Jump to content
bill snow

Φυσιολατρικές εικόνες από την Ελλάδα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω λιωσει στην πλατεια της Γουμενισσας στα τσιπουρα..Αρειαναρα το αφεντικο,παναθα εγω αλλα τα βρηκαμε..Παντα μα παντα κατι μας ενωνει!!!Γκαρυυυυ...Που εισαι ρεεεε??Φιλαρακια απο το Κιλκις ειμαι με τους φιλους που θα βαφτισουν το γιοκα τους..Εαν το βραδυ δεν παιξει κατι αλλο,θα στειλω και οποιος μπορει ερχεται..Αν και οπως ολα δειχουν θα ξανα ανεβω για 10 μερες τον Νοεμβρη..

20210911_153338.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Εχω λιωσει στην πλατεια της Γουμενισσας στα τσιπουρα..Αρειαναρα το αφεντικο,παναθα εγω αλλα τα βρηκαμε..Παντα μα παντα κατι μας ενωνει!!!Γκαρυυυυ...Που εισαι ρεεεε??Φιλαρακια απο το Κιλκις ειμαι με τους φιλους που θα βαφτισουν το γιοκα τους..Εαν το βραδυ δεν παιξει κατι αλλο,θα στειλω και οποιος μπορει ερχεται..Αν και οπως ολα δειχουν θα ξανα ανεβω για 10 μερες τον Νοεμβρη..

20210911_153338.jpg

Καλά τσίπουρα!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Εχω λιωσει στην πλατεια της Γουμενισσας στα τσιπουρα..Αρειαναρα το αφεντικο,παναθα εγω αλλα τα βρηκαμε..Παντα μα παντα κατι μας ενωνει!!!Γκαρυυυυ...Που εισαι ρεεεε??Φιλαρακια απο το Κιλκις ειμαι με τους φιλους που θα βαφτισουν το γιοκα τους..Εαν το βραδυ δεν παιξει κατι αλλο,θα στειλω και οποιος μπορει ερχεται..Αν και οπως ολα δειχουν θα ξανα ανεβω για 10 μερες τον Νοεμβρη..

20210911_153338.jpg

τα κτυπησες τα τσιπουρακια σου ετσι?  καλα εκανες     καλως ηρθες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Συννεφια στη Γουμενισσα..Τωρα γυρισα ξενοδοχειο...Τα πινα με τον κολλητο και κατι φιλους απο την ευρυτερη περιοχη..Μολις γυρισα στο ξενοδοχειο..Αντικρυσα αυτη την εικονα..Εναν γατουλη απεναντι μου,ανημπορο για οτιδηποτε..Να ξερες ρε γατε ποσο συμπασχω...🤣Αν ημουνα ζωο σημερα,αυτος θα μουν...Κοιμαται με καφαλι ορθιο και το ενα πατουσακι επισης...Αυτος ειναι πιο κοκκαλο απο μενα...Ρε τον γατο!!!Ζουμαρετε για να δειτε...Ρε το καρντασι...

20210911_181639.jpg

20210911_181643.jpg

20210911_183040.jpg

Το χαμόγελο του μεθυστακα🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα απο Γουμενισσα...Υπεροχο το Κιλκις...Αν και δω υπαρχει μια ατυπη κοντρα...Ιδιως οι κατοικοι περιξ του Παικου,σου λενε ορθα κοφτα"Εδω φιλε δεν ειναι Κιλκις,ειναι Παικο"...Θα μου πειτε τωρα,το Παικο στο Κιλκις δεν ανηκει???Τελος παντων..Εχθες το βραδυ πηγαμε Αξιουπολη,μετα στη λιμνη του Σκρα και σε μια τοποθεσια Γριβα...Πολυ πρασινο...Βασικα με το που στριψεις απο τα Μαλγαρα και παρεις τον δρομο για Ευζωνους,δεν βλεπεις κατι το ιδιαιτερο...Μεχρι και το Πολυκαστρο..Αλλα απο κει και περα λες και εγινε το θαυμα...Αλλαζει μεμιας η εικονα.Πρασινο και πυκνη βλαστηση παντου..Ιδιως μετα τον ποταμο Αξιο...

