Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

23 και μετα σεναρια για βροχες Αττικη 23  απο το απογευματινο τεξιμο gfs δειτε χαρτη

gfs-athens-gr-38n-235e.png

Εντυπωσιακό!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά πούτε κοίταξα καλύτερα τον χάρτη βλέπω πως και εγώ στο πλατυ δενα δειχνει υετο κάτι ψυχούλα ακόμη πιο δυτικά εχει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το μονο καλο με τα σημερινα τρεξιματα ειναι οτι απομακρυνεται καπως το σεναριο ισπανια που θα εβγαζε και ατ δυτικα εκτος...οποτε μαλλον παμε για κεντρο ιταλια και με τα δυτικα να παιζουν πλεον γερα για χοντρο σαρωμα απο μετωπο-α.Το δυσκολο στοιχημα ειναι οπως εχουμε πει εδω και μερες το ανατολικα της πινδου.εχουμε μερες ομως.επισης πολυ καλο που η οποια αλλαγη δεν θα ερθει με καθοδο πολυ ψυχρου αυλωνα (αυτο απο τοσο νωρις δεν το εχω σε καλο,ειπαμε ειμαι και λιγο προληπτικος...😋)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ένα συνονθύλευμα ούκμου και τζίφου ο παίος. Για να δούμε πως θα ο πάει μετά.  Το περίμενα λίγο καλύτερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

το μονο καλο με τα σημερινα τρεξιματα ειναι οτι απομακρυνεται καπως το σεναριο ισπανια που θα εβγαζε και ατ δυτικα εκτος...οποτε μαλλον παμε για κεντρο ιταλια και με τα δυτικα να παιζουν πλεον γερα για χοντρο σαρωμα απο μετωπο-α.Το δυσκολο στοιχημα ειναι οπως εχουμε πει εδω και μερες το ανατολικα της πινδου.εχουμε μερες ομως.επισης πολυ καλο που η οποια αλλαγη δεν θα ερθει με καθοδο πολυ ψυχρου αυλωνα (αυτο απο τοσο νωρις δεν το εχω σε καλο,ειπαμε ειμαι και λιγο προληπτικος...😋)

Θα αλλαξοπιστησεις καρντασι μου...Δεν χανεται λεμε...

Επειδη ειμαι εκτος σπιτιου..Οποιος μπορει να ανεβασει υετο παιου και να γραψει δυο λεξεις για τον μεσο ορο του αργοτερα..Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Θα αλλαξοπιστησεις καρντασι μου...Δεν χανεται λεμε...

Επειδη ειμαι εκτος σπιτιου..Οποιος μπορει να ανεβασει υετο παιου και να γραψει δυο λεξεις για τον μεσο ορο του αργοτερα..Ευχαριστω εκ των προτερων..

για κάποιο λόγο δεν ανανεώνει μπορεί αν περιμένουμε αρκετά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στον... επόμενο τόνο.. του ευρωπαίου απο το 12άρι μετά τις 240 ώρες ψύνεται ψυχρή εισβολή στην ευρώπη αν τυχόν συνεχιστεί η συγκεκριμένη τάση σύμφωνα με τον χάρτη τώρα σε αυτές τις ώρες....

ECMOPEU12_240_1.thumb.png.6c75703efd430333470b9581fa599a4c.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτάξτε τι ψύχος πάει να μαζευτεί από τόσο νωρίς βόρεια της ευρώπης μου φαίνεται ότι άνετα από το καλοκαίρι θα περάσουμε σε φουλ χειμωνιάτικες καταστάσεις τελευταίες μέρες του μήνα αρχές του άλλου 

ECMOPEU12_240_2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν ειναι κακος ο παιος μιχαηλ.σχεδον μπαινει ταφοπλακα στην ισπανια.λιγο ειναι αυτο?...τελος παντων για χαρη του σακη ψηθηκα και θα συμμετασχω σε ολο αυτο αν και δεν το πιστευω..αντε παμε γερα να φερουμε την λιμνη και το σαρωμα λιγο πιο ανατολικα να δουμε ολοι εκρηκτικες καταιγιδες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω Σώτο, ότι θα κατέβαζε κρύο!!

Αν τυχόν σπάσει ο δ... το ποδάρι και κρατηθεί παρόμοια τάση τότε θα έχουμε λογικά εντυπωσιακή αλλαγή προς τα τέλη του μήνα....στην ευρώπη γενικότερα μακάρι να αλλάξει οριστικά σε εμάς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

δεν ειναι κακος ο παιος μιχαηλ.σχεδον μπαινει ταφοπλακα στην ισπανια.λιγο ειναι αυτο?...τελος παντων για χαρη του σακη ψηθηκα και θα συμμετασχω σε ολο αυτο αν και δεν το πιστευω..αντε παμε γερα να φερουμε την λιμνη και το σαρωμα λιγο πιο ανατολικα να δουμε ολοι εκρηκτικες καταιγιδες...

