Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά το 6αρι είναι αρκετά καλύτερο σε πράγματα. Αν υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει για να σώσει την παρτίδα, είναι να γίνει μια αποκοπή ψυχρής αέριας μάζας στον Ατλαντικό η οποία σε αντίθεση με το 00αρι [ή και το 6αρι δεν ξέρω τι θα κάνει, αλλά πάει στο σενάριο που θέλω] να ενωθεί με το χαμηλό του καναδά που είναι αρκετά θερμό και να το φουσκώσει, εγκλωβισμένο από τον Αζορικό. Έτσι  ο Αζορικός θα είναι και αυτός αναγκασμένος σε πιο βόρεια θέση και άρα η ζωνική να μην διαρκέσει για πάντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, notios_polos είπε:

Ένα πολύ όμορφο διήμερο έρχεται και ας το απολαύσουμε.Ο μπαστακας όπως φοβόμουν εδραιώνεται σαν προοπτική και μάλιστα ενισχύεται ,στην βαρετό καίρια που θα έρθει μην γκρινιαζετσι παιδιά για καλό θα γίνει ότι είναι να γίνει.Κσι πιστεύω ότι πολύ δύσκολα ο Οκτώβριος θα δώσει κάτι άλλο.οποτε ξανά ανά διάστημα ενδιαφέροντος στην καλύτερη πάμε για το τέλος Οκτωβρίου αν και πολύ φοβαμε ότι κάνα δεκαήμερο από τον Νοέμβριο θα το κάψουμε.

Κάτι τέτοιο είχα πει ότι μου φαίνεται ιδανικό σεναριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μια ενδεικτική εικόνα που θα έχουμε από πέμπτη μέχρι 1 βδομάδα μετά (τουλάχιστον). έτσι όπως σηκώνεται λογικά πάει για πολύ παραπάνω,όποια πιθανή αλλαγή. στο 3ο 10μερο και αν. ΥΠΕΡΟΧΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ. ημερολογιακά πάντα γιατί καιρικά μέχρι τώρα έχει κάνει 2 μέρες φθινόπωρο όλες κι όλες,κι άλλες 2 αύριο και τρίτη,σύνολο 4 μέχρι τις 20 του μήνα

gfs-15-198.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ορίστε. το 6αρι σταματάει την ζωνική ήδη από τα μέσα του Οκτώβρη στην ουσία. Οπότε κανένας λόγος ανησυχίας τρομερής ακόμα. Δεν υπάρχουν κλειδωμένα τα στοιχεία τα οποία μπορούν να δώσουν μεγάλης διάρκειας ζωνική.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

μια ενδεικτική εικόνα που θα έχουμε από πέμπτη μέχρι 1 βδομάδα μετά (τουλάχιστον). έτσι όπως σηκώνεται λογικά πάει για πολύ παραπάνω,όποια πιθανή αλλαγή. στο 3ο 10μερο και αν. ΥΠΕΡΟΧΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ. ημερολογιακά πάντα γιατί καιρικά μέχρι τώρα έχει κάνει 2 μέρες φθινόπωρο όλες κι όλες,κι άλλες 2 αύριο και τρίτη,σύνολο 4 μέχρι τις 20 του μήνα

gfs-15-198.png?6

Αντε μεχρι εκει να τον καψουμε τον μηνα, να σου κανουμε και την χαρη. Mετα τις 20 25 Οκτωβρη δεν εχεις δικαιολογια να παρακαλας για ζεστες ομως, θα αρχιζουμε σιγα σιγα να ψαχνουμε τα πρωτα χιονια στα ΧΚ και σταδιακα χαμηλοτερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αδιακοπη κακοπροαιρετη καζουρα στα υπολοιπα 204 μελη απο τον salonikatasos μαρεσει που μερικοι το ανεχονται και το βαφτιζουν και δικαιωμα....

