Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντε να δουμε και τα 12αρια...Με βλεπω να παιρνω το λαστιχο και να καταβρεχω απο το μπαλκονι μου οσους περνανε με κοντομανικα και υμνουν την καταραμενη παρατεταμενη καλοκαιρια...

Αυριο θα εχουμε ασταθεια περιορισμενη κυριως στα ορεινα..Ο τζιφος εδω και μερικα τρεξιματα εχει στο παιχνιδι και την Αττικη..Αλλα η Αττικη με τετοιο τοιχο αντιβροχης που εχει στησει μονο απο τσουναμι θα δει νερο...👹

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συνολικος υετος απο μοντελο αικον μεχρι 25 του μηνα ολη η χωρα μας σχεδον χωρις νερο μονο η κρητη δειτε χαρτη..

icon-12-180.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eτσι ειναι...Τον αντικυκλωνα μπορουμε να τον πιασουμε απ τις 384 ωρες και να τον διατηρησουμε αλλες 600.Ενα χαμηλο θα μας βγαλει τη πιστη αναποδα μεχρι τις 72h😡

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, teo_73 είπε:

Eτσι ειναι...Τον αντικυκλωνα μπορουμε να τον πιασουμε απ τις 384 ωρες και να τον διατηρησουμε αλλες 600.Ενα χαμηλο θα μας βγαλει τη πιστη αναποδα μεχρι τις 72h😡

 

 

και αυτό χωρίς να συμπεριλάβουμε τις μούφες στο Nowcast!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

και αυτό χωρίς να συμπεριλάβουμε τις μούφες στο Nowcast!

Αστα...μη μου τα θυμιζεις...Ειδικα τα χειμωνιατικα που με πονανε περισσοτερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεχρι τωρα πως το βλεπετε? Ο τζιφος θα κρατησει την ψυχρη εισβολη του 06ριου? εγω δεν βλεπω καποια σημαντικη διαφορα αλλα εσεις ξερετε καλυτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μεχρι τωρα πως το βλεπετε? Ο τζιφος θα κρατησει την ψυχρη εισβολη του 06ριου? εγω δεν βλεπω καποια σημαντικη διαφορα αλλα εσεις ξερετε καλυτερα

ΤΟΥ αντικυκλώνα το  κάγκελο. ΑΝ βγάλει ψυχρή εισβολή θα είναι στις 300++ ώρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μεχρι τωρα πως το βλεπετε? Ο τζιφος θα κρατησει την ψυχρη εισβολη του 06ριου? εγω δεν βλεπω καποια σημαντικη διαφορα αλλα εσεις ξερετε καλυτερα

μπορείς να την ανεβάσεις? ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μεχρι τωρα πως το βλεπετε? Ο τζιφος θα κρατησει την ψυχρη εισβολη του 06ριου? εγω δεν βλεπω καποια σημαντικη διαφορα αλλα εσεις ξερετε καλυτερα

Chris οτι βλεπεις εσυ βλεπουμε και εμεις.Εναν πανευρωπαικο αντικυκλωναρο που ενδεχομενως να σπασει στα τελη του μηνα.Εως τοτε...good wines

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μεχρι τωρα πως το βλεπετε? Ο τζιφος θα κρατησει την ψυχρη εισβολη του 06ριου? εγω δεν βλεπω καποια σημαντικη διαφορα αλλα εσεις ξερετε καλυτερα

Έχεις ακουστά το φαινόμενο της πεταλούδας; Μια απειροελαχιστη διαφορα στις κοντινές ώρες μπορει να τα φέρει όλα τούμπα στα μακρινά. Οπότε ό,τι αλλαγές γίνονται στην δεύτερη καρτελα του τζιφου είναι λογικές... Είναι μες στο πρόγραμμα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η απόλυτη καιρική απραξία στα Βαλκάνια και στην κεντροανατολική Ευρώπη έως και τις 240 ώρες! Πραγματική τραγωδία (και) το φετινό φθινόπωρο.

GFSOPEU12_240_18.thumb.png.cd22192f1f61c41253e06ae042788392.png

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, g_ar είπε:

Η απόλυτη καιρική απραξία στα Βαλκάνια και στην κεντροανατολική Ευρώπη έως και τις 240 ώρες! Πραγματική τραγωδία (και) το φετινό φθινόπωρο.

GFSOPEU12_240_18.thumb.png.cd22192f1f61c41253e06ae042788392.png

Εντωμεταξύ η Κύπρος πάει για επικές καταιγιδοκαταστασεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

μπορείς να την ανεβάσεις? ?

252 ωρες το 6ρι και μετα το 12ρι 

GFSOPEU06_252_1.png

GFSOPEU12_252_1.png υγ αυτο ειναι για 252 ωρες αλλα οταν ειπα οτι δεν υπαρχει σημαντικη διαφορα πρεπει να ηταν στις 200-220 ωρες...

