Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στους 41 βαθμούς η θερμοκρασία στα δυτικά. Ενισχυμένο μελτέμι στο Αιγαίο

Σύνταξη άρθρου: Α. Καραγιαννίδης, Κ. Λαγουβάρδος

Πεντέλη – ΕΑΑ, Κυριακή 11 Αυγούστου 2019, 18:00

 

Τους 41 βαθμούς Κελσίου πλησίασε η θερμοκρασία το μεσημέρι της Κυριακής 11 Αυγούστου 2019 στα δυτικά ηπειρωτικά. Όπως χαρακτηριστικά φαίνεται στον πίνακα που παρουσιάζει τους 8 σταθμούς του δικτύου αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών / meteo.gr με τις υψηλότερες θερμοκρασίες, και οι 8 σταθμοί βρίσκονται στη δυτική ηπειρωτική χώρα.

20190811_WEB_daily_max_temp.jpg

Παράλληλα, ενισχυμένο ήταν το μελτέμι στο Αιγαίο. Στον πίνακα που ακολουθεί παρουσιάζονται οι 8 σταθμοί με τις ισχυρότερες ριπές ανέμου. Η ισχυρότερη ριπή έως τις 18:00 ώρα Ελλάδος ήταν ίση με 111 χλμ/ώρα και καταγράφηκε στην Παξιμάδα Καρύστου.

20190811_WEB_max_hi_speed.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ανεκτη ζεστη σημερα στην Αττικη με ενισχυμενο μελτεμι κυριως στα ανατολικα..διαυγεια στην ατμοσφαιρα...αλλα και μηδενικη σχεδον υγρασια που κανει ξερη την ατμοσφαιρα..στο θεμα των πυρκαγιων εως τωρα τυχεροι...το απογευμα πηρα το τρενο για κεντρο απο Νερατζιωτισσα....διαυγης ατμοσφαιρα με τον Υμμητο απενταντι να φανταζει καταπρασινος...αλλα και η Πεντελη προσπαθει να ξαναζωντανευσει...ευχομαι ολοψυχα να μην τυχει καμια στραβη..ελπιζω να υπαρχει επαγρηπνυση απο ολους κρατος αλλα και πολιτες ειμαστε ολοι υπευθυνοι να διατηρησουμε οτι εχει απομεινει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, [weathermaniac] said:

Γύρισα από τα δροσερά μεσάγκαλα και το καμίνι ήταν ξαφνικό εδώ στην Λάρισα..

Προσπάθησα να σε φτάσω στα ποστ αλλά μάλλον πρέπει να σε στείλουμε στη Γη του πυρός για να σε φτάσω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Κώστας. είπε:

Προσπάθησα να σε φτάσω στα ποστ αλλά μάλλον πρέπει να σε στείλουμε στη Γη του πυρός για να σε φτάσω. 

Ακριβώς. αχαχαχαχα Αν βγάλει καταιγίδες τον 15αυγουστο εκεί να δεις. χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Κώστας. είπε:

Γαιδουροτσουχτρες

Αυτή ήταν η μεγαλύτερη, με μισό μέτρο πλοκάμια.! πολλές βρήκα με 30-40 πόντους!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ασύλληπτη κατάσταση στην Κέρκυρα... 

30 βαθμοί τώρα στο κέντρο της πόλης και 70% υγρασια.... 

Απορώ χρόνια τώρα πως αντέχουν και  ζούνε μόνιμα εκεί οι άνθρωποι....Φθινοπωρο χειμώνας άνοιξη σαπίζουν στη βροχή και καλοκαίρι βράζουν..... 

Το χειρότερο κλίμα πανελλαδικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

ορίστε τι εννοώ μεγάλη τσούχτρα...

20190808_133311.thumb.jpg.c53eafbc35bb7f4ac8f6e411bae05911.jpg

Πωπωπω σαν βασίλισσα του τσουχτροβασιλείου!! Μ' αρέσει που υπάρχουν πόσα είδη χρωμάτων, στον Πύργο για παράδειγμα έχουμε κάτι μικρές ροζ προς μοβ, κι ευτυχώς δεν είδα φέτος! Χαλκίδα π.χ. στο χρώμα της κρέμας καραμελέ.....

Ετούτη μοιάζει περισσότερο με τη μεγάλη γαλάζια μέδουσα, Rhizostoma pulmo...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Πωπωπω η βασίλισσα του τσουχτροβασιλείου!! Μ' αρέσει που υπάρχουν πόσα είδη χρωμάτων, στον Πύργο για παράδειγμα έχουμε κάτι μικρές ροζ προς μοβ, κι ευτυχώς δεν είδα φέτος! Χαλκίδα π.χ. στο χρώμα της κρέμας καραμελέ.....

Ετούτη μοιάζει περισσότερο με τη μεγάλη γαλάζια μέδουσα, Rhizostoma pulmo...