Επεξεργάστηκε από korfalonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτσι όπως πάει  να εξελιχθεί η κατάσταση χωρίς να υπάρχει κάποια ένδειξη αλλαγής  για το επόμενο 15ημερο μετά την αυριανή κακοκαιρία προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να χαθεί όλος ο υπόλοιπος μήνας και λίγες μέρες από τον Νοέμβρη αρκεί να μην κάνει μεγάλες ζεστες ... έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες αλλαγής στην κυκλοφορία από τα μέσα Νοέμβρη και μετά που θα ειναι ποιο επιθυμητό σε σχέση με το να έκανε όλες τις κακοκαιρίες τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1) Η κονσολα δινει τη δυνατοτητα αγνοηση χρηστη.Οποιος ενοχλειται απο καποιο μελος μπορει να τη χρησιμοποιησει.

2) Στo επομενα υβριστικα η υποτιμητικα σχολια απο μελος σε μελος θα υπαρξει ban 15 ημερων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν δούμε με λίγη "ψυχραιμία" το διάγραμμα δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Αύριο και μεθαύριο θα είναι οι βροχές, η Τετάρτη θα είναι ΟΚ, μετά μία μέρα με 15 στα 850, 11 και 12 του μήνα φαίνεται μία μικρή πτώση και μετά άνοδος για 3-4 μέρες, όχι όμως κάτι ακραίο, και μετά υπάρχουν σενάρια πτώσης αρκετά. Βέβαια μπορεί αυτά να αλλάξουν στο 12άρι και να πάει την πτώση πιο μετά, θα δείξει..

graphe3_1000___23.1132075472_39.2307692308_.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θεσσαλονικη αυριο θα εχει βροχη για καποιες ωρες. Τα χθεσινα και σημερινα 25αρια θα τα χασουμε για 2-3 μερες αλλα απο πεμπτη επιστρεφουν δρινυτερα για αρκετες μερες. Στα δυτικα και 30+

graphe3_1000___22.8301886792_40.4453441296_.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απαγορεύονται προσωπικές επιθέσεις,ειρωνικά και υποτιμητικά σχόλια  από οποιοδήποτε μέλος προς οποιοδήποτε μέλος, όπως επίσης και σε δημόσια πρόσωπα, καθώς και υποτιμητικά σχόλια για περιοχές της χώρας μας,η για οποιοδήποτε άλλο θέμα συζήτησης προκύψει. Μπορούμε να διαφωνούμε,να συζητάμε,να σχολιάζουμε,αλλά με κόσμιο, πολιτισμένο και φιλικό τρόπο.

Προσπαθήστε όλοι να διαφυλαχθεί και να κρατηθεί το forum σε κόσμια πλαίσια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ξέχασα να πω ότι γι αύριο έχουν αυξηθεί τα φαινόμενα για εδώ πέρα. μπορεί να κάνει και 20 χιλιοστά,τα οποία θα πέσουν κυρίως το μεσημέρι και το απόγευμα. μέσα στο βράδυ προς τρίτη βέβαια όλα αυτά θα έχουν σταματήσει και την τρίτη απλά θα μας μείνει η συννεφιά για να φύγει κι αυτή από τετάρτη. κλασσική κακοκαιρία κεντρικής ελλάδας με έμφαση στη θεσσαλία και τη φθιώτιδα. στη μακεδονία γενικότερα μια τυπική βροχερή μέρα αύριο και πτώση της θερμοκρασίας στα κανονικά για την εποχή επίπεδα (για 2 μέρες πριν ανέβει αρκετά πάλι)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

παιδιά αύριο μεγιστες θα έχω  16 η 14 13 ???

