Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 Β.τωρα στο χωριό μας έκαψε φέτος με πυρκαγιά να μαίνεται από χθες το απόγευμα, μόλις περνάει πυροσβεστικό από αέρα,στα ριζά της Νεμερτσικας,και την ανομβρία να συνεχίζεται,θα έχουμε σοβαρό θέμα σε λίγες μέρες στξνβυδρευση του χωριού όπως συμβαίνει τα τελευταία 4 χρόνια, το χωριό υδρεύεται από 2 πήγες οι οπποιεςψαυτη τηψστιγμη έχουν σχεδόν στερέψει.Κανω εικόνα το δάσος,που είχα περάσει 12 Ιουλίου να καίγεται και θλίβομαι πραγματικά.Παρτε παράδειγμα τα βουνά που κάηκαν απέναντι από την Πατρα,στο ύψος του Αντιριου και ανατολικότερα και Κοίταχτε από τι αποτελείται το δάσος που υπηρχε εκεί τώρα.Μπροστα στο βωμό του κέρδους όλα ισοπεδώνονται. Θλίψη και μόνο θλίψη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

34 Β.τωρα στο χωριό μας έκαψε φέτος με πυρκαγιά να μαίνεται από χθες το απόγευμα, μόλις περνάει πυροσβεστικό από αέρα,στα ριζά της Νεμερτσικας,και την ανομβρία να συνεχίζεται,θα έχουμε σοβαρό θέμα σε λίγες μέρες στξνβυδρευση του χωριού όπως συμβαίνει τα τελευταία 4 χρόνια, το χωριό υδρεύεται από 2 πήγες οι οπποιεςψαυτη τηψστιγμη έχουν σχεδόν στερέψει.Κανω εικόνα το δάσος,που είχα περάσει 12 Ιουλίου να καίγεται και θλίβομαι πραγματικά.Παρτε παράδειγμα τα βουνά που κάηκαν απέναντι από την Πατρα,στο ύψος του Αντιριου και ανατολικότερα και Κοίταχτε από τι αποτελείται το δάσος που υπηρχε εκεί τώρα.Μπροστα στο βωμό του κέρδους όλα ισοπεδώνονται. Θλίψη και μόνο θλίψη.

Θεοδωριανα δεν έχουμε νερό πάντως. 

Πρωί και απόγευμα τρέχει λιγο. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, billipiros12 είπε:

Θεοδωριανα δεν έχουμε νερό πάντως. 

Πρωί και απόγευμα τρέχει λιγο. 

 

Βασίλη τα τελευταία χρόνια η Ήπειρος αντιμετωπίζει σοβαρότατο πρόβλημα  ανομβριας ,νομίζω τελευταία καλη υετικη χρονιά ήταν το 2011,και όλη όταν λέμε καλή εννοούμε συνεχόμενες βροχές δυτικού τύπου και όχι δυνατά ολιγοωρα περάσματα που δεν αντικατατροπιζούν την πραγματικότητα,που είναι οι παλιοί Σεπτεμβρηδες που ξεκιναγανε η Καλώς εννοούμενη μούχλα που τα συστήματα αρχινιζαν να μπαίνουν στο Ελλαδικό χώρο από εδώ πανω;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις μίλησα με τον κουνιάδο μου στην Κέρκυρα.... 

Οι 6 τελευταίες μέρες είναι οι πιο ζεστες στην Κέρκυρα από τον Ιούλιο του  2012 με θερμοκρασία που έφτασε 39 βαθμους στον Ποταμό και αίσθηση στους 50.....

 

Εν τω μεταξύ πριν λίγο ξέσπασε πυρκαγιά και στα Καλάβρυτα σε πολύ δύσβατη περιοχή κοντά στο χωριό Αμυγδαλια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ώρα 7μιση το απόγευμα και η αισθηση ζέστης παραμένει πάνω από τους 40 βαθμους στο νησί.... 

33.5 βαθμοί με 65% υγρασία.... 

Μαθαίνω για 10δες τουρίστες που πάνε στο νοσοκομείο με φαινόμενα θερμοπληξίας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Βασίλη τα τελευταία χρόνια η Ήπειρος αντιμετωπίζει σοβαρότατο πρόβλημα  ανομβριας ,νομίζω τελευταία καλη υετικη χρονιά ήταν το 2011,και όλη όταν λέμε καλή εννοούμε συνεχόμενες βροχές δυτικού τύπου και όχι δυνατά ολιγοωρα περάσματα που δεν αντικατατροπιζούν την πραγματικότητα,που είναι οι παλιοί Σεπτεμβρηδες που ξεκιναγανε η Καλώς εννοούμενη μούχλα που τα συστήματα αρχινιζαν να μπαίνουν στο Ελλαδικό χώρο από εδώ πανω;

Πήγαν στη Κρήτη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, billipiros12 είπε:

Πήγαν στη Κρήτη. 

