Jump to content
teo_73

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πωπω Βασίλη ειδικά η πρώτη φώτο έπος, αχνοφαινόταν το shelf cloud!! Άντε και στα δικά μας αύριο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, sakis13 είπε:

Αν αυτος ειναι καυσωνας που διανυουμε στην Αττικη  τοτε εγω ειμαι καγκελαριος...Καταστροφολογια,μιρλα και μπλα μπλα μπλα..Ουτε 36.5 δεν εφτασε στο κεντρο...Φανταζομαι τι θα ελεγαν οι γνωστοι αγνωστοι εαν ερχοντουσαν εφιαλτικες μνημες απο πραγματικους καυσωνες τυπου 2007 και 2012..Οι συνθηκες σημερα στην Αττικη ηταν απολυτα φυσιολογικες για ιουλιο μηνα..Ολα τ αλλα ειναι υπερβολες και τριχες...Και ειμαι ανθρωπος που το κλιματιστικο το δουλευει οταν οι μεγιστες αρχισουν να προσεγγιζουν τους 30..Και κλεινει τελη σεπτεμβρη...

Καταστροφολογία συμφωνώ... έκλεισαν και την Ακρόπολη λεει λόγω καύσωνα! Ένα έντονο κύμα ζέστη είναι απλώς... καύσωνας για μένα υφίσταται με μέγιστες άνω των 39-40....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η θεσσαλονίκη και πάλι δεν θα επηρεαστεί από καταιγίδα, παρά το γεγονός που περνάει από δίπλα της, όπως φαίνεται στην δορυφορική. Πολύ μούφα φέτος εκεί, παρά το γεγονός ότι τριγύρω υπήρχαν πολλές καταιγίδες...

sky_cam5.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, Winterlove είπε:

Καταστροφολογία συμφωνώ... έκλεισαν και την Ακρόπολη λεει λόγω καύσωνα! Ένα έντονο κύμα ζέστη είναι απλώς... καύσωνας για μένα υφίσταται με μέγιστες άνω των 39-40....

Κι εγώ βρίσκω μια υπερβολή σε όσα ακούστηκαν..Οκ μια πιο ζεστή μέρα στην Αττική σε σχέση με τις προηγούμενες αλλά χωρίς ακρότητες.Νομιζω ότι η θερμοκρασία σήμερα δεν εφτασε πουθενά στην Ελλάδα τους 40 βαθμούς σύμφωνα με το metar  

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Η θεσσαλονίκη και πάλι δεν θα επηρεαστεί από καταιγίδα, παρά το γεγονός που περνάει από δίπλα της, όπως φαίνεται στην δορυφορική. Πολύ μούφα φέτος εκεί, παρά το γεγονός ότι τριγύρω υπήρχαν πολλές καταιγίδες...

sky_cam5.jpg

εγω το εχω παρει αποφαση απο την ανοιξη ηδη οτι θα σπασουμε ολα τα ρνητικα ρεκορ σε υετο φετος...οποτε οπως σου εχω ξαναπει οτι δεν μπορεις να αποφυγεις απλα καθεσε και το απολαμβανεις και σκεφτεσαι θετικα,πχ οτι με τετοια ανομβρια σχεδον ενα χρονο τωρα μπορει η επομενη υδρολογικη χρονια να σαρωσει και να εχουμε και βροχα το φθινοπωρο και χιονι τον χειμωνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, notios_polos είπε:

εγω το εχω παρει αποφαση απο την ανοιξη ηδη οτι θα σπασουμε ολα τα ρνητικα ρεκορ σε υετο φετος...οποτε οπως σου εχω ξαναπει οτι δεν μπορεις να αποφυγεις απλα καθεσε και το απολαμβανεις και σκεφτεσαι θετικα,πχ οτι με τετοια ανομβρια σχεδον ενα χρονο τωρα μπορει η επομενη υδρολογικη χρονια να σαρωσει και να εχουμε και βροχα το φθινοπωρο και χιονι τον χειμωνα...