Ανάλογα αν έχει βαριά συννεφιά από νωρίς η αν προλάβει να βγει και ήλιος έστω και λίγο .... το ευρωπαϊκό δίνει για παράδειγμα συννεφιά και τα πρώτα φαινόμενα 12-1 το μεσημέρι που αν συμβεί δεν θα ξεπεράσουμε τους 17-18 λογικά ... αν καταφέρει όμως και σπάσει η συννεφιά πριν έρθουν α φαινόμενα και ξεπροβάλει ο ήλιος έστω για λίγο κατά τις 12 τότε προσωπικά πιστεύω μπορεί να φτάσει και στους 20 εδώ πεδιάδα για πολύ λίγο αλλά αν έρθουν κανα δίωρο νωρίτερα τα φαινόμενα 10-11 κι έχει συμπαγή συννεφιά από νωρίς  τότε δεν θα ξεπεράσουμε εύκολα τους 16

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ανάλογα αν έχει βαριά συννεφιά από νωρίς η αν προλάβει να βγει και ήλιος έστω και λίγο .... το ευρωπαϊκό δίνει για παράδειγμα συννεφιά και τα πρώτα φαινόμενα 12-1 το μεσημέρι που αν συμβεί δεν θα ξεπεράσουμε τους 17-18 λογικά ... αν καταφέρει όμως και σπάσει η συννεφιά πριν έρθουν α φαινόμενα και ξεπροβάλει ο ήλιος έστω για λίγο κατά τις 12 τότε προσωπικά πιστεύω μπορεί να φτάσει και στους 20 εδώ πεδιάδα για πολύ λίγο αλλά αν έρθουν κανα δίωρο νωρίτερα τα φαινόμενα 10-11 κι έχει συμπαγή συννεφιά από νωρίς  τότε δεν θα ξεπεράσουμε εύκολα τους 16

πολύ ηψηλες λες αλλά οκ εγώ νομιζα κάνα 14

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, korfalonas είπε:

Αδιακοπη κακοπροαιρετη καζουρα στα υπολοιπα 204 μελη απο τον salonikatasos μαρεσει που μερικοι το ανεχονται και το βαφτιζουν και δικαιωμα....

Έτσι ακριβώς. 

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

παιδιά αύριο μεγιστες θα έχω  16 η 14 13 ???

Μακάρι να είχε 13-14 να άναβαμε και θέρμανση από τώρα αλλά που; 

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, salonikatasos είπε:

ξέχασα να πω ότι γι αύριο έχουν αυξηθεί τα φαινόμενα για εδώ πέρα. μπορεί να κάνει και 20 χιλιοστά,τα οποία θα πέσουν κυρίως το μεσημέρι και το απόγευμα. μέσα στο βράδυ προς τρίτη βέβαια όλα αυτά θα έχουν σταματήσει και την τρίτη απλά θα μας μείνει η συννεφιά για να φύγει κι αυτή από τετάρτη. κλασσική κακοκαιρία κεντρικής ελλάδας με έμφαση στη θεσσαλία και τη φθιώτιδα. στη μακεδονία γενικότερα μια τυπική βροχερή μέρα αύριο και πτώση της θερμοκρασίας στα κανονικά για την εποχή επίπεδα (για 2 μέρες πριν ανέβει αρκετά πάλι)

Μια χαρά θα βραχείς αύριο μη φοβάσαι. 

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, MenNaousa11 είπε:

Αντε μεχρι εκει να τον καψουμε τον μηνα, να σου κανουμε και την χαρη. Mετα τις 20 25 Οκτωβρη δεν εχεις δικαιολογια να παρακαλας για ζεστες ομως, θα αρχιζουμε σιγα σιγα να ψαχνουμε τα πρωτα χιονια στα ΧΚ και σταδιακα χαμηλοτερα. 

Άμα και μετά ψάχνει ζέστες η κουφάλα του Weather-club τότε θα αυτοκτονήσω. Εγώ περιμένω το 1ο κρύο το πολύ μέχρι τέλη Οκτωβρίου. 

