Jump to content
bill snow

Φυσιολατρικές εικόνες από την Ελλάδα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδώ σε χωραφι(μαζεμενο)αλλα παντα βρίσκεις απο τα τελευταια που πεφτουν μετα το μαζεμα.φυσικα γυρω-γυρω το δασος εχει πολύ πραμα.μαζεμα λοιπον αλλα και κανα κλικ στα κλεφτα!

 

 

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παμε παραδίπλα σε δασος με αγρια καστανα υψ 600.μπροστα ενας κομμενος παλιος τεράστιος κορμος καστανιας πρασινισμένος απο βρυα(εχει πολλους εδώ)παλια ειχε τεράστιες καστανιες.

 

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μαζεμα και εδώ λοιπον με καποιες ψιχάλες που δεν μας πτοουν!υψ 580-600

 

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επιστροφη στην πολη 6 το απόγευμα με ένα φθινοπωρο που δεν λεει να ξεκινησει.καποια χρωματα εχουν αρχισει τις τελευταιες μερες

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 κιλα τελικα (2 ατομα)κατι καναμε σε χρονο dt.τελευταια φωτο με το αποτέλεσμα..σε λιγο βγαινει η κατσαρολα (όχι που θα μου γλυτωναν χαχα)ελπιζω να σας αρεσαν!!(οι εικονες)

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, bill snow είπε:

11 κιλα τελικα (2 ατομα)κατι καναμε σε χρονο dt.τελευταια φωτο με το αποτέλεσμα..σε λιγο βγαινει η κατσαρολα (όχι που θα μου γλυτωναν χαχα)ελπιζω να σας αρεσαν!!(οι εικονες)

ZUQmo01.jpg

Στειλε ρε μπαγασα κανα κιλο...😂

Μπραβο ρε Μπιλαρε..Και για τις φωτο και για την συγκομιδη!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εικόνες απο τους μαχαλαδες και μια άποψη απο το χωριό μου,Καστανιανη Πωγωνίου στον νομο Ιωαννίνων στα 680 υψ.,ακριβώς πανω στα συνορα με Αλβανία και στα ριζα της <Μουργκανας >.

FB_IMG_1603189130643.jpg

FB_IMG_1603189140526.jpg

FB_IMG_1603189149254.jpg

FB_IMG_1603189158371.jpg

FB_IMG_1603189166678.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Αρρενες Γραμμου με τα πρωτα χιονια..Του Λευτερη Ζιουτη..

IMG-8044ac819ca8de920da2ac8a4407ee7c-V.jpg

μηπως δεν είναι από τωρα?δεν το λεω για το  χιονι αλλα για την οψη της φυσης.φετος είναι πισω το φθινοπωρο.χτες ημουνα στο καιμακτσαλαν και σε αναλογο υψομετρο(λογικα εδώ είναι στα 1700 η λιμνη μαλλον)ηταν  κιτρινα τα φυλλα.φυσικα σε άλλες χρονιες τετοια εποχη πεφτουν τα φυλλα σε αυτά τα υψομετρα αλλα και παλι καποια δεντρα, καποια κλαδια κρατανε φυλλο.εδω όλα είναι πεσμενα.και λογικα εδώ είναι το χιονακι που επεσε  πριν 3-4 μερες.το λεω σαν παρατηρητης και χωρις καμμια άλλη προθεση😁ολα τα βουνα τριγυρω ετσι είναι.βερμιο-βιτσι-τζενα-πινοβο.

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μια βολτα χτες το μεσημερι αναζητώντας το καθυστερημενο φετινο  φθινοπωρο(εχει συμβει και άλλες χρονιες).δασος οξυας σε χρωματα που μολις ξεκινανε να παιρνουν φθινοπωρινα

χρωματα.1400-1600 υψ.

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, bill snow είπε:

μηπως δεν είναι από τωρα?δεν το λεω για το  χιονι αλλα για την οψη της φυσης.φετος είναι πισω το φθινοπωρο.χτες ημουνα στο καιμακτσαλαν και σε αναλογο υψομετρο(λογικα εδώ είναι στα 1700 η λιμνη μαλλον)ηταν  κιτρινα τα φυλλα.φυσικα σε άλλες χρονιες τετοια εποχη πεφτουν τα φυλλα σε αυτά τα υψομετρα αλλα και παλι καποια δεντρα, καποια κλαδια κρατανε φυλλο.εδω όλα είναι πεσμενα.και λογικα εδώ είναι το χιονακι που επεσε  πριν 3-4 μερες.το λεω σαν παρατηρητης και χωρις καμμια άλλη προθεση😁

Δεν εχεις αδικο ρε Βασιλη μου..Και γω τα χρωματα των δεντρων ειδα και σκαλωσα αλλα η φωτο ανεβηκε σημερα..Αλλα ο φιλος που την ανεβασε ξερω οτι ανεβαζει μονο προσφατες..Οποτε θελω να πιστευω οτι ειναι απο τα πρωτα χιονια που επεσαν νωριτερα..Θα το διασταυρωσω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Δεν εχεις αδικο ρε Βασιλη μου..Και γω τα χρωματα των δεντρων ειδα και σκαλωσα αλλα η φωτο ανεβηκε σημερα..Αλλα ο φιλος που την ανεβασε ξερω οτι ανεβαζει μονο προσφατες..Οποτε θελω να πιστευω οτι ειναι απο τα πρωτα χιονια που επεσαν νωριτερα..Θα το διασταυρωσω..

