Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε Ιούνιος να ήταν...

UW144-21.gif.855584eccfde8f4b850b6691ba8a42d0.gif

Η πιο άθλια και άχρηστη εποχή του χρόνου έχει καταντήσει το φθινόπωρο, πάλι θα πρέπει να φτάσει Νοέμβρη για μια κανονική κακοκαιρία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και πιο δυτικά και θα μικρύνει ο αυλώνας λόγω απορρόφησης. Η πλάκα είναι ότι απορροφιέται ο αυλώνας για άλλο λόγο σε σχέση με τα εσνέμπλ που σας έλεγα εχθές. Αντίθετο!!! Υπομονή.. Κρίμα 2 ευκαιρίες και δεν κατέβηκαν... Φυσικά αν ήταν χειμώνας, θα ήταν ακόμα μία αποτυχία δυτικού χιονιά βάση τζίφου, γιατί κακά τα ψέμματα ποτέ κανένα άλλο μοντέλο δεν έδειξε την λίμνη ανατολικότερα της Ιταλίας. Απλά ελπίζαμε βάση στο γεγονός ότι ο καινούργιος τζίφος είναι καλύτερος [που όντως είναι] σε σχέση με το άχρηστο προηγούμενο τζίφο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να και η θερμή εισβολη...

Με την ελπίδα όμως μετά τις 25 να μας θυμηθεί το φθινόπωρο!

 

613EC976-2557-48AA-BD44-5A0B923DA1BB.png

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

τι τέρας πάει να κατέβει τώρα???

Πού κοιτάς;;; Γιατί εγώ πάλι δυτική Ευρώπη το βλέπω καρφί πάλι μετά! 

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

τι τέρας πάει να κατέβει τώρα???

Απο βορρα? Και στο πρωινο τρεξιμο πηγε να κατεβει αλλα λιγο πριν φτασει σε εμας αλλαξε πορεια και πηγε προς ισπανια ( αν λεμε το ιδιο)...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Πού κοιτάς;;; Γιατί εγώ πάλι δυτική Ευρώπη το βλέπω καρφί πάλι μετά! 

Κάτι τέτοιο λίγο πιο νοτιοανατολικά τον χειμώνα ψάχνω.. Μόνο μια φορά. Ξέρεις τι στρώματα για νιφάδες μπορούν να πέσουν έτσι? Άστα να πάνε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Απο βορρα? Και στο πρωινο τρεξιμο πηγε να κατεβει αλλα λιγο πριν φτασει σε εμας αλλαξε πορεια και πηγε προς ισπανια ( αν λεμε το ιδιο)...

ναι αυτό.  Για εμένα έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα είναι κλειδωμένη η κατάβαση στην Ευρώπη, αλλά όχι απαραίτητα σε εμάς. Πάντως για πιο πριν, έχω ένα σενάριο μέσα στο μυαλό μου που ίσως μπορούσε να διορθώσει την κατάσταση, και γίνεται μόνο αν τα μοντέλα συνεχίσουν στην ίδια πορεία. Καθώς έτσι ίσως, λέω ίσως ένα κομμάτι ψύχυς από την Γροιλανδία να μπορέσει να μπει στον αυλώνα και να τον αναγκάσει να πάει πιο κοντά μας.. Πολύ μικρές όμως οι πιθανότητες. Τόσο μικρες που δεν υπάρχει καν σε υποσενάριο προς το παρόν

 

 

χαχαχα να το το σενάριο

gens-2-1-90.png

 

