Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Εεεερχεται το καλοκαιρι θελετε να πειτε.Ενσεμπλες  βλέπετε καθολου?Σταματηστε να κοιτατε ακυρα τρεξίματα τοσο μακροπρόθεσμα.

Καινούργια μέλη είναι Σπύρο, και επειδή όλοι ξεκινήσαμε από την αρχή, από το 0 όλοι δικαιολογούμαστε.

Γενικά να ξέρετε παιδιά ότι αυτά αλλάζουν πάρα πολύ εύκολα ειδικά για τόσες ώρες μακριά, οπότε δεν τα κοιτάμε πέρα από την πλάκα. Μόνο γενική τάση προς το παρόν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καινούργια μέλη είναι Σπύρο, και επειδή όλοι ξεκινήσαμε από την αρχή, από το 0 όλοι δικαιλογούμαστε.

Γενικά να ξέρετε παιδιά ότι αυτά αλλάζουν πάρα πολύ εύκολα ειδικά για τόσες ώρες μακριά, οπότε δεν τα κοιτάμε πέρα από την πλάκα. Μόνο γενική τάση προς το παρόν.

Τουλάχιστον να μαθουν γρηγοροτερα από ότι εμεις όταν πρωτοαρχισαμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Τουλάχιστον να μαθουν γρηγοροτερα από ότι εμεις όταν πρωτοαρχισαμε 

xaxaxa θα μάθουν εννοείται για αυτό είμαστε και εμείς εδώ εξάλλου. Πάντα κάποιο χρονικό διάστημα θα υπάρχει/χουν καινούργια μέλη που θα θέλουν να μάθουν και θα χρειάζονται την βοήθειά μας. Και εδώ είμαστε για να την προσφέρουμε απλόχερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Με λιγα λογια μια στο εκατομυριο μεχρι στιγμης η συγκεκριμενη πιθανοτητα,,

Μόνο ένα υποσεναριο. Κι αυτό στις 300+. Καμια σχεδόν πιθανοτητα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψυχρη εισβολη τετοια εποχη ειναι αχρηστη..Αφενος γιατι και να ερθει ειναι δυσκολο να κανει κατι αξιολογο στα πεδινα και αφετερου γιατι η γη εχει ταλαιπωρηθει απο ανομβρια..Αυτο της ελειπε..Ο παγετος απο τελη Οκτωβρη η αρχες Νοεμβρη...Ολα στην ωρα τους..Μονο βροχες για την ωρα..Αυτες μονο ειναι καλοδεχουμενες..Αφηστε τα χιονια και τα κρυα για τα βουνα μας αρχικα..Οταν ερθουν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Εγω το ξερω...για αυτο και λεω στους χαρτες " συμφωνα με το τρεξιμο" η "κραταω μικρο καλαθι" 

αυτό το .."κρατάτε μικρό καλάθι"...είναι κλεμμένο.....ονόματα δεν λεμε....😁😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Spartan είπε:

Που στις 300 ωρες?

Και πού σαι ακόμα! Όταν έρθει η εποχή που θα αχνοφαινονται στους χάρτες οι "πραγματικοί" cyber χιονιαδες θα γίνεται Ο παροξυσμός😜 Έχουμε "καεί" από όλο αυτό το σκηνικό... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

αυτό το .."κρατάτε μικρό καλάθι"...είναι κλεμμένο.....ονόματα δεν λεμε....😁😂

πραγματικα δεν το ειδα απο καποιον😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Μόνο ένα υποσεναριο. Κι αυτό στις 300+. Καμια σχεδόν πιθανοτητα. 

Προσπαθησα να βαλω και λιγο το σασπένς της αγωνιας μεσα.χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ψυχρη εισβολη τετοια εποχη ειναι αχρηστη..Αφενος γιατι και να ερθει ειναι δυσκολο να κανει κατι αξιολογο στα πεδινα και αφετερου γιατι η γη εχει ταλαιπωρηθει απο ανομβρια..Αυτο της ελειπε..Ο παγετος απο τελη Οκτωβρη η αρχες Νοεμβρη...Ολα στην ωρα τους..Μονο βροχες για την ωρα..Αυτες μονο ειναι καλοδεχουμενες..Αφηστε τα χιονια και τα κρυα για τα βουνα μας αρχικα..Οταν ερθουν...

Εγω προσωπικα θελω να κανει εστω και χιονονερο μεχρι 10 νοεμβριου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ψυχρη εισβολη τετοια εποχη ειναι αχρηστη..Αφενος γιατι και να ερθει ειναι δυσκολο να κανει κατι αξιολογο στα πεδινα και αφετερου γιατι η γη εχει ταλαιπωρηθει απο ανομβρια..Αυτο της ελειπε..Ο παγετος απο τελη Οκτωβρη η αρχες Νοεμβρη...Ολα στην ωρα τους..Μονο βροχες για την ωρα..Αυτες μονο ειναι καλοδεχουμενες..Αφηστε τα χιονια και τα κρυα για τα βουνα μας αρχικα..Οταν ερθουν...