το λεω γιατι όλα τα γυρω βουνα με δασος ακομα και σε ποιο μεγαλο υψομετρο εχουν φυλλα φετος.δηλ βιτσι-βερμιο-τζενα-πινοβο.εκτος αν είναι από 2000 και βαλε υψομετρο ?αλλα ετσι μας βγαινουν πολύ πιο ψηλες οι κορυφες των αρρενων βλεποντας την φωτο που δεν είναι!!τελοςπαντων ...... συζητηση κανουμε!

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, bill snow είπε:

το λεω γιατι όλα τα γυρω βουνα με δασος ακομα και σε ποιο μεγαλο υψομετρο εχουν φυλλα φετος.δηλ βιτσι-βερμιο-τζενα-πινοβο

Εχεις δικιο..Εαν δεν απατομαι πρεπει να ειναι η λιμνη Μουτσαλια η καπως ετσι..Ειναι σε υψομετρο κοντα στα 1700 μετρα..Εμενα αυτο επισης με προβληματιζει..Τις προαλλες το χιονι δεν εφτασε μεχρι εκει....Χιονισε πανω απο τα 2000 μετρα στον Γραμμο..

Πιο πολυ την ανεβασα σαν ομορφο τοπιο..Αλλα εντος ολιγου θα μαθω εαν ειναι φετινη..

Δεν ειναι οντως φετινη..Οποτε σβηνω στην αρχικη δημοσιευση"τα πρωτα χιονια"

Καλα εκανες και το επισημανες Βασιλη..Καλο ειναι να ξερουμε επ ακριβως τι συνθηκες επικρατουν στα βουνα μας..Ωραιες οι φωτο αλλα να ξερουμε και ποια περιοδο αντιπροσωπευουν..

Σ ευχαριστω για την παρατηρηση..Ο φιλος που εχει την σελιδα μου ειπε οτι υπαρχουν δυο λιμνες σε υψομετρο 1750 μετρων..Αλπικης φυσεως..Αλλα φετος δεν εχει πεσει ακομα χιονι..😀

Να κανεις τις ενστασεις σου για να ξεψαρωνω και γω ο Αθηναιος..Απο δω κατω δεν μπορω να εχω ξεκαθαρη εικονα...😀

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ανεβαίνοντας στην τσουκα κατω ο δρομος που ανεβαινει στο χιονοδρομικο.υψ 1630😁

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ενα μικρο τμημα αμιγους δασους οξυας (κυριως)με σποραδικη εμφανιση δασικης πευκης- σημύδας υψ 1250-1400.το δασος είναι σε νοτιο προσανατολισμο στο βαθος κατω διακρινεται τμημα της λιμνης βεγοριτιδας και του καμπου της αρνισσας.στο βαθος δεξια οι δασωμενες πλαγιες της κορυφης ταπαν πανω από το χωριο παναγιτσα(σακη τακουυςς???)χαχα

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, bill snow είπε:

μικρο τμημα αμιγους δασους οξυας (κυριως)με σποραδικη εμφανιση δασικης πευκης- σημύδας υψ 1250-1400.το δασος είναι σε νοτιο προσανατολισμο στο βαθος κατω διακρινεται τμημα της λιμνης βεγοριτιδας και του καμπου της αρνισσας.στο βαθος δεξια οι δασωμενες πλαγιες της κορυφης ταπαν πανω από το χωριο παναγιτσα(σακη τακουυςς???)χαχα

K205Acl.jpg

Τ ακουω ρε φιλε...Μη με κολαζεις νυχτιατικα ρε αδερφε...😂Σου χα πει νομιζω..Παιζει ν ανεβω πρωτα ο θεος τον νοεμβρη..Εχω καλο φιλο απο τον στρατο στην Παναγιτσα..Αυτος μου μαθε τα μερη εκει πανω..

Βουνο,τσιπουρακι,παρεακι...Το τριπτυχο της επιτυχιας!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Τ ακουω ρε φιλε...Μη με κολαζεις νυχτιατικα ρε αδερφε...😂Σου χα πει νομιζω..Παιζει ν ανεβω πρωτα ο θεος τον νοεμβρη..Εχω καλο φιλο απο τον στρατο στην Παναγιτσα..Αυτος μου μαθε τα μερη εκει πανω..

Βουνο,τσιπουρακι,παρεακι...Το τριπτυχο της επιτυχιας!!!

εε ναιι γιαυτο στο γραψα και γω!!!😁θα κοντευει και η εποχη που θα βραζουμε τα τσιπουρα!!ολοι ντιρλα θα είναι!!καζανια κοψιδια σομπες και αγιο τσιπουρακι!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...