το υπέροχο αποτέλεσμα

gens-2-1-192.png

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι μου λέει ότι 1-5/11 θα έχουμε την 1η κρύα μπάλα από βορρά κι εδώ. Δεν ξέρω τι; Λίγο η στατιστική (έχουμε χρόνια να ανάψουμε καλοριφέρ το 1ο ΣΚ του Νοέμβρη), λίγο η τύχη, λίγο η καιρική εξισορρόπηση, λίγο το όλο σύστημα φέτος, λίγο οι βροχές, λίγο όλα αυτά μαζί; Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν θα συνδυαστεί με βροχές/συννεφιές το 1ο "χειμωνιάτικο" κρύο ή με ξεροβόρια. Σε κάθε περίπτωση θα περιμένουμε και τις επόμενες μέρες να βγουν οι χάρτες για τις αντίστοιχες μέρες και να δούμε. Εννοώ ότι τώρα το gfs τρέχει μέχρι 31/10. Τις αμέσως επόμενες μέρες θα μάθουμε αν υπάρχει τέτοιου είδους προοπτική ή όχι. Όπως είπε κι ο Θανάσης πιο πριν υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες η 1η ψυχρή εισβολή, τα πρώτα χιόνια στα ορεινά και το πρώτο άναμμα των καλοριφέρ να συμβούν 1 βδομάδα μετά την 28η, το  Άγιο Δημήτριο και την αλλαγή ώρας και ταυτόχρονα 1 βδομάδα πριν την ονομαστική μου γιορτή (8/11) δηλαδή 1-5/11.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι αυτό.  Για εμένα έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα είναι κλειδωμένη η κατάβαση στην Ευρώπη, αλλά όχι απαραίτητα σε εμάς. Πάντως για πιο πριν, έχω ένα σενάριο μέσα στο μυαλό μου που ίσως μπορούσε να διορθώσει την κατάσταση, και γίνεται μόνο αν τα μοντέλα συνεχίσουν στην ίδια πορεία. Καθώς έτσι ίσως, λέω ίσως ένα κομμάτι ψύχυς από την Γροιλανδία να μπορέσει να μπει στον αυλώνα και να τον αναγκάσει να πάει πιο κοντά μας.. Πολύ μικρές όμως οι πιθανότητες. Τόσο μικρες που δεν υπάρχει καν σε υποσενάριο προς το παρόν

Διάβασε το κείμενό μου πιο πάνω. Και θα καταλάβεις γιατί πιστεύω ότι μεταξύ 1 και 6 Νοέμβρη θα έχουμε το 1ο "χειμωνιάτικο" κρύο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Διάβασε το κείμενό μου πιο πάνω. Και θα καταλάβεις γιατί πιστεύω ότι μεταξύ 1 και 6 Νοέμβρη θα έχουμε το 1ο "χειμωνιάτικο" κρύο.

 Φίλε όπως και αν το κάνουμε δεν υφίστανται προγνώσεις για τόσο μακριά. Μόνο οι δείκτες μπορούν να δείξουν κάποια πράγματα, αλλά ούτε αυτοί μπορούν να δείξουν την κάθε λεπτομέρεια, που μπορεί να είναι απείρως σημαντική

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οριστικα και αμετακλητα πλεον χαθηκε και το διαστημα 22-24 που παραδοσιακα εβγαζε πολλα νερα και κυριως στην Αττικη..Παμε να δουμε εαν θα προλαβουμε να σωσουμε την παρτιδα για τον μηνα απο 25 και μετα..Υπαρχουν καποια αισιοδοξα στοιχεια αλλα παλι πρεπει να ξεκινησουμε απο το μηδεν...Και ειναι τοσο μακρυα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Οδεύοντας προς το τελευταίο 10 ήμερο του Οκτωβρίου! Κάπου στην Εύβοια...

0DE521D2-E1A3-4D4B-B089-D3571BDA4896.gif

νέκρωσα και εγώ μαζί με αυτό το διάγραμμα...

 

δυτικίζει για μετά. αλλά δεν εχει καμία σημασία. προς το παρόν

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

 Φίλε όπως και αν το κάνουμε δεν υφίστανται προγνώσεις για τόσο μακριά. Μόνο οι δείκτες μπορούν να δείξουν κάποια πράγματα, αλλά ούτε αυτοί μπορούν να δείξουν την κάθε λεπτομέρεια, που μπορεί να είναι απείρως σημαντική

Δεν είπα ότι τότε θα κρυώσει ο καιρός απαραίτητα. Λέω απλά τι; Ό,τι βάσει στατιστικής και βάσει της όλης εικόνας με τις αέριες μάζες υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να κρυώσει τότε ο καιρός. Κι ο Θανάσης συμφώνησε μαζί μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aπο Μαη μεχρι Οκτωβρη ξεροσταλιαζουμε στους χαρτες για 1 η το πολυ 2 3ωρα περασματα βροχης καθε μηνα.Εχουμε βγει στη ''ζητιανια'' για να νοιωσουμε λιγο Φθινοπωρο.Οι δε θερμοκρασιες ασχολιαστες...