Πρωινες φωτο απο την πλατεια της Γουμενισσας με τα επιβλητικα πλατανια..

20210912_074611.jpg

20210912_073714.jpg

20210912_073600.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα απο Γουμενισσα...Υπεροχο το Κιλκις...Αν και δω υπαρχει μια ατυπη κοντρα...Ιδιως οι κατοικοι περιξ του Παικου,σου λενε ορθα κοφτα"Εδω φιλε δεν ειναι Κιλκις,ειναι Παικο"...Θα μου πειτε τωρα,το Παικο στο Κιλκις δεν ανηκει???Τελος παντων..Εχθες το βραδυ πηγαμε Αξιουπολη,μετα στη λιμνη του Σκρα και σε μια τοποθεσια Γριβα...Πολυ πρασινο...Βασικα με το που στριψεις απο τα Μαλγαρα και παρεις τον δρομο για Ευζωνους,δεν βλεπεις κατι το ιδιαιτερο...Μεχρι και το Πολυκαστρο..Αλλα απο κει και περα λες και εγινε το θαυμα...Αλλαζει μεμιας η εικονα.Πρασινο και πυκνη βλαστηση παντου..Ιδιως μετα τον ποταμο Αξιο...

Πρωινες φωτο απο την πλατεια της Γουμενισσας με τα επιβλητικα πλατανια..

20210912_074611.jpg

20210912_073714.jpg

Α ρε σακη τι κανεις στην αθηνα με τετοιες αναφορες,...να φανταστω λογω δουλειάς μενεις...Αλλιώς τράβα σε κανενα ορεινό χωριό να το απολαυσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην πλατεια της Γουμενισσας,σαββατο μεσημερι..Αφθονο φαι,ζεστοι ανθρωποι,υπεροχο τσιπουρο και τα πλατανια να κρυβουν τον ηλιο οποτε εκανε προσπαθεια να κερδισει τα συννεφα!!!Ξαναπηγαινα ανετα!!!

 

IMG-226b4225e788321c2d5beaa1d374cacb-V.jpg

IMG-6b88a89023ddbac5c9e2a47b0a246f1e-V.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το φθινόπωρο δε σηματοδοτεί μόνο τη λήξη του καλοκαιριού κ την αλλαγή στο καιρό αλλά είναι κ εποχή με πολλά φρούτα στις τελευταίες φώτο αναρριχώμενο κλήμα πάνω σε πλάτανο εδώ τους λέμε δερματάδες με απίστευτη γλύκα συνήθως φυτρώνουν  κοντά σε ρυάκια 

20210913_102025.jpg

20210913_181636.jpg

20210913_181752.jpg

20210913_181734.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σίγουρα όταν συναντάς ελάφι λίγα μέτρα μακριά από το σπίτι σου το πρώτο συναίσθημα είναι  χαρά ,ειδικά τώρα που πίστευα οτι ίσως δεν τα ξαναδώ .Το επόμενο συναίσθημα που ερχεται όμως αμέσως είναι λύπη και αγωνία για το πως θα συνεχίσουν να υπάρχουν σε αυτό το περιβάλλον . 

Για αυτό και η βροχή που ζητάμε είναι απαραίτητη στο δάσος ,όχι για να γράψουμε mm. Ισως πρέπει να βοηθήσουμε  και εμείς  μέχρι να αποκατασταθεί η ισορροπία .

