Βαγγέλη πέρσι συνέχεια, ότι ειδικά για τα κεντροβόρεια και τα δυτικά ηπειρωτικά, εφόσον μιλάμε για κάποιον αυλώνα θηρίο, χρειαζόμαστε την συνεργασία των 2 αντικυκλώνων, ωστε να κατέβει ναι μεν δυτικά, αλλά όι πολύ δυτικά για να μην μπούμε στον θερμό τομέα. Θα ψάξω μήπως βρω κανέναν χάρτη.

Αυτό πχ τι λογής είναι; Μου φαίνεται μπερδεμένο...

archives-1996-3-16-12-0.png

Και επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν εμφανίζονται μπλε γαιωδυναμικά από την μεριά του Ατλαντικού τον χειμώνα, σε περίπτωση που ένα κομμάτι τους αποκοπεί προς τα εμάς συνήθως δεν κουβαλάνε καθόλου κρύο.... Αντίθετα αν γίνει το ανάποδο από πλευρά της Σιβηρίας τότε οι Τ στα 850 και τα 500 είναι τούρμπο... Αυτό γίνεται επειδή είναι μέρος του Σιβηρικού αντικυκλώνα ή καμία σχέση; Και επίσης στους χιονιάδες γιατί η ατμοσφαιρική πίεση αυξάνεται και δεν μειώνεται οπως γίνεται στην περιπτωση κάποιου χαμηλου; Γιατί και στη Μήδεια και την Ελπίδα είχαμε 1025+ hPa.....

Και τον αλλον μηνα να μου απαντησεις αν θέλεις... εξάλλου δεν βιάζομαι. Το λεω για να μην σε κουράζω κάτι που ισως να εχω κάνει ήδη 😇

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Berdon είπε:

Αυτό πχ τι λογής είναι; Μου φαίνεται μπερδεμένο...

archives-1996-3-16-12-0.png

Και επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν εμφανίζονται μπλε γαιωδυναμικά από την μεριά του Ατλαντικού τον χειμώνα, σε περίπτωση που ένα κομμάτι τους αποκοπεί προς τα εμάς συνήθως δεν κουβαλάνε καθόλου κρύο.... Αντίθετα αν γίνει το ανάποδο από πλευρά της Σιβηρίας τότε οι Τ στα 850 και τα 500 είναι τούρμπο... Αυτό γίνεται επειδή είναι μέρος του Σιβηρικού αντικυκλώνα ή καμία σχέση; Και επίσης στους χιονιάδες γιατί η ατμοσφαιρική πίεση αυξάνεται και δεν μειώνεται οπως γίνεται στην περιπτωση κάποιου χαμηλου; Γιατί και στη Μήδεια και την Ελπίδα είχαμε 1025+ hPa.....

Και τον αλλον μηνα να μου απαντησεις αν θέλεις... εξάλλου δεν βιάζομαι. Το λεω για να μην σε κουράζω κάτι που ισως να εχω κάνει ήδη 😇

χψαχαχαχαχα πωπω στο τετράγωνο οι ερωτήσεις τώρα, κοίτα για τα παρακάτω θα σου απαντήσω κάποια άλλη στιγμή, μιας και θέλει επεξήγηση και είναι σχετικά πολύπλοκη για 15χρονο, εγώ στην ηλικία σου μόλις που άρχισαν να βρίσκω χάρτες και λέω μπλε κρύο κόκινο ζέστη. χαχαχα.,

 

Ο παραπάνωχάρτης είναι είδος μεσημεεβρινής κυκλοφορίας. Τώρα για το άλλο με την Σιβηρία, αφορά κυρίως τα χαμηλά στρώματα. Στα υψηλά, δηλαδή στα 500αρια και από τον ατλαντικό, και αό Σιβηρία είναι εξίσου ψυχρά. Όμως στα α α είναι πολπιο κοντ΄με το έδαφος λόγω προέλευσης από την θάλασσα και αλληλεπίδρασης θερμαίνονται, ενώ στην Σιβηρία ακριβώς επειδή μιλάμε για ξηρά που είναι πολύ πιο ψυχρή ψυχραίνονται περισσότερο, σταδιακά πάντα όμως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και αυτό δεν ξέρω αν το έχει ανεβάσει κανένας αλλά είναι αρκετά χρήσιμο για κάποιον που θέλει να το πάρει λίγο πιο σοβαρά...

