Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράθυρο στο Ιόνιο....
Από το χωριό της Λούτσας ψηλά, προς πέλαγος!! 21οC ελάχιστη το πρωί...

20190820_120158.jpg

20190820_121438.jpg

20190820_120212.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντοκράτορας Πρέβεζας χθες!!

ΥΓ Απορω με μερικους φιλους, που ψαχνουν βροχες κ καταιγιδες μεσα στον Αυγουστο των διακοπων!!!

 

FB_IMG_1566296116243.jpg

FB_IMG_1566296119939.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παραλία Λούτσας, χθες αργά το απόγευμα στο ηλιοβασιλεμα!!

Απιθανη αισθηση, σε μια απο τις καλυτερες παραλιες που εχω παει στη ζωη μου!!

 

20190819_202259.jpg

20190819_202250.jpg

20190819_201902.jpg

20190819_200950.jpg

20190819_200609.jpg

20190819_192624.jpg

20190819_200148.jpg

20190819_183502.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χθες το πρωί (με 12,5οC ελάχιστη θερμ.), είπα καλό χειμώνα στη Χόχλια...με όλα αυτά φυσικά τα τοπία, λευκά!!

20190819_085722.jpg

20190819_082135.jpg

20190819_082140.jpg

20190819_082148.jpg

20190819_081359.jpg

20190819_081904.jpg

20190819_081320.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σε ολους.Αρκετη ζεστη δυστυχως και σημερα το μεσημερι στα Γιαννενα.To πρωι ηταν κομπλε με 15,1 αλλα η μεγιστη στους 34,8
Κονιτσα στους 36.7 βαθμους στα 530 μετρα υψομετρο...και παλι σημερα χειροτερα δεν γινοταν για την μεγιστη στο συγκεκριμενο υψομετρο.

Αρτα 34,9

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ....
Από το ανοιχτό παράθυρο, με θέα και προοπτική!!

- Πόση πηγή έμπνευσης...
- Πόση αύρα οξυγόνου...
- Πόση καθαρότητα ψυχής...
- Πόσες τροφές για σκέψη...
- Πόσος έρωτας γαλάζιος...
- Πόσο δυνατή κι αέρινη αγάπη...
- Πόσοι ταξιδιάρικοι ορίζοντες...
- Πόσοι φάροι δίπλα μας, που προσπερνάμε, ή ξεχνάμε να κοιτάξουμε...
- Πόσο λίγες οι στιγμές, που γεμίζουν όμως, τα δροσερά πηγάδια της ζωής...
- Πόσο άγια αυτά τα απέριττα δρομάκια, στο εικονοστάσι της φύσης...
- Πόσο δύσκολο ν' αποτυπωθούν στον ζωγραφικό καμβά...
- Πόσο λείπεις, κοντά ή μακριά...

Τι καλοκαίρι Ελληνικό και γιατρικό!!!

Κ.Α. - ΒSNG 2019

 

20190820_182822.jpg

20190820_144406.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, heavy snow είπε:

Καλησπερα σε ολους.Αρκετη ζεστη δυστυχως και σημερα το μεσημερι στα Γιαννενα.To πρωι ηταν κομπλε με 15,1 αλλα η μεγιστη στους 34,8
Κονιτσα στους 36.7 βαθμους στα 530 μετρα υψομετρο...και παλι σημερα χειροτερα δεν γινοταν για την μεγιστη στο συγκεκριμενο υψομετρο.

Αρτα 34,9

Καλώς ήρθες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σε ολα τα παιδια....αλλη μια μελτεματη μερα για την Αττικη με μεγιστες περι τους 31 βαθμους ΜΟ...σαφως μικροτερες στα βα του νομου.....υγρασια σε πολυ ανεκτα επιπεδα τωρα σο 35% και Τ στους 25 βαθμους.....

Επεξεργάστηκε από gthomasandros
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, billipiros12 είπε:

Καλώς ήρθες. 

Γεια σου φιλε billipiros12!!!Eχθες εμαθα οτι υπαρχει το συγκεκριμενο forum.Eιναι super!!!

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα 100 χλμ/ώρα η μέγιστη ριπή του μελτεμιού την Τρίτη 20 Αυγούστου 2019

Σύνταξη άρθρου: Α. Καραγιαννίδης, Κ. Λαγουβάρδος

ΕΑΑ – Πεντέλη, Τρίτη 20 Αυγούστου 2019, 18:45

 

Ισχυρό παραμένει το μελτέμι στο Αιγαίο και την Τρίτη 20/08. Σύμφωνα με το δίκτυο αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών / meteo.gr η ισχυρότερη ριπή ανέμου καταγράφηκε στην Παξιμάδα Καρύστου στις 12:45 και ήταν ίση με 100 χλμ/ώρα. Στον πίνακα που ακολουθεί παρουσιάζονται οι 8 σταθμοί με τις ισχυρότερες ριπές ανέμου της Τρίτης 20/08.

