Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Η δικιά  μου προβλεψη είμαι πως στις 22 με 23 του μήνα ΜΟΝΟ τα δυτικά της Πίνδου τμηματα θα έχουν κάτι αξιόλογο από βροχές ενώ η υπόλοιπη χώρα θα έχει απλά πτώση της τάξεως των 4 με 5 το πολύ βαθμών      τώρα μετά της 26 με 27 οκτωβρη λογικά θα έρθουν η βροχές και στην υπόλοιπη χώρα ενώ θα υπάρξει εκ νέου πτώση της θερμοκρασίας     και πιστεύω ότι μετά στις αρχές νοεμβριου  περίπου  1  με 7  μάλλον θα ερθει η πρώτη ψυχρή εισβολή με χιονια και σχετικά χαμηλά    τέλος πηγαινω λίγο παραπερα με επιφύλαξη και λέω πως μπορεί να έρθει πάλι κάτι κάποιος αντικυκλωνας σαν τον μπαστακα από τα μέσα Νοεμβρίου μέχρι αρχές Δεκέμβρη. ........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Πάει η πτώση. Περαστικά μας. Καλό Νοέμβρη και αν. Κουράστηκα και σιχάθηκα..

Ποιά πτώση ρε φίλε;;; Εδώ έχουμε ξεχάσει πως είναι τα σύννεφα!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

καλημερα σε ολους. οπως λεει κ ο βαγγελης ο μπαστακας δεν φευγει ευκολα. μπορει να δειχνουν πραγματα τα μοντελα αλλα μετα τα περνει πισω... προσωπικα νομιζω ειμαστε το αουτσαιντερ σε πρωτη φαση...

Είναι μεγάλο κάθαρμα ο μπαστακας.Δεν πειράζει όμως κάλιο νωρίς παρά αργότερα.Φυσικα δεν έχουν χαθεί οι ελπίδες για αλλαγή προς το τέλος Οκτωβρίου ενώ φυσικά τα δυτικά σκόνη παίζουν γερά για ακόμη νωρίτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην χανετε την αισιοδοξια σας αδερφια....Καθε εμποδιο για καλο...Το τριτο δεκαημερο θα βγαλει κακοκαιρια..Μπορει με καποια καθυστερηση αλλα θα βγαλει...Του Αγιου Δημητριου παντως ηλιο δεν θα εχουμε...Λιγο πιο ανατολικα θελουμε...λιγο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

μολις ετρεξε το μοντελο cfs δειχνει κατεβασια κρυου στην χωρα μας 23 και μετα για να δουμε.. δειτε χαρτη

cfs-2-228.png

πιο πριν όμως γενικά το σενάριο που βγάζει φαίνεται άκυρο, οπότε και αυτό δεν θα βγει. που έτσι και αλλιώς ήταν ξεραίλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφηστε βρε παιδια το κρυο...Εδω δυσκολευομαστε να δουμε συννεφο..Τα χιονια και τα κρυα δεν ειναι για τωρα...Νοτιαδες,μπιχλα και βροχες προσταζει η εποχη και οι αναγκες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πιο δυτικά, αλλά πιο μεγάλος αυλώνας από 6αρι. Τουλάχιστον να φτιάξει medicane βρε παιδί μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ακόμα πιο δυτικά θα βγει το 6αρι. δεν υπήρχε βέβαια και ποτέ προοπτική για κάτι,αφού μόνο το κύριο του τζίφου έδινε τη λίμνη να φτάνει τόσο κοντά στην ελλάδα όσο πρέπει. κι αυτό βέβαια στις 250 και 300 ώρες. αυτό που δε φαινόταν κι έχει αρχίσει να φαίνεται όμως είναι ότι ούτε η θερμοκρασία θα πέσει τόσο πολύ. φαίνεται και στα διαγράμματα εξάλλου που τα +5 έχουν γίνει +10 με προοπτική για πιο πάνω. με καλοκαιρία κιόλας,το μόνο που θα γίνει είναι πτώση 2-3 βαθμών. απλά θα θυμίζει τέλη απρίλη δηλαδή αντί για μέσα μάη και κάτι τρέχει στα γύφτικα που λέει μια παροιμία. θα πρέπει να περιμένουμε το σκ να δούμε αν θα κατέβει αυλώνας στην ευρώπη μετά τις γιορτές, αν γίνει αυτό σε κάποιες περιοχές της ευρώπης θα χειμωνιάσει απότομα και σε άλλες θα καλοκαιριάσει. κι επειδή εδώ ο αντικυκλώνας στα ανατολικά δε φαίνεται να φεύγει,το φαβορί για τις ζέστες είναι η περιοχή μας. αλλά έχουμε μέρες γι αυτό ακόμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-15-162.png?6

