Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άλλη μία βελτίωση από τζίφο, και αύξηση φαινομένων για τα δυτικά. Δεν ξέρω τι θα κάνει στην επόμενη που θα είμαι Λάρισα, αλλά αύριο και μεθαύριο οι μέρες θα είναι και ****!! Οπωσδήποτε να περάσουμε την 100αρα.

 

 

για μετά θα πάει προς παίο φαίνεται από το χαμηλό της Αμερικής. Και η αλήθεια είναι ότι δεν το προτιμώ.

o αυλώνας παίζει σημαντικό ρόλο και ευτυχώς δεν μοιάζει να βγαίνει σαν του ευρωπαίου.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

άλλη μία βελτίωση από τζίφο, και αύξηση φαινομένων για τα δυτικά. Δεν ξέρω τι θα κάνει στην επόμενη που θα είμαι Λάρισα, αλλά αύριο και μεθαύριο οι μέρες θα είναι και ****!! Οπωσδήποτε να περάσουμε την 100αρα.

 

 

για μετά θα πάει προς παίο φαίνεται από το χαμηλό της Αμερικής. Και η αλήθεια είναι ότι δεν το προτιμώ.

o αυλώνας παίζει σημαντικό ρόλο και ευτυχώς δεν μοιάζει να βγαίνει σαν του ευρωπαίου.

Δεν πηγε σαν το κυριο του ευρωπαικου.Εξακολουθει να βγαζει καλα νερα παντως για το μεγαλυτερο μερος της χωρας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Δεν πηγε σαν το κυριο του ευρωπαικου.Εξακολουθει να βγαζει καλα νερα παντως για το μεγαλυτερο μερος της χωρας.

Πήγε στο ατλάντικό χαμηλό και όχι στον αυλώνα, συνδυάζει τα καλύτερα από τους δύο κόσμους. μακάρι να κινηθούμε προς τα εκεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Δεν πηγε σαν το κυριο του ευρωπαικου.Εξακολουθει να βγαζει καλα νερα παντως για το μεγαλυτερο μερος της χωρας.

Δυστυχως ολο και δυτικιζει Σπυρο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δυστυχως ολο και δυτικιζει Σπυρο..

Εκανε ένα δυτικισμα οντως.Αλλα όχι κατι το ακραιο που θα μας εβγαζε εκτος από την βαση των φαινομενων.Τωρα αν από αυριο δουμε και άλλη οπισθοχωρηση.Να παει να μαμηθει ο κωλοκαιρος ρε γιωργο.Την πιστη μας εχει βγαλει μεχρι στιγμης.

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μπορεί να περάσει ανατολικά αυτή η χαμηλαρα??..τέλος πάντων φθινόπωρο θα χουμε είτε λίγο είτε πολύ θα το καταλάβουμε όλοι μας😀..καλό βράδυ παιδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 gfsnh-1-150.png?18

Σορυ για το ασχετο.Αλλα τι προοπτικη καψιματος είναι αυτή για το βορειοδυτικο κομματι της αμερικης ρε παιδια?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραιότατο το 18αρι για Αττική στα κοντινά, απ' το τίποτα δηλαδή... Παρασκευή μετά το μεσημέρι οι ελπίδες μας εδώ.. δεικτες cape και Li εντυπωσιακοί...

Όσο για το χαμηλό από 'βδομάδα, εγώ παρατήρησα τον Σκανδιναβικό στις 72h και τον αζορικό ανοιχτά της Πορτογαλίας, σε τζίφο που είναι καλύτερος και σε icon που βγάζει το χαμηλό Τυρρηνική (και δε μας αρέσει)..... στις 72h, που δεν είναι και πολύ μακριά, θέλουμε μάλλον λιγότερο πεπλατυσμένο τον Σκανδιναβικό.. σε icon 18αρι αλλά κι ευρωπαίο στο 12αρι, στις 72 ήταν πιο πεπλατυσμένος, σε τζίφο και ukmo όμως όχι... σε ότι αφορά τον αζορικό, ίσως να παίζει και ρόλο (δεν ξέρω...) το να πρέπει να απορροφηθεί το συντομότερο απ' τον αντικυκλώνα εξ Αμερικής στον δυτικό Ατλαντικό.... στον τζίφο απορροφάται γενικά μετά τις 100h, στο icon όμως όχι......

Μια απλή παρατήρηση, χωρίς να λέω ότι είμαι σωστός κιόλας γιατί δε ξέρω... αλλά ο Σκανδιναβικός στις 72h, νομίζω πως έχει κάποια σημασία....... αυτό θα φανεί άμεσα κιόλας, αύριο λογικά θα μάθουμε περισσότερα....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φάση έχει το hirlam με 1000αρι χαμηλό και τρελές ραγδαιότητες μεθαύριο σε πολλές περιοχές. Και ένα ωραίο σάιτ όποιος θέλει να βλέπει πό εδώ

https://www.wxcharts.com/?panel=default&model=hirlam,hirlam,hirlam,hirlam&region=greece&chart=overview,winteroverview,wind10mkph,snowdepth&run=18&step=034&plottype=10&lat=51.500&lon=-0.250&skewtstep=0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Γεια σου freeze👋Σχωρα με αδερφε δε θυμαμαι το ονομα σου.Θα γνωριζεις φανταζομαι οτι η εφαρμογη κανει copy paste το ran του gfs.Ειναι μια πολυ καλη εφαρμογη (flowx) για οσους βαριουνται να ανοιξουν το meteociel απο το κινητο και νa ξεστραβωθουν στους χαρτες.😉

image.png.8267726b05b4afc824aea936b5c02af9.png

και εμένα πιάνει αλλά δεν νομίζω να έγινε κάποιο φαινόμενο πριν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μείωση υετού στο δεύτερο χαμηλό, από το 00αρι του GFS... πανελλαδικά!