20190820_WEB_max_hi_speed.jpg

 

Ισχυρό μελτέμι στο Αιγαίο με μικρή εξασθένηση από την Τετάρτη 21 Αυγούστου 2019

Σύνταξη άρθρου: Α. Καραγιαννίδης, Κ. Λαγουβάρδος

ΕΑΑ – Πεντέλη, 20 Αυγούστου 2019, 10:30

 

Επιμένει το μελτέμι έως και την  Κυριακή 25/08, με μικρές αυξομειώσεις στην έντασή του. Έτσι, την Τρίτη 20/08 η ένταση των βορείων ανέμων στο Αιγαίο θα ξεπεράσει τα 7 μποφόρ, ενώ από την Τετάρτη 21/08 θα εξασθενήσουν κατά 1 έως 2 μποφόρ. Νέα ενίσχυση αναμένεται προς το τέλος της εβδομάδας και κυρίως το Σάββατο 24/08. Στο χάρτη που ακολουθεί φαίνεται ότι την Τρίτη 20/08 το μελτέμι θα ξεπερνά κατά τόπους τα 7 μποφόρ σε μεγάλο μέρος του Αιγαίου Πελάγους, μεταξύ των οποίων και η περιοχή των Κυκλάδων.

20190820_Day1_MaxWind_GR.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ατελείωτες επικές μέρες με μέγιστες κάτω από 30 και δυνατό μελτεμι.... 

Κώστα σταματά να βάζεις φώτο από δυτική Ελλάδα και πόσο μάλλον Ιόνιο.... Και από τις φώτο ακόμα νιωθω την υγρή ζέστη να με διαπερνάει.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γεια σας είμαι καινούργιος. Με λένε Σταμάτη, είμαι από Πολίχνη Θεσσαλονίκης κι έχω τρέλα με τον καιρό. Περισσότερα θα γράψω στην πλατφόρμα όπου αυτοσυστηνόμαστε. Κατά τα άλλα αδιάφορος καιρός με ηλιοφάνεια και ζέστη και σήμερα. Τώρα η Τ στους 24 και θερμοκασιακή διακύμανση σήμερα 19-33 βαθμοί εδώ στην Πολίχνη Θεσσαλονίκης όπου μένω. Τι λέει θα έχουμε βροχές μέσα στον Αύγουστο; Πάλι βλέπω το καλοκαίρι να διαρκεί μέχρι 20 Σεπτεμβρίου. Άλλωστε το καλοκαίρι καιρικά τότε τελειώνει. Τα 2/3 του Σεπτέμβρη ανήκουν στο καλοκαίρι και το 1/3 στο φθινόπωρο. Το λέω επειδή κάθε χρόνο στα γενέθλιά μου (9 Σεπτεμβρίου) ο καιρός είναι ακόμη καλοκαιρινός, ηλιόλουστος και ζεστός. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ατελείωτες επικές μέρες με μέγιστες κάτω από 30 και δυνατό μελτεμι.... 

Κώστα σταματά να βάζεις φώτο από δυτική Ελλάδα και πόσο μάλλον Ιόνιο.... Και από τις φώτο ακόμα νιωθω την υγρή ζέστη να με διαπερνάει.... 

Η αλήθεια είναι ότι η δυτική Ελλάδα είναι θερμότερη από την ανατολική Ελλάδα. Όπως επίσης στα δυτικά ξημερώνει, μεσημέριαζει και νυχτώνει πολύ αργότερα από ότι στα ανατολικά. Εμείς εδώ στη βορειοδυτική Θεσσαλονίκη είχαμε 19 βαθμούς ελάχιστη τα ξημερώματα και 33 βαθμούς μέγιστη αργά το μεσημέρι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, WEATHER-FUN είπε:

Γεια σας είμαι καινούργιος. Με λένε Σταμάτη, είμαι από Πολίχνη Θεσσαλονίκης κι έχω τρέλα με τον καιρό. Περισσότερα θα γράψω στην πλατφόρμα όπου αυτοσυστηνόμαστε. Κατά τα άλλα αδιάφορος καιρός με ηλιοφάνεια και ζέστη και σήμερα. Τώρα η Τ στους 24 και θερμοκασιακή διακύμανση σήμερα 19-33 βαθμοί εδώ στην Πολίχνη Θεσσαλονίκης όπου μένω. Τι λέει θα έχουμε βροχές μέσα στον Αύγουστο; Πάλι βλέπω το καλοκαίρι να διαρκεί μέχρι 20 Σεπτεμβρίου. Άλλωστε το καλοκαίρι καιρικά τότε τελειώνει. Τα 2/3 του Σεπτέμβρη ανήκουν στο καλοκαίρι και το 1/3 στο φθινόπωρο. Το λέω επειδή κάθε χρόνο στα γενέθλιά μου (9 Σεπτεμβρίου) ο καιρός είναι ακόμη καλοκαιρινός, ηλιόλουστος και ζεστός. 