Είναι ένα τύπου μετεωρολογικό γλωσσάρι από τον κο Ζιακοπουλο και κα Φραγκούλη...

HNMS_MeteorologistBook.pdf

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ένα βιβλίο που αγόρασα όταν πρωτάρχισα να ασχολούμαι με τον καιρό, που σε εισάγει ομαλά στον κόσμο της μετεωρολογίας. Δεν αναφέρεται απαραίτητα σε μετεωρολογικούς όρους αλλά σε κάνει ταυτόχρονα  να δεις και λίγο παραπέρα. Ιδανικό για κάποιον που θέλει να ρίξει μια πρώτη ματιά στα του καιρού και του κλίματος... Από τις εκδόσεις Κασταλία. Αυτό μαζί με το εγχειρίδιο του μετεωρολογου προγνωστη και τους τρεις τόμους του κ. Ζιακόπουλου ( καιρος, ο γιος της γης και του ηλιου ) πιστευω πως είναι ένα καλό ξεκίνημα!

Να σημειωθεί πως έχει πολύ καλή εικονογράφηση.

ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑ… - € 25,00 - Vendora

  

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
On 5/11/2023 at 5:50 ΜΜ, [weathermaniac] είπε:

χψαχαχαχαχα πωπω στο τετράγωνο οι ερωτήσεις τώρα, κοίτα για τα παρακάτω θα σου απαντήσω κάποια άλλη στιγμή, μιας και θέλει επεξήγηση και είναι σχετικά πολύπλοκη για 15χρονο, εγώ στην ηλικία σου μόλις που άρχισαν να βρίσκω χάρτες και λέω μπλε κρύο κόκινο ζέστη. χαχαχα.,

 

Ο παραπάνωχάρτης είναι είδος μεσημεεβρινής κυκλοφορίας. Τώρα για το άλλο με την Σιβηρία, αφορά κυρίως τα χαμηλά στρώματα. Στα υψηλά, δηλαδή στα 500αρια και από τον ατλαντικό, και αό Σιβηρία είναι εξίσου ψυχρά. Όμως στα α α είναι πολπιο κοντ΄με το έδαφος λόγω προέλευσης από την θάλασσα και αλληλεπίδρασης θερμαίνονται, ενώ στην Σιβηρία ακριβώς επειδή μιλάμε για ξηρά που είναι πολύ πιο ψυχρή ψυχραίνονται περισσότερο, σταδιακά πάντα όμως.

Καλησπέρα Μιχαήλ. 

Όποτε ξεκλέψεις λίγο χρόνο και μπορείς απαντά μου σε κάποιες απορίες που έχω από το συγκεκριμένο:

IMG_20240103_202146.jpg.7f551c304cebaa97be1ee52575a200bc.jpg

Λεει πάχος στρώματος 1000 - 500hPa:  μέση τιμή 5230gpm κ.τ.λ. Αρχικά τι εκφράζει το gpm και δεύτερον υπάρχει τρόπος να το υπολογίσω με τη βοήθεια χαρτών;

Ύστερα μιλάει για τον δείκτη Iw και λέει και τον τρόπο με τον οποίο μπορούμε να τον βρούμε... Η στάθμη παγοποιησης του υγρού θερμομέτρου έχει να κάνει με την ισόθερμη του 0 ή καμία σχέση;

Και τέλος μιλάει για δύο διαφορετικές περιπτώσεις χιονιά για την Αθήνα: 

 

17043073030167201444129276389578.jpg.2a948b5c75bcc2adf029280ba56d3d65.jpg

17043074268485200586921290007046.jpg.a507fb38e8755abe024d4b5fef5673a4.jpg

Σας έχω ακούσει πολλές φορές να λέτε για αντικυκλώνα τύπου ωμέγα στην Ευρώπη ώστε να μπορέσουν ψυχρές αέριες μάζες να κατέβουν προς τη γειτονιά μας... Αλλά και ο τύπος Α και ο τύπος Β δεν έχουν παρόμοια κατάληξη Αυλώνα ή όχι; Μπορείς να βάλεις χάρτη και για τις δύο περιπτώσεις;

Εν τω μεταξύ δεν νομίζω ότι με αντικυκλωνα Ελβετία και Γερμανία πως θα μπορούσε να κατέβει κάτι παρά μόνο στην Τουρκία. Συνήθως δεν είναι στην ιβηρική χερσόνησο; εκτός και αν εννοεί ένα μέρος του και όχι το κέντρο του.