SmartSelect_20210914-004342_Gallery.jpg

SmartSelect_20210914-004359_Gallery.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα και παλι...Πολυ κοντα στο χωριο μου περιπου 25 χλμ νοτια προς το λιβυκο στον νομο Ρεθυμνου ειναι η παραλια του Πρεβελη..Πριν 10 χρονια αυτο το σπανιο φοινικοδασος παραπλευρως του ποταμου ειχε καει ολοσχερως...Καποιοι τοτε ελεγαν οτι το δασος θα ξαναγινει σε 30 χρονια..Κι ομως 11 χρονια μετα αυτη ειναι η εικονα που παρουσιαζει...Εαν αφησουμε την φυση στην ησυχια της,ξερει τι πρεπει να κανει...

241670975_10219702580330353_1084887068484407186_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, oldboy332 είπε:

Σίγουρα όταν συναντάς ελάφι λίγα μέτρα μακριά από το σπίτι σου το πρώτο συναίσθημα είναι  χαρά ,ειδικά τώρα που πίστευα οτι ίσως δεν τα ξαναδώ .Το επόμενο συναίσθημα που ερχεται όμως αμέσως είναι λύπη και αγωνία για το πως θα συνεχίσουν να υπάρχουν σε αυτό το περιβάλλον . 

Για αυτό και η βροχή που ζητάμε είναι απαραίτητη στο δάσος ,όχι για να γράψουμε mm. Ισως πρέπει να βοηθήσουμε  και εμείς  μέχρι να αποκατασταθεί η ισορροπία .

SmartSelect_20210914-004342_Gallery.jpg

SmartSelect_20210914-004359_Gallery.jpg

Μην ανησυχείς φίλε μου. Με την πρώτη βροχή, τα ελάφια θα ξεσκιστουν στο φαγητό. Αυτό όμως να ξέρεις ότι είναι άσχημο για το δάσος, επειδή τα ελάφια τρώνε τα δεντράκια που πάνε να μεγαλώσουν (όχι τώρα, αλλά σε κάνα 2-3 χρόνια)

Βασικά....αυτό το πρόβλημα είχαμε με τα έλατα στην Πάρνηθα. Το πεύκο μάλλον δεν το προτιμούν. 

Τώρα όμως ο πληθυσμός των ελαφιών είναι πιο "φυσιολογικός" λόγω των λύκων. Επομένως, η κρίσιμη παράμετρος για την υγεία του δάσους είναι οι λύκοι που τρώνε ελάφια και αγριόχοιρους και δεν τους αφήνουν να  φάνε ότι υπάρχει. Χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να και η απόδειξη για τα ελάφια και τους θηρευτές τους. Από την κυριακάτικη πεζοπορία στα ψηλά του βουνού. Τρίχες ελαφιού και κομμάτια κοκκαλου , στα περιττώματα του λύκου.

Επίσης και ολόκληρο κόκκαλο από φαγωμενο ελάφι. 

Κοντά στο Φλαμπούρι. 

Παραθέτω και μια πανέμορφη άγριοτριαντάφυλλια 

Έχω γυρίσει σχεδόν ολόκληρο το βουνό στα κεντρικά ψηλά του, κι ομως.....το πιο "τρομακτικό" μέρος για εμένα, είναι στο ΣΕΓΑΣ κοντά στο ΞΕΝΊΑ. Εκεί έχει πάντοτε ερημιά. Και ένα γήπεδο χαμένο στη μέση του πουθενά. Απόκοσμο σκηνικό. 

 

IMG_20210912_134536.jpg

IMG_20210912_134541.jpg

IMG_20210912_121927.jpg

IMG_20210912_120213.jpg

IMG_20210912_120239.jpg

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο πληθυσμός των λύκων στην Πάρνηθα είναι αυτόνομος, ή έρχονται ευκαιριακά από άλλα βουνά της Ανατολικής Στερεάς;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, brit1981 είπε:

Ο πληθυσμός των λύκων στην Πάρνηθα είναι αυτόνομος, ή έρχονται ευκαιριακά από άλλα βουνά της Ανατολικής Στερεάς;

Αρχική  HOT STORY  Σημαντική αύξηση των λύκων στην Πάρνηθα καταγράφει μελέτη σχετική με την επίδραση...
 