Τα χιονια είναι 2μιση μηνες πισω ακομα.Εχουμε για αυτά να τα λεμε.Το θεμα είναι να δουμε επιτελους χαμηλα βαρβατα.Και όχι αυτές τις πορδες αρχες οκτωβριου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Και πού σαι ακόμα! Όταν έρθει η εποχή που θα αχνοφαινονται στους χάρτες οι "πραγματικοί" cyber χιονιαδες θα γίνεται παροξυσμός 😜

Εκει θα μπαινω με  ηρεμιστικα πρωτα εδώ μεσα(Θα θυμιζει παλιες καλες εποχες του παρελθόντος)

Παντως για να ευλογούμε και τα γενια μας.Τετοιο επιπεδο από όλα τα παιδια εδώ μεσα.Σχεδον ένα χρονο σε αυτό το φορουμ.Μεχρι στιγμης δεν το εχω ξανασυναντησει πουθενα αλλου.Ενα μεγαλο μπραβο σε ολους .(σορυ για το οφτοπικ)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Εκει θα μπαινω με  ηρεμιστικα πρωτα εδώ μεσα(Θα θυμιζει παλιες καλες εποχες του παρελθόντος)

Παντως για να ευλογούμε και τα γενια μας.Τετοιο επιπεδο από όλα τα παιδια εδώ μεσα.Σχεδον ένα χρονο σε αυτό το φορουμ.Μεχρι στιγμης δεν το εχω ξανασυναντησει πουθενα αλλου.Ενα μεγαλο μπραβο σε ολους .(σορυ για το οφτοπικ)

Χαχαχα και εγω αυτο κανω...οταν γυριζω απο καπου η τα πρωινα και εχουν τρεξει τα μοντελα πρωτα μπαινω εδω να δω αντιδρασεις και μετα βλεπω τα μοντελα ( οταν προκειται για κακοκαιριες) 

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Χαχαχα και εγω αυτο κανω...οταν γυριζω απο καπου η τα πρωινα και εχουν τρεξει τα μοντελα πρωτα μπαινω εδω να δω αντιδρασεις και μετα βλεπω τα μοντελα ( οταν προκειται για κακοκαιριες) 

Χρησταρα?Ειναι μεγαλη πρεζα ο καιρος μην ψάχνεις.Αυτη την στιγμη νιώθω σαν ναρκομανης που ψαχνει την δοση του με αυτόν τον αντικυκλωνα πανω από τα κεφαλια μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το medicane του 6αριου κατ' αρχάς εντυπωσιακό!!

Κι επειδή άκουσα και για χιονόνερο παραπάνω, να πω πως προσωπικά θεωρώ πως δε χρειάζονται τα κρύα κλπ.. από τώρα..... να πέσει πρώτα η Τ σε νορμάλ επίπεδα, να διώξουμε τα κοντομάνικα, βροχές και γίδες χρειαζόμαστε. Για χιόνια είναι νωρίς και κάθε πράγμα στο καιρό του......... αλλά για αρχές Νοέμβρη πόσο απίθανο να είναι αυτό? Να τι συνέβει το Νοέμβρη του 1897...... απλά απίστευτο!!!!!😯

NOAA_1_1897111112_1.png

NOAA_1_1897111118_2.png

Και επειδή εκείνη η χρονιά ήταν πολύ τρελή και θέλησε να κουφάνει τους πάντες, μετά την εξαιρετικά πρόωρη ψυχρή εισβολή του Νοέμβρη... δείτε τι επιφύλασε για το χειμώνα!! Γενάρης 1898:

NOAA_1_1898012600_1.png

NOAA_1_1898012600_2.png\d

Αν όντως αυτό έγινε, τότε στον καιρό τίποτα μα τίποτα δεν είναι απίθανο!! Ανεπανάλληπτο!!!😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Χρησταρα?Ειναι μεγαλη πρεζα ο καιρος μην ψάχνεις.Αυτη την στιγμη νιώθω σαν ναρκομανης που ψαχνει την δοση του με αυτόν τον αντικυκλωνα πανω από τα κεφαλια μας.

Και οταν βρεχει η χιονιζει εθιζομαστε περισσοτερο... Το νοημα της ζωης μου αυτην την στιγμη ειναι οι βροχες ,οι καταιγιδες και τα χιονια

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Το medicane του 6αριου κατ' αρχάς εντυπωσιακό!!

Κι επειδή άκουσα και για χιονόνερο παραπάνω, να πω πως προσωπικά θεωρώ πως δε χρειάζονται τα κρύα κλπ.. από τώρα..... να πέσει πρώτα η Τ σε νορμάλ επίπεδα, να διώξουμε τα κοντομάνικα, βροχές και γίδες χρειαζόμαστε. Για χιόνια είναι νωρίς και κάθε πράγμα στο καιρό του......... αλλά για αρχές Νοέμβρη πόσο απίθανο να είναι αυτό? Να τι συνέβει το Νοέμβρη του 1897...... απλά απίστευτο!!!!!😯

