Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καμία εξήγηση γιατί βγάζει τόσο λίγο υετό εδώ. Με το 6αρι έβγαζε περισσότερο. Σε κάθε περίπτωση σιγά σιγά κλειδώνουμε γενικευμένη κακοκαιρία σε δυτικά κεντρικά  και βόρεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να το δείτε βάζω στοίχημα ότι 09/09 στα γενέθλιά μου θα βρέξει εδώ σε εμάς (Πολίχνη). Έστω και λίγο αλλά θα βρέξει. Δε μπορεί αν δε βρέξει στα γενέθλιά μου. Πέρσι δεν έβρεξε και είχε έναν ήλιο ΝΑ. Θερμοκρασία 17-32 και ηλιοφάνεια όλη μέρα. Δε μπορεί να κρατηθεί καλός ο καιρός για 2η σερί χρονιά στις 9 Σεπτεμβρίου. Έστω μια καταιγίδα έστω μια συννεφιά στη χειρότερη αν δε βρέξει έστω κάτι θα κάνει. Το πιστεύω αυτό που λέω κάτι τέτοιο μου βγάζουν οι χάρτες εμένα δεν το λέω τυχαία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ατελειωτο καλοκαιρι στα διαγραμματα για μας τους κεντρονοτιους,ειδικα ο μεσος ορος σαν να πηρε την ανιουσα για τα μακρυνα,.Παντως για την περιοχη μου ο σεπτεμβρης ανεκαθεν ηταν καλοκαιρινος μηνας,πολυ σπανια να εβγαζε κατι σημαντικο περα απο καμια καλοκαιρινη ασταθεια.Ουσιαστικα απο οκτωβρη εμπαινε το φθινοπωρο εδω και συνηθως ειχαμε και το πρωτο χαμηλο της χρονιας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Category 1 δεν είναι αυτό;

Παραπανω. Δεν μπορει να απεικονίσει με τοσο λιγα χρώματα τις ταχυτητες ανεμων γυρω απο το ματι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα, τα δυτικά κλείδωσαν τα πρωτοβρόχια, και πιστεύω ότι εκεί, θα έχουμε συνεχόμενα συστήματα επιτέλους. Τώρα όσο αφορά τον τυφώνα στην ΑΜερική, έπρεπε να δημιουργηθεί 2 μέρες αργότερα. ¨Ετσι όπως το βλέπω θα περνάω δίπλα με του με το αεροπλάνο, το οποίο μάλλλον θα αλλάξει πορεία για να μην μας φάει!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, dimitris27 είπε:

ατελειωτο καλοκαιρι στα διαγραμματα για μας τους κεντρονοτιους,ειδικα ο μεσος ορος σαν να πηρε την ανιουσα για τα μακρυνα,.Παντως για την περιοχη μου ο σεπτεμβρης ανεκαθεν ηταν καλοκαιρινος μηνας,πολυ σπανια να εβγαζε κατι σημαντικο περα απο καμια καλοκαιρινη ασταθεια.Ουσιαστικα απο οκτωβρη εμπαινε το φθινοπωρο εδω και συνηθως ειχαμε και το πρωτο χαμηλο της χρονιας.

