Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και πλέον συζητάμε για τον Σεπτέμβριο και μιας και θέλω επίσης να διώξω λίιιιιγο πιο γρήγορα το καλοκαίρι, ανοίγω καινούργιο θέμα χαρτών για τον Σεπτέμβριο.

Η ευχή μου είναι μία. Να έχουμε όσο πιο μακρύ και βροχερό φθινόπωρο γίνεται. Το καλοκαίρι που πέρασε το φοβόμουν πολύ, και τελικά είχα και ένα δίκιο άσχετα με τα καλά που έδιναν τα μακροπρόθεσμα.

Πλέον όμως έχει περάσει πολύς καιρός, πάνω από χρόνο που ειδικά στην περιοχή των σπουδών μου διάγουμε περίοδο κακής και ξηρής κυκλοφορίας, το οποίο με κάνει να πιστεύω ακράδαντα, ότι θα αλλάξει σύντομα όλο αυτό. Είμαι αρκετά αισιόδοξος μετά από 2 χρόνια καιρικής απαισιοδοξίας!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το φθινόπωρο εύχομαι:

-Καλά νερά σε ολόκληρη τη χώρα και όλους....

-Να μας απασχολήσει κάτι το αξιόλογο σε κάθε περιοχή της χώρας!

-Να γεμίσει το μάτι μας και με τουλάχιστον ένα medicane για να μη ξεχάσω......

Μάλλον λιγάκι βαριά αυτή η παραγγελία.... όπως και να 'χει παιδιά...

Τα καλύτερα έρχονταιιιι.... δεν μας πτοούν οι ζέστες, και φέτος με ελπίδα κι αισιοδοξία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το σωστό το Medicane το είδαμε πέρσι, και ήταν ένας πολύ σημαντικός στόχοw που είχα θέσει. Και λίγο έλειψε χαρτικά να κάνει τον δυτικό χιονιά γίγας, ενώ μια ιδέα δυτικού χιονιά είχαμε στην Υπατία. Φέτος ο στόχος είναι να κάνει αυτή την διάταξη ακόμα και να μην κάνει Medicane.  Είναι ο τελευταίος στόχος που έχει μείνει. Πάντως στην Μεσόγειο θα δούμε και φέτος σίγουρα medicane. Και με τις ζέστες που είχαμε το καλοκαίρι, αυτό που θα δημιουργηθεί θα είναι  πολύ ισχυρό, αφού οι θάλασσες σε λίγο θα βγάλουν φωτιά

 

 

https://worldview.earthdata.nasa.gov/?v=15.649891837094295,33.86848206601918,28.306141837094295,40.97883362851918&t=2018-09-29-T00%3A00%3A00Z

 

1308641308_medicanezorbas.thumb.JPG.a45a8cd838dc58555780ab01f91639a1.JPG

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ βελτιωμένο το ούκμο σε σχέση με το απαίσιο πρωινό του. Καλά γενικά σενάρια από τους τζίφους σαν ιδέα γενικότερα. Το αποτέλεσμα δεν έχει βγει. Πάντως μοιάζει με δυτική χειμωνιάτικη διάταξη αυτό το πράγμα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα το ψάξω σε μεγάλη ανάλυση, αλλά σαν να δημιουργείται medicane Προς Ιταλία! Και μάλιστα στην ίδια θέση με το πρώτο medicane Της περσινής χρονιάς!

gfs-0-138.png?12

 

 

ΜΠΑΜ

 

Modele GFS - Carte prévisions

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετά αισιόδοξα τα 12αρια των μοντέλων που έτρεξαν ως τώρα δηλαδή όλα πλην του Ευρωπαίου.. πολύ καλό το ουκμο αφήνει πολλά περιθώρια ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυξάνεται η πιθανότητα με τα σημερινά τρεξιματα να κατέβει αυλώνας στην κεντροδυτική Μεσόγειο μετά τις 2-3 του μήνα με αποτέλεσμα για την χώρα μας να ξανανέβει η θερμοκρασία σε υψηλά επίπεδα εκείνο το διάστημα....!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, sotos*snow είπε:

Αυξάνεται η πιθανότητα με τα σημερινά τρεξιματα να κατέβει αυλώνας στην κεντροδυτική Μεσόγειο μετά τις 2-3 του μήνα με αποτέλεσμα για την χώρα μας να ξανανέβει η θερμοκρασία σε υψηλά επίπεδα εκείνο το διάστημα....!!!

ναι αλλα μετα ερχεται η λυτρωση απο βορειοδυτικα οπως λεει ο weathermaniac

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκάθαρη βελτίωση στα σημερινά 12αρια..... ακόμη κι εμένα που δε μου γέμιζε το μάτι η όλη φάση, πλέον είμαι πιο αισιόδοξος κι αν συνεχίσουμε έτσι.... πάμε πολύ καλά! Άντε και καλή μας αρχή..... με την αλλαγή αυτή της κυκλοφορίας καλύτερα θα 'μαστε....  τουλάχιστον θα 'χουμε με κάτι να ασχολούμαστε και βγαίνουμε απ' τη καλοκαιρινή βαρεμάρα διαρκείας, που κουράζει.... επιτέλους κάτι αλλάζει...

Το αναφέρω κι εγώ τώρα.... αυξάνονται οι πιθανότητες!

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Το σωστό το Medicane το είδαμε πέρσι, και ήταν ένας πολύ σημαντικός στόχοw που είχα θέσει. Φέτος ο στόχος είναι να κάνει αυτή την διάταξη ακόμα και να μην κάνει Medicane.  Είναι ο τελευταίος στόχος που έχει μείνει.