Να δεις και πόσα τσιμπηματα έφαγα φίλε Ηρακλή. Με τσίμπησε και μια πιο μικρή, καφέ όμως και τρελάθηκα στον πόνο. Όμως την έβγαλα έξω την άτιμη με φρίσπυ μετά! Την πιο πάνω την έβγαλα με απόχη, η οποία ΕΣΠΑΣΕ από το βάρος της σαλούφας!! Ζύγιζε περισσότερα από ότι ένα κοινό γατί, Πολύ περισσότερο!. Εγώ είδα 3 είδη καφέ, μπλε και διάφανες που είναι ακίνδυνες, και τις έπιανα από παντού. Τις μπλε τις χάιδευα μόνο το κεφάλι και αυτό εκτός θάλασσας. χαχα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, [weathermaniac] said:

Να δεις και πόσα τσιμπηματα έφαγα φίλε Ηρακλή. Με τσίμπησε και μια πιο μικρή, καφέ όμως και τρελάθηκα στον πόνο. Όμως την έβγαλα έξω την άτιμη με φρίσπυ μετά! Την πιο πάνω την έβγαλα με απόχη, η οποία ΕΣΠΑΣΕ από το βάρος της σαλούφας!! Ζύγιζε περισσότερα από ότι ένα κοινό γατί, Πολύ περισσότερο!. Εγώ είδα 2 ήδη καφέ, μπλε και διάφανες που είναι ακίνδυνες, και τις έπιανα από παντού. Τις μπλε τις χάιδευα μόνο το κεφάλι και αυτό εκτός θάλασσας. χαχα

Εγώ απορω που επεστρεψες μ αυτά που έκανες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Να δεις και πόσα τσιμπηματα έφαγα φίλε Ηρακλή. Με τσίμπησε και μια πιο μικρή, καφέ όμως και τρελάθηκα στον πόνο. Όμως την έβγαλα έξω την άτιμη με φρίσπυ μετά! Την πιο πάνω την έβγαλα με απόχη, η οποία ΕΣΠΑΣΕ από το βάρος της σαλούφας!! Ζύγιζε περισσότερα από ότι ένα κοινό γατί, Πολύ περισσότερο!. Εγώ είδα 2 ήδη καφέ, μπλε και διάφανες που είναι ακίνδυνες, και τις έπιανα από παντού. Τις μπλε τις χάιδευα μόνο το κεφάλι και αυτό εκτός θάλασσας. χαχα

Σε φίλησαν οι μέδουσες φίλε Μιχάλη και ποικιλία χρωμάτων ακούω..... εμείς μόνο ένα είδος έχουμε στον Πύργο και σχετικά μικρές... με τρομάζουν οι απειλητικές τους διαθέσεις αλλά όπως λες είναι ακίνδυνες, ωραίες να τις βλέπεις αλλά επίπονο το τσίμπημα....

Εγώ δεν έχω καθίσει να χαϊδέψω ποτέ μου μέδουσα, αλλά για να το λες εσύ γιατί όχι...... στον Πύργο με απόχη και κουβαδάκια που έχουν τα παιδιά τις βγάζουμε έξω, και τις καλύπτουμε με άμμο αμέσως! Κι εκείνες ακίνδυνες είναι παρ' όλα αυτά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Κώστας. είπε:

Εγώ απορω που επεστρεψες μ αυτά που έκανες.

eΕγώ τι έκανα χαχα? Σαλουφίτσες είναι μωρέ! Εδώ γλύτωσα από πτώση κλαδιού από πλατάνι τι να κλάσουν οι σαλούφες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Winterlove είπε:

Σε φίλησαν οι μέδουσες φίλε Μιχάλη και ποικιλία χρωμάτων ακούω..... εμείς μόνο ένα είδος έχουμε στον Πύργο και σχετικά μικρές... με τρομάζουν οι απειλητικές τους διαθέσεις αλλά όπως λες είναι ακίνδυνες, ωραίες να τις βλέπεις αλλά επίπονο το τσίμπημα....

Εγώ δεν έχω καθίσει να χαϊδέψω ποτέ μου μέδουσα, αλλά για να το λες εσύ γιατί όχι...... στον Πύργο με απόχη και κουβαδάκια που έχουν τα παιδιά τις βγάζουμε έξω, και τις καλύπτουμε με άμμο αμέσως! Κι εκείνες ακίνδυνες είναι παρ' όλα αυτά...

Κυρίως φέτος και εγώ, Πάντως είναι πολύ απαλές όπως είναι λογικό στα κεφάλια τους και για αυτό τις έπιανα, έχουν ωραία αίσθηση, απαλή και γλιτσερή. Μόνο όμως το κεφάλι όπως είπαμε. Τις υπόλοιπες  που έβγαζα μετά από εκείνη τις έβγαζα με το φρισμπι όπως είπα, βέβαια έτσουζα παντού, αλλά άξιζε ο πόνος χαχα. Ξαναγόρασα απόχη εχθές, και σήμερα έβγαλα και άλλες. Ωστόσο μετά αυξήθηκε το κύμα και από σαλουφοκυνήγι, πήγαμε σε κυματοκυνήγι. !

