Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα Μελίσσια συνεχίζονται οι "Κυκλαδίτικες" μέρες....απίθανες καλοκαιρινές ημέρες.....

19,8 - 28,5οC η σημερινή κύμανση θερμοκρασίας....

Αποχαιρετήσαμε ένα όμορφο γενικά καλοκαιράκι και καλωσορίσαμε την εποχή που μας οδηγεί στο χειμώνα....
ΚΑΛΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....
Καλό μήνα με υγεία, υπομονές και αγάπη!!

image.png.3ede5de1676b7ef7aedf8d8aefaaa21f.png

image.png.c32237a5e6a59a8711b7519ba04132c9.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα μελτέμια του 2019

Σύνταξη άρθρου: Κ. Λαγουβάρδος-Β. Κοτρώνη

Ο πίνακας που ακολουθεί (πατήστε πάνω του για μεγέθυνση) δίνει τις ημέρες με ισχυρό μελτέμι στο Αιγαίο (γαλάζια κελιά) από το 2009 έως και τον Αύγουστο του 2019. Ως κριτήριο για τον χαρακτηρισμό της ημέρας τέθηκε το όριο των 50 km/h ως μέγιστη ριπή ανέμου στο σταθμό του ΕΑΑ στην Τήνο-Δημαρχείο.

meltemia2019.PNG

Στο σύνολο των 62 ημερών της χρονικής περιόδου 1ης Ιουλίου ως 31 Αυγούστου, τα 11  τελευταία έτη ο αριθμός των ημερών με ισχυρούς βόρειους ανέμους κυμαινόταν από 20 ημέρες(το 2014), ως 47 ημέρες (το 2016). Το 2019 ήταν  μια χρονιά στην οποία 36 συνολικά ημέρες οι ριπές του ανέμου ξεπέρασαν το όριο των 50 km/h στην Τήνο. Τον Ιούλιο του 2019 ό αριθμός των ημερών ήταν μόνο 12, ενώ τον Αύγουστο ισχυρό μελτέμι έπνεε στο Αιγαίο τις 24 από τις 31 ημέρες του μήνα. Σημειώνουμε επίσης ότι οι Αύγουστοι και των 4 τελευταίων ετών (2016-2019) είχαν μεγάλο αριθμό ημερών με ισχυρό μελτέμι (24-25 ημέρες).

Με κόκκινο σημειώνεται η ημέρα με τη μεγαλύτερη ριπή που έχει καταγραφεί στον συγκεκριμένο σταθμό: 79 km/h στις 21/08/2010.

 

Για την καλύτερη καταγραφή του ανεμολογικού πεδίου στην περιοχή, τον Ιούλιο του 2019 τοποθετήθηκε και δεύτερος σταθμός στην Τήνο, στην περιοχή Πόρτο, στο νότιο τμήμα του νησιού. Ο σταθμός αυτός καλύπτει με μετρήσεις ανέμου την περιοχή του στενού Τήνου-Μυκόνου, περιοχή η οποία είναι γνωστή για τις μεγάλες ταχύτητες ανέμου όλες τις εποχές του χρόνου, επομένως θα αποτελέσει ένα σημαντικό βοήθημα για τη ναυσιπλοΐα στην περιοχή. Οι μετρήσεις του σταθμού δίνονται στην ιστοσελίδα

http://www.meteo.gr/stations/tinosporto

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 βαθμοι τωρα με 39% υγρασια......στους 31 μο μεγιστες σημερα στην Αττικη λεκανοπεδιο......ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ.....!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 minutes ago, gthomasandros said:

Τα μελτέμια του 2019

Σύνταξη άρθρου: Κ. Λαγουβάρδος-Β. Κοτρώνη

Ο πίνακας που ακολουθεί (πατήστε πάνω του για μεγέθυνση) δίνει τις ημέρες με ισχυρό μελτέμι στο Αιγαίο (γαλάζια κελιά) από το 2009 έως και τον Αύγουστο του 2019. Ως κριτήριο για τον χαρακτηρισμό της ημέρας τέθηκε το όριο των 50 km/h ως μέγιστη ριπή ανέμου στο σταθμό του ΕΑΑ στην Τήνο-Δημαρχείο.

meltemia2019.PNG

Στο σύνολο των 62 ημερών της χρονικής περιόδου 1ης Ιουλίου ως 31 Αυγούστου, τα 11  τελευταία έτη ο αριθμός των ημερών με ισχυρούς βόρειους ανέμους κυμαινόταν από 20 ημέρες(το 2014), ως 47 ημέρες (το 2016). Το 2019 ήταν  μια χρονιά στην οποία 36 συνολικά ημέρες οι ριπές του ανέμου ξεπέρασαν το όριο των 50 km/h στην Τήνο. Τον Ιούλιο του 2019 ό αριθμός των ημερών ήταν μόνο 12, ενώ τον Αύγουστο ισχυρό μελτέμι έπνεε στο Αιγαίο τις 24 από τις 31 ημέρες του μήνα. Σημειώνουμε επίσης ότι οι Αύγουστοι και των 4 τελευταίων ετών (2016-2019) είχαν μεγάλο αριθμό ημερών με ισχυρό μελτέμι (24-25 ημέρες).