Τα medicane έχω την εντύπωση πως αυξάνονται τα τελευταία χρόνια και πιθανότατα όλο και κάποιο θα κάνει την εμφάνισή του, και φέτος στη Μεσόγειο...

Τώρα μας απασχολήσει δε μας απασχολήσει κανένα εμάς εδώ, δε με πειράζει καθόλου! Όλα τα λεφτά εδώ στην Αττική είναι ένα διάστημα μεταξύ μέσα Οκτωβρη με τέλη Νοέμβρη, σίγουρο διάστημα (δε σημαίνει βέβαια και κάθε χρονο) που ιστορικά βγάζει αξιοσημείωτες κακοκαιρίες εδώ στην Αττική! Και αυτό καμία σχέση δεν έχει με medicanes..... δε ξέρω βέβαια για τον Ζήνωνα πρόπερσι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα......

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 minutes ago, Winterlove είπε:

Ξεκάθαρη βελτίωση στα σημερινά 12αρια..... ακόμη κι εμένα που δε μου γέμιζε το μάτι η όλη φάση, πλέον είμαι πιο αισιόδοξος κι αν συνεχίσουμε έτσι.... πάμε πολύ καλά! Άντε και καλή μας αρχή..... με την αλλαγή αυτή της κυκλοφορίας καλύτερα θα 'μαστε....  τουλάχιστον θα 'χουμε με κάτι να ασχολούμαστε και βγαίνουμε απ' τη καλοκαιρινή βαρεμάρα διαρκείας, που κουράζει.... επιτέλους κάτι αλλάζει...

Το αναφέρω κι εγώ τώρα.... αυξάνονται οι πιθανότητες!

Τα medicane έχω την εντύπωση πως αυξάνονται τα τελευταία χρόνια και πιθανότατα όλο και κάποιο θα κάνει την εμφάνισή του, και φέτος στη Μεσόγειο...

Τώρα μας απασχολήσει δε μας απασχολήσει κανένα εμάς εδώ, δε με πειράζει καθόλου! Όλα τα λεφτά εδώ στην Αττική είναι ένα διάστημα μεταξύ μέσα Οκτωβρη με τέλη Νοέμβρη, σίγουρο διάστημα (δε σημαίνει βέβαια και κάθε χρονο) που ιστορικά βγάζει αξιοσημείωτες κακοκαιρίες εδώ στην Αττική! Και αυτό καμία σχέση δεν έχει με medicanes..... δε ξέρω βέβαια για τον Ζήνωνα πρόπερσι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα......

Ζορμπα τον λεγανεεεε :Ρ 

ηταν ομορφη εικονα σαν δορυφορική ο ατιμος. Οταν επερνε μορφη με ματι και στροβιλιζοταν στασιμος στο νοτιοδυτικο ιονιο ηταν πραγματικα ομορφο θεαμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλη συμφωνία κύριου με ανσάμπλ στο 12άρι του ευρωπαίου....σχεδόν ίδια μέχρι τις 192 ώρες....πάει να κλειδώσει η κάθοδος της λίμνης δυτικά της Ιταλίας και η αποκοπή της εκεί....το μετά ακόμα δύσκολο με το σενάριο να μετακινείται προς τα εδώ σιγά σιγά η λίμνη να φαίνεται τώρα αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις έχουμε δει άπειρες φορές ειδικά τώρα που είναι ακόμα νωρίς να αποκόπτεται η λίμνη και να παραμένει στάσιμη εκεί στη δυτική Μεσόγειο και να οπισθοδρομεί αποδυναμωμένη.......

εγώ ακόμα επιμένω θέλουμε καλύτερες αλλαγές από αύριο στα μοντέλα υπάρχει δρόμος η λίμνη να αποκοπεί ανατολικά της Ιταλίας ο αυλώνας να σκάσει ανατολικότερα από ότι δείχνει τώρα για να μην υπάρχει κίνδυνος να μείνει στάσιμο ή να οπισθοδρομήσει δυτικά.... κάτι μεταξύ τζίφου ούκμο και ικον...ο ευρωπαίος εχει πολλές ομοιότητες με τζεμ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οποτε λογικα καπου τριγυρω μας θα σκασει κατι μεγαλο...οι τυχεροι θα ειναι αυτοι που θα παρουν την αρχη(λογω εποχης)...ασχετα που φαινεται για καπου στις 4-5 εμενα που εχει κολησει το 7-8 σεπτεμβριου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με το 12αρι του ευρωπαίου, έχουμε μια γενικότερη πολύ καλή εξέλιξη στα μοντέλα. Τώρα το 18αρι του τζίφου το κόβω χειρότερο η αλήθεια είναι, αλλά περιορίσαμε πολλά κακά σενάρια σήμερα

 

 

έκανα λάθος, βελτιώθηκε στην ΑΜερική, και η αποκοπή του τυφωνακίου. Μικρή σημασία για τέτοιες λεπτομέρειες ακόμα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέσος όρος σήμερα το πρωί

gens-21-1-192.png

 

και στα 18αρια

gens-21-1-174.png

 

Από αύριο αρχίζουμε να τραβάμε να έρθει προς τα εδώ.

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λιγοστες ως ελαχιστες οι οποιες ελπιδες για βροχες και σοβαρη αλλαγη του καιρου στην Αθηνα ως τα μεσα του Σεπτεμβρη!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...