Αυτά τα ολίγα χεχεχε

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Berdon είπε:

Καλησπέρα Μιχαήλ. 

Όποτε ξεκλέψεις λίγο χρόνο και μπορείς απαντά μου σε κάποιες απορίες που έχω από το συγκεκριμένο:

IMG_20240103_202146.jpg.7f551c304cebaa97be1ee52575a200bc.jpg

Λεει πάχος στρώματος 1000 - 500hPa:  μέση τιμή 5230gpm κ.τ.λ. Αρχικά τι εκφράζει το gpm και δεύτερον υπάρχει τρόπος να το υπολογίσω με τη βοήθεια χαρτών;

Ύστερα μιλάει για τον δείκτη Iw και λέει και τον τρόπο με τον οποίο μπορούμε να τον βρούμε... Η στάθμη παγοποιησης του υγρού θερμομέτρου έχει να κάνει με την ισόθερμη του 0 ή καμία σχέση;

Και τέλος μιλάει για δύο διαφορετικές περιπτώσεις χιονιά για την Αθήνα: 

 

17043073030167201444129276389578.jpg.2a948b5c75bcc2adf029280ba56d3d65.jpg

17043074268485200586921290007046.jpg.a507fb38e8755abe024d4b5fef5673a4.jpg

Σας έχω ακούσει πολλές φορές να λέτε για αντικυκλώνα τύπου ωμέγα στην Ευρώπη ώστε να μπορέσουν ψυχρές αέριες μάζες να κατέβουν προς τη γειτονιά μας... Αλλά και ο τύπος Α και ο τύπος Β δεν έχουν παρόμοια κατάληξη Αυλώνα ή όχι; Μπορείς να βάλεις χάρτη και για τις δύο περιπτώσεις;

Εν τω μεταξύ δεν νομίζω ότι με αντικυκλωνα Ελβετία και Γερμανία πως θα μπορούσε να κατέβει κάτι παρά μόνο στην Τουρκία. Συνήθως δεν είναι στην ιβηρική χερσόνησο; εκτός και αν εννοεί ένα μέρος του και όχι το κέντρο του.

Αυτά τα ολίγα χεχεχε

χαχαχα πάρα πολλά χρήστο, θα σου απαντήσω μεθαύριο που θα καθίσω κια λίγο σπίτι επιτέλους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 4/1/2024 at 1:21 ΠΜ, [weathermaniac] είπε:

χαχαχα πάρα πολλά χρήστο, θα σου απαντήσω μεθαύριο που θα καθίσω κια λίγο σπίτι επιτέλους!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Berdon είπε:

 

ουψ...😇

 

 

έκανα αυτό με τα Γιάννενα χεχεχε. Θα κιοιτάξω σήμερα το απόγευμα, σου υπόσχομαι χεχε. Νιωθω και καλύτερα τώρα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ουψ...😇

 

 

έκανα αυτό με τα Γιάννενα χεχεχε. Θα κιοιτάξω σήμερα το απόγευμα, σου υπόσχομαι χεχε. Νιωθω και καλύτερα τώρα

Οκ απλώς στο υπενθύμισα μην αγχώνεσαι.

Και περαστικά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Berdon είπε:

Οκ απλώς στο υπενθύμισα μην αγχώνεσαι.

Και περαστικά!

θα στα στέλνω σιγά σιγά

 Αρχικά για το γεωδυναμικό μέτρο.

Ως ορισμός για την λέξη γεωδυναμικό, είναι ο εξής. Γεωδυναμικό είναι η δυναμική ενέργεια της μονάδας μάζας (μάζα ίση με 1 κιλό) και ισούται με g*z g η επιτάχυνση της βαρύτητας και z το ύψος. 