Χαχα Όχι Βασίλη και εκεί πρόβλημα είχαν τα προηγούμενα χρόνια,πιστεύω ότι βιαζοντας την φύση και κατ'έπεκταση την ατμόσφαιρα θα αντιμετοπιζουμαι ολοένα και περισσότερές ανωμαλιες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Χαχα Όχι Βασίλη και εκεί πρόβλημα είχαν τα προηγούμενα χρόνια,πιστεύω ότι βιαζοντας την φύση και κατ'έπεκταση την ατμόσφαιρα θα αντιμετοπιζουμαι ολοένα και περισσότερές ανωμαλιες

Αυτό είναι σίγουρο που λες. Οι έρευνες πετρελαίου έφτασαν μέχρι και στην αρτα. Εγώ άμα ......... η ατμόσφαιρα θα ανέβω πάνω θεοδωριανα και μια χαρά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είχε τη ζέστη του σήμερα εδώ  αλλά και ο αέρας επίσης δεν ήταν όπως χθες..... χθες κυρίως το κατάλαβα έντονα το μελτέμι και ήταν το κάτι άλλο! Σήμερα ο σταθμός στο Περιστέρι κατέγραψε μέγιστη 35.7 βαθμούς... τώρα εδώ στη περιοχή λειτουργούσε ο σταθμός μεχρι τις 9/7... έκτοτε δεν λειτουργεί .... έχω κι εγώ έναν μικρό μετεωρολογικό σταθμό και φυσικά καμία σχέση με τους μεγάλους, κανονικούς και καλούς μετεωρολογικούς σταθμούς..... στις θερμοκρασίες με ήλιο καλά τα πάει όταν αερίζεται καλά, διαφορετικά και ειδικά το καλοκαίρι με ήλιο τσιμπάει αρκετά.... οπότε τότε δεν είναι να τον παίρνω στα σοβαρά ως προς τις μέγιστες..... έχω και έναν αισθητήρα βέβαια και θα δω μήπως μπορώ να κάνω τίποτα με δ' αύτον, για ακριβέστερες τιμές στον ήλιο όπως πρέπει... και γενικότερα....

Λογικά αύριο θα έχουμε περισσότερη ζέστη οπότε πιστεύω με κλιματιστικό θα τη βγάλω το μεσημέρι, αφού και σήμερα σε κάποια φάση το σκέφτηκα....

Πύργο σαφώς πολύ καλύτερα ήταν σήμερα τα πράγματα, σε νορμαλ επίπεδα και μια χαρά σήμερα η θερμοκρασία....... μέγιστη 31.3 βαθμοί...

 

Αλλά το κυριότερο θεμα της ημέρας και για μένα σήμερα, το οποίο εννοείται πως κι απ' τη πρώτη κιόλας στιγμή σήμερα το πρωί, δεν έμεινε απαρατήρητο... η μεγάλη πυρκαγιά στην Εύβοια.... κυριολεκτικά όλη μέρα σήμερα αποπνιχτική η ατμόσφαιρα κι εδώ... πόσο μάλλον δυτικότερα στην Αττική προς Βοιωτία μεριά, που εκεί είχαμε μια μικρότερη πυρκαγιά σήμερα....... έμοιαζε σαν να 'χει αιθαλομίχλη κατά κάποιον τρόπο, σε καλοκαιρινή version, με τις νεφώσεις της πυρκαγιάς να γίνονται ορατές προς το ηλιοβασίλεμα κυρίως, στον δυτικό ορίζοντα και πίσω απ' το Ποικίλο..... περιττό να αναφέρω και για τη στάχτη που σαν σκόνη έβλεπες τη παρουσία της και μέσα στο σπίτι και αιωρούνταν στην ατμόσφαιρα ...... ότι χειρότερο να το αναπνέεις αυτό...