Μετά την ανομβρία του χειμώνα Στα Γιάννενα πάντως, πέρα από 2 δυνατές καταιγίδες [που φυσικά έλειπα], δεν έχει κάνει τίποτα το ιδιαίτερο, συνεχίζεται η ανομβρία, οπότε ελπίζω περισσότερο για του χρόνου.. Βέβαια αν βγει η διάταξη η καλή που θα βγάλει κακοκαιρία την επόμενη εβδομάδα με τον τρόπο που έοχουν βγάλει τα μοντέλα είναι ένας χαμένος δυτικός χιονιάς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1223715000_4-7-20195thunderbow.thumb.JPG.2267458e8a541a1020bf9d4a1f8470c1.JPGΣτο Blitzortung έχουμε ένα βέλος κεραυνών που δείχνει που πηγαίνουν οι καταιγίδες αχαχαχ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, stathis2b είπε:

Κι εγώ βρίσκω μια υπερβολή σε όσα ακούστηκαν..Οκ μια πιο ζεστή μέρα στην Αττική σε σχέση με τις προηγούμενες αλλά χωρίς ακρότητες.Νομιζω ότι η θερμοκρασία σήμερα δεν εφτασε πουθενά στην Ελλάδα τους 40 βαθμούς σύμφωνα με το metar  

Στις ειδήσεις στο google που διαβάζω, καύσωνα τον ανεβάζουν, καύσωνα το κατεβάζουν! Φυσικά κακώς....

Από βδομάδα τώρα, εγώ ας πούμε καύσωνα θεωρώ και με τουλάχιστον ένα 39, με 38 όμως όχι (36-38 το θεωρώ έντονη ζέστη)... αυτή είναι η δική μου, πιο υποκειμενική και προσωπική μου άποψη.... απλώς να την αναφέρω.... τώρα για ένα βαθμό μου πεις...

Καύσωνα στην Ελλάδα πάντως έχουμε με ελάχιστες από 26 κι άνω και μέγιστες από 40 κι άνω.... αυτή είναι νομίζω η πιο διαδεδομένη άποψη, απ' ότι έχω διαβάσει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν λίγο η γκριζα μάζα καπνού πανω απο την Πεντελη....1η φωτο...

Και προς τον δυτικο μου οριζοντα!! 2η φωτό...
 

image.png.a900bdc733b3ca0ccd58a42be1614ef6.png

image.png.d457f23bd1ce3f217b1bacd19284a441.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα πολύ ωραίο άρθρο από τον Θ.Κολυδά, για τον μη καύσωνα και τις θερμές μάζες (απομεινάρια) από την δυτική Ευρώπη....

https://www.news247.gr/kairos/o-kaysonas-poy-den-einai-kaysonas-oi-ypsiles-thermokrasies-kai-ta-apomeinaria-toy-eyropaikoy-kymatos-zestis.7469585.html?fbclid=IwAR1gokkaITC_8mAtdnlAr9y6pgmGhAILm1gLYci59X9SxpWo2oT0ALH2W3Q

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια τυπική Ιουλίατικη ημέρα τελικά με.ζεστούλα μεν αλλά όχι ακραία πράγματα. ..

Όντως μέτριος ως ισχυρός βοριας στην Αττική πέρα από κάθε πρόβλεψη. ..περίμεναμε τέτοιο αέρα σημερα? Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε απτή μεγάλη φωτιά στην κεντρική ευβοια κ βρωμάει η ατμόσφαιρα. ..δυτυχως. ..βρέχει κάπνα...

35.9 η μεγαλύτερη μέγιστη του έτους σήμερα ελάχιστη 22.5 

Στους 29.7 τώρα με βοριαδακι στα 30-35 χλμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα βορειοδυτικά μας, μακριά στον ορίζοντα, διακρίνονται οι καταιγίδες της κεντρικής Μακεδονίας.

Στη Λήμνο, έχω ξεχάσει εδώ και πολλούς μήνες τι θα πει δυνατή βροχή ή καταιγίδα και να βρίσκομαι εντός της...!

