Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, notios_polos είπε:

Χαχαχα...καθαρόαιμο σχολιασμό χαρτών κατσκσλοκαιρο από μένα δηλαδή.Νεα ήθη και έθιμα..😂...να υποθέσω ότι το θες ενωμένο και σφιχτό το Ατλαντικό χαμηλό έτσι ώστε να μείνει όσο το δυνατόν πιο βόρεια και να.βρει χώρο ο αζορικος να εκτονωθεί στην πορεία λίγο πιο βόρεια και κατά συνέπεια και το άλλο χαμηλό της Μάγχης να πιεστεί και αυτό σε λίγο πιο νότια πορεία αμέσως μετά τον διήμερο καύσωνα.Κατι τέτοιο έχεις στο μυαλό σου?

Ω ναι. Μπράβο μαυρόγατά μου εσύ!! . Αν αντίθετα το χαμηλό δεν ενωθεί με την ιγμοριτιδική μπάλα [εννοώ την πράσινη μπάλα]. Η μεν μπάλα θα πάει προς Καναδά και το μεν χαμηλό θα κατευθυνθεί νότια δυτικά της ισπανίας και επειδή είναι αρκετά μεγάλη, θα σήκωνε τον υποτροπικό και θα μας ΕΚΑΙΓΕ. Κάθε τρέξιμο είναι κομβικό!! Αν το χαμηλό στα 12αρια γίνει ακόμα πιο σφιχτό, κερδίζουμε σημαντικό έδαφος. Αν όχι υπομονή και την κάτσαμε. Πάι καλά που θα λείπω στα Μεσάγκαλα για 2 εβδομάδες. Γιατί με 40++ βαθμούς ποδήλατο ούτε μέσα στην πόλη δεν γίνεται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για να είναι ακόμα πιο εύκολα κατανοητό.  Με το σφιχτό χαμηλό, η ψυχρή αέρια μάζα παραμένει σταθερά στροβιλιζόμενη στο ίδιο σημείο, ενώ, όταν πλησιάζει το επόμενο χαμηλό από Αμερική, με τέτοιον τρόπο που γίνεται μια πολύ μικρή και άκακη σχετικά αποκοπή, όπως βλέπουμε στην πρώτη εικόνα.

 

1861082976_goodcutoff.JPG.a0591976d1eb5e9b71f1db2355f29f2b.JPG

 

Αν όμως δεν είναι σφιχτό το χαμηλό με την ψυχρή λίμνη, η μεν ψυχρή λίμνη φεύγει καναδά το δε χαμηλό πηγαίνει νοτιότερα-νοτριοανατολικότερα και γίνεται αυτός ο σαματάς κακόχρονο να έχει

1029258282_badcutoff.JPG.b41f2ebd4e4be4574e1520d369400193.JPG

με τις επιπτώσεις του 00αριου.. Αυτά από εμένα, για τα 6αρια. Πάμε στα 12αρια, όπου πριν ξεκινήσουν, θα κλ@νω μέντες...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βελτιωμένο το 12αρι αικον, αλλά το 6αρι του ήταν έτσι και αλλιώς από τα χειρότερα σενάρια. Οπότε το 12αρι συνεχίζει οριακά μεν, να χωρίζει δε το ατλαντικό χαμηλό.. Για να δούμε τι θα κάνει ο τζίφος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ήδη από τις 18 ώρες μου αρέσει ο τζίφος. Ξέρω ότι ναι μεν αυτό που βγάζει μέχρι στιγμής δεν σημαίνει ότι θα βελτιωθεί, αλλά ξέρω ότι αν γινόταν το αντίθετο βήμα στην ψυχρή λίμνη που κοιτώ θα έβγαινε 100% χειρότερο. Για να δούμε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το γαλλικό που ήταν το καλύτερο σενάριο έγινε ακόμα καλύτερο στο 12αρι, καθαρό ισχυρό χαμηλό στον ατλαντικό, και το Σάββατο εδώ κατέβαζε ψυχρή εισβολή!

arpegeeur-0-114.png?12

 

 

και το ούκμο και ο τζίφος ισχυροποιούν το χαμηλό!! Μακάρι να σωθούμε!!

 

 

το ούκμο βρήκε τρόπο ακόμα και με αυτό το σενάριο να μας κάψει, απαπαπ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετριαστηκε καπως η θερμη εισβολη στο 12αρι,αλλα ακομα και ετσι θα υπαρξουν περιοχες που θα γραψουν 40c+ Ελπιζουμε μεχρι τη Τεταρτη να πεσουν κι αλλο οι t στα 850. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για να δουμε εαν θα εχουμε και αλλες βελτιωσεις...δυσκολο γενικα ο Αυγουστος να μην βγαζει μελτεμι για την ανατολικη χωρα....παντως ουτως αλλιως χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχη...ζεστη και αερας με πολυ κοσμο στην υπαιθρο σημαινει αυξημενη πιθανοτητα για εκδηλωση πυρκαγιων που πιθανον να δημιουργησουν προβληματα....μπαινουμε στον πιο δυσκολο μηνα του καλοκαιριου.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ κοντά στο ουκμο ο ευρωπαίος δυστυχώς. Άλλο ένα βαρετό ραν..

