Jump to content
bill snow

Φυσιολατρικές εικόνες από την Ελλάδα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καιμακτσαλαν-δασος οξιας,😎οι οξιες φετος ειναι φορτωμενες καρπο[βελανιδια].οι φτερες στο ξεφωτο περασαν τα 2 μετρα και εχουν πλαγιασει απο τον αερα και τις καταιγιδες δημιουργωντας ενα αδιαπεραστο φυτικο παπλωμα😁

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, bill snow είπε:

καιμακτσαλαν-δασος οξιας,😎οι οξιες φετος ειναι φορτωμενες καρπο[βελανιδια].οι φτερες στο ξεφωτο περασαν τα 2 μετρα και εχουν πλαγιασει απο τον αερα και τις καταιγιδες δημιουργωντας ενα αδιαπεραστο φυτικο παπλωμα😁

2VhaNHD.jpg

Κανε μας μια χαρη και βγαλε το φθινοπωρο μια φωτο απο το ιδιο σημειο που θα εχουν γινει ολα κιτρινοκοκκινα....θα ειναι φοβερη φωτο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κανε μας μια χαρη και βγαλε το φθινοπωρο μια φωτο απο το ιδιο σημειο που θα εχουν γινει ολα κιτρινοκοκκινα....θα ειναι φοβερη φωτο!

πρεπει να εχω.αλλα η ειναι στον αλλο υπολογιστη η σε καποια καρτα μνημης.θα δω πιο μετα.😁οκ george

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, bill snow είπε:

πρεπει να εχω.αλλα η ειναι στον αλλο υπολογιστη η σε καποια καρτα μνημης.θα δω πιο μετα.😁οκ george

Τέλεια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Μπλούμπερι είναι;

ναι.ειναι της ιδιας οικογενειας.αυτο ειναι το αγριο ευρωπαικο μυρτιλλο και ονομαζεται μπιλμπερι.αυτο εχει πολυ μεγαλυτερη θρεπτικη αξια απο τα καλλιεργουμενα.αυτο δεν καλλιεργειται ειναι αυτοφυες στην ψυχροβια ζωνη των ευκρατων περιοχων της ευρωπης,απο σκανδιναβια εως εδω.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bilberry

https://laneshealth.gr/ingredients/μύρτιλλα-bilberry-vaccinium-myrtillus-l/

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, bill snow είπε:

ναι.ειναι της ιδιας οικογενειας.αυτο ειναι το αγριο ευρωπαικο μυρτιλλο και ονομαζεται μπιλμπερι.αυτο εχει πολυ μεγαλυτερη θρεπτικη αξια απο τα καλλιεργουμενα.αυτο δεν καλλιεργειται ειναι αυτοφυες στην ψυχροβια ζωνη των ευκρατων περιοχων της ευρωπης,απο σκανδιναβια εως εδω.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bilberry

https://laneshealth.gr/ingredients/μύρτιλλα-bilberry-vaccinium-myrtillus-l/

Και εδώ έχει αλλά έχουν αγκάθια τα κλαδιά.....................................

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Και εδώ έχει αλλά έχουν αγκάθια τα κλαδιά.....................................

αποκλειεται.εχει μονο αν πας στα ψηλα του μπελλες.πανω απο τα 1500-1550 στην ψυχροβια δασικη ζωνη και πανω.αν και στην μπλατσα στο βορειο πινοβο[καιμακτσαλαν] σε αναστροφικο μερος οπου σκαει το βαλκανιικο ψυχος εχω βρει[μυρτιλλα] στα 1340 υψ.στο μερος αυτο φετος 30 μαιου αναμεσα στις οξιες 5-6 δασικες λευκες δεν ειχαν βγαλει φυλλο ακομα και νομιζα απο μακρια οτι ξεραθηκαν.αυτες αργανε να βγαλουν φυλλο την ανοιξη αλλα 30 μαιου παει πολυ σκεφτηκα.ομως οταν πηγα κοντα μολις φουσκωναν τα ματια στα κλαδια τους.εσυ μαλλον θα εννοεις την τσαπουρνια αφου λες για αγκαθια[τα μυρτιλλα δεν εχουν αγκαθια].οι τσαπουρνιες ειναι  θαμνοι-δεντρακια και βγαινουν και στους καμπους,και οι καρποι τους ειναι στυφοι και γλυκαινουν με τις πρωτες παχνες.ειναι ειδος αγριας δαμασκηνιας.μαλλον αυτα εννοεις δες τις φωτο