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Μείωση υετού στο δεύτερο χαμηλό, από το 00αρι του GFS... πανελλαδικά!

Δυστυχως... Για εδω θεσσαλονικη απο 30  χθες το βραδυ το πηγε 12-13 σημερα...αλλα θερμοκρασιακα πρεπει να βελτιωθηκε αρκετα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

και εμένα πιάνει αλλά δεν νομίζω να έγινε κάποιο φαινόμενο πριν

Καλημέρα Θαναση.Εδινε λίγα χιλιοστά το μοντελο που πολλές φόρες σ αυτά τα θαλασσι χρώματα συμβαίνει να μη συννεφιασει καν.Δε θα πρέπει να το δένουμε σχοινί κορδόνι ότι θα υπάρξει πάντα υετός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιπου στις 23:15 πρεπει να εβρεξε στο ωραιοκαστρο...ειχε αυτην την χαρακτηριστικη " ομιχλη " ( δεν ξερω ακριβως πως λεγεται )....εδω ευοσμο δεν πρεπει να εβρεξε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κακοκαιρία λίγων ωρών αύριο,κακοκαιρία λίγων παραπάνω ωρών τη δευτέρα. ενδιάμεσα το σκ πολύ καλός καιρός με πιο νορμάλ θερμοκρασίες 21-22 βαθμών εδώ στη θεσσαλονίκη και από τετάρτη το καλοκαίρι επιστρέφει δριμύτερο με τα 25αρια να επιστρέφουν. ευτυχώς η λίμνη φεύγει δυτικά (ελπίζω και έχει χρόνο να φύγει λίγο πιο δυτικά ακόμα να γλιτώσουμε και το φθινοπωρινό διήμερο δευτέρας-τρίτης),οπότε αποφεύγουμε το βαθύ φθινόπωρο διαρκείας. ελπίζω η επόμενη κακοκαιρία να είναι τον νοέμβρη μετά από αυτό το αίσχρο 5μερο που θα έχουμε από αύριο μέχρι τρίτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειλικρινά απορώ με μερικούς γύρω μου... δεν βαρέθηκαν να ζουν την μέρα της μαρμότας καθημερινά εδώ και 5 μήνες;;; Ως ποτε πρέπει να έχει καλοκαίρι;;

Ηλιος... ηλιος... ηλιος... εγώ έχω την υποψία αλλαγής του καιρού και αναγεννιεμαι ψυχολογικά, λάμπω! Είναι φθινόπωρο... γιατί να μην ζήσουμε την κάθε εποχή με τα χαρακτηριστικά της...Την μυρωδιά του βρεγμένο χώματος, την ψύχρα νωρίς το πρωί, Την πρώτη βροχερή ημέρα του φθινόπωρου! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Ειλικρινά απορώ με μερικούς γύρω μου... δεν βαρέθηκαν να ζουν την μέρα της μαρμότας καθημερινά εδώ και 5 μήνες;;; Ως ποτε πρέπει να έχει καλοκαίρι;;

Ηλιος... ηλιος... ηλιος... εγώ έχω την υποψία αλλαγής του καιρού και αναγεννιεμαι ψυχολογικά, λάμπω! Είναι φθινόπωρο... γιατί να μην ζήσουμε την κάθε εποχή με τα χαρακτηριστικά της...Την μυρωδιά του βρεγμένο χώματος, την ψύχρα νωρίς το πρωί, Την πρώτη βροχερή ημέρα του φθινόπωρου! 

ΣΩΣΤΟΣΣΣΣ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τώρα αντιστράφηκαν λίγο οι ρόλοι. Εμείς ζούμε τις υπέροχες για εμάς μέρες και ο Τάσος ψάχνει μακρινά σενάρια με ζέστη και ήλιο😂

Αλλά έτσι και αλλιώς αυτή η αντιστροφή δεν θα διαρκέσει πολύ γιατί όπως και να έχει είναι πιο εύκολο να έχει ήλιο παρά βροχή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Ειλικρινά απορώ με μερικούς γύρω μου... δεν βαρέθηκαν να ζουν την μέρα της μαρμότας καθημερινά εδώ και 5 μήνες;;; Ως ποτε πρέπει να έχει καλοκαίρι;;

Ηλιος... ηλιος... ηλιος... εγώ έχω την υποψία αλλαγής του καιρού και αναγεννιεμαι ψυχολογικά, λάμπω! Είναι φθινόπωρο... γιατί να μην ζήσουμε την κάθε εποχή με τα χαρακτηριστικά της...Την μυρωδιά του βρεγμένο χώματος, την ψύχρα νωρίς το πρωί, Την πρώτη βροχερή ημέρα του φθινόπωρου! 

Δικος μου εισαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...