Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

ΑΚριβώς . και νοτιοδυτικό σας κάνει  θα μπορούσε πχ κάτι να δημιουργηθεί στην βορειοδυτική Θεσσαλία και να είναι αρκετά μεγάλο για να σας επηρεάσει. Αν υπάρχουν συνθήκες που να επιτρέπουν νυχτερινές καταιγίδες μέσα στην  θάλασσα, τα λεγόμενα μπουρίνια, τότε και το ανατολικό στριμ είναι καλό, κυρίως τις νυχτερινές ώρες. Αλλά αυτές οι περιπτώσεις είναι πολύ πιο σπάνιες

ωραία αυτό που θα ρωτήσω μπορεί αν ναι ανόητο άλλα οκ τα σύννεφα των καταιγιδων συνήθος πάνε στο ιδιο μέρος όπως ο άνεμος πχ τώρα νομίζω έχει βόρειο άνεμο και στα βόρεια βλέπω να σχηματίζεται ένας σωρητομελανιας άμα συνεχησει ο βοριας θα έρχεται και το συννέφο προς τα εδώ δλδ αυτό που εννοώ ουσιαστικά είναι αν ο αέρας μετάκινεί κατά κάποιο τρόπο τα σύννεφα? 😂😑

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

ωραία αυτό που θα ρωτήσω μπορεί αν ναι ανόητο άλλα οκ τα σύννεφα των καταιγιδων συνήθος πάνε στο ιδιο μέρος όπως ο άνεμος πχ τώρα νομίζω έχει βόρειο άνεμο και στα βόρεια βλέπω να σχηματίζεται ένας σωρητομελανιας άμα συνεχησει ο βοριας θα έρχεται και το συννέφο προς τα εδώ δλδ αυτό που εννοώ ουσιαστικά είναι αν ο αέρας μετάκινεί κατά κάποιο τρόπο τα σύννεφα? 😂😑

Αυτή είναι ερώτηση πολύ κοινή μάλιστα. Πολλοί φίλοι μου πχ έτυχε να λένε ότι έχει βόρειο άνεμο άρα τα σύννεφα έρχονται από εκεί [πηγαίναμε βόλτα με το ποδήλατο και θέλαμε να ξέρουμε τον καιρό] αλλά αυτό είναι τελείως λάθος! Όπως υπάρχουν διαφορετικές κατευθύνσεις στα στρώματα της ατμόσφαιρας έτσι είναι και στο έδαφος. ΠΧ και αύριο θα έχουμε μελτέμι άρα βόρειο βορειοανατολικό άνεμο, αλλά τα σύννεφα θα έρχονται από δυτικές γενικά διευθύνσεις. Το ρεύμα πάντως που λέω τι είναι στην ουσία? αέρας είναι! Δηλαδή ο αέρας μετακινεί τα σύννεφα, απλά είναι διαφορετικός και σε ταχύτητα και σε διεύθυνση σε σχέση με το έδαφος φίλε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δηλαδή όπως είχα πει σε μια αναφορά λίγο πιο πάνω ότι εδω στο πλατυ που είμαστε τελειως στην άκρη του κάμπου τέλος πάντων στο τέλος της Ημαθίας Από ανατολικα δεν έχουμε καταιγιδα ενώ διπλανα χωριά και πόλης έχουν .. ειναι επειδή το συννεφο περναει απο ολο τον καμπο και δεν υπάρχει έδαφος να τροφοδοτησει το σύννεφο γι αυτό δεν έχουμε καταιγίδες συχνά όταν το εξασθενιμενο σύννεφο φτάνει έχει διαλυθει???ή έτυχε αυτο το καλοκαίρι να μην έχουμε ????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 12,3 βαθμους η ελαχιστη θερμοκρασια σημερα στα Γιαννενα και στους 28,8 τωρα με ηλιο.Απο τον σταθμο του Ε.Α.Α

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

Δηλαδή όπως είχα πει σε μια αναφορά λίγο πιο πάνω ότι εδω στο πλατυ που είμαστε τελειως στην άκρη του κάμπου τέλος πάντων στο τέλος της Ημαθίας Από ανατολικα δεν έχουμε καταιγιδα ενώ διπλανα χωριά και πόλης έχουν .. ειναι επειδή το συννεφο περναει απο ολο τον καμπο και δεν υπάρχει έδαφος να τροφοδοτησει το σύννεφο γι αυτό δεν έχουμε καταιγίδες συχνά όταν το εξασθενιμενο σύννεφο φτάνει έχει διαλυθει???ή έτυχε αυτο το καλοκαίρι να μην έχουμε ????