Καλώς όρισες στην παρέα μας φίλε Σταμάτη..ελπίζω να έρθεις στις συναντήσεις που θα κάνουμε το φθινόπωρο να γνωριστούμε και από κοντά....

Στο θέμα μας τώρα....34,2 βαθμούς είχαμε σήμερα εδώ στο Μακροχώρι αλλά γενικά με αυξημένη σχετικά υγρασία σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες και άρα ποιο αυξημένη την αίσθηση της ζέστης-δυσφορίας....στους 23,7 τώρα με αρκετή δροσούλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24αρια μο θερμοκρασια και στην Θεσσαλονικη αυτη την ωρα με την υγρασια πανω απο 70%......20αρια στα Ιωαννινα με υγρασια στο 60%.....24αρια και στις Κυκλαδες.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 δείχνει το θερμόμετρο για εδώ Πολίχνη, 23 και για τη Μίκρα. Έχω παρατηρήσει ότι στην Πολίχνη Θεσσαλονίκης και στη Μίκρα τις νύχτες έχουμε τις ίδιες θερμοκρασίες ενώ τις ημέρες έχουμε εμείς εδώ 1 βαθμό ψηλότερη Τ. Σήμερα για παράδειγμα η Μίκρα είχε 19-32 κι εμείς εδώ είχαμε 19-33.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Που θέλω να καταλήξω; Άλλος ένας Μύθος η αστική θερμονησίδα. Εγώ εδώ κάθε νύχτα έχω ίδιες θερμοκρασίες με τη Μίκρα και μάλιστα το θερμοκρασιακό εύρος της Πολίχνης είναι κατά 1 βαθμό μεγαλύτερο από το αντίστοιχο της Μίκρας. Μιλάμε πάντα σε περιπτώσεις όπου η ελάχιστη Τ σημειώνεται λίγα λεπτά πριν την ανατολή του ηλίου και η μέγιστη Τ αργά το μεσημέρι. Παράδειγμα στις 20/08/2019 η Πολίχνη είχε 19-33 ενώ η Μίκρα είχε 19-32.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλωσόρισες φίλε κ καλά χιόνια! !!

Η αλήθεια είναι πως η Σαλόνικα κ λόγω προσανατολισμου δεν έχει τόσο θέμα με τη θερμονησιδα...βέβαια περιοχές με ίδιο υψόμετρο πχ 100 μέτρα κ σε ίδια απόσταση από τη θάλασσα σίγουρα θα έχουν κάποια διαφορά. .

Στην Αττική το ζούμε πολύ έντονα το φαινόμενο της θερμονησιδας...ειδικα στις ελάχιστες μεσα στα μπετά δεν πέφτει με.τίποτα λέμε ενώ μία περιοχή στη ύπαιθρο πχ Μεσόγεια η βόρεια Αττική σημειώνει ακόμα κ 5-7 βαθμούς χαμηλότερη ελάχιστη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η θεσσαλονικη εχει θερμονησιδα και μαλιστα πολυ εντονη,ειδικα στα ανατολικα της πολης πηγαινοντας προς καλαμαρια που η περιοχη απο καλλιδοπουλου μεχρι μαρτιου παιζει να ειναι η πιο πυκνοκατοικημενη σε ολη τη χωρα. Η μικρα εχει αναστροφες χειμωνα-καλοκαιρι,αυτες τις μερες ομως οχι γιατι εχει αερα τα βραδια και το πρωι. Γι αυτο αλλωστε το χειμωνα κανει αρκετα μειον ενω η πολη (και οχι μονο το κεντρο) δυσκολευεται. Σε περιπτωσεις βαρδαρη φυσικα αυτο δεν υφισταται και εξαφανιζεται η θερμονησιδα. Στο θεμα των μεγιστων η μικρα ειναι κοντα στη θαλασσα επηρεαζεται απο την αυρα,οποτε λογικο να εχει χαμηλοτερες μεγιστες απο τη νεαπολη και την πολιχνη. Το κεντρο επηρεαζεται ακομα παραπανω εκει που ειναι ο μετεοθες,γι αυτο και ειναι ακομα πιο "δροσερος" απο τη μικρα. Αναστροφες φυσικα δεν υπαρχουν αφου ο σταθμος ειναι στην ταρατσα. Καλο θα ηταν γι αυτο το λογο να εχουμε σε λειτουργια και με προσβαση το σταθμο στο απθ που θα κατεγραφε και αναστροφες και πιο αντιπροσωπευτικες μεγιστες αφου δεν εχει φατσα απευθειας την αυρα (εξαλλου πουθενα στην πολη δεν ειναι φατσα η αυρα,εκτος απο την πρωτη οικοδομη που συναντα. Ενα βραδυ το καλοκαιρι αν καποιος περπατησει απο τη μεγαλου αλεξανδρου μολις βγει στη βασιλισσης ολγας θα νομιζει οτι μπαινει σε αλλη πολη ενω η αποσταση μεταξυ τους δεν ειναι ουτε 100 μετρα. Εκει θα καταλαβει και το ποσο εντονη η θερμονησιδα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, salonikatasos είπε:

