Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά..και ο μίνι καυσωνας για την εποχή συνεχίζεται εδώ στο Μακροχώρι και την ευρύτερη περιοχή....ένα από τα ζεστότερα βράδιατου φετινού καλοκαιριού περάσαμε αφού μέχρι το ξημέρωμα η θερμοκρασία με το ζόρι έπεσε κάτω από τους 24 χωρίς να κουνιέται φύλο σχεδόν ενώ για πολύ πολύ λίγο με το που ξημέρωσε πήγε στους 22 βαθμούς..με το που βγηκε ο ήλιος η ζέστη μεγάλη..στους 36,4 η μέγιστη πριν λίγο αλλά με το heat index στους 40 βαθμούς!!!! τα βλέπει ο Ιούλιος και ζηλεύει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aρκετη ζεστη και σημερα σε πολλες περιοχες της ηπειρου.

Απο τους σταθμους του Ε.Α.Α καλυτερη θερμοκρασια ειχε το μετσοβο με μεγιστη στους 25,5 βαθμους

Σε ημιορεινες περιοχες της ηπειρου με υψομετρο 800μ μεχρι 1000 μετρα η θερμοκρασια εφτασε περιπου τους 30 βαθμους οπως
στο παπιγκο,τριστενο και στο Βουργαρελι αρτας

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27c η μέγιστη στην Στενή με το μελτέμι να λυσσομανά στα 74 χλμ την ώρα μέγιστη ριπή!

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχώς που έχουμε 12 σερί ημέρες το βόρειο ρεύμα κ ανασανουμε λιγάκι γιατί αν το σκεφτείτε είναι η πιο ζεστή κ παρατεταμένα ζέστη περίοδος του καλοκαιριού ενώ δεν φαίνεται να τελειώνει τραβάει κάθε μέρα όλο κ πιο βαθιά μες στο Σεπτέμβρη (βάσει μοντελων)...

Κέντρο κ δυτικά έχουνε τις τελευταίες 15 ημέρες 35-36-34-35 εναλλάξ. ..

33αρι πάλι σήμερα ευτυχώς με.αεράκι αλλά έχουν ζέστανε πάρα πολύ τα βράδια δεν πέφτει πλέον κάτω από 27 ούτε με αίτηση. .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26-33 εδώ Πολίχνη Θεσσαλονίκης και αφόρητη ζέστη πάλι. Και μάλιστα με δυνατούς πολύ θερμούς ανέμους. Όσο να πεις τόσο αφόρητη είχε να κάνει τέλη Αυγούστου ουσιαστικά από το 2014. Το 2015 την έκανε αργότερα (αρχές Σεπτέμβρη), το 2016 μετά τις 22/08 έπεσε η μεγάλη ζέστη, το 2017 μόνο προς τις 27-28/08 πήγε να κάνει έντονη ζέστη αλλά σταμάτησε στους 32-33 η μέγιστη (και μάλιστα είχαμε 14οC ελάχιστη στις 24/08), το 2018 η ζέστη περιορίστηκε νωρίς σχετικά (μάλιστα 27/08 είχαμε ψυχρό και βροχερό καιρό) οπότε λίγο ή πολύ το περίμενα να κάνει τόση ζέστη αυτές τις μέρες. Και για πέρσι το περίμενα αλλά δεν έκανε. Στον καιρό πάω και λίγο βάσει στατιστικής και βάσει προηγούμενων χρόνων. Γιαυτό και λέω για πρωτοβρόχια στις 10-12/9 (δυτικά ίσως και νωρίτερα) και για πρώτα κρύα στα μέσα-τέλη Οκτωβρίου. Αρκεί να αναλογιστείτε ότι παλαιότερα οι πολύ ζεστές μέρες στα τέλη Αυγούστου ήταν πολύ πιο συχνές. Πχ τα έτη 2007 (σκέτη φρίκη), 2008, 2009 (μετά ήρθαν οι καταιγίδες όμως), 2010, 2011, 2012, 2013 (πιο ήπια η ζέστη το 2013) κάθε χρόνο είχαμε ανυπόφορη ζέστη μην πάμε και παραπίσω γιατί θα δούμε ίδιες και χειρότερες καταστάσεις. Ειδικά το 2007 μας έκαψε. Και γενικά ο Αύγουστος του 2007 και του 2009 ήταν αρκετά θερμότεροι στο 2ο μισό παρά στο 1ο μισό. Αν θυμάστε στο 1ο μισό είχαμε βροχές, καταιγίδες και δροσιές και το 07 και το 09. Τώρα έχει γύρω στους 29οC έξω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακριβώς φίλε μου αυτό γράφω κό εγώ κ μπράβο για τα στατιστικά που βάζεις για την περιοχή σου...την τελευταία 15ετια ο Αύγουστος είναι πιο θερμός κ ξηρός ακόμα κ από το μεγάλο φόβητρο τον Ιούλιο την πάλαι ποτέ καρδιά του καλοκαιριού. ..πλέον το καλοκαίρι έχει μετατοπιστει προς Σεπτέμβριο