Σημαντική αύξηση των λύκων στην Πάρνηθα καταγράφει μελέτη σχετική με την επίδραση των λύκων στον πληθυσμό του κόκκινου ελαφιού

 
 
7 Αυγούστου 2019
0
329
reklama-tabouraki.jpg
 
 
lykoi-parnitha.jpg
- Advertisement -Karteris-orizontio.jpg

Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ, Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΤΩΝ ΕΛΑΦΙΩΝ ΙΔΙΩΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΟΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΕΝΤΟΝΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΘΗΡΕΥΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΑΝ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ ΣΤΟΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΕΛΑΦΙΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΓΕΝΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΒΙΟΣΦΑΙΡΑ.

- Advertisement -
 
 
 

Συγκεκριμένα, η παρούσα αναφορά παρουσιάζει τα πρώτα αποτελέσματα από την εργασία με τίτλο: «Μελέτη της επίδρασης των λύκων στον πληθυσμό και κινητικότητα του κόκκινου ελαφιού στην Πάρνηθα» που εκπονείται από τη ΜΚΟ ΒΙΟΣΦΑΙΡΑ .
Η μελέτη έχει στόχο την διερεύνηση της επίδραση των νεοαφιχθέντων λύκων (υπολογίζεται από το 2009) στην κινητικότητα, τη συμπεριφορά και τον πληθυσμό του αυτόχθονου (σύμφωνα με την πρόσφατη επιστημονική έρευνα μελέτης της γενετικής δομής του πληθυσμού του κόκκινου ελαφιού από το τμήμα Βιολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης) κόκκινου ελαφιού στην Πάρνηθα (Τσακογιάννης 2011). Ερευνά επίσης την επίδραση της μεγάλης αλλαγής με την επιστροφή των λύκων, στην κοινότητα των μικρότερων σαρκοφάγων και κυρίως της αλεπούς αλλά και στην παρουσία αδέσποτων σκύλων που τα προηγούμενα χρόνια ήταν πολύ έντονη σε όλη την έκταση του Ε.Π. Πάρνηθας.

- Advertisement -loumakis_banner.gif
- Advertisement -%CE%93%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%98%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%82.jpg

Το έργο υλοποιήθηκε με χρηματοδότηση από την ΜΚΟ ΒΙΟΣΦΑΙΡΑΣ και με τη σημαντική συμβολή του ΑΤΤΙΚΟΥ ΖΩΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΑΡΚΟΥ που παρείχε μεγάλο μέρος του εξοπλισμού. Ιδιαίτερα σημαντική ήταν η συνεισφορά των Δασοφυλάκων του Δασαρχείου Πάρνηθας και των φυλάκων του Εθνικού Πάρκου, στην προσπάθεια ανεύρεσης έγκαιρα πρόσφατα θηρευμένων ζώων.

Η τελική έκθεση περιγράφει λεπτομερώς και αναλύει τα ευρήματα της μελέτης για την εξαγωγή αρχικών συμπερασμάτων. Τέλος περιλαμβάνει δεδομένα που θα βοηθήσουν στη λήψη διαχειριστικών μέτρων διατήρησης πληθυσμού του πολύ σημαντικού αυτόχθονου ελαφιού με το νέο δεδομένο της εμφάνισης και της εγκατάστασης του φυσικού θηρευτή του μετά από περισσότερο από μισό αιώνα απουσίας.