Ένα γεωδυναμικό μέτρο στο βαρυτικό πεδίο της Γης είναι η κατακόρυφη απόσταση πάνω από την οποία πρέπει να σηκώσει κάποιος ένα κιλό μάζας για να αυξήσει τη δυναμική του ενέργεια κατά 9,80665 joule.
 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Υπάρχει μια σχέση που υπόλογίζεις το πάχος του στρώματος σε μέτρα.

 

Δz=(29.26*Tμέσο)*ln(p1/p2)

ln νέπερειος λογάριμος, p1 η πίεση του κάτου στρώματος, πες τα 1000 mb p2 η πίεση του πάνου στρώματος δηλαδή πες τα 500mb και T μέσο η μέση θερμοκρασία του στρώματος αέρα

 

Θεωρητικά θα επειδή πάει κάπω ςγραμμικά θα μπορούσε να πει κανείς ότι η Τ μέση είναι απλά η Τ των 2 στρωμάτων δια΄2, δηλαδή αν στα 500mb   έχεις -30 και στα 1000mb 0 τότε η μέση θερμοκρασία του στρώματος είναι -15 βαθμοί.

 

και ο πάνω τύπος βέβαια βγάζει το πάχος του στρώματος σε μέτρα.

 

σε γεωδυναμικά μέτρα έχει πολύ μικρή διαφορά καθώς:

The units of this parameter are geopotential metres. A geopotential metre is approximately 2% shorter than a geometric metre.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Berdon Για τον άλλον δείκτη θα είμαι ειλικρινής, δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Για το υγρό θερμόμετρο ισχύει το εξής, το κάναμε και στα εργαστήρια της μετεωροολογίας. 

Αν τυλιξεις το θερμόμετρο με ένα υγρό πανάκι, και το έχεις δίπλα με ένα άλλο θερμόμετρο όπου το πανάκι είναι στεγνό, όταν τελικά εξατμιστεί το νερό στο υγρό πανάκι, η θερμοκρασία του θερμομέτρου αυτού θα είναι πιο χαμηλή από του άλλου, αφού αλπευθερώθηκε λανθάνουσα θερμότητα λόγω εξάτμισης του νερού. ¨Όσο πιο πολύ πέσει η θερμοκρασία τόσο πιο πολύ ππέφτει η θερμοκρασία του υγρού θερμομέτρου, κάτι που με απλά λόγια σημαίνει ότι έχεις χαμηλότερη σχετική υγρασία. Με χαμηλότερη σχετική υγρασία η νιφάδα επιβιβώνει σε χαμηλότερα υψόμετρα, καθώς το εξωτερικό της περίβλημα εξαχνώνεται, οπότε το εσωτερικό της ψύχεται και αντέχει σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες αέρα.

Το έχω και εγώ το εγχειρήδιο, αλλά σε ηλεκτρονική μορφή, εσύ που ο βρήκες εκτυπωμένο? Πάντως μπράβο που τόσο μικρός ασχολείσαι τόσο εμπεριστατωμένα, εγώ τότε ακόμα κοιτούσα τα σύννεφα.. χεχεχε

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

@Berdon Για τον άλλον δείκτη θα είμαι ειλικρινής, δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Για το υγρό θερμόμετρο ισχύει το εξής, το κάναμε και στα εργαστήρια της μετεωροολογίας. 

Αν τυλιξεις το θερμόμετρο με ένα υγρό πανάκι, και το έχεις δίπλα με ένα άλλο θερμόμετρο όπου το πανάκι είναι στεγνό, όταν τελικά εξατμιστεί το νερό στο υγρό πανάκι, η θερμοκρασία του θερμομέτρου αυτού θα είναι πιο χαμηλή από του άλλου, αφού αλπευθερώθηκε λανθάνουσα θερμότητα λόγω εξάτμισης του νερού. ¨Όσο πιο πολύ πέσει η θερμοκρασία τόσο πιο πολύ ππέφτει η θερμοκρασία του υγρού θερμομέτρου, κάτι που με απλά λόγια σημαίνει ότι έχεις χαμηλότερη σχετική υγρασία. Με χαμηλότερη σχετική υγρασία η νιφάδα επιβιβώνει σε χαμηλότερα υψόμετρα, καθώς το εξωτερικό της περίβλημα εξαχνώνεται, οπότε το εσωτερικό της ψύχεται και αντέχει σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες αέρα.