σε καταστάσεις με ασθενική αστάθεια οι περιοχές κοντά σε βουνά έχουν καταιγίδες, αλλά όταν περπατάνε σε πεδιάδες διαλύονται. ΑΝ όμως οι συνθήκες είναι τέτοιες που υπάρχει ισχυρή αστάθεια, τότε ο κάμπος μπορεί αν λειτουργήσει σαν αποθήκη ενέργειας έτοιμη να απελευθερωθεί. Οπότε οι περιοχές μέσα σε πεδιάδα έχουν λιγότερες φορές καταιγίδα από ότι σε περιοχές κοντά σε ορεινούς όγκους, αλλά αυτές οι καταιγίδες μπορούν επίσης να είναι πολύ πιο ισχυρές σε σχέση με τις προαναφερθείσες περιοχές .

 

Μεγάλες αναπτύξεις στα βουνά εδώ Όλυμπο και Κίσσαβο και το στριμ γίνεται βόρειο, μπορεί αν επηρεαστούμε από κάτι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 μέγιστη εδω πριν λίγο..... 

33 στον Ποταμό Κέρκυρας με αίσθηση 36 και η ζέστη καλά κρατεί για πάνω από 1 μήνα σερι στο νησι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρακαλώ περιμένετε, η εικόνα θα εμφανιστεί σε λίγο / please wait the image will appear soonΚάτι φαίνεται στην εικόνα από τα τερατάκια βόρειά μας

 

 

στα 850 έχει νότιο στα 700 έχει βόρειο και στα 500 υπέθεσα ότι είχε βόρειο στριμ, αλλά δυστυχώς είχε νότιο.. Για αυτό αργεί να έρθει η καταιγίδα από τον Όλυμπο.. Γιατί δεν έρχεται.. πφφ. Αύριο θα είναι ευνοϊκότερο το στριμ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έπρεπε να είμαι όσο πιο προσεχτικός γίνεται πριν πάω αμερική και πριν μισή ώρα έφαγα τουμπάρα με το ποδήλατο, μεγαλύτερη και από τις τούμπες του τζίφου...

και ακούστε αλληλουχία γεγονότων που οδήγησε στην σημερινή τούμπα.  

 

1: 5 μέρες πριν έκανα βόλτα με φίλο με το ποδήλατο, και στο αλκαζάρ πάτησα ένα τεράστιο καρφί που μου διαπέρασε και το λάστιχο και τις προστατευτικές ταινίες και έμεινα από αέρα στιγμιαία. Περπάτησα μαζί με τον φίλο μου από την άλλη άκρη της πόλης μέσα στα μεσάνυχτα. 

 

2: Την επόμενη μέρα πάω να φτιάξω το ποδήλατο, απλά αλλάζω σαμπρέλα. Την ίδια μέρα καταλαβαίνω ένα μικρο γκουπ γκουπ, το οποίο υποδείκνυε ότι υπάρχει και άλλο πρόβλημα. 

 

3:Το πηγαίνω τελικά σήμερα και βλέπουμε ότι έχει θέμα και το λάστιχο μάλλον, το αφήνω και το παίρνω μετά το απόγευμα πριν από λίγο δηλαδή. Κουβαλούσα με το άλλο χέρι το λάστιχο και στην στροφή στο σπίτι μου έχασα τον έλεγχο και μπουμ. χαχαχα. Και γ@ μ ώ. Κάπως έτσι χάνω χιονιάδες και καταιγίδες με αλληλουχίες που ξεκινούν από μαθήματα που χρωστούσα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

πριν μισή ώρα έφαγα τουμπάρα με το ποδήλατο, μεγαλύτερη και από τις τούμπες του τζίφου...