καλός  είναι ναι. μια χαρά. 😁

mcenergy_europa_rrr_500_216_201910141200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_228_201910141200_balkan.png

 

 

έλα μωρή τρέλα

 

mcenergy_europa_rrr_500_240_201910141200_balkan.png

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Χαχα  με το χαμηλό στη βόρεια Τυνησία δυτικά της Ιταλίας και μας δίνει τόσα νερά;;; ω ρε μπράβο...

το μέτωπο είναι φίλε, καθαρά και μόνο λόγω διαφοράς θερμοκρασίας είναι και όχι πιέσεων!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

περιορίζεται η πτώση της θερμοκρασίας μετά τις 22 του μήνα στα μοντέλα,αλλά είναι μακριά και μπορεί να αλλάξει. αυτό που πλέον έχει φτάσει στα όρια του αδύνατου για να αλλάξει είναι να έρθει η λίμνη ανατολικά της ιταλίας και να ακουμπήσει και καλύψει και τη μισή ελλάδα,ώστε να βγάλει φαινόμενα εδώ πέρα. προς το παρόν δύσκολα τα πράγματα ακόμα και για δυτική ελλάδα,αλλά εκεί έχουν κάποιες ελπίδες ακόμα για βροχές προς τις 24 του μήνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ιταλία και κατά εκεί την θέλουμε την λίμνη για να βγει γενικευμένη κακοκαιρία😁 Αν έπεφτε ελαφρά δυτικότερα  Από Ελλάδα η λίμνη πχ ιόνιο παίζει να έδινε και φαινόμενα λιγότερα στον ηπειρωτικό κορμό.  Μόνο Η Θράκη προς το παρόν φαίνεται να μένει από έξω από τα πολλά φαινόμενα, αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο. Και ο μέσος όρος του ευρωπαίου πολύ θετικός για κάτι με διάρκεια. Πάντως το πόσες μεταβλητές πρέπει να βγούνε σε καλό σημείο για να βγει αυτό δεν λέγεται.. Μπορεί να είναι και πάνω από 5, και η τελευταία κλειδώνει μεθαύριο το πρωί

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρώτον μακάρι να συνεχιστεί η τάση για αργή έστω κίνηση του χαμηλού στη δυτική Μεσόγειο ανατολικότερα πράγμα που σημαίνει ότι τα φαινόμενα θα έρθουν σε εμάς με το μέτωπο που λέει και ο Μιχαηλ ... κι ελπίζουμε να μην εγκλωβιστεί μείνει στάσιμο στην ιβηρική η οπισθοδρομήσει δυτικά κάτι που ευτυχώς δεν φαίνεται ακόμα πουθενά κσι δεύτερον  κσι ίσως σημαντικότερο για μένα ότι και στο μέσο όρο π ευρωπαίος μαζεύει πολύ ψύχος βόρεια της Ευρώπης κσι με το ισλανδικό χαμηλό πάντα στο μέσο όρο να εξασθενεί εκεί στις 240 ώρες θα εινσι έτοιμο να ξεχυθεί προς την Ευρώπη.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Απτόητος ο τζίφος συνεχίζει και μας τρελαίνει σαν σε παράλληλο σύμπαν στο 12αρι.......

Μ' αρέσει που είπα πριν πως ο τζίφος είναι σε παράλληλο σύμπαν το στραβάδι χαχαχα😂..... διόρθωση λοιπόν, στο σωστό... τζεμ, ευρωπαίος και τζίφος στο 12αρι βγάζουν και οι τρεις χαμηλό Τυρρηνική - Ιταλία.. χαμηλάρα (του παιου το λες medicane αλλα και του τζεμ) !! Κι αφού με τόσο δυτικά το χαμηλό, βγάζουν τέτοια μετωπάρα βρέχοντας καλά κι εμάς παρακαλώ ανατολικότερα, τότε έχουμε καλές πιθανότητες. Αρκεί να μη ξαναδούμε δυτικότερα σενάρια..... και του τζίφου ο μ.ο. βελτιώθηκε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απολογισμος ακρως θετικος!!Βελτιωση gem,μεσου ορου τζιφου και ευρωπαιου..Το ουκμο κακο αλλα δε μασαμε...Μην τα ξαναλεμε...Ε αφου και ο Βαγγελης ταχθηκε στο πλευρο των καταιγιδακηδων...φερτε τα λουκετα...κλειδωσε...Καλο βραδυ σε ολους!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λογικά θα βγει λίγο χειρότερος ο τζίφος.. για να δούμε.

ντάξει καλός είναι. Απλά πήγε νοτιοδυτικότερα τον αυλώνα. Παραμένει ανατολικό σενάριο σε σχέση με τους υπόλοιπους και πάλι. και ίσως η χοντρή λίμνη να οδηγήσει σε καλύτερα αποτελέσματα? Το ούκμο να αποφύγουμε και θα είμαι πολύ ευχαριστημένος

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 hours ago, [weathermaniac] said:

 

Εγώ θα σχολιάσω όταν έρθει η ώρα δηλαδή σε 3 μέρες🙂 από εκεί και μετά θα ξεκινήσω και εγώ αναλύσεις μέχρι τότε απολαμβάνω τα τρεξίματα και εξασκούμε παράλληλα στα ευνοϊκά σενάρια :')

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...