Βέβαια απ'την άλλη τα ενσ του τζιφου παρουσιάζουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον σε κάθε ανανέωση.

ens_image.png.cb91b5f6b778403b309bf14d535d81e6.png

 

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έφτιαξε το χαμηλό του ατλαντικό, χάλασε αυτό του Καναδά. ΔΕΝ μας αφήσει σε ησυχία.. Ωστόσο αυτό που χάλασε έχει μια-δύο μέρες ακόμα, για να το φτιάξει χεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ βελτιωμένα τα ενσεμπς του 12αριου θερμοκρασιακα μακροπρόθεσμα.Αν και ακομα μακαροναδα(μακαρι να βελτιωθουν και άλλο στα επομενα τρεξίματα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαλάει η μεταβλητή του ατλαντικού κάπως. Και είχα μέσα μου την ελπίδα, αβάσιμη μεν, ελπίδα δε να πάει όσο πιο κοντά γίνεται στο γαλλικό.. Βέβαια τουλάχιστον ξέρουμε ότι σενάριο τύπου 00αριού δεν μπορεί να επιστρέψει και έχουμε κατά κάποιο τρόπο γλυτώσει το κάψιμο διαρκείας.. Πάμε να δούμε αν είναι ψήσιμο διαρκείας...

 

 

Ο καναδάς είναι καλύτερος στις 54 ώρες, και το ατλαντικό χαμηλό είναι επαρκώς καλό. ϊως να βγει καλύτερο στο αποτέλεσμα. Για τον Καναδά θα δούμε οριστικά στα 00αρια μεθαύριο...

 

 

 

στο ατλαντικό χαμηλό, έφτασε να γίνει λίγο χειρότερο ακόμα και από το 6αρι.. πφφφ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,

Βλέποντας στα πολύ γρήγορα το 00 του gfs δεν αλλάζει κάτι σημαντικά. Κυριακή - Δευτέρα πέφτει λίγο η θερμοκρασία και μετά τραβάει πάλι την ανηφόρα. Φαίνεται ότι θα έχει διάρκεια η ζέστη αυτή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 minutes ago, DIMITRIS είπε:

Σάββατο μεσημέρι οι υψηλότερες θερμοκρασίες στα 850

Modele GFS - Carte prévisions

 

Οπότε μάλλον κλειδώνουμε προς 24-25c στα 850 για τις περιοχές μας άνευ μεγάλου απροοπτου.Τοπικα και όχι εκτεταμένα τα 40αρια θέλω να πιστεύω.Και οι αυρες θα παίξουν τον ρόλο τους βέβαια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, teo_73 είπε:

Οπότε μάλλον κλειδώνουμε προς 24-25c στα 850 για τις περιοχές μας άνευ μεγάλου απροοπτου.Τοπικα και όχι εκτεταμένα τα 40αρια θέλω να πιστεύω.Και οι αυρες θα παίξουν τον ρόλο τους βέβαια.

Έτσι ακριβώς, καλημέρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα. Ναι μν γλυτώσαμε τα χειρότερα σε ένταση, αλλά θα υπάρξει μια κάποια διάρκεια, και γενικά έλλειψη φαινομένων. Ένας αδιάφορος Αύγουστος ξεκινάει...

 

 

για μακροπρόθεσμα ο μέσοος όρος από την κατιούσα πήρε την ανιούσα μέσα σε ένα ραν. Δεν μας τα λες καλά τζίφε..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποτε θα ψοφισει η βρωμοεποχη πια... Εκει που ελεγα οτι ηταν συμπαθητικά φετος για αλλη μια χρονια πάει και το γ***** στν τελευταιο μηνα. Ηδη εχω σιχαθει την μπιχλα της ζεστης. 

 

Χειμωνας μονο να βγαινω να περπαταω σαν ανθρωπος και να γυρναω χωρις ιχνος ιδρωτα

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Hlioupolitis98 είπε:

Ποτε θα ψοφισει η βρωμοεποχη πια... Εκει που ελεγα οτι ηταν συμπαθητικά φετος για αλλη μια χρονια πάει και το γ***** στν τελευταιο μηνα. Ηδη εχω σιχαθει την μπιχλα της ζεστης. 

 

Χειμωνας μονο να βγαινω να περπαταω σαν ανθρωπος και να γυρναω χωρις ιχνος ιδρωτα

Πάντως εγώ προτιμώ ιδρώτα από μύξα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο καθυστερημένα αλλά άρχισε το πραγματικό καλοκαίρι. Καθημερινό βράσιμο όσο πάει το μάτι. Ο Αύγουστος τελευταία είναι ο χειρότερος μήνας ενώ και τουλάχιστον ο μισός Σεπτέμβρης είναι τέρμα καλοκαιρινός. Εγώ θα βάλω για "σιγουριά" 51 και σήμερα..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρέπει να σπαγγετοποιηθεί λίγο το χαμηλό τώρα, καθώς επειδή χάλασε η μεταβλητή στην Αμερική έρχεται όλο  μέσα στην Ευρώπη . Απλά επειδή δεν πάει νότια δεν γινόμαστε παρανάλωμα του πυρός.. Αν σπαγγετοποιηθεί το κύριο μέρος της ψυχρής μάζας θα προσπαθήσει να πάει δυτικότερα οπότε θα κατέβει ψυχρή εισβολή εδώ, με φαινόμενα μόνο στα βορειοανατολικά  βέβαια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...