28.8 εδώ κ πάρα τις ριπες βορια δεν δροσίζει πραγματικά. ...πόσο να έχουμε στα 850 άραγε κάνα 21 - 22 άρι κ βαράει έτσι άσχημα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, kouvanos είπε:

Ακριβώς φίλε μου αυτό γράφω κό εγώ κ μπράβο για τα στατιστικά που βάζεις για την περιοχή σου...την τελευταία 15ετια ο Αύγουστος είναι πιο θερμός κ ξηρός ακόμα κ από το μεγάλο φόβητρο τον Ιούλιο την πάλαι ποτέ καρδιά του καλοκαιριού. ..πλέον το καλοκαίρι έχει μετατοπιστει προς Σεπτέμβριο

28.8 εδώ κ πάρα τις ριπες βορια δεν δροσίζει πραγματικά. ...πόσο να έχουμε στα 850 άραγε κάνα 21 - 22 άρι κ βαράει έτσι άσχημα 

Σόρυ 25-35 ήθελα να γράψω είχαμε εδώ Πολίχνη σήμερα κι όχι 26-33. Τώρα είχα 26οC (στις 23:50 δηλαδή) και όντως ισχύει αυτό. Την ημερομηνία που γεννήθηκα εγώ (09/09/1999) εδώ που μένω είχαμε 18-27 και καλό καιρό γενικά με λίγα συννεφάκια. Βέβαια τη νύχτα είχαμε συννεφιά. Λίγο πριν το ξημέρωμα (ανατολή ηλίου είχαμε στις 07:02 (κανονικά 06:02) και δύση ηλίου στις 19:48 (κανονικά 18:48)) καθάρισε ο ουρανός. Η Μίκρα είχε 18-26 θερμοκρασία και ψιχάλα τα μεσάνυχτα η οποία άφησε 0.7mm. Άνεμοι 4 bf (στη Μίκρα). Πριν το 2004 σχεδόν κάθε χρονιά (εκτός του 2001) μεταξύ 1 και 15 Σεπτεμβρίου άρχιζαν τα πρωτοβρόχια (πχ το 2003 που είχαμε ανυπόφορη ζέστη στα τέλη Αυγούστου και με το που μπήκε ο Σεπτέμβρης είχαμε το 1ο οργανωμένο χαμηλό του φθινοπώρου). Από εκεί και μετά λίγες φορές το καλοκαίρι τελείωσε 31 Αυγούστου (2007, 2009, 2014, 2015, 2016). Η αλήθεια είναι ότι κάθε χρόνο τέλη Αυγούστου περιμένω με ανυπομονησία να δω τι καιρό, ανέμους και θερμοκρασίες θα έχουμε στα γενέθλιά μου. Μπορώ να πω ότι πέρσι απογοητεύτηκα που είχαμε 18-32 Τ και ηλιοφάνεια έπειτα από 4 έστω βροχερά γενέθλια (τουλάχιστον στη Μίκρα βροχερά γιατί εδώ ρίχνει πολύ λιγότερη βροχή σε σχέση με τη Μίκρα). Εγώ έχω γενικά στο μυαλό μου ότι η ψυχρότερη ημέρα του έτους είναι 1 μήνα μετά το χειμερινό ηλιοστάσιο (21 Δεκεμβρίου + 30 ημέρες = 20 Ιανουαρίου) κι ότι η θερμότερη ημέρα είναι επίσης 1 μήνα μετά το θερινό ηλιοστάσιο (21 Ιουνίου + 30 ημέρες = 21 Ιουλίου). Τα τελευταία χρόνια οι πιο ζεστές μέρες είναι αρχές Αυγούστου και οι πιο κρύες αρχές Γενάρη. Εμένα αυτό δε μου αρέσει. Θέλω 20/01 το περισσότερο κρύο και 21/07 την περισσότερη ζέστη. Στο μυαλό μου ο Σεπτέμβριος ισούται θερμοκρασιακά με το διάστημα 11/05-09/06 και τα γενέθλιά μου (09/09) ισούνται θερμοκρασιακά με την 1η Ιουνίου. Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια οι 2 ημ/νίες (09/09 και 01/06) έχουν πάνω - κάτω τις ίδιες Τ. 

