Jump to content
sotos*snow

ΜΕΡΟΜΗΝΙΑ-ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

😍😍😍😍😍

 

Βασίλη Μακάρι !!! Νταξ και με μισό μέτρο καλά είμαι. 😅 Εμένα με ενδιαφέρει όχι απαραίτητα να κάνει κάποια μεγάλη χιονόστρωση μέσα στα Γιάννενα, αλλά τα γύρω βουνά να είναι τίγκα στο χιόνι, να φαίνεται αυτό το βαθύ άσπρο, να πηγαίνω βόλτα με το ποδήλατο το βράδυ, και το φεγγάρι να φέγγει το υπέρλαμπρο από το χιόνι Μιτσικέλι!!!

Κάτι τέτοιο σε ποσοτητα χιονιου. 

Φωτογραφία των Τζουμέρκων από το δασικό χωριό  του καταρακτη Άρτας. 

Τζουμέρκα-4.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιμενετε να δουμε γιατι αυτα τα καλοκαίρια με τις πολλές βροχές φωναζουν απο μακρια ...και ξέρετε τι λένε;;;...χειμωνα, χειμωνα σου πηραμε ολο το νερο, τωρα τράβα εσυ να βρεις στάγόνα...χαχαχαχ

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Κάτι τέτοιο σε ποσοτητα χιονιου. 

Φωτογραφία των Τζουμέρκων από το δασικό χωριό  του καταρακτη Άρτας. 

Τζουμέρκα-4.jpg

Omg!!! Σαν τοπίο που ζωγραφίζει ο Bob ross είναι!!!!

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Περιμενετε να δουμε γιατι αυτα τα καλοκαίρια με τις πολλές βροχές φωναζουν απο μακρια ...και ξέρετε τι λένε;;;...χειμωνα, χειμωνα σου πηραμε ολο το νερο, τωρα τράβα εσυ να βρεις στάγόνα...χαχαχαχ

Θα συμφωνήσω με Plot twist. Πήρε όλο το νερό του... προηγούμενου χειμώνα😅

Αλλά πραγματικά νομίζω πως αν εξαιρέσουμε τον περασμένο Νοέμβριο, τον τελευταίο μεγάλο καιρικό διάστημα [από τον Σεπτέμβριο του Ζορμπά μέχρι περίπου την περασμένη άνοιξη] είχαμε λίγα καλά χαμηλά στην  χώρα μας, ιδιαίτερα για τα δυτικά-βορειοδυτικά μιλάμε για πραγματικά σάπιο διάστημα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 9/9/2020 at 11:59 ΜΜ, BrainA είπε:

Πάμε γερά για χιονιστερο χειμώνα 

Θα παίρνω το ΚΤΕΛ κάθε 2 εβδομάδες. Εξηγουμαστε για να μην παρεξηγουμαστε🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Michael είπε:

Μα φυσικα τα ζωα που πεφτουν σε χειμερια ναρκη ειναι ξυπνια αφου δεν νιωθουν χειμωνα...αν ειχε κανει κρυο εστω και υποτυπωδες θα ειχαν ψωφολογησει ηδη...το ιδιο και τα αποδημητικα...παραμενουν εδω να ξεχειμωνιασουν  αφου βλεπουν οτι κανει ζεστη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, geornik είπε:

Μα φυσικα τα ζωα που πεφτουν σε χειμερια ναρκη ειναι ξυπνια αφου δεν νιωθουν χειμωνα...αν ειχε κανει κρυο εστω και υποτυπωδες θα ειχαν ψωφολογησει ηδη...το ιδιο και τα αποδημητικα...παραμενουν εδω να ξεχειμωνιασουν  αφου βλεπουν οτι κανει ζεστη 

Κι εγώ δεν συμμερίζομαι απόλυτα αυτές τις απόψεις...Υπάρχουν πολλοι όμως που τις παρακολουθούν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, notios_polos είπε:

Τι έγινε ρε παιδιά ?φέτος με όλα αυτά που έχουν συμβεί δεν κυκλοφόρησε καμία ανάλυση με τα μερομήνια?

Nα μην κυκλοφορήσει καλύτερα Βαγγέλη είδαμε και πέρσι τι έκαναν...πιο κάτω και από τον πάτο...καμία απολύτως σοβαρότητα......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Nα μην κυκλοφορήσει καλύτερα Βαγγέλη είδαμε και πέρσι τι έκαναν...πιο κάτω και από τον πάτο...καμία απολύτως σοβαρότητα......