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χωρίς να γινόμαι κουραστικός θέλω αν ρωτήσω κάτι. ........... Αυτοι οι χάρτες που δειχνουν αυτές τις ψυχρες εισβολές εννοείται πως θα αλλαξουν εκατομυριες φορές μέχρι τότε .........αλλά γαι να δείχνουν τις εισβολές μήπως έχουν κάποιο point ας πούμε αλλιώς ξέρω άμα δεν είναι να γίνει κάτι τέτοιο ξέρω γω να δείχνε ζεστες? ??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Εντωμεταξύ η Κύπρος πάει για επικές καταιγιδοκαταστασεις

Γιατί η Μέση Ανατολή;;;; 
Βρεθηκα σήμερα σε ένα χωριό κοντά στην Χαλκίδα... Βατωντα το λένε...Οι γεωργοί όργωναν τα χωράφια με τα τρακτέρ για να σπείρουν και σηκωνόταν σύννεφο σκόνης λες και είχαν ανάψει φωτιές φανταστείτε λοιπόν γιατί αναβροχιά μιλάμε! 
Μιλάμε για πολλά μέτρα ύψος σκόνης που φαινόταν με γυμνό μάτι από πολύ μακριά!🤕

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

χωρίς να γινόμαι κουραστικός θέλω αν ρωτήσω κάτι. ........... Αυτοι οι χάρτες που δειχνουν αυτές τις ψυχρες εισβολές εννοείται πως θα αλλαξουν εκατομυριες φορές μέχρι τότε .........αλλά γαι να δείχνουν τις εισβολές μήπως έχουν κάποιο point ας πούμε αλλιώς ξέρω άμα δεν είναι να γίνει κάτι τέτοιο ξέρω γω να δείχνε ζεστες? ??

Όχι Θανάση δεν υπάρχει Point ειδικά σε τέτοιες ώρες. Υπάρχουν μερικές μεταβλητές στους χάρτες που μπορούν να καθορίσουν σε σημαντικό βαθμό  την ύπαρξη της ψυχρής εισβολης. Αυτές όμως από μόνες τους βρίσκονται στις 100 ώρες και επειδή θα υπάρχουν αλλαγές σε αυτές [μέτρια έως μεγάλη αλλαγή πολλές φορές] εν τέλη η αλλαγή στις 200 ώρες μπορεί να είναι τόσο ασύλληπτα μεγάλη που το αποτέλεσμα μπορεί να είναι ακριβώς το ανάποδο. 

Επειδή οι μεταβλητές αυτές είναι πιο εύκολα προγνωστικά το καλοκαίρι, το καλοκαίρι η πρόβλεψη πολλές φορές είναι εφικτή ακόμα και σε βάθος 10 ημερών σε καταστάσεις αντικυκλώνα. Δηλαδή ήλιος ήλιος ήλιος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

💪💪💪☁❄⛄🎑

GFSOPEU12_312_2.pngδυστυχως γυρναει πισω μετα απο 12 ωρες...

 

Παει να ερθει το αλλο κομματι

GFSOPEU12_348_2.png

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

χωρίς να γινόμαι κουραστικός θέλω αν ρωτήσω κάτι. ........... Αυτοι οι χάρτες που δειχνουν αυτές τις ψυχρες εισβολές εννοείται πως θα αλλαξουν εκατομυριες φορές μέχρι τότε .........αλλά γαι να δείχνουν τις εισβολές μήπως έχουν κάποιο point ας πούμε αλλιώς ξέρω άμα δεν είναι να γίνει κάτι τέτοιο ξέρω γω να δείχνε ζεστες? ??

Από έναν αριθμό προγνωστικών ωρών και μετά, ας πούμε 120 με 144 ώρες και μετα, είναι ΣΧΕΔΟΝ όλα ρευστά ως προς το τι θα δείξει ένα μοντέλο διότι μέχρι εκείνες τις ώρες μεσολαβούν πολλές μεταβλητές (θέσεις χαμηλών και υψηλών πιέσεων κλπ) που διαφοροποιουνται σε κάθε ραν. Όλα είναι ρευστά με την έννοια ότι τη μία στιγμή σου βγάζει αυλωναρο και την άλλη τίποτα (όλα αυτά σε μεγάλες ώρες προγνωστικά). Οπότε, κοιτώντας ΜΌΝΟ το κύριο ραν του τζιφου πχ δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. Γι αυτό λοιπόν υπάρχουν τα υποσεναρια που μπορείς να βρεις στο περίπου την τάση και για πιο μακρινές ώρες... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Γιατί η Μέση Ανατολή;;;; 
Βρεθηκα σήμερα σε ένα χωριό κοντά στην Χαλκίδα... Βατωντα το λένε...Οι γεωργοί όργωναν τα χωράφια με τα τρακτέρ για να σπείρουν και σηκωνόταν σύννεφο σκόνης λες και είχαν ανάψει φωτιές φανταστείτε λοιπόν γιατί αναβροχιά μιλάμε! 
Μιλάμε για πολλά μέτρα ύψος σκόνης που φαινόταν με γυμνό μάτι από πολύ μακριά!🤕

Όσο χιονιστερος ήταν ο χειμώνας για την περιοχή σας, άλλο τόσο ξηρό είναι το φθινόπωρο τώρα. Ισορροπεί ίσως..; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Όσο χιονιστερος ήταν ο χειμώνας για την περιοχή σας, άλλο τόσο ξηρό είναι το φθινόπωρο τώρα. Ισορροπεί ίσως..; 

Χιονιστερος και βροχερός!!!! 
Σιγουρα πραγματοποιείται μια εξισορρόπηση!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λαθος χομπι σε λαθος χωρα!!!Αλλα ειμαστε αρρωστε ρεεε π...καιρεεεε!!!Δε ξενερωνουμε ποτε.Οσο μας πληγωνεις τοσο μας πορωνεις...🤟

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Λαθος χομπι σε λαθος χωρα!!!Αλλα ειμαστε αρρωστε ρεεε π...καιρεεεε!!!Δε ξενερωνουμε ποτε.Οσο μας πληγωνεις τοσο μας πορωνεις...🤟

Εγω ξενερωσα παντως😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...