3 η ώρα τα ξημερώματα περίπου μπήκε κι αυτή η φωτιά... λογικά δεν είναι καθόλου τυχαίο αυτό κι όπως και με τον Υμμητό, το ίδιο ισχύει κι εδώ.... το πιθανότερο είναι πως κάποιος έβαλε το χεράκι του, διότι μόνη της δε ξέρω κατά πόσο είναι δυνατό να ξεκινήσει μια φωτιά τέτοια ώρα τη νύχτα και δίχως τη παρουσία του καυτού ήλιου........ περίεργο θα μου ακουγόταν.... κι ακόμη έχουμε θέμα..... ελπίζω κι εύχομαι το καλύτερο, να πιάσουν τόπο και οι προσπάθειες των ανθρώπων που παλεύουν να σβήσουν τη φωτιά και μακάρι απόψε να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα... φυσικά κι αν γίνεται να σβήσει κιόλας! Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους εκείνους τους ανθρώπους που κάνουν ότι καλύτερο μπορούν και κυριολεκτικά δίνουν μια πολύ δύσκολη μάχη με αυτή τη φωτιά...... θέλοντας να προστατεύσουν το κυρίοτερο τους ανθρώπους αλλά όχι μόνο.... γενικότερα ότι μπορούν, μέχρι σπίτια και περιουσίες.... τώρα για εκείνον που έβαλε τη φωτιά και γενικότερα για όσους είτε το κάνουν επίτηδες είτε από αμέλεια, πολύ κακώς όπως είπα και χθες, δεν έχω κάτι να πω κι ας μη μιλήσω καλύτερα...... αυτά τα λίγα από μένα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Ε ναι...τα ερπετα σαν κι εσενα γουσταρουν 55αρια heat index

Εγώ έχω μεγάλο heat index. Μπορώ να οδηγήσω στο ψυχίατρο  κόσμο. Χαχαχα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Μην τρελαίνεστε με τις πυρκαγιές .Τα πευκοδάση στην Ελλάδα πάντα καιγόταν και  παντα θα καίγονται και είναι ένας τρόπος εξάπλωσής τους και ανανέωσης τους Το πρόβλημα είναι όταν συμβαίνουν τα παρακάτω 1. Όταν καίγονται περιουσίες ανθρώπων και άνθρωποι  ή 2.όταν καίγονται μικρά δεντράκια και αποψιλώνεται μία έκταση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, Κώστας. είπε:

Εγώ έχω μεγάλο heat index. Μπορώ να οδηγήσω στο ψυχίατρο  κόσμο. Χαχαχα. 

Με 36.6 θερμοκρασία δηλαδή, πόσο heat index έχεις? 41 και βάλε να φανταστώ γιατρέ...... χαχαχα... ευτυχώς δεν είναι πυρετός!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, Winterlove said:

Με 36.6 θερμοκρασία δηλαδή, πόσο heat index έχεις? 41 και βάλε να φανταστώ γιατρέ...... χαχαχα... ευτυχώς δεν είναι πυρετός!

Εγώ ξέρω ότι σταυροκοπιουνται όλοι όσοι τύχει να με συναναστραφουν το καλοκαίρι. 

Δεν ξέρω να σου πω νούμερα αλλά ξέρω να σου πω ότι όλοι λένε." Έλα Χριστέ και Παναγία ". 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 minutes ago, Κώστας. είπε:

 Μην τρελαίνεστε με τις πυρκαγιές .Τα πευκοδάση στην Ελλάδα πάντα καιγόταν και  παντα θα καίγονται και είναι ένας τρόπος εξάπλωσής τους και ανανέωσης τους Το πρόβλημα είναι όταν συμβαίνουν τα παρακάτω 1. Όταν καίγονται περιουσίες ανθρώπων και άνθρωποι  ή 2.όταν καίγονται μικρά δεντράκια και αποψιλώνεται μία έκταση

Και να προσθεσω οτι το μονο παρηγορο στην ευβοια ειναι οτι ευτυχως βαζει τεραστια ποσα υετου οποτε τα πευκα που ουτως η άλλως αναπτυσσονται πολυ γρηγορα, θα αναπτυχθουν ακομα πιο γρηγορα. 

Φυτευω πευκα που βαζω στον υμηττο και απο το 2015 εως τωρα εχουν φτασει 1,5 μετρο  σε μολις 4 χρονια. 

Τα ελατοδαση ειναι κατι που δεν πρεπει να καιγεται παση θυσια 

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Κώστας. είπε:

Εγώ ξέρω ότι σταυροκοπιουνται όλοι όσοι τύχει να με συναναστραφουν το καλοκαίρι. 

Δεν ξέρω να σου πω νούμερα αλλά ξέρω να σου πω ότι όλοι λένε." Έλα Χριστέ και Παναγία ". 

Με πέθανες αχαχαχαχαχχ😂 και δεν είναι λόγω του heat index! Χαχαχα καλό κι αυτό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37,4 πιάσαμε σήμερα εδώ στο Μακροχωρι μέγιστη ευτυχώς χωρίς πολύ υγρασία .... η ελάχιστη μετά από πολλές μέρες έπεσε κάτω από τους 20 στους 19,6.... αλλά ακόμα είμαστε αν και 11 το βράδυ στους 26,7 ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, Hlioupolitis98 είπε:

Και να προσθεσω οτι το μονο παρηγορο στην ευβοια ειναι οτι ευτυχως βαζει τεραστια ποσα υετου οποτε τα πευκα που ουτως η άλλως αναπτυσσονται πολυ γρηγορα, θα αναπτυχθουν ακομα πιο γρηγορα. 