image.png.3bcec336dad4c39a3fb4a72ae7130456.pngi-tsapournia-idiotites-kai-hrisis-Blackthorn

https://el.wikipedia.org/wiki/Προύνος_η_ακανθώδης

https://www.proionta-tis-fisis.com/i-tsapournia-idiotites-kai-hrisis/

https://www.agriamanitaria.gr/prunus-spinosa-τσαπουρνιά/

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 30/8/2020 at 1:46 ΜΜ, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κανε μας μια χαρη και βγαλε το φθινοπωρο μια φωτο απο το ιδιο σημειο που θα εχουν γινει ολα κιτρινοκοκκινα....θα ειναι φοβερη φωτο! 

γιωργο εχω μια προχειρη .αλλα ειναι με λιγο ζουμ[και ελαφρως απο αλλη γωνια ληψης]  και στη αρχη της αλλαγης του χρωματος των φυλλων.σιγουρα εχω απο το σημειο και με τα καλα τα χρωματα αλλα πρεπει να ψαξω σε καρτες η στον αλλον υπολογιστη.τελοσπαντων την βαζω και εξαλλου ερχεται το φθινοπωρο και δεν μου γλυτωνει η φωτο😁

 

 

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill snow είπε:

γιωργο εχω μια προχειρη .αλλα ειναι με λιγο ζουμ  και στη αρχη της αλλαγης του χρωματος των φυλλων.σιγουρα εχω απο το σημειο και με τα καλα τα χρωματα αλλα πρεπει να ψαξω σε καρτες η στον αλλον υπολογιστη.τελοσπαντων την βαζω και εξαλλου ερχεται το φθινοπωρο και δεν μου γλυτωνει η φωτο😁

 

Ευχαριστω Μπιλ!Αλλα θελω κατι σε πιο μπορντοροδοκοκκινο...🤣🤣Αναμενω φιλε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 31/8/2020 at 6:04 ΜΜ, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ευχαριστω Μπιλ!Αλλα θελω κατι σε πιο μπορντοροδοκοκκινο...🤣🤣Αναμενω φιλε!!!

χαχα καλα.εχω πολλες .αλλα δεν εχω πολλες φθιινοπωρινες εδω.παρε μια να καλμαρεις απο μικτο δασος δασικης λευκας-σημυδας-οξιας και λιγο στην γωνια μακεδονικη ελατη.ειναι οκτωβριος υψ 900-950 χωμενος σε πυκνα δαση αναμεσα σε κοζιακ-πετερνικ και κραβιτσα.ειναι τραβηγμενη αργα χωρις πολυ φως.

 

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ανεβαινοντας προς πετερνικ-κραβιτσα.ζαρκαδισιο μανιταρι[μακρολεπιωτα η ψηλη] σε δασος οξιας στα 1100 υψ.αυτο και αλλα 5 τετοια ηταν ο σημερινος μεζες😀

 

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πιο πανω στα 1400-1450 μια ομαδα απο αλλο ειδος μαλλον βωλιτες[ισως ομως να κανω  και λαθος].δεν τα ξερουμε δεν τα πειραζουμε😀μονο τα φωτογραφιζουμε,πισω σημυδες-ελατα-οξιες.