Άλλο τα κεντρονότια κι άλλο τα βόρεια. Η αλήθεια είναι ότι ακόμη κι εδώ τα τελευταία χρόνια αργεί λίγο να έρθει το 1ο οργανωμένο χαμηλό. Πολλές όμως χρονιές ειδικά στο παρελθόν είχαμε χαμηλά ακόμη κι από την 1η Σεπτεμβρίου. Παρατηρώ ότι στην κεντρονότια χώρα αργούν λίγο οι εποχές σε σχέση με το βορρά (Μακεδονία, Ήπειρο άντε και Θράκη και βόρεια Θεσσαλία). Είδα το 1999 (τη χρονιά που γεννήθηκα) τι καιρό είχε. Εκείνη λοιπόν τη χρονιά τα πρωτοβρόχια πέσανε αρχές Σεπτέμβρη στη Λαμία. Είχε βέβαια και πολλές καταιγίδες. Ειδικά στα μέσα του μήνα. Μιλάω για Σεπτέμβρη πάντα. Αλλά οι θερμοκρασίες θύμιζαν καλοκαίρι μέχρι και 7/10 με πολύ ζεστό β μισό Σεπτέμβρη πιο ζεστό από το α μισό του ίδιου μήνα τότε. Το α μισό μόνο βροχές είχε τότε. Όταν λέω για βροχερά γενέθλια (09/09) κλπ αναφέρομαι στη βόρεια Ελλάδα. Τα έτη 2015 και 2017 είχαμε το 1ο οργανωμένο χαμηλό εδώ στο βορρά στις 09/09 αλλά η νότια Ελλάδα δεν κατάλαβε σχεδόν τίποτα (μιλάω και για τις 2 φορές). Ειδικά η Κρήτη εκείνες τις μέρες είχε 35αρια. Θερμοκρασίες που δεν είχε ούτε στον μεγάλο καύσωνα στα τέλη Ιουνίου 2017. Είναι αυτό που λέω εγώ για τη μικρή γεωγραφικά Ελλάδα μας και το seasonal lag το οποίο στο νότο (και ειδικά σε ΝΑ Αιγαίο και Κρήτη) είναι εμφανώς μεγαλύτερο από ότι στο βορρά (και ειδικά σε Ήπειρο και δυτική Μακεδονία). Η επίσης μικρή γεωγραφικά Ελλάδα μας έχει μεγάλες διαφορές στο θέμα ανατολή-δύση ηλίου. Για παράδειγμα Καστελόριζο-Κέρκυρα έχουν 50' της ώρας διαφορά στο φως. Το 2016 στην Κρήτη 8 Νοεμβρίου είχε 31 βαθμούς ενώ 9 Νοεμβρίου της ίδιας χρονιάς στα Γιάννενα και την Ήπειρο πέσανε τα πρώτα χιόνια στα ημιορεινά με υψόμετρο>=650 μέτρα. Στα ορεινά είχανε πέσει τα πρώτα χιόνια από 18 Οκτωβρίου τότε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χειρότερο το icon παρόλο που ήταν ΄δη μέτριο στο 00αρι του.. Ας ελπίσουμε να κρατήσει όσο τον δυνατόν γίνεται περισσότερο ο τζίφος στην πρώτη διαταραχή..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

καλημέρα, τα δυτικά κλείδωσαν τα πρωτοβρόχια, και πιστεύω ότι εκεί, θα έχουμε συνεχόμενα συστήματα επιτέλους. Τώρα όσο αφορά τον τυφώνα στην ΑΜερική, έπρεπε να δημιουργηθεί 2 μέρες αργότερα. ¨Ετσι όπως το βλέπω θα περνάω δίπλα με του με το αεροπλάνο, το οποίο μάλλλον θα αλλάξει πορεία για να μην μας φάει!!

Γενικά σε τι ύψος φτάνουν οι τυφώνες Μιχαήλ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι να δούμε εαν και ποτέ θα έρθει το χαμηλό σε εμάς μήπως έχει κανένας καμια άκρη για φθηνά εισιτήρια για Miami ; 240km/h ριπες και 500+ mm δίνει ο Ευρωπαίος . Έχει μέρες βέβαια ακόμη για να δούμε που ακριβώς θα σκάσει . image.png.daf781f674e85c3ac86c93d3b0a4aed5.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Γενικά σε τι ύψος φτάνουν οι τυφώνες Μιχαήλ;

δεν ξέρω φίλε δεν έχω κοιτάξει. Φαντάζομαι όμως επειδή αποτελούνται από cumulunimbus και επειδή είναι σε κοντά στον ισημερινό γεωγραφικά πλάτη θα έχουν ύψος 18 χιλιόμετρα.

 

 

ο τζίφος χειροτερεύει, να δούμε πόσο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χειροτέρεψε μεν που είναι αναμενόμενο, αλλά πολύ λίγο στις 66 ώρες.  όλα οκ.