Με κόκκινο σημειώνεται η ημέρα με τη μεγαλύτερη ριπή που έχει καταγραφεί στον συγκεκριμένο σταθμό: 79 km/h στις 21/08/2010.

 

Για την καλύτερη καταγραφή του ανεμολογικού πεδίου στην περιοχή, τον Ιούλιο του 2019 τοποθετήθηκε και δεύτερος σταθμός στην Τήνο, στην περιοχή Πόρτο, στο νότιο τμήμα του νησιού. Ο σταθμός αυτός καλύπτει με μετρήσεις ανέμου την περιοχή του στενού Τήνου-Μυκόνου, περιοχή η οποία είναι γνωστή για τις μεγάλες ταχύτητες ανέμου όλες τις εποχές του χρόνου, επομένως θα αποτελέσει ένα σημαντικό βοήθημα για τη ναυσιπλοΐα στην περιοχή. Οι μετρήσεις του σταθμού δίνονται στην ιστοσελίδα

http://www.meteo.gr/stations/tinosporto

To 2014 βλέπω ήταν ήρεμη χρόνια και το 2016 παλαβιαρα με πολύ αερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι από εμένα, καλό μήνα και καλό φθινόπωρο! Τα καλύτερα... και μιας κι ο Μιχάλης είπε για το επόμενο καλοκαίρι να μοιασει στο 2002, εγώ θα ευχηθώ με τη σειρά μου και χιονο-καταστάσεις Δεκέμβρη 2001 - Γενάρη 2002 το χειμώνα νωρίτερα, για να έχουμε και γενικότερα, απ' όλες τις ομορφιές εκείνης της σεζόν!

Καλύτερα είναι τα πράγματα εδώ από εχθές που γύρισα.. μπορει να μην έχει τη δροσιά του Πύργου ακόμη τα βράδια, αλλά δε συγκρίνεται με το πως ήταν πριν φύγω! Δε ξέρω για βροχές εδώ, αλλά σιγά σιγά ψωφάει η βρομοεποχή και η ζέστη ήδη έχει χαλαρώσει....... κι αυτό έχει σημασία! Ας βρέξει και 3ο δεκαήμερο, όποτε θέλει... πέρυσι ετοιμαζόμασταν για έντονη ζέστη αυτές τις μέρες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Winterlove είπε:

Κι από εμένα, καλό μήνα και καλό φθινόπωρο! Τα καλύτερα... και μιας κι ο Μιχάλης είπε για το επόμενο καλοκαίρι να μοιασει στο 2002, εγώ θα ευχηθώ με τη σειρά μου και χιονο-καταστάσεις Δεκέμβρη 2001 - Γενάρη 2002 το χειμώνα νωρίτερα, για να έχουμε και γενικότερα, απ' όλες τις ομορφιές εκείνης της σεζόν!

Καλύτερα είναι τα πράγματα εδώ από εχθές που γύρισα.. μπορει να μην έχει τη δροσιά του Πύργου ακόμη τα βράδια, αλλά δε συγκρίνεται με το πως ήταν πριν φύγω! Δε ξέρω για βροχές εδώ, αλλά σιγά σιγά ψωφάει η βρομοεποχή και η ζέστη ήδη έχει χαλαρώσει....... κι αυτό έχει σημασία! Ας βρέξει και 3ο δεκαήμερο, όποτε θέλει... πέρυσι ετοιμαζόμασταν για έντονη ζέστη αυτές τις μέρες...

¨ομως πέρσι τέλη Αυγούστου είχαμε αυτά:

NmgNAQ2.jpg

CctJHVt.jpg

TwnEWoG.jpg

 

 

την επόμενη μέρα ένα κατασκότεινο πρωινό το οποίο ακολούθησε από ένα κατάμαυρο μεσημέρι

 

fEDLJJp.jpg

 

XIiJWyf.jpg

REXP9tA.jpg

XRN4M3b.jpg

OhyxnFJ.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

¨ομως πέρσι τέλη Αυγούστου είχαμε αυτά:

Κι εγώ είχα το καλύτερο δώρο απ' τον καιρό πέρυσι εκεί στις 28 Αυγούστου, την επόμενη των γενεθλίων μου.... και η αλήθεια είναι πως μετά απ' αυτό ζέστανε...