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

μια ενδεικτική εικόνα που θα έχουμε από πέμπτη μέχρι 1 βδομάδα μετά (τουλάχιστον). έτσι όπως σηκώνεται λογικά πάει για πολύ παραπάνω,όποια πιθανή αλλαγή. στο 3ο 10μερο και αν. ΥΠΕΡΟΧΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ. ημερολογιακά πάντα γιατί καιρικά μέχρι τώρα έχει κάνει 2 μέρες φθινόπωρο όλες κι όλες,κι άλλες 2 αύριο και τρίτη,σύνολο 4 μέχρι τις 20 του μήνα

gfs-15-198.png?6

Κι όλο το υπόλοιπο τι ήταν; στη νότια Ελλάδα ξεκινάει 21 Σεπτεμβρίου η ωραιότερη εποχή του χρόνου. Εδώ πάνω όμως στατιστικά από 1 Σεπτεμβρίου μπαίνουμε στο φθινόπωρο. Τόσο πολύ πια το μισείς το καημένο το φθινόπωρο; Εσύ θες όλη η Ευρώπη κι όλη η Αμερική να καίγονται και να έχει ηλιοφάνεια όλο το χρόνο. Αυτό όμως δε γίνεται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και άλλο ανατολικά το 12αρι του τζίφου, αύξηση υετού και μετά το βράδυ!!!

λίγο πιο φθινοπωρινή μέρα η Πέμπτη, και η Παρασκευή ασθενικές όψιμες αστάθειες. 12αρι τζίφου.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Κι όλο το υπόλοιπο τι ήταν; στη νότια Ελλάδα ξεκινάει 21 Σεπτεμβρίου η ωραιότερη εποχή του χρόνου. Εδώ πάνω όμως στατιστικά από 1 Σεπτεμβρίου μπαίνουμε στο φθινόπωρο. Τόσο πολύ πια το μισείς το καημένο το φθινόπωρο; Εσύ θες όλη η Ευρώπη κι όλη η Αμερική να καίγονται και να έχει ηλιοφάνεια όλο το χρόνο. Αυτό όμως δε γίνεται. 

άμα μου βρεις μία μέρα που φόρεσες μακρυμάνικο 1η σεπτέμβρη κιόλας(δεν σου λέω καν 20) θα σου δώσω συγχαρητήρια. το έχεις πει κάτι δεκάδες φορές ότι εδώ το φθινόπωρο ξεκινάει πιο νωρίς από τη νότια ελλάδα,το ξέρουμε όλοι αυτό,αλλά ορισμένα που γράφεις είναι αστεία όπως αυτό ότι στατιστικά το φθινόπωρο στη βόρεια ελλάδα ξεκινάει στις 1 σεπτέμβρη. σε λίγο θα βγάλεις και το 15αυγουστο φθινόπωρο. ο καθένας όπως τη βρίσκει βέβαια,δικαίωμά του να γράφει ό,τι θέλει. 

 

παρεπιπτόντως σχολιασμός χαρτών λέγεται το θέμα,έβαλα έναν χάρτη και τον σχολίασα. δεν πρόκειται να απολογηθώ σε κανέναν εδώ μέσα για τα γούστα μου. κι εμένα δεν μου αρέσουν κάποια σχόλια όταν ορισμένοι ζητάνε μουντάδες και βροχές ασταμάτητα,αλλά δεν ασχολούμαι καν μαζί τους και με εκείνα τα μηνύματα. και εσύ και όποιος άλλος έχει πρόβλημα με αυτά που γράφω,μπορεί πολύ απλά να τα προσπερνάει. το έχω πει πολλές φορές,δεν πρόκειται να γράφω αυτά που θέλετε να ακούσετε μερικοί. στους χάρτες θα γράφω αυτά που βλέπω κι από εκεί και πέρα όπως ο καθένας εδώ μέσα,έτσι κι εγώ θα γράφω και την προσωπική μου επιθυμία. αν προσβάλλεται κάποιος επειδή έχουμε διαφορετικά γούστα δεν είναι δικό μου θέμα, να μάθετε να ακούτε και την αντίθετη άποψη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...