 

Θερμοκρασιακά οι μήνες ΚΑΝΟΝΙΚΆ ισούνται με τα εξής ημερολογιακά διαστήματα:

 

Ιανουάριος=09/01-08/02

Φεβρουάριος=11/12-08/01

Μάρτιος=10/11-10/12

Απρίλιος=11/10-09/11

Μάιος=10/09-10/10

Ιούνιος=11/08-09/09

Ιούλιος=11/07-10/08

Αύγουστος=10/06-10/07

Σεπτέμβριος=11/05-09/06

Οκτώβριος=10/04-10/05

Νοέμβριος=11/03-09/04

Δεκέμβριος=09/02-10/03

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναφορες για μια βδομαδα απο μονεμβασια...Αντε να κανουμε κανα μπανιο γιατι το καλοκαιρι αυτο ηταν δυσκολο...Για πολλους λογους καιρικους και προσωπικους...Τελειωνει η βρωμοεποχη αδερφια...Ερχονται χαμηλα και βροχες..Οσο και να αργησουν θα ρθουν ρεεε...Ατελειωτες μπαλκονατες ωρες...Ζω για το πρωτο μπαμ..Για τον ηχο της βροχης που ξεχασα πως ειναι...Περσυ που παντρευτηκα ηταν το καλοκαιρι του καταιγιδακια..Φετος απογοητευση..Αλλα δε πειραζει..Ερχονται οι καλυτερες μερες...Φιλια σε ολους..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά μπάνια Σακαρε ! Πολύ όμορφο αλλά κ πολύ ζεστό μέρος διάλεξες αδερφέ. ..

Βοριαδακι συνεχές στην Αττική ποΥ ελαφραινει το αίσθημα ζέστης κ ανακουφίζει...

32.5 τώρα ζωγράφου και κλασικά 35αρια στα δυτικά του νομου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λυσσομανάει από τη νύχτα ο βοριάς εδώ στα Μελίσσια....κρατάει μεν χαμηλά την μέγιστη θερμ (σχεδόν 31οC σήμερα), αλλά κρατάει σχετικά υψηλά την ελάχιστη (24,3οC)....υποφερτές καταστάσεις όμως, με κλειστά κλιματιστικά και χαλαρά μπαλκονάτα....