στην στροφή στο σπίτι μου έχασα τον έλεγχο και μπουμ. χαχαχα. Και γ@ μ ώ.

Τι να πει κανείς... να 'σαι καλά αυτό έχει σημασία! Κι απ' ότι κατάλαβα πρέπει να ήταν επική αυτή η τούμπα χαχαχα...!

Να πω κι εγώ τι έπαθα το καλοκαίρι, αλλά δεν ήταν από ατυχία κι εγώ δεν έπεσα βέβαια.... αλλά έμεινα άγαλμα μπροστά σε παραλία γεμάτη κόσμο, με ξαπλώστρες κλπ λίγο πιο πάνω απ' το Καβούρι στον Πύργο........ ενώ είχα βγει σχεδόν απ' τη θάλασσα και συνέχιζα για να βγώ, είχα πίσω μου τη μικρή μου αδερφή και τον ξάδερφό μου, κι εκείνος για πλάκα όπως είναι λογικό μου πετάει νερό..... κι όπως γυρνάω κι εγώ και του πετάω μετά, με πιάνει μια κράμπα, σύντομη μεν αλλά άλλο πράγμα... και να μη πω σε πιο σημείο με πιάνει καλύτερα.... έχοντας κάνει ''το βήμα'' και μη μπορώντας να προχωρήσω μποστά.. και μένω εκεί... και τους λέω βοήθεια αλλά τα μικρά είχαν ήδη βγει.... τα σκ@σμένα, όλοι μπορούν να το πάθουν δηλαδή αλλά για την αμηχανία που ένιωσα αχαχα

Αλλά το πραγματικά κορυφαίο που έχω πάθει και πάλι στον Πύργο πριν κάποια χρόνια, με μια σφήκα και το σημείο που βρήκε ενώ πηγαίναμε στη παραλία (άτυχος μες την ατυχία μου εδώ) απλά δε λέγεται..... μια φορά με έχει τσιμπήσει στη ζωή μου αλλά εγώ έγινα κυριολεκτικά ρεζίλι.... και από μέρους της σφήκας, ήταν προμελετημένο έγκλημα... γέλιο που έπεσε κλαψψ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Winterlove είπε:

Τι να πει κανείς... να 'σαι καλά αυτό έχει σημασία! Κι απ' ότι κατάλαβα πρέπει να ήταν επική αυτή η τούμπα χαχαχα...!

Να πω κι εγώ τι έπαθα το καλοκαίρι, αλλά δεν ήταν από ατυχία κι εγώ δεν έπεσα βέβαια.... αλλά έμεινα άγαλμα μπροστά σε παραλία γεμάτη κόσμο, με ξαπλώστρες κλπ λίγο πιο πάνω απ' το Καβούρι στον Πύργο........ ενώ είχα βγει σχεδόν απ' τη θάλασσα και συνέχιζα για να βγώ, είχα πίσω μου τη μικρή μου αδερφή και τον ξάδερφό μου, κι εκείνος για πλάκα όπως είναι λογικό μου πετάει νερό..... κι όπως γυρνάω κι εγώ και του πετάω μετά, με πιάνει μια κράμπα, σύντομη μεν αλλά άλλο πράγμα... και να μη πω σε πιο σημείο με πιάνει καλύτερα.... έχοντας κάνει ''το βήμα'' και μη μπορώντας να προχωρήσω μποστά.. και μένω εκεί... και τους λέω βοήθεια αλλά τα μικρά είχαν ήδη βγει.... τα σκ@σμένα, όλοι μπορούν να το πάθουν δηλαδή αλλά για την αμηχανία που ένιωσα αχαχα

Αλλά το πραγματικά κορυφαίο που έχω πάθει και πάλι στον Πύργο πριν κάποια χρόνια, με μια σφήκα και το σημείο που βρήκε ενώ πηγαίναμε στη παραλία (άτυχος μες την ατυχία μου εδώ) απλά δε λέγεται..... μια φορά με έχει τσιμπήσει στη ζωή μου αλλά εγώ έγινα κυριολεκτικά ρεζίλι.... και από μέρους της σφήκας, ήταν προμελετημένο έγκλημα... γέλιο που έπεσε κλαψψ....