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε τη μελέτη: meleti Parnitha final

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:

Τα βασικά συμπεράσματα της πρώτης συστηματικής καταγραφής λύκων στην Πάρνηθα είναι:
• Οι καταγραφές άγριων οπληφόρων, λαγού και σαρκοφάγων θηλαστικών στην περιοχή της Πάρνηθας περιλαμβάνουν 9 είδη, με 5 από αυτά ιδιαίτερα υψηλής αφθονίας. Ο συνολικός αριθμός των καταγραφών είναι υψηλότερος από αντίστοιχες της εύκρατης ζώνης της Ευρώπης και γειτονικών χωρών
• Οι λύκοι έχουν ήδη ένα ιδιαίτερα πυκνό και δυναμικό πληθυσμό στην περιοχή του Ε.Π. Πάρνηθας ο οποίος αποτελεί συνέχεια του πληθυσμού της υπόλοιπης Στερεάς Ελλάδας και επεκτείνονται σε όλη τη δυτική Αττική.
• η γενετική ποικιλότητα του τοπικού πληθυσμού λύκων, είναι μέτρια με τα περισσότερα άτομα να μοιράζονται τον ίδιο απλότυπο και αλληλόμορφα (αυτό έχει σχέση πιθανότατα με τη στενή συγγένεια των ατόμων λύκου της περιοχής μελέτης).
• Συνολικά ταυτοποιήθηκαν 21 άτομα λύκου από δείγματα που συλλέχθηκαν την περίοδο του χειμώνα 2017. Εκτιμάται ότι ο ιδρυτικός αριθμός λύκων ήταν μικρός.
• Εντοπίστηκαν 4 απλότυποι (Hap1, Hap7, Hap10 και Hap13). Τα 18 άτομα λύκου αντιστοιχίστηκαν στον Hap1, ενώ οι υπόλοιποι 3 εντοπίστηκαν στα άλλα 3 άτομα αντίστοιχα.
• Στην ευρύτερη περιοχή μελέτης που περιλαμβάνει το Εθνικό Πάρκο και την δυτική προέκτασή του, υπάρχουν τουλάχιστον 2 μεγάλες αγέλες λύκων εκ των οποίων η μια αναπαράγεται εντός των ορίων του ΕΠ.
• Φαίνεται ότι υπάρχει σημαντική αύξηση πληθυσμού και κινητικότητας λύκων από την τελευταία καταγραφή το 2014-15. Η αλλαγή μπορεί να πιστοποιηθεί ποσοτικά μόνο στην επικράτεια της ανατολικής ομάδας όπου εντοπίσθηκε η προηγούμενη καταγραφή και υπάρχουν κάποια συγκριτικά δεδομένα
• Ο ελάχιστος πληθυσμός λύκων στην περιοχή μελέτης υπολογίσθηκε σε 33 άτομα (23 ενήλικες και 10 νεαροί της χρονιάς)
• Επέκταση του πληθυσμού των λύκων στα ανατολικά του ΕΠ είναι πιθανή (καταγραφή νεκρού ενήλικου αρσενικού λύκου στον παράπλευρο της Εθνικής οδού – ύψος Μαλακάσας), ενώ υπάρχουν μεμονωμένες πληροφορίες για θεάσεις “λυκόμορφων” από κατοίκους της περιοχής Καπανδριτίου – Βαρνάβα.
• Κύρια τροφική προτίμηση των λύκων είναι τα ελάφια και ακολουθούν οι αγριόχοιροι. Τα δύο αυτά είδη αποτελούν την βασική τροφή των λύκων στην περιοχή του Ε.Π. Πάρνηθας. Από τα κατοικίδια ζώα ανιχνεύθηκαν μόνο κατσίκια σε σχετικά μικρό ποσοστό. Η τροφική ανάλυση έγινε σε γενετικά ταυτοποιημένα δείγματα του χειμώνα 2017.
• Τα θηρευμένα οπληφόρα (ελάφια κυρίως) καταναλώνονται εντός 3-5 ημερών ανάλογα με το μέγεθος τους και σχεδόν πάντα διαμελίζονται.
• Μεσαίου μεγέθους σαρκοφάγα θηλαστικά (κυρίως αλεπούδες) τρέφονται με τα υπολείμματα των θηρευμένων από λύκους ζώων. Σπανιότερα επίσης πετροκούναβα, αγριόχοιροι, αδέσποτοι σκύλοι και κορακοειδή σε ανοιχτές θέσεις, τρέφονται με τα υπολείμματα αυτά.
• Τα ελάφια δείχνουν να αποφεύγουν περιοχές με μεγάλη κινητικότητα λύκων ακόμη και αν αυτές ήταν παραδοσιακά εποχιακές θέσεις συγκέντρωσης τους (Σαλονίκη, Λιμικο, Μόλα). Η αποφυγή αυτή είναι ιδιαίτερα έντονη τα τελευταία 3-4 χρόνια
• Η επίδραση του μεγάλου πληθυσμού λύκων στον τοπικό αυτόχθονο πληθυσμό των ελαφιών του ΕΠ Πάρνηθας είναι πολύ σημαντική, ενώ πιθανή συνέχιση του ίδιου ρυθμού θήρευσης είναι δυνατόν να οδηγήσει σε σημαντική μείωση του απομονωμένου πληθυσμού των ελαφιών στο ΕΠ Πάρνηθας
• Ο πληθυσμός της αλεπούς είναι πολύ μεγάλος σε όλο το ΕΠ και φαίνεται ότι το είδος επωφελείται σημαντικά από τα υπολείμματα θήρευσης λύκων.
• Περιοχές με έντονη παρουσία και κινητικότητα λύκων αποφεύγονται από τα αδέσποτα σκυλιά. Αντίθετα, σε περιοχές με μικρή παρουσία μεμονωμένων ατόμων λύκου, τα αδέσποτα σκυλιά μπορούν να επιβιώσουν με τη βοήθεια ανθρωπογενών παραγόντων. Η κατάσταση με τα αδέσποτα, αλλά και την παραβατικότητα και ανομία στη Δυτική Πάρνηθα χρήζει ιδιαίτερης προσοχής.
• Φαινοτυπικά αναγνωρίσιμα υβρίδια λύκου – σκύλου καταγράφηκαν στην Δυτική Πάρνηθα, κοντά στην περιοχή όπου συγκεντρώνεται ο μεγαλύτερος αριθμός αδέσποτων σκύλων .
• Η δραστηριότητα των ελαφιών κυρίως την εποχή ζευγαρώματος και των αδέσποτων σκύλων είναι μειωμένη τις ώρες υψηλής κινητικότητας των λύκων, ενώ η δραστηριότητα των αγριόχοιρων δεν παρουσιάζει σημαντικές αποκλίσεις από αυτήν των λύκων.

