Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν ήταν ιούλιος με τέτοιους χάρτες θα είχαμε καύσωνα διαρκείας. τώρα θα μείνουμε στους 25-27 μέγιστες εδώ πέρα στα παραθαλάσσια και 30-32 σε κάμπους και δυτική ελλάδα. για βροχές ούτε λόγος,με τέτοιο αντικυκλώνα μου φαίνεται θα φτάσει η 28η οκτωβρίου για να δούμε αν αλλάξει κάτι. και τότε πάλι συζητιέται. αντίστοιχο φθινόπωρο είχαμε το 2001. αντίστοιχο είχαμε και το 2012 βέβαια.

 

πάντως όσο περισσότερο κρατάει αυτή η κυκλοφορία τόσο το καλύτερο να έρθει αλλαγή μέσα στο χειμώνα και να έρθει το πολυπόθητο. ειδικά κεντρική μακεδονία έχει κάνει 2 κακοκαιρίες με σοβαρά νερά (1 τον ιούλιο και 1 ακόμα πριν 1 βδομάδα) όλο το 12μηνο. το χειμώνα πέρσι περισσότερο χιόνιζε παρά έβρεχε. μακάρι και φέτος τα ίδια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να δούμε αν το 6αρι διώξει πιο γρήγορα την αηδία με την ηλιοφάνεια πιο γρήγορα. Έχει ένα σημαντικό θετικό στοιχείο το οποίο βρίσκεται εε.. στις 160 ώρες.....

 

Θέλουμε το θερμό καναδικό χαμηλό να ενωθεί εμ το ψυχρό γροιλανδικό, κάτι που στο 00αρι δνε έγινε, και το ψυχρό καναδικό χαμηλό ενώθηκε με τον αυλώνα δυτικότερα, και απλά συνέχιζε την ζωνική

 

 

@@ τελικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

διαγραμμα gfs για Αθηνα θερμοκρασια-βροχη  επομενων ημερων δεν το λες και τελειο δειτε χαρτη

ens_image.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γεωδυναμικά που παραπέμπουν σε βαθύ καλοκαίρι για 10 μέρες. Θέλω απλά να κοιμηθώ για 240 ώρες και μετά να ξυπνήσω και να δω μοντέλα.  Πιο ωραία περνάω στα όνειρα παρά στην πραγματικότητα.

Είναι κρίμα να ξέρω τι με ευχαριστεί περισσότερο από οτιδήποτε άλλο σε αυτόν τον κόσμο οτιδήποτε όμως και να μην βγαίνει. Ή θα τουμπιάζουν οι χάρτες, ή αν τελικά βγαίνει η όποια καλή κακοκαιρία πάντα θα είμαι Γιάννενα και θα κάνει το καλό στην Λάρισα, και το αντίστροφο...

Έχω βρει το νόημα της ζωής μου, αλλά σπάνια βρίσκει εμένα αυτό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Γεωδυναμικά που παραπέμπουν σε βαθύ καλοκαίρι για 10 μέρες. Θέλω απλά να κοιμηθώ για 240 ώρες και μετά να ξυπνήσω και να δω μοντέλα.  Πιο ωραία περνάω στα όνειρα παρά στην πραγματικότητα.

Είναι κρίμα να ξέρω τι με ευχαριστεί περισσότερο από οτιδήποτε άλλο σε αυτόν τον κόσμο οτιδήποτε όμως και να μην βγαίνει. Ή θα τουμπιάζουν οι χάρτες, ή αν τελικά βγαίνει η όποια καλή κακοκαιρία πάντα θα είμαι Γιάννενα και θα κάνει το καλό στην Λάρισα, και το αντίστροφο...

Έχω βρει το νόημα της ζωής μου, αλλά σπάνια βρίσκει εμένα αυτό...

Ακριβως αυτο...μακαρι να αποζημιωθουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι ομορφη μέρα σήμερα😀.Δυστυχώς ο αντικυκλωνας μπαστακας στα β.ανατολικα μας εδραιώνεται σαν προοπτική οπότε θα αργήσουμε να ξαναδούμε το κλασικό μουντό βροχερό πρόσωπο του φθινοπώρου.Προσωπικα πιστεύω ότι είναι για καλό αυτό που θα περάσουμε το επόμενο αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα,στην καλύτερη να σπάσει τέλος Οκτωβρίου πιστεύω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Τι ομορφη μέρα σήμερα😀.Δυστυχώς ο αντικυκλωνας μπαστακας στα β.ανατολικα μας εδραιώνεται σαν προοπτική οπότε θα αργήσουμε να ξαναδούμε το κλασικό μουντό βροχερό πρόσωπο του φθινοπώρου.Προσωπικα πιστεύω ότι είναι για καλό αυτό που θα περάσουμε το επόμενο αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα,στην καλύτερη να σπάσει τέλος Οκτωβρίου πιστεύω.