Φυτευω πευκα που βαζω στον υμηττο και απο το 2015 εως τωρα εχουν φτασει 1,5 μετρο  σε μολις 4 χρονια. 

Τα ελατοδαση ειναι κατι που δεν πρεπει να καιγεται παση θυσια 

Ακριβώς πάνω από εκεί που καίει η φωτιά ( το βόρειο μέτωπο) είναι στα όρια του ελατοδασους .Μάλιστα είναι σε βραχώδης περιοχή οπότε εάν καεί δεν θα ξεφυτρώσει τίποτα. Για αυτό το πρωί έλεγα ότι είναι προτιμότερο να έχει ισχυρό βοριά και ας σταματήσει η φωτιά στον κάμπο των Ψαχνών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νεότερα προγνωστικά στοιχεία για τους ανέμους στην πυρκαγιά της Εύβοιας

Σύμφωνα με τα βραδινά προγνωστικά στοιχεία της Τρίτης 13/08, οι βόρειοι άνεμοι που πνέουν στις περιχές όπου μαίνεται η μεγάλη πυρκαγιά στην Εύβοια, κατά τη διάρκεια της νύχτας προς Τετάρτη θα παρουσιάσουν ενίσχυση, με τις μέσες εντάσεις τους να ανέρχονται στα 4 μποφόρκαι τις ριπές τους σε ακόμα υψηλότερα επίπεδα.

Σημαντική εξασθένηση των ανέμων περιμένουμε τις μεσημεριανές ώρες της Τετάρτης 14/08.

Ακολουθούν ενδεικτικοί προγνωστικοί χάρτες έντασης ανέμου για το διάστημα 03:00-09:00 (τοπική ώρα).

Wind_Aug14_03Z.jpgWind_Aug14_06Z.jpg

Βόρειοι άνεμοι στα Ψαχνά Ευβοίας δυσκολεύουν τις προσπάθειες πυρόσβεσης

Σύνταξη Άρθρου: Α. Καραγιαννίδης, Κ. Λαγουβάρδος

ΕΑΑ – Πεντέλη, Τρίτη 13 Αυγούστου 2019, 20:00

 

Άνεμοι βόρειας διεύθυνσης συνεχίζουν να πνέουν στα Ψαχνά Ευβοίας δυσκολεύοντας τις προσπάθειες πυρόσβεσης. Στο διάγραμμα που ακολουθεί φαίνεται η μέση ταχύτητα του ανέμου ανά δεκάλεπτο, όπως αυτή καταγράφεται από τον αυτόματο μετεωρολογικό σταθμό του δικτύου του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών / meteo.gr στα Ψαχνά Ευβοίας. Σημειώνεται ότι οι στιγμιαίες ριπές μπορεί να είναι πολύ ισχυρότερες. Για παραδειγμα στις 09:33 το πρωί της 13ης Αυγούστου ο σταθμός κατέγραψε ριπή ίση με 58 χλμ/ώρα, ενώ ο μέσος άνεμος του δεκαλέπτου ήταν ίσος με 31 χλμ/ώρα. Εξασθένηση καταγράφεται το απόγευμα με την ισχυρότερη ριπή από τις 17:00 έως τις 20:00 να μην ξεπερνά τα 31 χλμ/ώρα.

20190813_wind_psaxna.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ευχομαι τα καλυτερα για τις φωτιες στην Ευβοια....παντως περιμενα οτι θα ειχαμε αυτες τις μερες πυρκαγιες....γενικα η Ευβοια ειναι η πιο ευαλωτη απο καθε αποψη....πανω απο ολα να μην υπαρχουν ανθρωπινες απωλειες και ολα τα αλλα γινονται...υψηλες Τ ακομα και τωρα στο λεκανοπεδιο με αρκετη υγρασια κοντα στο 50%....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιστροφη στην άδεια καυτή Αθήνα που βρωμάει κάπνιλα απτή μεγάλη φωτιά στην Εύβοια. ..

Ανατριχιστικα άδεια η πόλη κ η μπόχα απτά καμμένα κάνει το σκηνικό σαν θρίλερ. ..

Ζέστη πολλή 35.5 τώρα κ μου φαίνεται ακόμα χειρότερα μετά τθα θερμοκρασίες Αγγλιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...