- Advertisement -ilektrofotistiki.gif
 
 
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
 
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, brit1981 είπε:

Ο πληθυσμός των λύκων στην Πάρνηθα είναι αυτόνομος, ή έρχονται ευκαιριακά από άλλα βουνά της Ανατολικής Στερεάς;

Αυτόνομος 100% φιλε μου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, menidi είπε:

Μην ανησυχείς φίλε μου. Με την πρώτη βροχή, τα ελάφια θα ξεσκιστουν στο φαγητό. Αυτό όμως να ξέρεις ότι είναι άσχημο για το δάσος, επειδή τα ελάφια τρώνε τα δεντράκια που πάνε να μεγαλώσουν (όχι τώρα, αλλά σε κάνα 2-3 χρόνια)

Βασικά....αυτό το πρόβλημα είχαμε με τα έλατα στην Πάρνηθα. Το πεύκο μάλλον δεν το προτιμούν. 

Τώρα όμως ο πληθυσμός των ελαφιών είναι πιο "φυσιολογικός" λόγω των λύκων. Επομένως, η κρίσιμη παράμετρος για την υγεία του δάσους είναι οι λύκοι που τρώνε ελάφια και αγριόχοιρους και δεν τους αφήνουν να  φάνε ότι υπάρχει. Χαχα

Με την πρώτη βροχή ...όπως το είπες . Μέχρι τότε θα ανησυχώ . Φυσικά και καταλαβαίνω το "κακό" που κάνουν στο δάσος αλλά από την άλλη πλευρά δεν γνωρίζω πολλά μέρη στην χώρα μας να κυκλοφορούν ελάφια οπότε δίνω μια προτεραιότητα στην επιβίωση τους. 