 

Δοικίμασε πάντως και εσύ να χαϊδέψεις, δεν θα πάθεις τίποτα, απλά μετά ξέπλυμα χεριών στην θάλασσα, γιατί δεν θες να σκουπίσεις τα μάτια σου με αυτά τα χέρια.

Μεσάγκαλα κανονικά θα ξαναπάω 14-15 Αυγούστου, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος για εμένα, καθώς υπάρχει το  θέμα των καταιγίδων που θέλω να παρακολουθήσω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Ρεστα δινει το Καβοντορο που εχει πιασει μεγιστη (24.3c) οσο ενα 1500αρι βουνο.To δε θερμοκρασιακο ευρος για σημερα ειναι προς το παρον μολις στους 2.3c http://penteli.meteo.gr/stations/kavodoro/

Το ίδιο κ στη Ραφήνα σήμερα που ημουν (είμαι Αττική για λίγες μέρες): 29 σκαρτα η μέγιστη κ 26.5 η ελάχιστη! Κανονικό 7αρι στον κόλπο Πεταλιων ενώ ο Κάβο Ντόρος χτύπησε 8αρι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γυριζοντας από την υπό βρασμό Κεφαλονιά Χτύπησα ένα κοντοσούβλι στου Λαλα με 24 βαθμούς κατά τις 09:00 το βράδυ 

λιγο μετά τον Παο Καλαβρύτων πέσαμε στους19 βαθμους (πριν τα φίλεικα καλύβια ) κατά τις 10:30 βραδινή πριν δυο ώρες περιπου

μετρησεις με θερμόμετρο οχήματος 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα από την Ικαρία!!! 

Είμαι στον Άγιο Κήρυκο, όπου γενικά έχει πολληηηηηηη ζέστη, δεν το περίμενα για νησί αλλα που να ξερα και την τοπική γεωμορφολογια.

Φυσάει ένας δυνατός καταβατης βοριάς σαν καυτή λάβα, θερμοκρασία στους 32 πάνω κάτω, το μεσημέρι υποθέτω θα έφτασε μέχρι 37-38 και γενικά μόνο στις παραλίες έχει νορμάλ θερμοκρασίες. Και φυσικά στα πολύ ορεινά του νησιού όπου με θερμόμετρο αυτοκινήτου είδα χθες βράδυ μέχρι και 24 βαθμούς...

Αλλα για να σας δροσισω σας στέλνω και μια φώτο από τη βορεια πλευρά του νησιού, καλές διακοπές σε όλους, και όσο το δυνατόν λιγότερες φωτιές! 

IMG_20190809_170036.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, marios_angelos είπε:

Καλησπέρα από την Ικαρία!!! 

Είμαι στον Άγιο Κήρυκο, όπου γενικά έχει πολληηηηηηη ζέστη, δεν το περίμενα για νησί αλλα που να ξερα και την τοπική γεωμορφολογια.

Φυσάει ένας δυνατός καταβατης βοριάς σαν καυτή λάβα, θερμοκρασία στους 32 πάνω κάτω, το μεσημέρι υποθέτω θα έφτασε μέχρι 37-38 και γενικά μόνο στις παραλίες έχει νορμάλ θερμοκρασίες. Και φυσικά στα πολύ ορεινά του νησιού όπου με θερμόμετρο αυτοκινήτου είδα χθες βράδυ μέχρι και 24 βαθμούς...

Αλλα για να σας δροσισω σας στέλνω και μια φώτο από τη βορεια πλευρά του νησιού, καλές διακοπές σε όλους, και όσο το δυνατόν λιγότερες φωτιές! 

IMG_20190809_170036.jpg

Ωραίο κυματάκι βλέπω και εκεί! Ότι πρέπει για αδρεναλίνη και δροσιά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

φευγω για παιανια την μανα μου μαζι με τους κατοικους της αγιας τριαδας τους κατεβασε κατω στην πολη η αστυνομια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με ξυπνησαν τα αεροπλάνα που περνανε συνεχεια... Ευχομαι οτι χειροτερο στον υπεύθυνο για αυτη την καταστροφη. 

Δεν θα αφησουν τιποτα... Και μην ακουσω μ*******... 3 το βραδυ δεν πηρε φωτια κατα λαθως....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να φοβουνται μην παει Καισαριανή απο πισω θα εχουν καει τα παντα.....

Εν τελη καηκε κυριως θαμνώδης εκταση απο βιντεο που βγηκαν  και ανεβηκε στις κεραιες. Ευτυχως δεν καηκε το δασος πιο βορεια. Λογικα θα σβηστει και δεν θαπερασει Καισαριανή

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...