Καθαρά από θέμα ψυχολογίας.Τα έχω συνδεσει με το τέλος του καλοκαιριου.Οπως και την χειμερινη πρόγνωση του Ακιου κάπου τον Οκτώβριο με την είσοδο του χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Καθαρά από θέμα ψυχολογίας.Τα έχω συνδεσει με το τέλος του καλοκαιριου.Οπως και την χειμερινη πρόγνωση του Ακιου κάπου τον Οκτώβριο με την είσοδο του χειμώνα.

εγώ πλέον νευριάζω Βαγγέλη γιατί κάθε χρόνο για βαρύ χειμώνα μιλάνε και κάθε χρόνο όλο και πιο ήπιους χειμώνες έχουμε.. πλέον τα θεωρώ και γρουσουζιά κατά κάποιο λόγο......μακάρι να μιλάνε για πολύ ήπιο χειμώνα φέτος ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 13/8/2021 at 12:01 ΠΜ, sotos*snow είπε:

εγώ πλέον νευριάζω Βαγγέλη γιατί κάθε χρόνο για βαρύ χειμώνα μιλάνε και κάθε χρόνο όλο και πιο ήπιους χειμώνες έχουμε.. πλέον τα θεωρώ και γρουσουζιά κατά κάποιο λόγο......μακάρι να μιλάνε για πολύ ήπιο χειμώνα φέτος ....

Οι δικές μου παρατηρήσεις ολοκληρώθηκαν..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 ώρες πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Οι δικές μου παρατηρήσεις ολοκληρώθηκαν..

Καλή επιτυχία Μπάμπη!! Ελπίζω τουλάχιστον τα σημάδια της φύσης να δείξουν τον δρόμο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτές είναι οι δικές μου για φέτος καιρικές παρατηρήσεις.. Φυσικά απο παράδοση και μόνο τις ανεβάζω και οποιος δεν θέλει τις αγνοεί..

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ   : Βροχές στο διάστημα 10-15… Ζεστός και υγρός καιρός στη συνέχεια

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ:       Βροχές και αερηδες στο  πρώτο δεκαήμερο του… Πτώση της θερμοκρασίας προς  το τέλος του μήνα..

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ:       Ξεκινά όπως τελείωσε ο Οκτώβριος, με τα πρώτα χιόνια στα πολύ ορεινά ..Εν συνεχεία νοτιάδες και βροχές στο διάστημα 25-30.

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ:      Κρύο και βοριάδες  με χιόνια σε ορεινά και ίσως πιο κάτω,  κοντά στα Νικολοβαρβαρα.. Στη συνέχεια βελτιώνεται και ανεβαίνει η θερμοκρασία

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ:     Ο μήνας που τα δικά μου σημάδια τον δείχνουν να εχει τουλάχιστον 3 ψυχρές  εισβολές  στα διαστήματα 2-6,  15-18 και  25-31

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ:   Αρχικά νοτιάδες και ψηλές θερμοκρασίες και γύρω στις 20 μεγάλη χιονοκακοκαιρια με χιόνια εως και θάλασσα..

ΜΑΡΤΙΟΣ:            Κρύος με χιόνια σε ορεινά και ισως πιο χαμηλά στο πρώτο του δεκαπενθήμερο και άνοδος της θερμοκρασίας στο δεύτερο μισό του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Αυτές είναι οι δικές μου για φέτος καιρικές παρατηρήσεις.. Φυσικά απο παράδοση και μόνο τις ανεβάζω και οποιος δεν θέλει τις αγνοεί..

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ   : Βροχές στο διάστημα 10-15… Ζεστός και υγρός καιρός στη συνέχεια

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ:       Βροχές και αερηδες στο  πρώτο δεκαήμερο του… Πτώση της θερμοκρασίας προς  το τέλος του μήνα..

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ:       Ξεκινά όπως τελείωσε ο Οκτώβριος, με τα πρώτα χιόνια στα πολύ ορεινά ..Εν συνεχεία νοτιάδες και βροχές στο διάστημα 25-30.

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ:      Κρύο και βοριάδες  με τα πρώτα χιόνια σε ορεινά και ίσως πιο κάτω,  κοντά στα Νικολοβαρβαρα.. Στη συνέχεια βελτιώνεται και ανεβαίνει η θερμοκρασία

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ:     Ο μήνας που τα δικά μου σημάδια τον δείχνουν να εχει τουλάχιστον 3 ψυχρές  εισβολές  στα διαστήματα 2-6,  15-18 και  25-31

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ:   Αρχικά νοτιάδες και ψηλές θερμοκρασίες και γύρω στις 20 μεγάλη χιονοκακοκαιρια με χιόνια εως και θάλασσα..