Η θεσσαλονικη εχει θερμονησιδα και μαλιστα πολυ εντονη,ειδικα στα ανατολικα της πολης πηγαινοντας προς καλαμαρια που η περιοχη απο καλλιδοπουλου μεχρι μαρτιου παιζει να ειναι η πιο πυκνοκατοικημενη σε ολη τη χωρα. Η μικρα εχει αναστροφες χειμωνα-καλοκαιρι,αυτες τις μερες ομως οχι γιατι εχει αερα τα βραδια και το πρωι. Γι αυτο αλλωστε το χειμωνα κανει αρκετα μειον ενω η πολη (και οχι μονο το κεντρο) δυσκολευεται. Σε περιπτωσεις βαρδαρη φυσικα αυτο δεν υφισταται και εξαφανιζεται η θερμονησιδα. Στο θεμα των μεγιστων η μικρα ειναι κοντα στη θαλασσα επηρεαζεται απο την αυρα,οποτε λογικο να εχει χαμηλοτερες μεγιστες απο τη νεαπολη και την πολιχνη. Το κεντρο επηρεαζεται ακομα παραπανω εκει που ειναι ο μετεοθες,γι αυτο και ειναι ακομα πιο "δροσερος" απο τη μικρα. Αναστροφες φυσικα δεν υπαρχουν αφου ο σταθμος ειναι στην ταρατσα. Καλο θα ηταν γι αυτο το λογο να εχουμε σε λειτουργια και με προσβαση το σταθμο στο απθ που θα κατεγραφε και αναστροφες και πιο αντιπροσωπευτικες μεγιστες αφου δεν εχει φατσα απευθειας την αυρα (εξαλλου πουθενα στην πολη δεν ειναι φατσα η αυρα,εκτος απο την πρωτη οικοδομη που συναντα. Ενα βραδυ το καλοκαιρι αν καποιος περπατησει απο τη μεγαλου αλεξανδρου μολις βγει στη βασιλισσης ολγας θα νομιζει οτι μπαινει σε αλλη πολη ενω η αποσταση μεταξυ τους δεν ειναι ουτε 100 μετρα. Εκει θα καταλαβει και το ποσο εντονη η θερμονησιδα)

Εγώ αυτά που λέω δεν τα λέω τυχαία. Τα λέω βάσει μιας εφαρμογής. Τώρα ας πούμε η Μίκρα έχει 30οC ενώ εμείς εδώ έχουμε 31οC. Αυτό που λες για την Μ. Αλεξάνδρου και τη Β. Όλγας ναι ισχύουν. Ειδικά στην Καλαμαριά μπορεί να έχουν έως και 4-5 βαθμούς υψηλότερη ελάχιστη. Αντίθετα εμείς εδώ έχουμε ψηλότερη μέγιστη αλλά ίση ελάχιστη με τη Μίκρα. Σήμερα πάλι μέχρι 19 έπεσε η Τ εδώ όπου μένω εγώ. Να δούμε πόσο θα πάει. Διότι είναι μόνο 13:15 (δηλαδή 12:15) και έχουμε ήδη 31 (30 έχει η Μίκρα). Κατά τα άλλα η ζέστη συνεχίζεται ακάθεκτη. Να δούμε μέχρι πότε. Μέχρι 7/9 καιρική αδιαφορία ενώ από 8/9 και μετά έρχονται καταιγίδες. Αν και είμαι ψιλοάσχετος έχω να πω ότι συμφωνούν πάιος και τζιφός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18,1 βαθμούς πέσαμε το πρωί εδώ στο Μακροχωρι χορταστική δροσούλα τώρα ειδικά που αυξάνεται ο η διάρκεια της νύχτας....στους 33,3 ήδη τώρα με 45% υγρασία και αίσθηση στους 35,5.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τις τελευταίες 5 ημέρες η μέγιστη δεν φτάνει ούτε τους 28 βαθμούς στο χωριό με ανέμους στα 40-50km/h .

Δροσιά και στο Κρυονέρι με την μόνη διαφορά ότι ο αέρας συνεχίζει και μέσα στην νύχτα .Έχουν αρχίσει και παίζουν κάποιες ζακετούλες το βραδάκι.Που θα πάει,21/8 έχουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...