Το έχω και εγώ το εγχειρήδιο, αλλά σε ηλεκτρονική μορφή, εσύ που ο βρήκες εκτυπωμένο? Πάντως μπράβο που τόσο μικρός ασχολείσαι τόσο εμπεριστατωμένα, εγώ τότε ακόμα κοιτούσα τα σύννεφα.. χεχεχε

 

Σε ευχαριστώ για όλα!

Σε pdf το βρήκα κι εγώ απλώς έβαλα τον πατέρα μου να το εκτυπώσει από τη δουλειά του χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Berdon είπε:

Σε ευχαριστώ για όλα!

Σε pdf το βρήκα κι εγώ απλώς έβαλα τον πατέρα μου να το εκτυπώσει από τη δουλειά του χεχεχε

Α ωραίος! βρήκα και εγώ το Pdf ευτυχώς το αποθήκευσα πριν χρόνια, γιατί βλέπω ότι το λινκ χάθηκε!

http://www.emy.gr/hnms/greek/meteorology/HNMS_MeteorologistBook.pdf?dr_url=%2Fhnms%2Fdocrep%2Fdocs%2Fmisc%2Fread_map

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

@Berdon Για τον άλλον δείκτη θα είμαι ειλικρινής, δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Για το υγρό θερμόμετρο ισχύει το εξής, το κάναμε και στα εργαστήρια της μετεωροολογίας. 

Αν τυλιξεις το θερμόμετρο με ένα υγρό πανάκι, και το έχεις δίπλα με ένα άλλο θερμόμετρο όπου το πανάκι είναι στεγνό, όταν τελικά εξατμιστεί το νερό στο υγρό πανάκι, η θερμοκρασία του θερμομέτρου αυτού θα είναι πιο χαμηλή από του άλλου, αφού αλπευθερώθηκε λανθάνουσα θερμότητα λόγω εξάτμισης του νερού. ¨Όσο πιο πολύ πέσει η θερμοκρασία τόσο πιο πολύ ππέφτει η θερμοκρασία του υγρού θερμομέτρου, κάτι που με απλά λόγια σημαίνει ότι έχεις χαμηλότερη σχετική υγρασία. Με χαμηλότερη σχετική υγρασία η νιφάδα επιβιβώνει σε χαμηλότερα υψόμετρα, καθώς το εξωτερικό της περίβλημα εξαχνώνεται, οπότε το εσωτερικό της ψύχεται και αντέχει σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες αέρα.

Το έχω και εγώ το εγχειρήδιο, αλλά σε ηλεκτρονική μορφή, εσύ που ο βρήκες εκτυπωμένο? Πάντως μπράβο που τόσο μικρός ασχολείσαι τόσο εμπεριστατωμένα, εγώ τότε ακόμα κοιτούσα τα σύννεφα.. χεχεχε

 

Μάλιστα, πολύ ενδιαφέροντα τα του υγρού θερμομέτρου. Επομένως είναι πολύ σημαντικό να κοιτάμε και τη θερμοκρασία του πέρα από του κανονικού. ( Την οποία βρίσκω βέβαια στο windy. ) 

Εσύ από ποτέ αποφάσισες να γίνεις μετεωρολόγος; Γιατί μπορεί π.χ. να είχες πει πως θα σπουδάσεις φυσικός αλλά να μην είχες σκεφτεί ακόμα να πάρεις αυτή την κατεύθυνση.

Και τα άλλα με τις δύο περιπτώσεις χιόνια; Με ενδιαφέρει πιο πολύ βέβαια η κατάληξη του αυλώνα σε κάθε περίπτωση για να δω και εάν σχετίζεται με τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της κάθε κακοκαιρίας

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Berdon είπε:

Μάλιστα, πολύ ενδιαφέροντα τα του υγρού θερμομέτρου. Επομένως είναι πολύ σημαντικό να κοιτάμε και τη θερμοκρασία του πέρα από του κανονικού. ( Την οποία βρίσκω βέβαια στο windy. ) 

Εσύ από ποτέ αποφάσισες να γίνεις μετεωρολόγος; Γιατί μπορεί π.χ. να είχες πει πως θα σπουδάσεις φυσικός αλλά να μην είχες σκεφτεί ακόμα να πάρεις αυτή την κατεύθυνση.

