Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα, καλυτερευουν τα πραγματα και μεθαυριο καιμεζοπροθεσν. Γιατομεταεχει απκδειχθει οτι δεν υπαρχει κανενα θεμα με την θεση του ατλαντικου χαμηλου σε προηγουμενο κυμα ζεστης που δεν ηρθε ποτε καθως τελικα μειναμε τοτε στους 13 βαθμους στα 850.   Εξακολουθω ομως να ψαχνω τοσεναριο τζεμ που ετσι και αλλιως ειναι κακοκαιρια νωριτερα απο το χαμηλο το οποιο σε τετοιο σεναδιο το μονο που θα κανει ειναι να σπρωξει την λιμνη εδω

 

to icon sto 18ari του να πούμε ότι πρώτο ανέβασε την λίμνη πιο βόρεια!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απόλυτη νέκρα μέχρι και μετά τις 16 του μήνα σε όσα διαγράμματα είδα και με την θερμοκρασία στο 850hpa να κυμαίνεται μεταξύ 12-16 πάνω από την Αττική και να φθάνει ακόμη και στους 20 πρόσκαιρα σε Κρήτη και Δωδεκάνησα ....Τουλάχιστον όμως τα πρωινά θα μας υπενθυμίζουν ότι το καλοκαίρι είναι οριστικά παρελθόν και δεν διαφαίνεται κάποιο θερμοκρασιακό τίναγμα προς τα πάνω όπως τον Οκτώβρη του 1992 που  στις 22 του μήνα εκείνου ο υδράργυρος είχε χτυπήσει ακόμη και 37 βαθμούς στη βόρεια Κρήτη λόγω του καταβάτη νοτιά ' ενώ και στην ηπειρωτική Ελλάδα είχε αρκετά 30άρια και βάλε επίσης.....Εκείνο το έτος είχε Σεπτέμβρη με φθινοπωρινό άρωμα και κατά διαστήματα πολύ έντονες ψύχρες  και βροχές το τρίτο δεκαήμερο αλλά το διάστημα Οκτώβρη(Σχεδόν όλος) μέχρι και 18 Νοέμβρη και τότε νέκρα και μάλιστα είχαμε και θερμοκρασιακά ρεκόρ(Προς τα πάνω φυσικά) για Νοέμβρη μήνα εκεί αρχές του και φυσικά οι βροχές ελάχιστες τότε...Μα από 18 Νοέμβρη και μετά μας αποζημίωσε και με το παραπάνω ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

mcenergy_europa_rrr_500_048_201910090000_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_060_201910090000_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_072_201910090000_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_084_201910090000_balkan.png

Καλα κανεις Μιχαηλ μου και ανεβαζεις υετο ευρωπαιου...Αλλα εγω δεν θα παρω...Για τα σκουπιδια και αυτος..33mm εδινε για προχθες και 21mm εχθες..storm total 1mn ειχαμε..Τοσα εκατομμυρια για αναβαθμισεις και το αποτελεσμα....??🤬

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Καλα κανεις Μιχαηλ μου και ανεβαζεις υετο ευρωπαιου...Αλλα εγω δεν θα παρω...Για τα σκουπιδια και αυτος..33mm εδινε για προχθες και 21mm εχθες..storm total 1mn ειχαμε..Τοσα εκατομμυρια για αναβαθμισεις και το αποτελεσμα....??🤬

δεν πειράζει φίλε για αυτό είναι και οι άνθρωποι εδώ. Αλλιώς θα υπήρχαν μοντέλα και όχι μετεωρολόγοι.  Εγώ σου λέω ότι μπορεί να κάνει περισσότερα στην Αττική Παρασκευή. Έχουμε cape, έχουμε λιμνούλα , θα προτιμούσα ένα καλύτερο στριμ ομολογουμένως για Αττική καθώς το ανατολικό σε όλα τα στρώματα με αστάθεια δυτικότερα, δεν είναι καλό.  Πρέπει όμως να ελπίζουμε για να ικανοποιηθείς εσύ, και.. οι συνάδελφοί σου χεχε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν πειράζει φίλε για αυτό είναι και οι άνθρωποι εδώ. Αλλιώς θα υπήρχαν μοντέλα και όχι μετεωρολόγοι.  Εγώ σου λέω ότι μπορεί να κάνει περισσότερα στην Αττική Παρασκευή. Έχουμε cape, έχουμε λιμνούλα , θα προτιμούσα ένα καλύτερο στριμ ομολογουμένως για Αττική καθώς το ανατολικό σε όλα τα στρώματα με αστάθεια δυτικότερα, δεν είναι καλό.  Πρέπει όμως να ελπίζουμε για να ικανοποιηθείς εσύ, και.. οι συνάδελφοί σου χεχε.