Στα κοντινα απο την αρχη φαινοταν οτι παμε σε κακοκαιρια δυτικης Ευρωπης με αποκοπη.Για τις 24-25 και μετα ειναι πολυ νωρις για το οτιδηποτε.Δε ξερουμε καν αν το Χ θα παραμεινει στη κεντρικη μεσογειο,αν θα εκφυλιστει,η αν θα τραβηξει ανατολικα η δυτικα.Τις ιδιες πιθανοτητες εχουμε να παρουμε τα απονερα του οσο και να μη βραχουμε καθολου.Η μεταβλητοτητα της εποχης δεν αφηνει χωρο για προβλεψεις ανω των 6-7 ημερων.

image.png.cad9c3be3f682f5f9cb390c766a16018.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Aπο Μαη μεχρι Οκτωβρη ξεροσταλιαζουμε στους χαρτες για 1 η το πολυ 2 3ωρα περασματα βροχης καθε μηνα.Εχουμε βγει στη ''ζητιανια'' για να νοιωσουμε λιγο Φθινοπωρο.Οι δε θερμοκρασιες ασχολιαστες...

Στα κοντινα απο την αρχη φαινοταν οτι παμε σε κακοκαιρια δυτικης Ευρωπης με αποκοπη.Για τις 24-25 και μετα ειναι πολυ νωρις για το οτιδηποτε.Δε ξερουμε καν αν το Χ θα παραμεινει στη κεντρικη μεσογειο,αν θα εκφυλιστει,η αν θα τραβηξει ανατολικα η δυτικα.Τις ιδιες πιθανοτητες εχουμε να παρουμε τα απονερα του οσο και να μη βραχουμε καθολου.Η μεταβλητοτητα της εποχης δεν αφηνει χωρο για προβλεψεις ανω των 6-7 ημερων.

image.png.cad9c3be3f682f5f9cb390c766a16018.png

πολύ δυτικά το βλέπω το medicane ???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δύο λέξεις: Χάλια μαύρα (αυτό)

Πάντως όσο συνεχίζεται αυτή η κατάσταση, τόσο μεγαλύτερες προσδοκίες θα έχω για το χειμώνα... η φετινή σεζόν απ' το Σεπτέμβρη κιόλας έδειξε, πως η Ιταλία και η ΔΝΔ Ευρώπη κατ' έπεκταση, η ευρύτερη δηλ. περιοχή της Δ. Μεσογείου παίζει καλή μπαλίτσα... θα μπει χειμώνας για να τους ισοφαρίσουμε, στη συνέχεια στόχος μας να τους ξεσκίσουμε..... κι έλεος πια με τα κοντομάνικα κι ετούτη τη ζέστη τέτοια εποχή.... *tragic*... μπάνιο θα κάνει κι ο Αη Βασίλης σε λίγο😂.... με αυτό το ρυθμό!! Καράβια θα στολίσουμε φέτος μάγκες χαχαχαχαχαχα...

Είμαι πολύ περίεργος να δω τη μακροπρόθεσμη του accu για το φετινό χειμώνα στην Ευρώπη, όταν βγει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πρώτο χαμηλο το χασαμε τώρα πάμε για το μετά τις 240. Ώρες.γ ία το μετά βέβαια όσο υπάρχει γροιλανδικος το φαβορί είναι ή δυτική ευρωπη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

πολύ δυτικά το βλέπω το medicane ???

Κατσε καταρχας να συμβει αυτο Θαναση.Εδω εχουμε να κανουμε με ενα Χ που μενει στη περιοχη 3 ολοκληρες μερες μεσα απο σεναριο που δυσκολα εχουμε ξαναδει.Αυτο εχει κανει την Ιταλογαλλικη ριβιερα 2ο σπιτι του,στροβιλιζομενο και βαθυμενο μαλιστα στα τελειωματα του.Σε 2-3 μερες ισως μιλαμε απο αλλη βαση για αυτο.Ιδωμεν.

Ειμαστε και ατυχοι ρε π... μου.2-3 κατεβασιες τις εχουν παρει οι γειτονες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...