Jump to content
bill snow

Φυσιολατρικές εικόνες από την Ελλάδα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πανω απο την Καλλιθεα μπορει να ερθει ενα τετοιο??Να μπει απο τα δυτικα και να μας πλακωσει...

IMG-e5607653d9ec02f3004182771946440e-V.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ας βαλω και αυτες μην χαθουν.γυρναμε λοιπον λιγο πισω και στα 850 υψ σε δασος οξιας φθινοπωρινες πινελιες😁

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπραβο ρε Βασιλη.Τρομερες φωτογραφιες...Πρωτα ο θεος αρχες Νοεμβρη θα ειμαι στην Παναγιτσα...Εχω φιλαρακι εκει πανω απο το στρατο...Οταν πρωτοανεβηκα επαθα πλακα...Πασχα 2006 με πρωτοφιλοξενησε..Καιμακτσαλαν,λιμνη βεγοριτιδα...Τρομερα μερη..Αλλα νομιζω το χω ξανααναφερει..Τα σκιουρακια στην πλατεια στην Εδεσσα στους καταρρακτες ειναι αυτο που με απογειωσε..Ειχαν εξοικειωθει τοσο πολυ με τον ανθρωπο που ανεβαιναν πανω στα τραπεζια και παιρναν τα ξηροκαρπια χυμα...Τοτε κολλησα και με το που κατεβηκα αθηνα,πηγα αμεσα ν αγορασω...Μεχρι και 10 χρονια ειχα τον τελευταιο...Τρομερο ζωακι...

Κατα τ αλλα ο νομος Πελλας τα σπαει...Τρομερες εναλλαγες και τοπια..Αξιζει οποια εποχη και αν ανεβεις...Και ειχα την τυχη να την επισκεφθω και στις 4 εποχες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Μπραβο ρε Βασιλη.Τρομερες φωτογραφιες...Πρωτα ο θεος αρχες Νοεμβρη θα ειμαι στην Παναγιτσα...Εχω φιλαρακι εκει πανω απο το στρατο...Οταν πρωτοανεβηκα επαθα πλακα...Πασχα 2006 με πρωτοφιλοξενησε..Καιμακτσαλαν,λιμνη βεγοριτιδα...Τρομερα μερη..Αλλα νομιζω το χω ξανααναφερει..Τα σκιουρακια στην πλατεια στην Εδεσσα στους καταρρακτες ειναι αυτο που με απογειωσε..Ειχαν εξοικειωθει τοσο πολυ με τον ανθρωπο που ανεβαιναν πανω στα τραπεζια και παιρναν τα ξηροκαρπια χυμα...Τοτε κολλησα και με το που κατεβηκα αθηνα,πηγα αμεσα ν αγορασω...Μεχρι και 10 χρονια ειχα τον τελευταιο...Τρομερο ζωακι...

Κατα τ αλλα ο νομος Πελλας τα σπαει...Τρομερες εναλλαγες και τοπια..Αξιζει οποια εποχη και αν ανεβεις...Και ειχα την τυχη να την επισκεφθω και στις 4 εποχες..

θα ερθεις ωραια εποχη εδω[φθινοπωρο].αντε θα φας και ορεινα μηλα παναγιτσας😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, bill snow είπε:

θα ερθεις ωραια εποχη εδω[φθινοπωρο].αντε θα φας και ορεινα μηλα παναγιτσας😀

Ναι ρε φιλε..Αλλα η συμπαθεια μου ειναι το κερασι ρουπκοβο εαν θυμαμαι καλα...Γλυκισμα...😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 9/9/2020 at 8:48 ΜΜ, sakis13 είπε:

Ναι ρε φιλε..Αλλα η συμπαθεια μου ειναι το κερασι ρουπκοβο εαν θυμαμαι καλα...Γλυκισμα...😁

ειναι τα πιο νοστιμα κερασια.ειναι η πιο παλια ποικιλια σημα κατατεθεν της περιοχης της εδεσσας.τωρα οι περισσοτεροι βαζουν νεες ποικιλιες ομορφες στο ματι και αυτογονιμες.ομως  νοστιμα οπως τα ρουπκα δεν ειναι

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ξαναγυρναμε πισω στο πετερνικ σε υψ 1500-1550 και σε υλοτομημενο δασος δασικης πευκης[κυριως].απο εδω αρχιζει και εμφανιζεται η μακεδονικη πευκη[πενταβελονη πευκη] http://biodiversity-info.gr/index.php/el/greek-nature-and-biodiversity/species/flora/pinus-peuce 

σπανιο ψυχροβιο ειδος πευκης.στο καιμακτσαλαν εχει εδω στο πετερνικ αλλα και προς το ντομπρο πολε.στην ελλαδα εμφανιζεται στο καιμακτσαλαν και στην ροδοπη.

προσπαθω στο καταμεσημερο να βγαλω καμια καλη αλλα το εντονο φως δεν βοηθαει.τελος παντων στην φωτο το σκιασμενο πευκο που εχει κλαδια απο χαμηλα ειναι πενταβελονη πευκη😁

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 εδω στο κεντρο και αριστερα.φυσικα δεν υλοτομουνται και ειναι υπο προστασια😁

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και μια μεγαλη προς την κορυφη της με μπολικα κουκουναρια

 

μετα συνεχιζουμε  προς κραβιτσα εως τα συνορα να δουμε εαν τα κολωνακια των συνορων ειναι στην θεση τους χαχα

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προχωρωντας βορεια μεσα απο πυκνα δαση σε ενα μικρο ανοιγμα θεα προς δυτικα .απεναντι το μικρο πετερνικ και πισω συνεχη πυκνα δαση εως τις ψηλες κορυφες του καιμακτσαλαν.μεσημερι-δυνατο καθετο φως οχι καλο για φωτο.η φωτο ειναι με ζουμ.

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συνεχως μανιταρια παντου.καποια περιεργα αλλα και ωραια οπως αυτο εδω που  ειχε βγει πανω σε κομμενη ριζα οξιας.ρε μπας και ειναι κανα πλευρωτους; που τρωγεται;τουλαχιστον κανα 5 κιλα ηταν.😋

 

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η εισοδος του χωριου κρατερο[ρακοβο] της φλωρινας.το τελευταιο χωριο ακριβως πανω στα συνορα στις ανατολικες πλαγιες του βαρνουντα[πελαγονια]στα βορεια της φλωρινας.χωριο καταγωγης απο την μερια της μανας μου.υψ 970-1000,απο εδω ξεκιναει ο χειμωνας και εδω τελειωνει.

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η κατω γειτονια του χωριου κοιτωντας προς τα νοτια[προς φλωρινα]😀

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ιανος δεν ήρθε σε εμάς ήρθε όμως ένας άλλος επισκέπτης σπίτι μου ... παραδόθηκε φυσικά στη φιλοζωική Βέροιας 

454F8BBD-3774-4B3A-B890-616B4A0580FE.jpeg

0AA4192A-61A6-44CE-88AD-53BBDEA715DD.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...