Εγω για να ικανοποιηθω θελω να ζησω καταιγιδα επιπεδου φλεβαρη 2013...Ψαχνω ακραια κακοκαιρια...Φυσικα δεν θελω την απωλεια ανθρωπινων ζωων αν και οι περισσοτεροι σκοτωνονται απο δικη τους βλακεια...Εξαιρεση αποτελουν οι νεκροι της Μανδρας το 17 αλλα και παλι αν το δουμε αντικειμενικα ο ανθρωπινος παραγοντας το προκαλεσε ολο αυτο αλλα την πληρωσαν αθωοι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Εγω για να ικανοποιηθω θελω να ζησω καταιγιδα επιπεδου φλεβαρη 2013...Ψαχνω ακραια κακοκαιρια...Φυσικα δεν θελω την απωλεια ανθρωπινων ζωων αν και οι περισσοτεροι σκοτωνονται απο δικη τους βλακεια...Εξαιρεση αποτελουν οι νεκροι της Μανδρας το 17 αλλα και παλι αν το δουμε αντικειμενικα ο ανθρωπινος παραγοντας το προκαλεσε ολο αυτο αλλα την πληρωσαν αθωοι...

Το ξέρω φίλε ότι το θες, μιας και εγώ θέλω τα ίδια πράγματα. Ακραία δηλαδή.. Θα έρθει που θα πάει.. Όσο για τις απώλειες ανθρώπινων ζωών δεν εχω να συμπληρώσω κάτι, ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα.!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημερα κ απο μενα.... συννεφια κ δροσουλα το πρωι. τωρα ο καιρος μαλακωσε κ θυμιζει φθινοπωρο! οσο αναφορα το μετα οπως ειπα η δυτικη ευρωπη δειχνει να περνει την πρωτη κακοκαιρια.. οσο για μας με τετοιους αντικυκλωνες οτι ειναι να γινει θα φανει στις 144 ωρες πιστευω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Εγω για να ικανοποιηθω θελω να ζησω καταιγιδα επιπεδου φλεβαρη 2013...Ψαχνω ακραια κακοκαιρια...Φυσικα δεν θελω την απωλεια ανθρωπινων ζωων

Και η superceλοκατάσταση του Οκτώβρη 2015 ήταν κάτι το ιστορικό.. είναι μια καλή περίπτωση, εάν επαναλαμβανόταν......

και το 'χω αναγνωρίσει... η δεκαετία 2010 μπορει να μη μας έφερε ιστορικά χιόνια, μας έφερε όμως αρκετες περιπτώσεις επικ καταιγίδων - καταιγιδοκακοκαιριών.... κρίμα δεν είναι να αποχαιρετήσει δίχως μία ακόμη τέτοια...?

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το cfs τωρα στο πρωινο τρεξιμο δειχνει να κατεβενει κρυο το τριτο δεκαημερο στην χωρα μας δειτε χαρτη

 

cfs-2-420.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εν το μεταξυ παρακολουθω κ φορμουλα 1 κ αυτο το παρασκευοσαββατοκυριακο εχει αγωνα στην ιαπωνια στην σουζουκα. απο εκει θα περασει τυφωνας το σαββατο κ μπηκα να δω τον καιρο....

Screenshot_20191009-122826.png

Screenshot_20191009-122837.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κλείδωσε η αστάθεια για την Παρασκευή, αν και ενδέχεται να δούμε αλλαγές στις περιοχές που θα επηρεαστούν περισσότερο. Στο 6αρι, πάει να ενταθεί το ενδιαφέρον σενάριο αφού συνεχίζεται να απομακρύνεται απ΄τον ευρωπαίο όσο αφορά στην θέση των συστημάτων της ΑΜερικής. Ο οποίος ευρωπαίος συνεχίζει να τουμπάρει κάθε μέρα προς τα υπόλοιπα μοντέλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μια χαρά το 6αρι, στην χειρότερη μια 8-9 μέρες χωρίς καιρικό ενδιαφέρον στην Καλύτερη φαινόμενα ήδη από την επόμενη Πέμπτη

 

πολύ όμορφη η δεύτερη καρτέλα ζωνική για 5 μέρες και μετά απλά περιμένουμε αρχικά να δούμε τι θα γίνει με την αποκοπή [αν ήταν λίγο πιο λεπτή θα την έκανε] και έπειτα με το ατλαντικό χαμηλό το οποίο είναι σε πολύ ευνοϊκή θέση, αφού είναι στην Γροιλανδία και άρα κανένας κίνδυνος για κύμα ζέστης. Είναι τύπος αυλώνα που θέλουμε για δυτικούς χιονιάδες στην προκειμένη για χαμηλάρα στην περιοχή μας.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αμαν δειτε χαρτη τι ερχεται προς τα εδω απο τα δυτικα θα πεσει πολυ νερο μαλλον το τριτο δεκαημερο τωρα τρεχει το μοντελο gfs

gfs-2-300.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:
1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

κλείδωσε η αστάθεια για την Παρασκευή, αν και ενδέχεται να δούμε αλλαγές στις περιοχές που θα επηρεαστούν περισσότερο. Στο 6αρι, πάει να ενταθεί το ενδιαφέρον σενάριο αφού συνεχίζεται να απομακρύνεται απ΄τον ευρωπαίο όσο αφορά στην θέση των συστημάτων της ΑΜερικής. Ο οποίος ευρωπαίος συνεχίζει να τουμπάρει κάθε μέρα προς τα υπόλοιπα μοντέλα.

