Jump to content
sotos*snow

ΜΕΡΟΜΗΝΙΑ-ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 27/9/2019 at 2:50 ΠΜ, [weathermaniac] είπε:

Υπάρχει κάτι που λέγεται τύχη χεχε

μιχαηλ θα σε παω 50 χρονια πισω τουλαχιστον και σκεψου οτι οσο πιο πισω τοσο λιγοτερη ενημερωση-τεχνολογια κτλ.Σκεψου λοιπον οτι ησουν γεωργος στη λαρισα το 1932 και η λεξη προγνωση καιρου ηταν σα να λεμε ταξιδι ουτε καν στον αρη αλλα στον κρονο με τα σημερινα δεδομενα.Τιθα εκανες?θα παρατηρουσες τα σημαδια της φυσης η θα σου μεταβιβαζε καποιες δικομασμενες πληροφοριες ο μπαμπας σου που θα τις ειχε μεταβιβασει ο μπαμπας του κ.ο.κ.Θεωρω λοιπον οτι η μοναδικη διεξοδο των ανρθωπων για εκατονταδες χρονια να προσπαθησουν να μαντεψουν τον καιρο ειτε σε κοντινες χρονικα αποστασεις ειτε λιγο πιο μακροπροθεσμα λογικα θα ηταν η παρατηρησ της φυσης.Γιατι σιγουρα η φυση μιλαει.Για μενα αυτο που εχει αλλαξει τωρα σε σχεση με μερικες δεκαδες χρονια πριν ειναι η μεθοδολογια και εκει ειναι η ενστασεις μου.Δηλαδη δεν μπορω να ξερω σ αυτη την εποχη που ζουμε κατα ποσο η πληροφοριες ενος ανρθωπιυ του σημερα εχουν μεταβιβαστει σωστα και αυτουσιες τουλαχιστον 3 και 4 γενιες πριν και τις μεταφραζει με τα ιδια σημαδια και την ιδια ερμηνεια οπως ο προπαππους του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 17/9/2019 at 10:46 ΜΜ, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Σύμφωνα με τις δικές μου παρατηρήσεις, το  φθινοπωροχείμωνο φαίνεται να μπαίνει φέτος περί τα μέσα Νοέμβρη με εκπλήξεις μέσα στον Δεκέμβρη..

Και ειδικά για τις γιορτές των Χριστουγέννων - Πρωτοχρονιάς, έχω ακούσει τα καλύτερα απ' τα φετινά μερομήνια γενικότερα.... χαίρομαι πολύ για αυτό! Το καλύτερο διάστημα για να μας επισκεφθεί ο λευκός μας φίλος.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Winterlove είπε:

Και ειδικά για τις γιορτές των Χριστουγέννων - Πρωτοχρονιάς, έχω ακούσει τα καλύτερα απ' τα φετινά μερομήνια γενικότερα.... χαίρομαι πολύ για αυτό! Το καλύτερο διάστημα για να μας επισκεφθεί ο λευκός μας φίλος.....

Μακάρι, ποιος δεν θα το ήθελε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά ξέρω ότι τα μερομήνια είναι μόνο τύχη αλλά αμα τα ξαναδείτε για Οκτώβριο λένε 13 με 20 περίπου οκτωβρη καλοκαιρία και στο 3ο 10ήμερο να χαλασει ο καιρός. ............

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

παιδιά ξέρω ότι τα μερομήνια είναι μόνο τύχη αλλά αμα τα ξαναδείτε για Οκτώβριο λένε 13 με 20 περίπου οκτωβρη καλοκαιρία και στο 3ο 10ήμερο να χαλασει ο καιρός. ............