Και τα άλλα με τις δύο περιπτώσεις χιόνια; Με ενδιαφέρει πιο πολύ βέβαια η κατάληξη του αυλώνα σε κάθε περίπτωση για να δω και εάν σχετίζεται με τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της κάθε κακοκαιρίας

Μετεωρολόγος ήθελα μια ζωή Χρήστο, από πάντα, από τότε που ήξερα ότι υπάρχει κάτι τετοιο σαν δουλειά! Φυσικό πήγα, γιατί το μαθηματικό το έβρισκα πολύ βαρετό για τα γούστα μου, και γενικά δεν ήμουν και ο καλύτερος στα μαθηματικά. βασικά πολύ μέτριος. Και στο φυσικό είχε τρελά μαθηματικά, αλλά τουλάχιστον είχε φυσική που εγώ την έβρισκα ενδιαφέρουσα έτσι και αλλιώς. Βέβαια ήταν κουραστικά τα μαθηματα που ήταν όλα εκτός του αντικειμένου μου από ενα σμείο και μετα.!

 

Τα υπόλοιπα αύριο!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μετεωρολόγος ήθελα μια ζωή Χρήστο, από πάντα, από τότε που ήξερα ότι υπάρχει κάτι τετοιο σαν δουλειά! Φυσικό πήγα, γιατί το μαθηματικό το έβρισκα πολύ βαρετό για τα γούστα μου, και γενικά δεν ήμουν και ο καλύτερος στα μαθηματικά. βασικά πολύ μέτριος. Και στο φυσικό είχε τρελά μαθηματικά, αλλά τουλάχιστον είχε φυσική που εγώ την έβρισκα ενδιαφέρουσα έτσι και αλλιώς. Βέβαια ήταν κουραστικά τα μαθηματα που ήταν όλα εκτός του ντικειμένου μου.

 

Τα υπόλοιπα αύριο!

Πω πω ακριβώς το ίδιο με εμένα. Φοβερό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Πω πω ακριβώς το ίδιο με εμένα. Φοβερό.

Καλή επιτυχία φίλε εφόσον το κλειδώσεις! Και στο πανεπιστημίο διαβασματάκι καλό, αλλά εννοείται και ξεκούραση. Όλα με μέτρο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Berdon

Πάνω σε αυτό που λέγαμμε εχθές με το υγρό θερμόμετρο, αν και δεν το έχω διαβάσει πουθενά, πιστεύω ότι είναι το εξής: Η στάθμη παγοποίησης του υγρού θερμομέτρου είναι αυτή στην οποία έχεις μια θερμοκρασία και μια σχετική υγρασία, στην οποία όταν εξατμιστεί το νερό στο πανάκι του θερμομέτρου, η θερμοκρασία του θερμομέτρου θα δείξει μηδέν, και έχει άμεση σχέση με αυτό που σου έλεγα για την εξάχνωση του εξωτερικού τμήματος των νιφάδων. Αυτό φυσικά θα είναι σε θερμοκρασίες κανονικού θερμομέτρου λίγο πάνω από το μηδέν, πχ 2 βαθμούς, και θα χρησιμεύει για να δούμε πόσο κάτω θα επιβιώσει η νιφάδα.

Η θερμοκρασία παγοποιησης του υγρού θερμομέτρου θα είναι πιο μακριά από την κανονική θερμοκρασία, όσο η σχετική υγρασία ελαττώνεται.

 

Τώρα για διατάξεις Αθηναικού τύπου δεν έχω στο μαυλό μου κάτι, αυτά τα σχήματα είναι πολύ πολύ παλιά, και δεν ξέρω ποιες είναι οι περιπώσεις δυστυχώς. ϊσως να ξέρεις κάποιος άλλος καλύτερα ! Ωστόσο θα ψάξω και από το δικό μου Pdf να δω μήπως φαίνεται καλύτερα και μου έρθει φλασιά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...