Εννοείται πως θέλω κι εγώ βροχές όσο το δυνατό νωρίτερα... κι αυτό δεν αλλάζει... απλά αναφέρομαι ειδικότερα για την Αττική παραπάνω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 minutes ago, Winterlove είπε:

Κι εγώ είχα το καλύτερο δώρο απ' τον καιρό πέρυσι εκεί στις 28 Αυγούστου, την επόμενη των γενεθλίων μου.... και η αλήθεια είναι πως μετά απ' αυτό ζέστανε...

Εννοείται πως θέλω κι εγώ βροχές όσο το δυνατό νωρίτερα... κι αυτό δεν αλλάζει... απλά αναφέρομαι ειδικότερα για την Αττική παραπάνω...

Πέρσι ήταν ανάποδα από φέτος. Είχε δροσερές μέρες τέλη Αυγούστου και αρχές Σεπτεμβρίου πηγαίναμε για έντονη ζέστη. Φέτος πάλι το αντίθετο. Από πολύ ζέστη τέλη Αυγούστου σε ήπιες μέρες αρχές Σεπτεμβρίου. Κι εγώ αυτό σκέφτηκα φέτος ότι θα γίνει. Περιμένω καιρικό δωράκι και στα δικά μου γενέθλια (09/09). Μάλιστα στα γενέθλιά σου είναι και πιο δύσκολο το καιρικό δωράκι γιατί είναι ακόμα καλοκαίρι ενώ στα δικά μου είναι ήδη φθινόπωρο. Οπότε όπως καταλαβαίνεις εγώ φέτος μετά από μια χρονιά απουσίας (2018) περιμένω κάτι καλό από τον καιρό. Πριν και το 30αρι μέγιστη των περσινών μου γενεθλίων είχα βροχές 4 χρόνια σερί στα γενέθλιά μου. Η διαφορά φαίνεται με το που μπαίνει ο Σεπτέμβριος τόσο στον καιρό όσο και στις θερμοκρασίες. Σε σχέση με το σιχαμένο 3μηνο Ιουνίου - Αυγούστου εννοώ. Βέβαια στη νότια και κεντρική Ελλάδα το καλοκαίρι καλά κρατεί μέχρι τις 20 Σεπτεμβρίου. Εδώ πάλι το καλοκαίρι τελειώνει 31 Αυγούστου. Θερμοκρασιακά τουλάχιστον. Το Σεπτέμβριο συνήθως πέφτει η θερμοκρασία . Όμως και πάλι ο Σεπτέμβριος είναι λίγο πιο ζεστός ας πούμε από το Μάιο. Μιλάω πάντα για Θεσσαλονίκη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Κι από εμένα, καλό μήνα και καλό φθινόπωρο! Τα καλύτερα... και μιας κι ο Μιχάλης είπε για το επόμενο καλοκαίρι να μοιασει στο 2002, εγώ θα ευχηθώ με τη σειρά μου και χιονο-καταστάσεις Δεκέμβρη 2001 - Γενάρη 2002 το χειμώνα νωρίτερα, για να έχουμε και γενικότερα, απ' όλες τις ομορφιές εκείνης της σεζόν!

Καλύτερα είναι τα πράγματα εδώ από εχθές που γύρισα.. μπορει να μην έχει τη δροσιά του Πύργου ακόμη τα βράδια, αλλά δε συγκρίνεται με το πως ήταν πριν φύγω! Δε ξέρω για βροχές εδώ, αλλά σιγά σιγά ψωφάει η βρομοεποχή και η ζέστη ήδη έχει χαλαρώσει....... κι αυτό έχει σημασία! Ας βρέξει και 3ο δεκαήμερο, όποτε θέλει... πέρυσι ετοιμαζόμασταν για έντονη ζέστη αυτές τις μέρες...