Μπορει να είναι τυχη μπορει και όμως να  μην είναι.Επειδη γινεται ενας κακος πολεμος (χωρις λογο κατ εμε)για τα ημερομηνια.Θα πρεπει  όμως να ξερουμε ότι η κάθε παρατηρηση είναι για ξεχωριστη περιοχη,και όχι για ολλη την συνολικη  επικρατεια.Ειναι σημαντικο αυτο να το ξερουμε (όταν διαβαζουμε μια προβλεψη=παρατηρηση).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Spartan είπε:

Μπορει να είναι τυχη μπορει και όμως να  μην είναι.Επειδη γινεται ενας κακος πολεμος (χωρις λογο κατ εμε)για τα ημερομηνια.Θα πρεπει  όμως να ξερουμε ότι η κάθε παρατηρηση είναι για ξεχωριστη περιοχη,και όχι για ολλη την συνολικη  επικρατεια.Ειναι σημαντικο αυτο να το ξερουμε (όταν διαβαζουμε μια προβλεψη=παρατηρηση).

ααα οκ νομίζω κάπως το γενικευουνε γία όλη τη χωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήταν Αύγουστος όταν ο Μπάμπης από Μυτιλήνη ,ένας από τους μοντερειτορ μας,με έστειλε μήνυμα και μου πει ότι η αλλαγή εποχής και ο χειμώνας θα ρθει μετά τις 15 Νοεμβρίου.Δεν έχει να κάνει με μερομήνια αλλά με κάποια σημάδια της φύσης .Το ίδιο πράγμα είπε και στον σωτο.Ετσι όπως στήνεται το σκηνικό πιστεύω ότι πάει για πανυγηρικη επιβεβαίωση.Καποιο θα πουν τύχη ,εγώ απλά αναφέρω το γεγονός .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 19/10/2019 at 12:08 ΜΜ, notios_polos είπε:

Ήταν Αύγουστος όταν ο Μπάμπης από Μυτιλήνη ,ένας από τους μοντερειτορ μας,με έστειλε μήνυμα και μου πει ότι η αλλαγή εποχής και ο χειμώνας θα ρθει μετά τις 15 Νοεμβρίου.Δεν έχει να κάνει με μερομήνια αλλά με κάποια σημάδια της φύσης .Το ίδιο πράγμα είπε και στον σωτο.Ετσι όπως στήνεται το σκηνικό πιστεύω ότι πάει για πανυγηρικη επιβεβαίωση.Καποιο θα πουν τύχη ,εγώ απλά αναφέρω το γεγονός .

Παρατηρώντας κάποια σημάδια της φύσης τον Αύγουστο(συνήθως επιβεβαιώνονται), είχα μιλήσει  για φθινοπωροχειμωνιάτικες καταστάσεις εκει γύρω στις  15-20 Νοέμβριου  και  για βαρυχειμωνιά μετά τις 20 Δεκέμβρη.. Το πολυ πολυ να πάμε κουβά 🙄θα δείξει Βαγγέλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Παρατηρώντας κάποια σημάδια της φύσης τον Αύγουστο(συνήθως επιβεβαιώνονται), είχα μιλήσει  για φθινοπωροχειμωνιάτικες καταστάσεις εκει γύρω στις  15-20 Νοέμβριου  και  για βαρυχειμωνιά μετά τις 20 Δεκέμβρη.. Το πολυ πολυ να πάμε κουβά 🙄θα δείξει Βαγγέλη