αχ θεούλη μου αυτά είναι Ηρακλή. Αλλά άσε ας μην μιλήσουμε για ατυχίες εδώ.. Θέλω δικό μου θέμα ξεχωριστό για να τα γράψω όλα

 

 

δεν άντεξαν οι καταιγίδες σήμερα.. πάμε για αύριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ποοοο στο πλατυ και εμείς άτυχοι καθόλου καταιγίδες ούτε καν συννεφιά. ....... Το βράδυ απιθανο να έχει κάποιο φαινόμενο.  Αύριο θα δούμε, σκέτη απογοήτευση αυτό το καλοκαίρι. ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακό...βροχές στο νομό Ηρακλείου της Κρήτης σήμερα;;; Κι όμως....

Εκδήλωση βροχοπτώσεων είχαμε σήμερα στα νότια του νομού Ηρακλείου!!!
Από 17 Ιουλίου είχε να εκδηλωθεί βροχή....
Φώτο: Meteokrites

image.png.a3243e34e68b9389e558fe8407b1a997.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλη μια ζεστη ημερα στην Αττικη με λιγοτερη υγρασια απο εχθες...μετρω τις ωρες για το ΕΛΛΑΔΑ-USA....και ξεχναω την καιρικη απραξεια...ΚΑΛΟ Σ.Κ. σε ολους και καλη επιτυχια στην Εθνικη.....!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα είχαμε αρκετούτσικες ώρες με συννεφιά όχι τόσες όσες θα θέλαμε φυσικά εδώ στην δυτική πεδινή Ημαθία....χωρίς όμως αυτό να αποτρέψει τον ήλιο το μεσημέρι να εκτινάξει τη θερμοκρασία στους 32,2 με αυξημένη υγρασία και αυξημένη την αίσθηση της ζέστης (37 σχεδόν το heat index) ...οι μπόρες που είχε στο νότιο κυρίως Βέρμιο και στα Πιέρια φυσικά ούτε που ακούμπησαν τον κάμπο.....στους 18,2 η ελάχιστη στους 23,5 τώρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για αύριο τίποτα το αξιόλογο. Μόνο λίγα σύννεφα τη νύχτα και μετά ήλιος. Κυριακή τίποτα μόνο ηλιοφάνεια και ζέστη (και μάλλον το τελευταίο 30αρι+ για φέτος - το πρώτο ήρθε 28 Μαΐου λίγο αργά φέτος ενώ πέρσι ήρθε 25 Απρίλη και το τελευταίο 23 Σεπτέμβρη) ενώ τη Δευτέρα δηλαδή την ημέρα των γενεθλίων μου αναμένονται κάποιες ψιχάλες στη διάρκεια της νύχτας και συννεφιά όλη την υπόλοιπη μέρα αχχχ τι ωραία;;; Μόνο προς το βράδυ δείχνει να ανοίγει ο καιρός λίγο αλλά και πάλι θα κλείσει γρήγορα. Στην νότια και κεντρική Ελλάδα ήλιος και μόνο ήλιος όλη την εβδομάδα. Επιτέλους νιώθω ότι δρόσισε εδώ βόρεια Ελλάδα. Δεν ξέρω τι γίνεται στην Αθήνα κλπ κεντρική και νότια χώρα αλλά εδώ πάνω τα βράδια μη σου πω ζακέτα σε λίγο καιρό θα θες για να κυκλοφορήσεις. Χθες πχ εγώ εδώ ελάχιστη κατέγραψα 21.4 ενώ έχω καταγράψει μέχρι και 18.5 οπότε άλλο εδώ άλλο κάτω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μελίσσια 20,7 - 27,3οC....πολύ μικρές διαφορές προς τα πάνω από χθες....το μελτέμι συνεχίζει να μας δροσίζει....απίθανα το πάει ο καιρός....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αποψινό ηλιοβασίλεμα, από την Πλώσταινα Μεσολογγίου!!
Τρομερή φωτό, από τον φίλο μου και συνάδελφο παλιότερα, Γιάννη Γιανν.

FB_IMG_1567803671930.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...