Εδώ ο Δεκέμβριος παίζει να είναι ο 2ος καλύτερος μήνας για χιονοπτώσεις κι ας είναι θερμοκρασιακά λίγο πάνω από Φλεβάρη. Μακάρι να ζήσουμε ένα νέο 2001-2002 φέτος. Αν και δεν το βλέπω. Περιμένω αλκυονιδες στο 1ο μισό του Γενάρη ενώ περιμένω αλλαγή της κυκλοφορίας στις αρχές Δεκεμβρίου και τα πολλά τα κρύα τα περιμένω μετά τα τέλη Γενάρη - αρχές Φλεβάρη. Όσο για το Δεκέμβρη θα έχει πολλά σκαμπανεβαλάσματα στις θερμοκρασίες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα παιδες μετά από καιρό η πρώτη μου αναφορα από την καινούργια μου περιοχη,ανω Κορυδαλλος,με ήλιο και ένα μέτριο αεράκι που κάνει ανεκτή την ζεστουλα,συνηθισμένος τόσα χρονια σε διαφορετικό κλίμα και περιβάλλον μου φαίνονται όλα παράξενα χαχα θα προσαρμοστώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Καλημερα παιδες μετά από καιρό η πρώτη μου αναφορα από την καινούργια μου περιοχη,ανω Κορυδαλλος,με ήλιο και ένα μέτριο αεράκι που κάνει ανεκτή την ζεστουλα,συνηθισμένος τόσα χρονια σε διαφορετικό κλίμα και περιβάλλον μου φαίνονται όλα παράξενα χαχα θα προσαρμοστώ.

για μονιμα εισαι αθηνα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Καλημερα παιδες μετά από καιρό η πρώτη μου αναφορα από την καινούργια μου περιοχη,ανω Κορυδαλλος,με ήλιο και ένα μέτριο αεράκι που κάνει ανεκτή την ζεστουλα,συνηθισμένος τόσα χρονια σε διαφορετικό κλίμα και περιβάλλον μου φαίνονται όλα παράξενα χαχα θα προσαρμοστώ.

Μονιμα κατεβηκες Γιωργη?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόνιμα παιδιά μέσα από έναν κυκεώνα προβληματων πλέον θα βιοποριζομε και θα ζω Κορυδαλλό, την επαφή μου βέβαια με τον τόπο μου δεν θα την χάσω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Μόνιμα παιδιά μέσα από έναν κυκεώνα προβληματων πλέον θα βιοποριζομε και θα ζω Κορυδαλλό, την επαφή μου βέβαια με τον τόπο μου δεν θα την χάσω.

Ευχομαι να πανε ολα καλα φιλε!Τωρα που κατεβηκες Αθηνα θα τα πουμε και απο κοντα ελπιζω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευχαριστώ Γιώργη,εννοείται και θα τα πούμε από κοντά Και στον χώρο που έχω θα συναντηθούμε,θα έχουμε και κλαρίνα χαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

42 minutes ago, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Μόνιμα παιδιά μέσα από έναν κυκεώνα προβληματων πλέον θα βιοποριζομε και θα ζω Κορυδαλλό, την επαφή μου βέβαια με τον τόπο μου δεν θα την χάσω.

Καλή αρχή φίλε , εύχομαι να σου πάνε όλα καλά εκεί! Θα είσαι ανεβαίνεις γιορτές στο χωριό?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

 

Καλή αρχή φίλε , εύχομαι να σου πάνε όλα καλά εκεί! Θα είσαι ανεβαίνεις γιορτές στο χωριό?

Είναι η δουλεία μου Μιχαήλ ετσι που θα είναι πολύ δύσκολο να ανεβαίνω τις γιορτές,χώρος μαζικής εστίασης.Σε ευχαριστώ για τις ευχές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! 

Γιωργο Πωγωνι σου εύχομαι ολόψυχα όλα να σου πάνε καλά στο νέο σου τόπο!

Στο θέμα μας.. με ηλιοφάνεια και σήμερα φυσικά ξεκινάμε την μέρα μας εδώ στην περιοχή στους 16,4 η ελάχιστη εδώ στο Μακροχωρι αρκετή ψυχρα στους 28 σχεδόν ήδη τώρα .... το καλοκαίρι επιμένει δυναμικά ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλή η ελάχιστη σήμερα στην Λάρισα, λίγο κάτω από τους 19!! Είχε κανονική ψύχρα!

Ούτε 30 τώρα. Να δούμε τι θα μας έρθει από τα δυτικά σήμερα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άρχισε να φορτώνει η αστάθεια πάνω από Την Πίνδο και όχι μόνο. Σήμερα στα Γιάννενα θα έχουν καλή καταιγίδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλώς όρισες φίλε Πωγωνί ελπίζω όπως ο xioniflorina μας έφερε τα χιόνια από τότε που ήρθε έτσι κι εσύ βα φέρεις γούρι κ καμιά καταιγίδα στην Αττική...

Ήλιος και αέρας κ σήμερα ελάχιστη 21 βαθμοί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...