Και να πας κουβα τι εγινε?Εδω πανε κουβα μονδελα εκατομμυριων.Μακαρι να πεσεις μεσα φιλαρακι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελέγχοντας τα μερομήνια ξανά μέτα από καιρό. .....Είδα πως βγήκε η κακοκαιρια τελη οκτωβρη αρχές Νοεμβρίου και μάλλον πάει να βγει και για μετά της 10 Νοεμβρίου ας ελπίσουμε να πέσουν μέσα και το χειμώνα Screenshot_2019-09-04-08-09-52.thumb.png.203c8dc0d70367d55ea6dd9e4f40f918.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά αυτά τα μερομήνια (Βογιατζής που λέτε), είναι απλά ό,τι νάναι, ενώ έχω την εντύπωση ότι ήταν κάποιες παλιότερες προβλέψεις που τις πήραν τα σαιτ και τις έβαλαν φέτος για να έχουν κλικς....και μάλιστα τις έβαλαν πριν ξεκινήσει μάλιστα η φετινή παρατήρηση των σημαδιών του καιρού στον Αύγουστο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γεια σας παίδες......Είπα και φέτος να ανεβάσω, τα όσα σημάδια έμαθα να διαβάζω στην φύση , προϊόν μελέτης πολλών χρόνων απο παππού και μπαμπά.....Ετσι λοιπον σύμφωνα με τις δικές μου φετινές παρατηρήσεις , ο Οκτώβρης φαίνεται βροχερός με νοτιάδες προς τα μέσα του.. Ο Νοέμβριος δείχνει να  μπαίνει με βροχές και το πρώτο κρύο διάστημα  15- 20.. Δεκέμβρης με πρώιμα κρύα και τα πρώτα χιόνια σε ορεινά -ημιορεινά  στο διάστημα   8-12... Αυξημένη πιθανότητα για χιονοεισβολή στο κλείσιμο του... Γενάρης 2021, κρύο και χιόνια στο πρώτο μισό του, ακόμα και σε πολύ χαμηλά υψόμετρα.. Φεβρουάριος , ήπιος θερμοκρασιακά με νοτιάδες και διαστήματα με βροχές..Γύρω στις 20 μεγάλη χιονοκακοκαιρία... Μάρτιος κρύος στο πρώτο μισό του , με εκπλήξεις στο διάστημα  6 με 13..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Γεια σας παίδες......Είπα και φέτος να ανεβάσω, τα όσα σημάδια έμαθα να διαβάζω στην φύση , προϊόν μελέτης πολλών χρόνων απο παππού και μπαμπά.....Ετσι λοιπον σύμφωνα με τις δικές μου φετινές παρατηρήσεις , ο Οκτώβρης φαίνεται βροχερός με νοτιάδες προς τα μέσα του.. Ο Νοέμβριος δείχνει να  μπαίνει με βροχές και το πρώτο κρύο διάστημα  15- 20.. Δεκέμβρης με πρώιμα κρύα και τα πρώτα χιόνια σε ορεινά -ημιορεινά  στο διάστημα   8-12... Αυξημένη πιθανότητα για χιονοεισβολή στο κλείσιμο του... Γενάρης 2021, κρύο και χιόνια στο πρώτο μισό του, ακόμα και σε πολύ χαμηλά υψόμετρα.. Φεβρουάριος , ήπιος θερμοκρασιακά με νοτιάδες και διαστήματα με βροχές..Γύρω στις 20 μεγάλη χιονοκακοκαιρία... Μάρτιος κρύος στο πρώτο μισό του , με εκπλήξεις στο διάστημα  6 με 13..

κάνα πεδινό χιόνι???Επίσης μοιάζει σαν τον χειμώνα 2018-19..;(για τον χειμώνα)

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

κάνα πεδινό χιόνι???

Θανάση θεωρώ οτι θα εχουμε τις ευκαιρίες μας φέτος ..Γράφω αναλυτικά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Γεια σας παίδες......Είπα και φέτος να ανεβάσω, τα όσα σημάδια έμαθα να διαβάζω στην φύση , προϊόν μελέτης πολλών χρόνων απο παππού και μπαμπά.....Ετσι λοιπον σύμφωνα με τις δικές μου φετινές παρατηρήσεις , ο Οκτώβρης φαίνεται βροχερός με νοτιάδες προς τα μέσα του.. Ο Νοέμβριος δείχνει να  μπαίνει με βροχές και το πρώτο κρύο διάστημα  15- 20.. Δεκέμβρης με πρώιμα κρύα και τα πρώτα χιόνια σε ορεινά -ημιορεινά  στο διάστημα   8-12... Αυξημένη πιθανότητα για χιονοεισβολή στο κλείσιμο του... Γενάρης 2021, κρύο και χιόνια στο πρώτο μισό του, ακόμα και σε πολύ χαμηλά υψόμετρα.. Φεβρουάριος , ήπιος θερμοκρασιακά με νοτιάδες και διαστήματα με βροχές..Γύρω στις 20 μεγάλη χιονοκακοκαιρία... Μάρτιος κρύος στο πρώτο μισό του , με εκπλήξεις στο διάστημα  6 με 13..