Στην χειρότερη θα ζω μέχρι τότε????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

να δούμε αν το 6αρι διώξει πιο γρήγορα την αηδία με την ηλιοφάνεια πιο γρήγορα. Έχει ένα σημαντικό θετικό στοιχείο το οποίο βρίσκεται εε.. στις 160 ώρες.....

 

Θέλουμε το θερμό καναδικό χαμηλό να ενωθεί εμ το ψυχρό γροιλανδικό, κάτι που στο 00αρι δνε έγινε, και το ψυχρό καναδικό χαμηλό ενώθηκε με τον αυλώνα δυτικότερα, και απλά συνέχιζε την ζωνική

 

 

@@ τελικά...

Μιχαήλ χάλασες κι εσύ, τι εκφράσεις είναι αυτές , 😠

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δηλαδη οσο πιο λιγες βροχες το φθινοπωρο τοσες περισσοτερες πιθανοτητες εχουμε να δουμε εναν "βαρυ " χειμωνα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Δηλαδη οσο πιο λιγες βροχες το φθινοπωρο τοσες περισσοτερες πιθανοτητες εχουμε να δουμε εναν "βαρυ " χειμωνα?

 όχι φίλε. αυτά είναι πααμύθια της χαλιμάς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Δηλαδη οσο πιο λιγες βροχες το φθινοπωρο τοσες περισσοτερες πιθανοτητες εχουμε να δουμε εναν "βαρυ " χειμωνα?

Δεν υπάρχει καμία συσχέτιση.μπορει να βγουν μέσα σε μια χρονιά όλοι οι συνδιασμό.Απλα το να έχεις μια περίοδο κάποιων μηνών με ξηρασία βάση λογικής και στατιστικής αυξάνει τις πιθανότητες το επόμενο χρονικό διάστημα να είναι διαφορετικο.,χωρίς φυσικά όλο αυτό να είναι και κανόνας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, xirolivado είπε:

Μιχαήλ χάλασες κι εσύ, τι εκφράσεις είναι αυτές , 😠

Μιχαηλ...και παιδια γενικοτερα,εχει δικιο ο Γιωργος.Εαν θελετε να γραψετε αυτη τη λεξη βαλτε 2 @ @ και τελειωσε η υποθεση.Μη βλεπει ο καθενας και περισσοτερο τα παιδια που μπαινουν μεσα τετοιες λεξεις.Εμας μας εχει βγει η παναγια να φιλτραρουμε βρισιες.Σεβαστειτε οσο μπορειτε το φορουμ και τους αναγνωστες του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εντάξει χαριτολογωντας το είπα τουλάχιστον ο Μιχαήλ είναι κύριος.

Όσο στα των προγνώσεων πάμε τελικά για ζωική και 30αρια για ποοοοσες μέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σόρρυ παίδες. γενικά παρασύρθηκα  και εγώ, επειδή δεν έβλεπα κάποια αντίδραση σε ανάλογα φαινόμενα από άλλα μέλη, υπό την έννοια ότι νιώθουμε σαν παρέα εδώ μέσα. αλλά οκ, κατανοητό. πλέον μόνο δολάρια αν θέλω να βρίσω🤣

 

 

ευρωπαικό χειρότερο και από τζίφο, τα κατάφερε... $$$$$

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

σόρρυ παίδες. γενικά παρασύρθηκα  και εγώ, επειδή δεν έβλεπα κάποια αντίδραση σε ανάλογα φαινόμενα από άλλα μέλη, υπό την έννοια ότι νιώθουμε σαν παρέα εδώ μέσα. αλλά οκ, κατανοητό. πλέον μόνο δολάρια αν θέλω να βρίσω🤣

 

 

ευρωπαικό χειρότερο και από τζίφο, τα κατάφερε... $$$$$

Το κακό είναι ότι τις επόμενες μέρες έχει να πέσει πολύ "δολλάριο"....@@@..λόγω μπαστακα ...χαχαχα...τα μισά ποστ θα νε σε στυλ γκρίνιας και τ άλλα μισά θα νε σε στυλ αισιοδοξίας για την καλή μας τύχη που μας κάθεται τώρα παρά μετα😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