Τώρα όσο αφορά την Πάρνηθα το πρόβλημα νομίζω ότι δεν είναι τα ελάφια . Εξάλλου το ποσοστό των κωνοφόρων δέντρων που επιβίωσαν μετά την φύτευση τους ήταν της τάξης του 60% σε σχέση με το 30 έως 40% που είναι το σύνηθες για τέτοιου είδους δέντρα.  Τα δάση Κωνοφόρων δεν "γνωρίζουν" την φωτιά με αποτέλεσμα να μην έχουν μηχανισμούς αναγέννησης . Για αυτό π.χ στην Αγόριανη Παρνασσού έχει καεί η απέναντι πλαγιά εδώ και 30-40 χρόνια και ακόμη ουσιαστικά δεν έχει φυτρώσει έλατο. Το ίδιο βλέπουμε και σε σημεία που έχει πέσει κεραυνός σε άλλα βουνά . Η διαδικασία αναγέννησης του ελατοδάσους χρειάζεται άπειρα χρόνια μετά από πυρκαγιά διότι δεν έχει αναπτύξει το δέντρο κάποια άμυνα σε αυτή την σπάνια για αυτό απειλή. Σε αυτή την περίπτωση η φύση δεν ξέρει...

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μύτικας 11/7. Ανεβήκαμε από Πριόνια, με ενδιάμεση στάση στο καταφύγιο Σπήλιος Αγαπητός στα 2.100. Και κατεβήκαμε από την ίδια διαδρομή. Κούραση, αλλά άξιζε τον κοπο! Στην 1η φωτογραφία βλέπουμε την απέναντι κορυφή του Μύτικα, δλδ το Στεφάνι. Στην προτελευταία βλέπουμε το Σκολιό (2911). Στα 2700-2.900 (δλδ μέχρι Μύτικα) ζουν αγριόγιδα. Θα ανεβάσω φωτογραφίες. Στα 2.917 (κορυφή) υπήρχαν έντονα ίχνη τους μάλιστα!!!

IMG_20210711_103324.jpg

IMG_20210711_094703.jpg

IMG_20210711_090932.jpg

IMG_20210711_095324.jpg

IMG_20210711_101317.jpg

IMG_20210711_094339.jpg

IMG_20210711_091713.jpg

IMG_20210711_094329.jpg

IMG_20210711_103320.jpg

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αγριογιδο στη χιονουρα των  2700!!!! Τα λόγια είναι περιττά!!

Και στην 3η φώτο βλέπουμε πόσο προσεκτικός πρέπει να είσαι εκεί πάνω. Λίγο το σχοινί (στον αστράγαλό μου είχε πέσει), λίγο η ομίχλη, λίγο ο άνεμος, λίγο η κόπωση....

Δεν θέλει και πολύ να πέσεις. χαχαχα

agriodido 1.jpg

agriogido 2.jpg

sxoini 1.jpg

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ώρες πριν, oldboy332 είπε:

Με την πρώτη βροχή ...όπως το είπες . Μέχρι τότε θα ανησυχώ . Φυσικά και καταλαβαίνω το "κακό" που κάνουν στο δάσος αλλά από την άλλη πλευρά δεν γνωρίζω πολλά μέρη στην χώρα μας να κυκλοφορούν ελάφια οπότε δίνω μια προτεραιότητα στην επιβίωση τους. 

