Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε δεύτερο χρόνο περνάει και το δεύτερο κομμάτι, οπότε βρίκσεται ανάμεσα από 6ζ και 0ζ το 12ζ.

Διαφορέες με ούκμο τεράστιες

Modele UKMO - Carte prévisionsgfs-0-144.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαμος πολυ νερο μας ερχεται απο τα δυτικα!! τωρα μολις τρεχει το μοντελο gfs δειτε χαρτη

gfs-2-198.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξαιρετικό και το 12αρι του τζιφου. Πολύ κακό το ούκμο. 

Έχουν αρκετές διαφορές. Μήπως η κυριότερη διαφορά του ούκμο με τον τζίφο είναι αυτό το μικρό χαμηλάκι στις Αζόρες;

UW96-21.gif.774d9cd039afbcb2a1d48fafb2a66d1f.gifgfs-0-96.png.ccf392433e252040aae7cca247181fe3.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 12αρι του gfs είναι ΕΠΟΣ! Στάσιμη λίμνη δυτικά και αλλεπάλληλα μέτωπα να εισέρχονται από το Ιόνιο. Μακάρι να βγει έτσι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΣΤο αποτέλεσμα αν έβγαινε ο τζίφος θα το προτιμούσα σε σχέση με το 6αρι, αλλά το 6αρι το θέλαμε για back up. Βέβαια Αυτός ο χιονιάς στην Αμερική πολύ πάρα πολύ απρόβλεπτος τελικά..

 

giorgosar δες τις εικόνες που έβαλα στις 144 ώρες. είναι η μπλε μπίλλια στην Γροιλανδία που στο ούκμο λείπει τελείως. Αυτή αναγκάζει τον αυλώνα να μην κατέβει νοτιότερα πριν φτάσει πιο κοντά μας.

όμως και το χαμηλάκι αυτό παίζει τον ρόλο του. το θέλουμε όσο πιο δυτικά γίνεται, για να κάνει τον αζορικό να είναι λιγότερο κάθετος προς τον αυλώνα για να πάει ανατολικότερα.

το τζεμ κάνει βελτιωτικές κινήσεις, για να δούμε τι θα βγάλει.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε ε ερχεται!!! (Θεσσαλονικη)

GFSOPIT12_228_4.png

GFSOPIT12_231_4.pngδεν ερχεται τελικα...κολλαει δυτικα μας ( για θεσσαλονικη μιλαω)

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολύ ΠΟΛΥ καλύτερο φαίνεται να βγαίνει το τζεμ σε σχέση με το πρωί! Μάλιστα θα βγει καλύτερο από το ούκμο που με την σειρά του είναι καλύτερο από το πρωινό τζεμ. Απλά για να δώσω να καταλάβετε λίγο το μέγεθος της αλλαγής. Επίσης επειδή μια ακόμη μεταβλητή στο πολικό χαμηλό του Καναδά, και στο 12αρι τζίφου/ούκμου/τζεμ φαίνεται να εξαφανίζεται αναμένω σημαντική βελτίωση μέσου όρου και ενσέμπλς μιας και το κύριο προβλημά τους ήταν αυτό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Να βελτιωθει ο μεσος ορος του τζιφου και να δειξει καλυτερο σεναριο το gem που ειναι μακραν το χειροτερο μεχρι στιγμης καθως κρατα την διαταραχη ετη φωτος μακρυα απο την χωρα μας..Αυτοι ειναι οι πρωτοι στοχοι για σημερα...Ειπαμε...Βημα βημα...Δεν θελουμε απο τοσο νωρις θεαματικες βελτιωσεις...Σε λιγη ωρα ξεκινουν σταδιακα τα 12αρια...Ας γινει ενα ακομα βημα σημερα το βραδυ..

Σάκη να σου ερθω Πετράλωνα κατά τις 23 να πιάσουμε στασίδι στο μπαλκονι;οι μπύρες δικες μου.καλα το παει αν το βελτιώσει λίγο μέχρι τη παρασκευή θα ειμαστε πιο safe.τη καλησπερα μου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Δήμος είπε:

Σάκη να σου ερθω Πετράλωνα κατά τις 23 να πιάσουμε στασίδι στο μπαλκονι;οι μπύρες δικες μου.καλα το παει αν το βελτιώσει λίγο μέχρι τη παρασκευή θα ειμαστε πιο safe.τη καλησπερα μου!

Ελα αγοραρε..Ποιες μπυρες...??Ουισκαρα θα σου χω...😘

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Tτεράστια αλλαγή ο μέσος όρος ακριβώς στις μεταβλητές που σας είπα προηγουμένως>! Και το τζεμ, στο όριο ίσως και να μας επηρεάσει. Θετική η εικόνα συνολικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιωθηκε και το gem..Δεν ειναι ιδανικο..Αλλα ειναι σαφως καλυτερο απο το πρωινο του..Το μισο βημα εγινε..Το αλλο μισο ειναι η βελτιωση του μεσου ορου στον τζιφο..Καλα παμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απτόητος ο τζίφος συνεχίζει και μας τρελαίνει σαν σε παράλληλο σύμπαν στο 12αρι....... βελτιώθηκε κάπως το τζεμ... γενικά θέλει αρκετή δουλειά ακόμη απ' όλα τα υπόλοιπα μοντέλα...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτίωση και του Μ.Ο. την Ισπανία πλέον την βγάζει off ολόκληρη..

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ελα αγοραρε..Ποιες μπυρες...??Ουισκαρα θα σου χω...😘

Μέσα !!!!!.εβαλα τους ιθαγενείς να χορευουνε...όλα καλα θα πάνε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Τρελά χιλιοστά από το τζεμ στα δυτικά. Αναμένουμε ευρωπαίο. Σήμερα στα 12αρια [και είμαι σίγουρος ότι ούτε στον ευρωπαίο θα συμβεί] ακυρώσαμε όπως φαίνεται μια γκάμα κακών σεναρίων, αυτό του να απορροφηθεί ο αυλώνας και να μην κατέβει η λίμνη. Πάμε να την φέρουμε στο σωστό σημείο τώρα όσο πιο ενισχυμένη γίνεται.

 

Medicane από τζεμ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ε ε ερχεται!!! (Θεσσαλονικη)

GFSOPIT12_228_4.png

GFSOPIT12_231_4.pngδεν ερχεται τελικα...κολλαει δυτικα μας ( για θεσσαλονικη μιλαω)

και νομίζω πως είναι ακριβώς πάνω από μένα 😂😂😂😂 που είμαι δυτικοτερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερη δυσκολια φετος να προσεγγισουμε εστω τα κανονικα για την εποχη θερμοκρασιακα επιπεδα. Εφοσον οι υψηλες πιεσεις ανατολικα και βορειοανατολικα μας παραμενουν κατα την αποψη μου δεν θα υπαρξει ουσιαστικη αλλαγη του καιρου και μονο η δυτικη ελλαδα ισως δει καμια βροχη μεχρι το τελος του μηνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 και μετα σεναρια για βροχες Αττικη  απο το απογευματινο τρεξιμο gfs δειτε χαρτη

gfs-athens-gr-38n-235e.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

και νομίζω πως είναι ακριβώς πάνω από μένα 😂😂😂😂 που είμαι δυτικοτερα 

Απο πανω σας ειναι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...