Το κακό είναι ότι τις επόμενες μέρες έχει να πέσει πολύ "δολλάριο"....@@@..λόγω μπαστακα ...χαχαχα...τα μισά ποστ θα νε σε στυλ γκρίνιας και τ άλλα μισά θα νε σε στυλ αισιοδοξίας για την καλή μας τύχη που μας κάθεται τώρα παρά μετα😃

σιγά μην καθίσω στο φόρουμ αυτές τις ημέρες. Θα ξαναγράψω όταν εμφανιστεί κάτι. Μέχρι τότε αν μπαίνω το πολύ πολύ να μου σπανε τα νεύρα... Δεν έχω όρεξη να γίνει αυτό. Ήδη σήμερα ασχολήθηκα με lego. Οι ταβανοξύστες όπως τους αποκαλώ🤣 Μακάρι να είχα και άλλα να είχα να κάνω κάτι.

Διάβασμα δεν έχω, καιρό τίποτα μηδέν και οι φίλοι μου λείπουνε. Το μόνο που έμεινε είναι η συνάντηση την οποία δεν την κανονίζουμε και έχω παράπονο. Έλα πριν ξεκινησει το διάβασμα και τρέχω, και πριν ξεκινήσουν οι ιώσεις [ήδη η πρώτη έχει αργήσει πάρα πολύ στο ραντεβού της ευτυχώς]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά μετά και τις σημερινές βροχές  δεν μπορώ να κρύψω την χαρά μου που ο μπάστακας αντικυκλώνας εμφανίστηκε τέτοια εποχή  μιας κι έγινε μόδα τα τελευταία χρόνια φθινόπωρο να εμφανίζεται και πολλές φορές ουσιαστικά είναι σαν ζωνική κυκλοφορία...κάτι που δεν μπορούμε να αποφύγουμε.....έχει τύχει να ρθει μέσα Νοέμβρη και να χάσουμε σχεδόν όλον τον Δεκέμβρη σε αντικυκλώνες αλλά έχει τύχει να έρθει μέσα Οκτώβρη (όπως τώρα) και μετά τα μέσα Νοέμβρη ο καιρός να αλλάξει σταδιακά να γίνει προχωρημένα φθινοπωρινός έως χειμωνιάτικος και να μην χάσουμε τον Δεκέμβρη σε ξεραίλες και ηλιοφάνειες....

συνήθως η διάρκεια ζωής του είναι από 15-30  βαριά 40 μέρες πολύ ακραίο είναι να ξεπεράσει αυτό το διάστημα...έτσι αν υπολογίσουμε ότι ξεκινάει στις 10 του μήνα λογικά το λιγότερο που μπορεί να κάτσει είναι 15 μέρες δηλαδή μέχρι τις 25-30 του μήνα και το περισσότερο μέχρι τις 10 Νοέμβρη βαριά 20.....άρα στην χειρότερη κατά τη γνώμη μου εκεί στα μέσα Νοέμβρη θα έρθει η αλλαγή της κυκλοφορίας......όχι ότι θα με χαλάσει να έρθει και τέλη του μήνα ακόμη καλύτερα εννοείται....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ευρωπαίος Για παρασκεύη

mcenergy_europa_rrr_500_096_201910071200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_108_201910071200_balkan.png

 

 

το πρώτο μέρος του υετού είναι άκυρο, μιας και μιλάμε για αστάθεια κατά κύριο λόγο [άρα μέσα στην θάλασσα, είναι πιο σωστός]. Το δεύτερο είναι πιο σωστό, γιατί εφόσον έχει ήλιο το πρωί ή λίγα σύννεφα, τότε θα υπάρξουν καταιγίδες. Και ο τζίφος βγάζει ψιλοπράγματα, απλά έχει λιγότερο υετό λόγω χειρότερης θέσης της αποκομμένης λίμνης.

 

 

 

και ψυχρή εισβολή στην Αμερική ήδη πόσο νότια φτάνει

iconna-1-90.png?07-18

 

 

και το χαμηλό που θα φτιάξει...

 

iconna-0-111.png?07-18iconna-1-111.png?07-18

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μάλλον από τι φαίνεται πάμε για ζωνικη για κάνα 15ημερο με σχεδόν 30 πάλι στους καμπους στην καλύτερη περίπτωση δεν θα ξεπερνάει τους 26 βαθμούς ....... .....βαρετοκαιρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...