Τώρα όσο αφορά την Πάρνηθα το πρόβλημα νομίζω ότι δεν είναι τα ελάφια . Εξάλλου το ποσοστό των κωνοφόρων δέντρων που επιβίωσαν μετά την φύτευση τους ήταν της τάξης του 60% σε σχέση με το 30 έως 40% που είναι το σύνηθες για τέτοιου είδους δέντρα.  Τα δάση Κωνοφόρων δεν "γνωρίζουν" την φωτιά με αποτέλεσμα να μην έχουν μηχανισμούς αναγέννησης . Για αυτό π.χ στην Αγόριανη Παρνασσού έχει καεί η απέναντι πλαγιά εδώ και 30-40 χρόνια και ακόμη ουσιαστικά δεν έχει φυτρώσει έλατο. Το ίδιο βλέπουμε και σε σημεία που έχει πέσει κεραυνός σε άλλα βουνά . Η διαδικασία αναγέννησης του ελατοδάσους χρειάζεται άπειρα χρόνια μετά από πυρκαγιά διότι δεν έχει αναπτύξει το δέντρο κάποια άμυνα σε αυτή την σπάνια για αυτό απειλή. Σε αυτή την περίπτωση η φύση δεν ξέρει...

Σωστά τα γράφεις για το έλατο αλλά νομίζω υπάρχει κ ένας ακόμα λόγος αν κ είμαι από περιοχή που δεν υπάρχουν έλατα θα γράψω τη γνώμη μου ας είναι κ λάθος νομίζω ότι το έλατο μεγαλώνει σε σκίαση ή μάλλον έχει την ανάγκη να συνυπάρξει μαζί με άλλα δέντρα όταν είναι μικρό  ώστε σιγά σιγά να μεγαλώσει κ να επικρατήσει επίσης χρειάζεται πολύ υγρασία κ σίγουρα δεν έχει την άμυνα που έχουν αλλά δεντρα όσον αφορά την φωτιά αν γράφω κάτι λάθος να με διορθώσει κάποιος δεν είμαι κανένας επιστήμονας απλώς μ'αρέσει να διαβάζω για τα δάση  😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανημερα του Τιμιου Σταυρου στις 14 του μηνα,μια παρεα απο το Ρεθυμνο ανεβηκαν στην κορφη του Ψηλορειτη στα 2456μ. εκει που βρισκεται το εκκλησακι που γιορταζε...Στο ψηλοτερο σημειο της λεβεντογεννας!!

PSILOREITHS-2021-09-14-002.jpg

PSILOREITHS-2021-09-14-003.jpg

PSILOREITHS-2021-09-14-005.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με μαζοχιστικη διάθεση  αλλά και την ελπίδα ότι κάτι έχει μείνει όπως ήταν,έστω ένα σημείο 100 μετρων της διαδρομής,  σήμερα το πρωί ξεκίνησα το τρέξιμο στην αγαπημένη μου και κατά την γνώμη μου πιο όμορφη διαδρομή που μπορούσε κάποιος να κάνει από το Κρυονέρι προς τα Βασιλικά.Για να μην πολυλογώ δεν έμεινε τίποτα,ούτε κάτι ως δείγμα να δείξει κάποιος στο παιδί του πως θα είναι το δάσος μετά από 30 χρόνια.Η φύση προσπαθεί και ελπίζω σύντομα ο καιρός να βοηθήσει να αναγεννηθεί σιγά σιγά.Εξάλλου είναι κυρίως εγωιστικό το θέμα αφού όπως έχουμε ξαναπεί η φύση θα βρει τον τρόπο να ανακάμψει . Εντύπωση μου έκανε που με τόσες φιλοζωικές οργάνωσης δεν υπάρχει ούτε ένας κουβάς νερό σε όλο το δάσος. Τέλοσπαντων...καλή δύναμη και καλή τύχη στους κατοίκους από τις Αφιδνες μέχρι το Φάληρο για αυτά που θα έρθουν . 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να βαλω και εδω τις χτεσινες φωτο απο τις αναφορες  για να μεινουν εδω στο θεμα.

ζαρκαδισιο μανιταρι  σε δασος οξιας στο καιμακτσαλαν.

https://www.agriamanitaria.gr/macrolepiota-procera-άγρια-μανιτάρια/

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...