Καλη επιτυχία Μπάμπη!! Και μόνο που έκατσες να δεις τόσο αναλυτικά τα σημάδια της φύσης είναι κόπος....σεβόμαστε την προσπάθειά σου και ευχόμαστε κάθε επιτυχία!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Γεια σας παίδες......Είπα και φέτος να ανεβάσω, τα όσα σημάδια έμαθα να διαβάζω στην φύση , προϊόν μελέτης πολλών χρόνων απο παππού και μπαμπά.....Ετσι λοιπον σύμφωνα με τις δικές μου φετινές παρατηρήσεις , ο Οκτώβρης φαίνεται βροχερός με νοτιάδες προς τα μέσα του.. Ο Νοέμβριος δείχνει να  μπαίνει με βροχές και το πρώτο κρύο διάστημα  15- 20.. Δεκέμβρης με πρώιμα κρύα και τα πρώτα χιόνια σε ορεινά -ημιορεινά  στο διάστημα   8-12... Αυξημένη πιθανότητα για χιονοεισβολή στο κλείσιμο του... Γενάρης 2021, κρύο και χιόνια στο πρώτο μισό του, ακόμα και σε πολύ χαμηλά υψόμετρα.. Φεβρουάριος , ήπιος θερμοκρασιακά με νοτιάδες και διαστήματα με βροχές..Γύρω στις 20 μεγάλη χιονοκακοκαιρία... Μάρτιος κρύος στο πρώτο μισό του , με εκπλήξεις στο διάστημα  6 με 13..

Θα κάνουμε υπομονή και φέτος τι να γίνει;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για καμια 4ετια - 5ετια ασχολούμουν κι εγώ με τα μερομήνια κι έκανα τις παρατηρήσεις μου το 1ο δωδεκαήμερο του Αυγούστου.. τη τελευταία μόνο χρονιά έκανα τις παρατηρήσεις με βάση το παλαιο ημερολόγιο...

... αν και φέτος ασχολούμουν και μάλιστα το 1ο δωδεκαήμερο, είμαι βέβαιος πως τα φετινά θα είχαν μεγάλο ενδιαφέρον...  7-9 του μήνα βγήκε κακοκαιρία, οπότε θα περίμενα ένα δυνατό κλείσιμο για το χειμώνα 2020-21, κι ένα αρκετό ενδιαφέρον 1ο μισό της άνοιξης, με εκπληξούλες όχι μόνο το Μάρτη, αλλά τουλάχιστον κι ως τα μισά του Απρίλη.... ο χειμώνας θα είχε ενδιαφέρον γενικότερα...... κι ακόμη γενικότερα, θα ανέμενα μια ενδιαφέρουσα σεζόν, σαφώς ανώτερη της περσινής απ' όλες τις απόψεις.. μια λέξη κρατάω μόνο!

On 17/8/2020 at 11:14 ΜΜ, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Ετσι λοιπον σύμφωνα με τις δικές μου φετινές παρατηρήσεις ...... ...

Καλή επιτυχία!!!! Μακάρι ... το καλύτερο για όλους μας... !!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλή επιτυχία Μπάμπη ...και καλή επιτυχία στον χειμώνα που έρχεται 😀.Όσον αφορά τα μερομήνια φέτος δεν θα δυσκολεύτηκαν και πολύ οι μερομηναδες και θα είναι και ένα κρασ τεστ αξιοπιστίας θεωρώ μιας και από τα μέσα Δεκεμβρίου και μετά και μέχρι αρχές Απρίλη κανονικά θα πρέπει να έρθει  χιονοαρμσγεδων και το 62-63 πρέπει να είναι γατάκι.τοσο εξωφθαλμα εύκολη ήταν φέτος η ερμηνεία τους...εγώ επειδή τρελλενομαι για τις γιορτές θα σταθώ στο ότι κανονικά και αν έχουν βάση  θα πρέπει να έχουμε έναν μεγάλο χιόνια διάρκειας από δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων μέχρι παραμονή πρωτοχρονιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτοιμα τα φετινά Μερομήνια 2020-21, από τον καλό μας φίλο Δημ.Τσουλη (prosinemos) και τα Νέα Στύρα της ν.Εύβοιας...Πολλά και ενδιαφέροντα τα κομμάτια, σε όλες τις εποχές και ιδιαίτερα στον αγαπημένο μας χειμώνα!!