ΜΑΡΤΙΟΣ:            Κρύος με χιόνια σε ορεινά και ισως πιο χαμηλά στο πρώτο του δεκαπενθήμερο και άνοδος της θερμοκρασίας στο δεύτερο μισό του

Εύχομαι καλη επιτυχία , οφείλω πάντως να σου αναγνωρίσω ότι περσι πέτυχες σχεδόν ακριβώς την χιόνοεπιδρομή του Φεβρουαρίου σε σχέση με άλλους προγνωστες που δεν είδαν τίποτα !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 12/8/2021 at 4:49 ΜΜ, notios_polos είπε:

Τι έγινε ρε παιδιά ?φέτος με όλα αυτά που έχουν συμβεί δεν κυκλοφόρησε καμία ανάλυση με τα μερομήνια?

Εχει βγάλει ο Χατζηγριβας αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται μα τα ανεβάσω εγώ εδώ στο φόρουμ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, oasis είπε:

Εύχομαι καλη επιτυχία , οφείλω πάντως να σου αναγνωρίσω ότι περσι πέτυχες σχεδόν ακριβώς την χιόνοεπιδρομή του Φεβρουαρίου σε σχέση με άλλους προγνωστες που δεν είδαν τίποτα !!!

Σ ευχαριστώ πολύ Θανάση , να `σαι καλά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 12/8/2021 at 4:49 ΜΜ, notios_polos είπε:

Τι έγινε ρε παιδιά ?φέτος με όλα αυτά που έχουν συμβεί δεν κυκλοφόρησε καμία ανάλυση με τα μερομήνια?

14-25/8 είναι η παρατηρηση των μερομηνίων με τον παραδοσιακο τρόπο και το παλιο ημερολόγιο.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Αυτές είναι οι δικές μου για φέτος καιρικές παρατηρήσεις.. Φυσικά απο παράδοση και μόνο τις ανεβάζω και οποιος δεν θέλει τις αγνοεί..

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ   : Βροχές στο διάστημα 10-15… Ζεστός και υγρός καιρός στη συνέχεια

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ:       Βροχές και αερηδες στο  πρώτο δεκαήμερο του… Πτώση της θερμοκρασίας προς  το τέλος του μήνα..

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ:       Ξεκινά όπως τελείωσε ο Οκτώβριος, με τα πρώτα χιόνια στα πολύ ορεινά ..Εν συνεχεία νοτιάδες και βροχές στο διάστημα 25-30.

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ:      Κρύο και βοριάδες  με τα πρώτα χιόνια σε ορεινά και ίσως πιο κάτω,  κοντά στα Νικολοβαρβαρα.. Στη συνέχεια βελτιώνεται και ανεβαίνει η θερμοκρασία

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ:     Ο μήνας που τα δικά μου σημάδια τον δείχνουν να εχει τουλάχιστον 3 ψυχρές  εισβολές  στα διαστήματα 2-6,  15-18 και  25-31

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ:   Αρχικά νοτιάδες και ψηλές θερμοκρασίες και γύρω στις 20 μεγάλη χιονοκακοκαιρια με χιόνια εως και θάλασσα..

ΜΑΡΤΙΟΣ:            Κρύος με χιόνια σε ορεινά και ισως πιο χαμηλά στο πρώτο του δεκαπενθήμερο και άνοδος της θερμοκρασίας στο δεύτερο μισό του

Καλή επιτυχία και σου εύχομαι φυσικά να πέσεις μέσα!!!.. ειδικά Γενάρης - Φλεβάρης😋 όπως είναι να βγουν!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ 2 είπε:

Φίλε τα μερομηνια σου αφορούν μια περιοχή συγκεκριμένη ας πούμε προσηνεμα ή Γενικά την Ελλάδα?

Γενικά φίλε μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Γενικά φίλε μου

Εύχομαι να τα πετυχεις ολόψυχα...Αλλιώς μας βλεπω παλι οπως περσι να μας δίνεις κουράγιο οτι θα ρθει...βεβαια ήρθε 😁

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 16/8/2021 at 9:45 ΜΜ, Galanto είπε:

Εύχομαι να τα πετυχεις ολόψυχα...Αλλιώς μας βλεπω παλι οπως περσι να μας δίνεις κουράγιο οτι θα ρθει...βεβαια ήρθε 😁

Ολα καλά Αντώνη.. μην μου αγχώνεσαι.... Σ ευχαριστώ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...