Αγρίνιο 4η μέρα με 36-37οC....Χόχλια 6η μέρα με 26-27οC....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακριβώς. ..καρμπόν θερμοκρασίες τις τελευταίες ημέρες με.υψηλές ελάχιστες κ μέγιστες 33αρια εδώ αλλά. Ευτυχώς με.χαμηλή υγρασία χάρη στο βοριςδακι...

Υπομονη μέχρι το άλλο ΣΚ που φαίνεται μια περαιτέρω πτώση με.ενισχύση των βοριάδων...

Είναι άλλο πράγμα να έχεις 22 κ άλλο πράγμα να έχεις 14-15 στα 850...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 39 βαθμούς η μέγιστη θερμοκρασία την Κυριακή 25 Αυγούστου 2019. Πάνω από 100 χλμ/ώρα η μέγιστη ριπή των ανέμων

Σύνταξη άρθρου: Α. Καραγιαννίδης, Κ. Λαγουβάρδος

ΕΑΑ – Πεντέλη, Κυριακή 25 Αυγούστου 2019, 19:30

 

Υψηλές θερμοκρασίες καταγράφηκαν το μεσημέρι της Κυριακής 25 Αυγούστου 2019, κυρίως στα δυτικά και βόρεια ηπειρωτικά. Στον πίνακα που ακολουθεί και παρουσιάζει τις 8 υψηλότερες μέγιστες που κατέγραψε το δίκτυο αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών / meteo.gr, φαίνεται ότι η υψηλότερη θερμοκρασία καταγράφηκε στην Αμφιλοχία, και ήταν ίση με 39 βαθμούς Κελσίου.

20190825_WEB_daily_max_temp.jpg

Παράλληλα ισχυρό ήταν και το μελτέμι στο Αιγαίο. Όπως προκύπτει από τον πίνακα των 8 ισχυρότερων ριπών, η ισχυρότερη ριπή ανέμου καταγράφηκε στην Παξιμάδα Καρύστου και ήταν ίση με 106 χλμ/ώρα.

20190825_WEB_max_hi_speed.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 βαθμοι εδω τωρα στο Π.Ηρακλειο με την υγρασια στο 40%.....ο ηλιος εχει δυσει..αλλα παρολοαυτα υπαρχει σαφης αισθηση της ζεστης ακομα......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μίνι καύσωνας για την εποχή εδώ στην περιοχή μας συνεχίστηκε και σήμερα με 36,2 η μέγιστη εδώ στο Μακροχώρι με μέγιστο heat index λόγο υγρασίας στο 39,4 για άλλη μια μέρα στο ατέλειωτο ελληνικό καλοκαίρι...παρότι έδυσε ο ήλιος στους 32,4 ακατέβατα ακόμα....υπομονή δυο μέρες ακόμα από Τετάρτη σιγά σιγά θα αρχίσουμε μάλλον να παίρνουμε ανάσες δροσιάς....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό θα έγραφα κι εγώ μόλις. ...παρά τον αέρα κ πάρα την όχι κ τόσο υψηλή μέγιστη (33.5 εδώ στου Ζωγράφου) είναι απίστευτη για την εποχή η εμμονή της ζέστης. .