σε 2 μήνες από σήμερα περιμένουμε να αντιστραφούν. μέχρι τότε άλλος ένας μήνα από τον ιούνιο και μετά πάει να μπει στο τοπ3(μη βγει και 1ος) θερμών μηνών όλων των εποχών. ήδη έχουμε 2/4 (ιούνιος,αύγουστο) και πολύ ζεστό σεπτέμβρη επίσης. καλά για το καλοκαιρινό εξάμηνο μαίου-οκτώβρη έχει σπάσει όλα τα ρεκόρ. το 2012 μοιάζει γατάκι μπροστά του πλέον

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ντάξει, η λίμνη ευτυχώς δεν θα εγκλωβιστεί εφόσον ο αυλώνας είναι τέτοιου μεγέθους. Δεν ε΄ναι τυχαίο που οι μέσοι όροι είναι τόσο υετοφόροι. Δεν μας ενδιαφέρει η θερμοκρασία. Ποιο το νόημα να αρρωσταίνουμε  νωρίς μέσα στον χρόνο. υετός και πάλι υετός

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέτοιο αζορικό θέλω μέσα στον χειμώνα, για χιονιά που θα σκάσει καθαρά Ιταλία, να δω την σωστή την χοντρή παπλαμούδα

gfs-0-222.png?6

 

 

πολλά φαινόμενα από 6αρι τζίφου!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σιγά σιγά ταξιδεύουμε προς το 3,ημερο της 28ης Οκτωβρίου για την ανατολική χώρα.,και αυτό στην καλύτερη μετά τα σημερινά τρεξιματα.δεν πειράζει ας μουλιασουν Ισπανοί και Ιταλοί και τον Οκτώβριο και από Νοέμβριο σιγά σιγά να πάρουμε σειρά εμείς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χειρότερος ο μέσος όρος, κάνει αντίθετα βήματα από το 6αρι***** Αντί να αποκόψει μεγαλύτερο μέσρος αποκόβει μικρότερο. Ας ελπίσουμε να μην βγει τίποτα σε στιλ ούκμου γιατί έτσι θα πρέπει να περιμένουμε τουλάχιστον στις 25 Οκτώβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

διαγραμμα  Αττικης θερμοκρασια-βροχη απο το πρωινο τρεξιμο gfs μειωθηκαν τα σεναρια για βροχες μονο 27 του μηνα δειχνει κατι.. θα δουμε ομως και τα απογευματινα τρεξιματα για τυχον αλλαγες..

ens_image (3).png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

να ανέβει μετά τις 22 δύσκολα. βέβαια δεν θα πέσει και πολύ,τα 28-29 θα γίνουν 25-26 και λίγο παρακάτω προς την 28η.

όμως αν βγει βέβαια κανάς υπεραυλώνας χειμωνιάτικος δυτική ευρώπη όπως στον πρωινό τζίφο,άνετα μπαίνει ο νοέμβρης με 30αρια

Εγώ πιστεύω ότι 1-5 Νοέμβρη θα έχουμε ψυχρή εισβολή την 1η του φετινού χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Καλημέρα!! Καθόλου καλά τα πράγματα στα πρωινά...... όλα τράβηξαν για δυτική Μεσόγειο... το δε icon Ισπανία..κι ο ευρωπαίος για εκεί μια χαρούλα ! Σε τέτοιες ώρες (144+) άνετα το επαναφέρει αυτό το σενάριο... δε γίνεται να το αποκλείσεις και σε καμία περίπτωση δε κλειδώνεις κάτι, ειδικά με το χαμηλό τόσο δυτικά μας...

Σε 2η φάση από μερικά μοντέλα στα πρωινά, υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο να επηρρεαστούμε προς το τριήμερο Αγίου Δημητρίου - 28ης Οκτωβρίου, αν η διαταραχή κινηθεί μετέπειτα πιο ανατολικά, με φαινόμενα δυτική Ελλαδα κατα κύριο λόγο κι αν είμαστε τυχεροί κι ανατολικότερα (π.χ τζίφος)... δεν το πολυπιστεύω αυτό το σενάριο να πω την αλήθεια, αν κι εννοείται πως θα άρεσε να έχουμε τιποτα φαινομενα για το τριήμερο συγκεκριμένα....

Ότι κι αν γίνει εν τέλη, τα μοντέλα για αμέσως μετά είναι λες και ψήνουν ψυχρή εισβολή...... το που στην Ευρώπη άγνωστο.. και θέλω να πιστεύω φυσικά, πως έχουμε καλύτερες πιθανότητες να μας απασχολήσει κάτι...