Κι όχι τίποτα άλλο αλλά είναι και δύσκολη εποχή, οι θερινοί μήνες, για τέτοια στην περιοχή μας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι γίνεται σήμερα κ δεν πέφτει με τίποτα η θερμοκρασία. ...έχει πάει σχεδόν 11 και όλοι οι σταθμοί κέντρο δυτικά είναι στους 30-31 βαθμούς !!!

29.5 με το ζόρι εδώ ζωγράφου νόμισα χάλασε ο σταθμός κ πήγα να αλλάξω μπαταρίες στον αισθητήρα. ..έχει βεβαια ένα ωραίο αεράκι δεν το αισθάνεσαι τόσο ζέστη αλλά το 30αρι κοντά στα μεσάνυχτα είναι 30αρι πώς να το κάνουμε....

Βρωμάει κάπνιλα απτή φωτιά στην Εύβοια. ...κρίμα κρίμα κριμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαταιγίδες στο νομό Θεσσαλονίκης, προς τις λίμνες....βρέχει και Σέρρες, όπως ενημερώνομαι...


image.png.1a58051ce1cc55316bfb9b7344d3e445.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, notios_polos είπε:

εγω το εχω παρει αποφαση απο την ανοιξη ηδη οτι θα σπασουμε ολα τα ρνητικα ρεκορ σε υετο φετος...οποτε οπως σου εχω ξαναπει οτι δεν μπορεις να αποφυγεις απλα καθεσε και το απολαμβανεις και σκεφτεσαι θετικα,πχ οτι με τετοια ανομβρια σχεδον ενα χρονο τωρα μπορει η επομενη υδρολογικη χρονια να σαρωσει και να εχουμε και βροχα το φθινοπωρο και χιονι τον χειμωνα...

Ο μετεοθες είναι στα κλιματικά πάντως, έχοντας βάλει πρακτικά το μισό μέσο ετήσιο υετό στο πρώτο εξάμηνο (213mm) . Μόνο ο Φεβρουάριος και ο Μάρτιος βγήκαν ξηροί.

Ίσως καλόμαθε η γριά στα σύκα από πέρυσι, με τις γλάστρες της ανθοέκθεσης που κάνανε βόλτα στην παραλία...

Επεξεργάστηκε από Philip
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 βαθμοί λίγο πριν τα μεσάνυχτα....

Ζεστη άπνοια και καπνα από την Εύβοια.... 

Αποπνικτικη ατμόσφαιρα.... Το πιο δύσκολο βράδυ με διαφορά απόψε..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μυριζει πολυ εντονα πλεον η καπνιλα...απο τα χειροτερα συναισθηματα για μενα οταν καιγεται ενα δασος.Καιγεται η ιδια η ζωη.Κριμα...

Στις αναφορες,εφυγα το βραδακι με 24 βαθμους και γυρναω τωρα με 25!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1:10πμ και πολλές περιοχές στο λεκανοπέδιο είναι ακόμα στους 29-30 βαθμούς. Δράμα η κατάσταση...βλέπω το 16.8 στο Ζερίκι και δροσίζομαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η φωτιά δυστυχώς συνεχίζετε στην Εύβοια με 7 μποφόρ. Όπου καίει δασικές εκτάσεις από εχτές το μεσημέρι. Ενώ έχει φτάσει και στις παρυφές πολλών χωριών. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, billipiros12 είπε:

Η φωτιά δυστυχώς συνεχίζετε στην Εύβοια με 7 μποφόρ. Όπου καίει δασικές εκτάσεις από εχτές το μεσημέρι. Ενώ έχει φτάσει και στις παρυφές πολλών χωριών. 

 

Χαλκίδα την ίδια ώρα απόλυτη άπνοια! 🙁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετά ζεστή βραδυά στην Λάρισα αυτή την φορά. Για να δούμε αν θα έχουμε καταιγίδα σήμερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...