20.10 ο ήλιος έχει δύσει κ παρολαυτα ένα φουλ του 31-32 στα περισσότερα προαστεια...30.4 εδώ. ..τρομερο πράγμα που δείχνει ότι η ζέστη δεν αστειεύεται τι κι αν μίκρυνε η ημέρα τι κι αν είναι Σεπτέμβριος σε λίγες ημέρες άμα έχει στα ψηλά 20-22αρια στα 850 μπορεί να σε ψήνει δίχως έλεος. ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πανω απο 36 μεγιστες στην Αττικη στα νοτιοδυτικα του νομου..σαφως μικροτερες Τ στα πιο ανατολικα τμηματα...σε αρκετες περιοχες της χωρας ειχαμε πανω απο 37 βαθμους...συνεχιζοντας το σερι του πολυ ζεστου διαστηματος που διανυουμε κυριως στα δυτικα και βορεια της χωρας....οπου δεν μπορει να μπει ατοφιος ο βοριος ανεμος και να συγκρατησει της Τ πιο χαμηλα.....απο τις πιο δροσερες περιοχες φυσικα οι κυκλαδες οπου ομως κατα διαστηματα το μελτεμι πνει με εντασεις που γινεται πολυ ενοχλητικο ειδικα σε οσους δεν ειναι συνηθισμενοι σε αυτο.....!!.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μπορει να διανυουμε εναν πολυ ανυδρο και ανιαρο Αυγουστο φετος δεν πρεπει να ξεχναμε ομως οτι...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21/8/2015: Προβλήματα στις μετακινήσεις και 40 κλήσεις για πλημμυρισμένα υπόγεια στο κέντρο της Θεσσαλονίκης λόγω καταιγίδας. 

10/8/2003: Δύο νεκροί από κεραυνό στην Νέα Καλλικράτεια Χαλκιδικής και στη Θεσσαλονίκη. 

13/8/2016: Μία γυναίκα νεκρή και μία τραυματίας από πτώση βράχου στους καταρράκτες του Πολυλιμνίου στην Χαραυγή Μεσσηνίας, ύστερα από τοπική έντονη καταιγίδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τεράστιας διάρκειας καύσωνας στην Κέρκυρα.... Έχω χάσει το μέτρημα πόσες μέρες σερί στον Ποταμό έχει θερμοκρασία αέρα πάνω από 37 βαθμους και αίσθηση σχεδόν όλη μέρα πάνω από 40

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Τεράστιας διάρκειας καύσωνας στην Κέρκυρα.... Έχω χάσει το μέτρημα πόσες μέρες σερί στον Ποταμό έχει θερμοκρασία αέρα πάνω από 37 βαθμους και αίσθηση σχεδόν όλη μέρα πάνω από 40

23-35 θερμοκρασιακή διακύμανση εδώ στην Πολίχνη Θεσσαλονίκης και κάπως έπεσε η ζέστη μετά τις 19:30-20:00. Αλλά και πάλι τώρα στις 22:20 είχε 27οC. Αύριο βλέπω κάτι 38-39αρια για εδώ και τρομάζω. Ευτυχώς από Πέμπτη - Παρασκευή πέφτει κάπως η Τ κι από ΣΚ φαίνονται κάποιες αστάθειες στα ορεινά κυρίως το απόγευμα. Λίγο ή πολύ το περίμενα να κάνει πολύ ζέστη τέλη Αυγούστου φέτος. Από το 2015 είχε να κάνει μεγάλο κύμα ζέστης στο 3ο 10ήμερο Αυγούστου. Φέτος ή του χρόνου το πολύ περιμένω ψυχρό και βροχερό 2μηνο Σεπτέμβρη - Οκτώβρη. Ας πούμε περιμένω για φέτος ένα νέο 2009 ή έστω ένα νέο 2015.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α σήμερα δεν παλεύεται καθόλου. ..όχι ότι είχε καμία δροσιά πριν αλλά είδα κάτι 27αρια κ έκανα να βγω λιφο έξω. ..

29.5 παρακαλώ με σχεδόν πλήρη απνοια κ ανέβασμενη υγρασία. ..

Άιρκο κ Άγιος ο θεός. ..δυστυχώς για λίγες εβδομάδες ακόμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα και απο μενα μετα απο καιρο.

Αυτος ο αυγουστος στο λαιμο μου καθεται.μου τα εχει κανει τσουρεκιαααααααααααα.

Μετα τις 15αυγουστου μπαινω σε χειμωνιατικο μοτιβο,και με αυτα τα 35αρια εχω σαλταρει,αλλα πιο πολυ με σαλταιρνει η ζεστη το βραδυ.

Αντε λιγες μερες μεινανε να ψοφησει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...