https://eviaplan.gr/merominia-2020-2021-tou-dimitri-tsouli/

IMG_20200830_144108.jpg

IMG_20200830_144141.jpg

IMG_20200830_144206.jpg

IMG_20200830_144232.jpg

IMG_20200830_144259.jpg

IMG_20200830_225204.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ίσως και η πρώτη φορά στα χρονικά που το συγκεκριμενο θέμα έμεινε καθαρό χωρίς αντιπαραθέσεις.Μπραβο σε όλους μας έτσι θα πρέπει να κυλήσει φέτος σε όλα τα θέματα.🙂.Όσον αφορά τα μερομήνια επαναλαμβανω ότι φέτος είναι ένα γερό κρασ τεστ λόγω της ευκολίας που μας έδωσε ο καιρός στην ερμηνεία τους η οποία είναι χειμώνας βαρύς και διάρκειας με μικρά διαλλειματα😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το φετινό καλοκαίρι είχε πολύ χαμηλές ελάχιστες στην Ήπειρο..

Για παράδειγμα στο χωριό η ελάχιστη κυμαίνονταν από 12-14 βαθμούς.. Αρκετά χαμηλά.. 

Οι παλιοί λένε ότι εάν τα πρωινά του καλοκαιριού είναι κρύα, Έρχεται παγωμένος χειμώνας.. 

Η φύση με το παραπάνω στοιχείο καί σε συνδυασμό με τα φορτωμένα από καρπό έλατα δείχνει ότι έρχεται βαρύς χειμώνας στην περιοχή των Τζουμέρκων. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Το φετινό καλοκαίρι είχε πολύ χαμηλές ελάχιστες στην Ήπειρο..

Για παράδειγμα στο χωριό η ελάχιστη κυμαίνονταν από 12-14 βαθμούς.. Αρκετά χαμηλά.. 

Οι παλιοί λένε ότι εάν τα πρωινά του καλοκαιριού είναι κρύα, Έρχεται παγωμένος χειμώνας.. 

Η φύση με το παραπάνω στοιχείο καί σε συνδυασμό με τα φορτωμένα από καρπό έλατα δείχνει ότι έρχεται βαρύς χειμώνας στην περιοχή των Τζουμέρκων. 

 

χαχα μακάρι να είναι έτσι φίλε ο χειμώνας, και να μην είναι βαρύς μόνο από πλευράς θερμοκρασιών [γιιατί ξέρεις τι σημαίνει αυτό---> υετός ελάχιστος για την περιοχή]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

χαχα μακάρι να είναι έτσι φίλε ο χειμώνας, και να μην είναι βαρύς μόνο από πλευράς θερμοκρασιών [γιιατί ξέρεις τι σημαίνει αυτό---> υετός ελάχιστος για την περιοχή]

Με τη λέξη παγωμένος εννοώ όλα παγος από τα 2-3 μέτρα χιόνι στα Γιάννενα 😅😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Με τη λέξη παγωμένος εννοώ όλα παγος από τα 2-3 μέτρα χιόνι στα Γιάννενα 😅😅

😍😍😍😍😍

 

Βασίλη Μακάρι !!! Νταξ και με μισό μέτρο καλά είμαι. 😅 Εμένα με ενδιαφέρει όχι απαραίτητα να κάνει κάποια μεγάλη χιονόστρωση μέσα στα Γιάννενα, αλλά τα γύρω βουνά να είναι τίγκα στο χιόνι, να φαίνεται αυτό το βαθύ άσπρο, να πηγαίνω βόλτα με το ποδήλατο το βράδυ, και το φεγγάρι να φέγγει το υπέρλαμπρο από το χιόνι Μιτσικέλι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...