Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Athinaios είπε:

Αττικη την εχει μεσα για βροχες 24 και μετα τωρα που τρεχει το μοντελο gfs για να δουμε και το διαγραμμα σε λιγο..δειτε χαρτη 

gfs-2-276.png

Που στις 276 ωρες?Αυτο που βαζεις μεχρι τοτε  θα εχει αλλαξει καμια 50αρια φορες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βρυχάται ο Ατλαντικός, εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω καμία σοβαρή κατεβασιά ψύχους μέσα στον Οκτώβριο, και τα ρεταλια ψύχους του +4 στα 850 , τέλη του μήνα στα κεντροβόρεια, μόνο ψύχος δεν τα λες ... 

 

Επεξεργάστηκε από ORESIVIOS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι μου λέει ότι 28 Οκτώβρη - 1 Νοέμβρη θα πνιγούμε στις βροχές και ότι 2 - 6 Νοέμβρη θα έρθει η 1η κρύα μπάλα του χειμώνα. Βάσει στατιστικής μιλάω. Επίσης πιστεύω ότι διστυχώς ο αντικυκλώνας θα μας πάει σερί μέχρι 25-26 Οκτώβρη. Στατιστικά το να έχουμε 25αρια μέγιστες και 13αρια ελάχιστες στο διάστημα 20-25/10, το να έχουμε πλημμύρες στο διάστημα 28/10-1/11 και το να έρθει η 1η ψυχρή εισβολή του χειμώνα στο διάστημα 2-6/11 παίζει να έχει αρκετά έως πολλά χρόνια να γίνει. Οπότε γι'αυτό κι εγώ έτσι το βλέπω να συμβαίνει φέτος. Και μάλιστα δεν αποκλείεται οι μουντάδες να μας μείνουν μέχρι 3-4 Νοέμβρη με κρύο αρκετό μαζί εννοείται (μέγιστες κοντά στους 10-12).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Έτσι που είναι ο καιρός χειμωνιατικο θα θυμίζει, αν βγει βέβαια...

Ετοιμάσου 1-5/11 να έχεις 10-12αρια μέγιστες (με συννεφιά) ή 0-2αρια ελάχιστες (με ξαστεριά). Ή και τα 2 μαζί. Βέβαια με μεσημεριανή ηλιοφάνεια η μέγιστη θα πιάσει τους 14-15 ενώ με νυχτερινή μουντάδα η ελάχιστη θα είναι ανεβασμένη σχετικά.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

χιονια, ?

Όχι φυσικά... το συγκεκριμένο σενάριο των ανσάμπλ του τζιφου που ανέβασα όσο έχει φαινόμενα στη βόρεια χώρα και με -2 προς -3 στα 850 που δίνει είναι βροχές στα πεδινά και χιόνια από τα 500 και πάνω κατά κύριο λόγο ίσως σε εξάρσεις έντονων φαινομένων και αν πιάσει νύχτα θα έπεφταν τα υψόμετρα αλλά 100 μέτρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τοσο τυχεροι να μαστε?μπορει...το μικρο κακοκαιρακι του αγιου δημητριου,οπως ειπε και ο μιχαηλ, αρχιζει και αχνοφαινεται...θελει δουλεια και δεν θα ειναι ευκολο αλλα αν μας κατσει κανα βροχοχαμηλο χωρις ομως καμια καταβαση με πολυ κρυο θα ειναι οτι καλυτερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

τοσο τυχεροι να μαστε?μπορει...το μικρο κακοκαιρακι του αγιου δημητριου,οπως ειπε και ο μιχαηλ, αρχιζει και αχνοφαινεται...θελει δουλεια και δεν θα ειναι ευκολο αλλα αν μας κατσει κανα βροχοχαμηλο χωρις ομως καμια καταβαση με πολυ κρυο θα ειναι οτι καλυτερο.

Πολύ φοβάμαι ότι 2-3 Νοέμβρη θα ανάψουμε θέρμανση και 9-10 Νοέμβρη θα φάμε στη μάπα 25αρια. Μακριά όλα αυτά βέβαια αλλά είπα να πω μια πρόβλεψη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σημαντικές αλλαγές σε τζίφο, ε πόσο χειρότερο θα μπορούσε να γίνει το τρέξιμο χεχε? θα πω ότι θα γίνει καλύτερο, αν και έχω τις αμφιβολίες ου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολύ καλό το γαλλικό.. δεν φτάνουν οι ώρες αλλά ξέρω τι λέω, όσο αφορά τον χιονιά της Αμερικής. Είναι τόσο καλό που μπορεί να έχει κακό αποτέλεσμα από την ανάποδη. μακάρι. Μέτριο τοούκμο όπως και το πρωί, σαφής μεγάλη βελτίωση του τζίφου, αρκεί αν βγει   και χοντρικά ένα καλό αποτέλεσμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

πολύ καλό το γαλλικό.. δεν φτάνουν οι ώρες αλλά ξέρω τι λέω, όσο αφορά τον χιονιά της Αμερικής. Είναι τόσο καλό που μπορεί να έχει κακό αποτέλεσμα από την ανάποδη. μακάρι. Μέτριο τοούκμο όπως και το πρωί, σαφής μεγάλη βελτίωση του τζίφου, αρκεί αν βγει   και χοντρικά ένα καλό αποτέλεσμα

Το icon δες Μιχαήλ, αρκετά κακό..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MeteoTirnavos είπε:

Το icon δες Μιχαήλ, αρκετά κακό..

το είδα αλλά δεν το σχολίασα για να μην γρουσουζέψω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όντως λοιπόν σαφώς βελτιωμένος ο τζίφουλας. και το γεγονός ότι είναι πιο νοτιοανατολικά ο αυλώνας αλλά και η κλίση του που είναι αντίθετη με πριν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλύτερη αποκοπή και πιο νότια σκάβει, τεράστιο μέτωπο με πλημμύρες στην Κεντρική Μεσόγειο. Για να δούμε την συνέχεια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαμηλάρα πανέμορφη και ας μην βρέξει εδώ, μιλάμε για υπέροχες ισοβαρείς καμπύλες!!!! 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...