NOAA_1_1897111112_1.png

NOAA_1_1897111118_2.png

Και επειδή εκείνη η χρονιά ήταν πολύ τρελή και θέλησε να κουφάνει τους πάντες, μετά την εξαιρετικά πρόωρη ψυχρή εισβολή του Νοέμβρη... δείτε τι επιφύλασε για το χειμώνα!! Γενάρης 1898:

NOAA_1_1898012600_1.png

NOAA_1_1898012600_2.png\d

Αν όντως αυτό έγινε, τότε στον καιρό τίποτα μα τίποτα δεν είναι απίθανο!! Ανεπανάλληπτο!!!😆

Αυτους τους χαρτες για παλιες ημερομηνιες που τους βρισκεις? Αν θες στειλε link

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Αυτους τους χαρτες για παλιες ημερομηνιες που τους βρισκεις? Αν θες στειλε link

https://www.wetterzentrale.de/en/reanalysis.php?map=1&model=noaa&var=1

Και γενικότερα τους βρίσκεις στο μενού από πάνω, στο wetterzentrale, στην επιλογή ''Archive''

φαντάζομαι και στο meteociel θα υπάρχουν...

 

Meteociel:

https://www.meteociel.fr/modeles/archives/archives.php

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τρεχει το μοντελο αικον τωρα αρκετο κρυο εχει μαζευτει πανω απο την χωρα μας!!δειτε χαρτη

 

icon-1-174.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ετοιμαστείτε να δείτε δυτίκιση τζίφου μεγάλη, να δούμε αν θα πάει δυτικότερα της Ισπανίας...

 

Είναι τόσο δυτικά πλέον που είναι επικίνδυνο να τρυπήσει ο Αζορικός και η συνέχεια να τιναχτεί στον αέρα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

Λες και για κάνα χιονι? ? (Δεν το λέω ειρωνικά )γιατί βλέπω πολύ ψύχος συσσωρεύεται 

Χιόνι στα πεδινά λίγο δύσκολο 1η βδομάδα Νοέμβρη αλλά στα 750-800 μέτρα άνετα. Και το 2006 αρχές Νοέμβρη είχε πάρα πολύ κρύο - αλλά εγώ αντέχω το κρύο - (και μάλιστα πήγαμε στο μαιευτήριο για να γεννηθεί η αδελφή μου και θυμάμαι είχε πολύ ήλιο αλλά +2 με +7 εκείνη τη μέρα (04/11/2006). Και η μέγιστη δεν ξεπέρασε τους 7 εκείνη τη μέρα (αυτά στην Πολίχνη). Εγώ πιστεύω σε μέγιστες κοντά στους 10-11 τώρα και ελάχιστες κοντά στους +1 με +2 ίσως και λίγο πιο χαμηλά. Μάλιστα όταν γεννήθηκε η αδελφή μου χιόνισε και πιο χαμηλά. Αλλά λόγω ξεροβοριού (φθινοπωρινού ηλίου με δόντια δηλαδή) τα χιόνια περιορίστηκαν σε μεγαλύτερα υψόμετρα. Αν είχε συννεφιά θα είχαμε ίσως και χιονόνερο στο Ρετζίκι. Βέβαια είχαμε ανάψει καλοριφέρ από 16 Οκτωβρίου τότε. Κοινώς τα πρώτα χιόνια στο χειμώνα 2006-2007 πέσανε μέσα Οκτώβρη στα ορεινά και 2-5/11 έκανε πολικό ψύχος. Εμείς είχαμε έως +7 στις 4/11 πχ.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Χιόνι στα πεδινά λίγο δύσκολο 1η βδομάδα Νοέμβρη αλλά στα 750-800 μέτρα άνετα. Και το 2006 αρχές Νοέμβρη είχε πάρα πολύ κρύο - αλλά εγώ αντέχω το κρύο - (και μάλιστα πήγαμε στο μαιευτήριο για να γεννηθεί η αδελφή μου και θυμάμαι είχε πολύ ήλιο αλλά +2 με +7 εκείνη τη μέρα (04/11/2006). Και η μέγιστη δεν ξεπέρασε τους 7 εκείνη τη μέρα (αυτά στην Πολίχνη). Εγώ πιστεύω σε μέγιστες κοντά στους 10-11 τώρα και ελάχιστες κοντά στους +1 με +2 ίσως και λίγο πιο χαμηλά. Μάλιστα όταν γεννήθηκε η αδελφή μου χιόνισε και πιο χαμηλά. Αλλά λόγω ξεροβοριού (φθινοπωρινού ηλίου με δόντια δηλαδή) τα χιόνια περιορίστηκαν σε μεγαλύτερα υψόμετρα. Αν είχε συννεφιά θα είχαμε ίσως και χιονόνερο στο Ρετζίκι. Βέβαια είχαμε ανάψει καλοριφέρ από 16 Οκτωβρίου τότε. Κοινώς τα πρώτα χιόνια στο χειμώνα 2006-2007 πέσανε μέσα Οκτώβρη στα ορεινά και 2-5/11 έκανε πολικό ψύχος. Εμείς είχαμε έως +7 στις 4/11 πχ.

Πολύ καλή θερμοκρασία ακούγεται και θα μπορούσε με αυτούς τους +2 θεωρητικά να χιονίζει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...