 

 

χμμ ανάλογο με το χθεσινό 12αρι το τρέξιμο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου φαινεται θα φυγει το πρωτο δεκαημερο χωρις καμια σοβαρη πτωση θερμοκρασιας αντε μονο στις ελαχιστες κατι ισως κανει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

¨οτι και να κάνει στην πρώτη διαταραχή, το φθινόπωρο έφτασε πάντως. ΑΝ και το ζητούμενο ήταν ισχυρές καταιγίδες και όχι μουφοσυννεφιές.

 

 

πάντως με -14 στα 500 είναι αδύνατον να μην βγάζει αστάθεια. εδώω πέρσι με -12 έβγαζε. Ότι θέλει βγάζει.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, Athinaios είπε:

Μου φαινεται θα φυγει το πρωτο δεκαημερο χωρις καμια σοβαρη πτωση θερμοκρασιας αντε μονο στις ελαχιστες κατι ισως κανει..

Δεν υπάρχει σε κανένα μοντέλο καμία διάθεση ούτε ένδειξη να δροσίσει ουσιαστικα σε βάθος 10ημερου μη πω 15ημερου.... οι θερμοκρασίες θα παραμείνουν καλοκαιρινές μόνο τις νύχτες και τα πρωινά θα παίρνουμε ανάσες ... για εμάς εδώ τα 34 άρια και βάλε είναι δεδομένα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Δεν υπάρχει σε κανένα μοντέλο καμία διάθεση ούτε ένδειξη να δροσίσει ουσιαστικα σε βάθος 10ημερου μη πω 15ημερου.... οι θερμοκρασίες θα παραμείνουν καλοκαιρινές μόνο τις νύχτες και τα πρωινά θα παίρνουμε ανάσες ... για εμάς εδώ τα 34 άρια και βάλε είναι δεδομένα 

Μα στην βορειο ελλαδα από ότι διαβαζω εδώ μεσα δροσιζει για τα καλα όταν μπαινει ο σεπτεμβριος.Τι όχι?😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

MT8_Athen_ens.png

 

Καλο καλοκαιρι παιδια.,Υπομονή.Ενας μηνας εμεινε για να φυγει η βρωμοεποχη

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 minutes ago, Spartan είπε:

MT8_Athen_ens.png

 

Καλο καλοκαιρι παιδια.,Υπομονή.Ενας μηνας εμεινε για να φυγει η βρωμοεποχη

Καλό φθινόπωρο θες να πεις. Για εμάς εδώ το πολύ μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου είναι καλοκαίρι. Μετά τελειώνει ό,τι κι αν γίνει. Μόνο κάποια ξεσπάσματα θα θυμίζουν καλοκαίρι. Αλλιώς τις άλλες μέρες φθινόπωρο - άνοιξη. Ο Οκτώβριος κι ο Απρίλιος είναι οι πιο ασταθείς μήνες. Μπορούν να φέρουν τα πάντα εδώ από χιόνια μέχρι καύσωνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να πάρει χειροτερεύει και άλλο το Icon.. Τι να πω, έπρεπε να βελτιωθεί για να πλησιάσει στον τζίφο..

απαίσιο!! Έλα ρε μην το χάσουμε στο 90!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, WEATHER-FUN είπε:

Καλό φθινόπωρο θες να πεις. Για εμάς εδώ το πολύ μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου είναι καλοκαίρι. Μετά τελειώνει ό,τι κι αν γίνει.

Φίλε μου το εμπεδώσαμε.Πάμε παρακάτω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χτύπημα στην καρδιά από τζίφο. Μάλλον και τα δυτικά θα έχουν απλά αστάθεια σε πρώση φάση. αι σιχτήρ από εκεί..

πάει και το ούκμο.. Τζάμπα χαρά φάγαμε εχθές. Αντί για να κλειδώναμε την κακοκαιρία τώρα πήραμε φάπα μεγάλη..

 

oοπότε πάμε στην επόμενη 2 μέρες μετά..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...