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προχωραμε σε πυκνα δαση με νοτιο προσανατολσμο αλλα τα δαση της οξιας κρατανε λασπες και νερα .[οι κεντρκοι δρομοι οπως αυτος μπαζωνονται απο το δασαρχειο στα δυσκολα σημεια αλλιως θα γινουν βουρκος] και ετσι γινεται ομαλοτερα η μεταφορα ξυλειας.εδω στα 1450 υψ

 

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νωρις μεσημερι ανηφοριζουμε και μπαινουμε σιγα-σιγα στην ψυχροβια δασικη ζωνη.σταση εδω στα 1500-1550 σε υλοτομημενο δασος δασικης πευκης με νεαρες οξιες και μακεδονικα ελατα.εδω αρχιζει να εμφανιζεται η πενταβελονη πευκη.σπανιο ειδος υπολειμα απο την εποχη των παγετωνων.στον ελλαδικο χωρο υπαρχει μονο στο καιμακτσαλαν και στην ροδοπη.ο υποροφος εχει μυρτιλλα[αλλα εδω στα 1500 λιγοστεψαν και παραωριμσαν] και ενα συνεχες χαλι απο ορεινα βατομουρα.μιλαμε για φυτειες ολοκληρες.οι αρκουδες σιγουρα παρτυ κανουν😯νταλα ηλιος μεσημερι και οι φωτο μαπα βγαινουν.

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα υπολειματα απο τις υλοτομιες ακομα μεσα στο δασος .μου χαλανε την αισθητικη του τοπιου χαχα.κατω φουλ βατομουρα😯βουρ στον πατσα λοιπον

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σε χρονο dt γυρω στα 3.5-4 κιλα.εδω ο κουβας στην αρχη του .τελος η φωτο κατω το κεφαλι και μαζεμα 😁

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... σημερινές photos από τις εξοχές του Μαρμαρίου .....

07_09_2020_(22).thumb.JPG.e3c710e29fb5ecf7d13d6c94e170e36b.JPG

07_09_2020_(23).thumb.JPG.402fe8b8de6bae909d7623f988f9a0e9.JPG

...... παραλία Φυγιά .....

07_09_2020_(24).thumb.JPG.87e92e84393c67e116aa578f6082318b.JPG

 

07_09_2020_(26).thumb.JPG.1648b39c47f9f44688cf0a20f62ad643.JPG

..... στα βράχια πριν την Αγιά Ειρήνη .....

2146966047_07_09_2020_____(2).thumb.JPG.6c08d708616a9a744b4022735b2f812b.JPG

1709946808_07_09_2020_____(5).thumb.JPG.af8e92973d3d2424c3790c2a91fd0e04.JPG

798073467_07_09_2020_____(7).thumb.JPG.d0bd1181078cc4082aa7f46aff73c304.JPG

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ανεβαινοντας στις Ν πλαγιες του πετερνιικ 😀το μικρο πρασινο ποταμακι σε δασος οξιας με διασπαρτες σημυδες και μακεδονικα ελατα.υψ 1450

μου βγηκε κουνημενη η ατιμη😋

 

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... οι ανατολικές ακτές της Αττικής με τα βουνά της , όπως φαίνονται σε ένα συνηθισμένο καλοκαιρινό ηλιοβασίλεμα (29 / 08 / 2020 ) από Μαρμάρι ......

..... με φόντο την Πεντέλη ....

29_08_2020_(1).thumb.JPG.b09f1cc23218aaa52e4b65d18df92acb.JPG

29_08_2020_(2).thumb.JPG.ad0760a6a5b08508230968e4c64c94a7.JPG

29_08_2020_(4).thumb.JPG.9a516029eab82591c9017818d5987595.JPG

..... με φόντο τον Υμμητό .....

29_08_2020_(5).thumb.JPG.f99a6a39f419655ca4f55a181b499560.JPG

29_08_2020_(3).thumb.JPG.eb7a0f1292b3366c237a929e12a4ea61.JPG

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...