Εγω για να ικανοποιηθω θελω να ζησω καταιγιδα επιπεδου φλεβαρη 2013...Ψαχνω ακραια κακοκαιρια...Φυσικα δεν θελω την απωλεια ανθρωπινων ζωων αν και οι περισσοτεροι σκοτωνονται απο δικη τους βλακεια...Εξαιρεση αποτελουν οι νεκροι της Μανδρας το 17 αλλα και παλι αν το δουμε αντικειμενικα ο ανθρωπινος παραγοντας το προκαλεσε ολο αυτο αλλα την πληρωσαν αθωοι...

Παντως για παρασκευη.Το κυριο του τζιφου δεν δινει τιποτα για αττικη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η αλήθεια είναι ότι η αποκοπή δεν έχει ενισχυθεί βάση μέσου όρου. Αλλά ενισχύθηκε το επόμενο.

gens-21-1-216.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαήλ το πήρατε παραμασχαλα με τον Σάκη13 και κάποια άλλα παιδιά.Εχρι πλάκα να είσαι από την απέναντι πλευρά και να λες...."δεν υπάρχει αλλαγή το επόμενο 20ημερο",και να βλέπεις τον άλλο να ψάχνει να ελπίζει κτλ κτλ...πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι θα σας φάει ο μπαστακας 😋και στην καλύτερη να σπάσει με πανελλαδική κακοκαιρία προς το απόλυτο τέλος του Οκτωβρίου.Προσεχε μιλάω για πανελλαδικό το να σπάσει κανα κομματάκι ενός Αυλώνα και να μιλήσει καμία λίμνη η κάβα χαμηλό στα δυτικά και να βρέξει δυτικά της Πίνδου είναι ένα ενδεχόμενο που μπορεί να γίνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

Μιχαήλ το πήρατε παραμασχαλα με τον Σάκη13 και κάποια άλλα παιδιά.Εχρι πλάκα να είσαι από την απέναντι πλευρά και να λες...."δεν υπάρχει αλλαγή το επόμενο 20ημερο",και να βλέπεις τον άλλο να ψάχνει να ελπίζει κτλ κτλ...πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι θα σας φάει ο μπαστακας 😋και στην καλύτερη να σπάσει με πανελλαδική κακοκαιρία προς το απόλυτο τέλος του Οκτωβρίου.Προσεχε μιλάω για πανελλαδικό το να σπάσει κανα κομματάκι ενός Αυλώνα και να μιλήσει καμία λίμνη η κάβα χαμηλό στα δυτικά και να βρέξει δυτικά της Πίνδου είναι ένα ενδεχόμενο που μπορεί να γίνει.

Καρντασι μου τον τελειωσαμε ηδη τον αντικυκλωνα..Σκεψου στη συναντηση μας μεθαυριο εγω δεν θα πιω ουτε κρασι ουτε τσιπουρο..Μονο κονιακ..Να συγχωρεθει ο μπαστακας..☠️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το gfs δινει και αττικη για ενα περασμα απο βροχη 11 του μηνα μεσημερι και μετα δειτε χαρτη..

51-779GR.gif

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρά θα διατηρηθεί το φθινοπωρινό σκηνικό του καιρού για αύριο και Παρασκευή

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αλλαγές στον τζίφο στο 12αρι, αλλά όλες είναι σε λάθος κατεύθυνση δυστυχώς.

 

κοίτα να δεις που έκανα τεράστιο λάθος. το ούκμο ναι δεν είναι καλό, αν και θα έβγαζε κάποια πράγματα.

 

pαίος και τζίφος εχουν αντιθετα προβλ΄ματα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ολα δείχνουν οτι από 21 και μετά όλα αλλάζουν... ρολόι πάνε .... και η χιονομάνα Αμερική θα καεί εκείνο το διάστημα οπότε θα μιλήσει η Ευρώπη.... φουσκώνει και ο αζορ όλο και καμιά ψυχρόμπαλα θα μας σουτάρει και υποχωρεί το τέρας οπότε ερθεν και τεμον η σειρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συνολικά οι πιθανότητες για την αποκοπή μειώθηκαν αρκετά στα 12αρια μιας και το τζεμ έχει υποχωρήσει. Δεν εξαφανίστηκαν όμως μιας και όλα γίνονται με τέτοια χαμηλά. Για  την συνέχεια δεν άλλαξε τίποτα, ακόμα και να μην γίνει η αποκοπή πιο πριν που θα έδινε κακοκαιρία πιο νωρίς μέχρι τις 20 του μήνα λογικά θα βλέπουμε ήδη πολύ κοντά την κακοκαιρία.

 

Νομίζω ο μέσος όρος τα λέει όλα.Αντίστοιχα αν ήταν χειμώνας, θα χτυπούσαν καμπάνες για δυτικό χιονιά εδώ. Η διαφορά είναι ότι αν αποτύχει ο δυτικός χιονιάς σε αντιστοιχία, απλά θα έχουμε κακοκαιρία και σε άλλες περιοχές όχι μόνο στα δυτικά

gens-21-1-192.png

 

 

Γιάννενα. Ξεπηδάνε από εδώ και από εκεί καλά υετικά σενάρια.

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...