Η 1η ψυχρή εισβολή θα έρθει 1-5 Νοέμβρη με 12αρια μέγιστες αν έχει συνεφιά και 15αρια μέγιστες αν έχει ηλιοφάνεια. Το φωνάζω καιρό αλλά δε με ακούει κανείς. Άντε να έρθει 4-7 Νοέμβρη. Βέβαια εγώ ελπίζω να έρθει τέλη Οκτωβρίου (αν και δύσκολο) που τις ημέρες εκείνες τις έχω στο μυαλό μου σαν "η αρχή του χειμώνα" σε όλα τα θέματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όπως φοβόμουν...ποιο δυτικά το χαμηλό στην δυτική Μεσόγειο εγκλωβίζεται εκεί και δεν μετακινείται ανατολικά να μας επηρεάσει....αν και το βράδυ επιμείνουν τα στοιχεία στα μοντέλα τότε το χαιρετάμε με τυπικές διαδικασίες.....το κακό είναι ότι μέχρι τις 25-26 μάλλον ξενχάμε τι θα πει βροχή με τις θερμοκρασίες να παραμένουν σε πολύ υψηλά επίπεδα

όμως από την άλλη συνεχίζει την τάση το ευρωπαικό για άδειασμα του βόρειου ατλαντικού από χαμηλά με αποτέλεσμα να υπάρχουν ευνοϊκές συνθήκες για μετακίνηση και δημιουργία αντικυκλώνα εκεί με ταυτόχρονη κάθοδο ψυχρών μαζών-αυλώνα από το βόρειο πόλο προς Σκανδιναβία....και αν βγει ο αντικυκλώνας στην βορειοδυτική ευρώπη αυτός ο αυλώνας έχει πιθανότητες να κατέβει προς την κεντρική ευρώπη σε πρώτη φάση και βλέπουμε για μετά ...ας κάτσει πρώτα η τάση και μιλάμε για το μετέπειτα.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Τέτοιο αζορικό θέλω μέσα στον χειμώνα, για χιονιά που θα σκάσει καθαρά Ιταλία, να δω την σωστή την χοντρή παπλαμούδα

gfs-0-222.png?6

 

 

πολλά φαινόμενα από 6αρι τζίφου!

παπλαμουδα τι εννοείς? ?😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

 Η δικιά  μου προβλεψη είμαι πως στις 22 με 23 του μήνα ΜΟΝΟ τα δυτικά της Πίνδου τμηματα θα έχουν κάτι αξιόλογο από βροχές ενώ η υπόλοιπη χώρα θα έχει απλά πτώση της τάξεως των 4 με 5 το πολύ βαθμών      τώρα μετά της 26 με 27 οκτωβρη λογικά θα έρθουν η βροχές και στην υπόλοιπη χώρα ενώ θα υπάρξει εκ νέου πτώση της θερμοκρασίας     και πιστεύω ότι μετά στις αρχές νοεμβριου  περίπου  1  με 7  μάλλον θα ερθει η πρώτη ψυχρή εισβολή με χιονια και σχετικά χαμηλά    τέλος πηγαινω λίγο παραπερα με επιφύλαξη και λέω πως μπορεί να έρθει πάλι κάτι κάποιος αντικυκλωνας σαν τον μπαστακα από τα μέσα Νοεμβρίου μέχρι αρχές Δεκέμβρη. ........

Κι εγώ κάπως έτσι το βλέπω. Βροχές 22-24, βελτίωση 25, νέες βροχές με πτώση Τ 26-28, μικρή βελτίωση με άνοδο της Τ 29-31 και πρώτη ψυχρή εισβολή 1-6/11. Βέβαια γρήγορη άνοδος με βροχές και νότια 7-12/11 και 23-25αρια στις 13-18/11.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

παπλαμουδα τι εννοείς? ?😂😂

χοντρό μπαμπάτσικο Γιαννιώτικο χιόνι με οριακές θερμοκρασίες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το καλό της πατρίδας μας πρέπει να "σπάσει" η αναβροχιά μετά τις 1 Νοέμβρη διαφορετικά αν ζήσουμε και κατάστεγνο Νοέμβρη  η οικονομική ζημιά (Και όχι μόνο) θα είναι ιδιαίτερα μεγάλη για την Ελλάδα...Δεν χρειάζεται να κάνει και ρεκόρ υετού με ακραία φαινόμενα αλλά ας ρίξει έστω 50-60 χιλιοστά βροχές  και κάτι παραπάνω να ανασάνει και η αγροτιά.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Κι εγώ κάπως έτσι το βλέπω. Βροχές 22-24, βελτίωση 25, νέες βροχές με πτώση Τ 26-28, μικρή βελτίωση με άνοδο της Τ 29-31 και πρώτη ψυχρή εισβολή 1-6/11. Βέβαια γρήγορη άνοδος με βροχές και νότια 7-12/11 και 23-25αρια στις 13-18/11.

Πως γνωρίζεις με τόσες λεπτομέρειες την πιθανή εξέλιξη του καιρού; Πού το βασίζεις;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...