Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως   ειπε και και κάποιος σοφός        " Τίποτα δεν έχει τελειώσει αν δεν τραγουδήσει η χοντρη"  

Το ίδιο και για το φθινόπωρο. Και η χοντρή του φθινοπωρου δεν είναι ο Οκτώβρης ούτε ο Σεπτέμβρης......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Όπως   ειπε και και κάποιος σοφός        " Τίποτα δεν έχει τελειώσει αν δεν τραγουδήσει η χοντρη"  

Το ίδιο και για το φθινόπωρο. Και η χοντρή του φθινοπωρου δεν είναι ο Οκτώβρης ούτε ο Σεπτέμβρης......

Καλός το συναγωνιστή νοεμβριομαχο 😀.Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια το παλεύει να βγάλει σούπερ Νοέμβριο.Δεν έχουμε το χαλί που χαμε λίγο παλαιότερα και επί σειρά ετών.Λες η χοντρή να τραγουδήσει φέτος?.Κι εμένα ο Νοέμβριος είναι ο αγαπημένος μου και σχεδόν στο ίδιο επίπεδο με τον Δεκέμβριο αλλά δεν μας καθοντε και οι δυο όπως το θέλουμε.Ειδικα ο Δεκέμβριος είναι πλέον πιο σάπιος από τον Νοέμβριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Αυτά που δίνει το GFS για τα ανατολικά και την σταδιακή υποχώρηση της θερμοκρασίας, πιστεύεις ότι θα γίνουν;

Για βροχές μιλάω φίλε άγγελε ,για χαμηλά κτλ...η θερμοκρασία θα πέφτει αλλά δεν είναι το μεγάλο ζητούμενο αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπομονή τι άλλο..... θα μου πεις ποση πια υπομονή... τουλάχιστον να εκμεταλευτούμε αυτές τις μέρες!! Βολτούλες και καμιά δουλειά στο σπίτι.. Δευτέρα έχουμε κανονίσει να ερθει συνεργειο, για την αποκατάσταση σίγα σιγά των ζημιών από το σεισμό..... και κυρίως για έναν τοίχο, μπορει και να τον ρίξουμε, τ' άλλα είναι λεπτομέρειες.... 

Για αύριο κι απ' ότι ειδα, ο τζίφος δίνει φαινομενα στην Αττική και κάτι άλλα μοντέλα, δίνουν κάτι λεπτομέρειες..  και να μας δώσει τιποτα καλοδεχούμενο, εκπληξούλα..μακάριιι!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Υπομονή τι άλλο..... θα μου πεις ποση πια υπομονή... τουλάχιστον να εκμεταλευτούμε αυτές τις μέρες!! Βολτούλες και καμιά δουλειά στο σπίτι.. Δευτέρα έχουμε κανονίσει να ερθει συνεργειο, για την αποκατάσταση σίγα σιγά των ζημιών από το σεισμό..... και κυρίως για έναν τοίχο, μπορει και να τον ρίξουμε, τ' άλλα είναι λεπτομέρειες.... 

Για αύριο κι απ' ότι ειδα, ο τζίφος δίνει φαινομενα στην Αττική και κάτι άλλα μοντέλα, δίνουν κάτι λεπτομέρειες..  και να μας δώσει τιποτα καλοδεχούμενο, εκπληξούλα..μακάριιι!!

Ηρακλη μου..Συννεφια πυκνη να δω κι ας μην βρεξει..Εγω θα βγω γυμνος στη θησεως με το βροχομετρο μαζι.

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Όπως   ειπε και και κάποιος σοφός        " Τίποτα δεν έχει τελειώσει αν δεν τραγουδήσει η χοντρη"  

Το ίδιο και για το φθινόπωρο. Και η χοντρή του φθινοπωρου δεν είναι ο Οκτώβρης ούτε ο Σεπτέμβρης......

Θα τραγουδήσει και θα μας πει και καλό τραγούδι....... μα πρέπει να μας τραγουδήσει..... επιβάλλεται!!!!!

Γιατι αν δε μας τραγουδήσει, χειρότερο φθινόπωρο προσωπικά δεν.... κάθε χρονο κάτι ακραίο μας το κάνει, θες medicane, θες νεροποντή - καταιγίδα.... τι πάθαμε φέτος? 🤣

Κι εκεί επιβεβαιώνεται κι αυτό που λανθασμένα ίσως λένε κάποιοι, πως δυό εποχές υπάρχουν πλέον... καλοκαίρι και χειμώνας.......

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ηρακλη μου..Συννεφια πυκνη να δω κι ας μην βρεξει..Εγω θα βγω γυμνος στη θησεως με το βροχομετρο μαζι.

Α εγώ Σάκη μου το φιλάω αυτό για τον ιστορικό χιονιά..... όλα για όλα και τότε θα κάνω καμια τρέλα χεχε.. όχι ότι έχεις άδικο δηλαδή..... σε λίγο θα λέμε τη βροχή πιο δύσκολη απ' το χιόνι όπως πάμε.... πιο εξωτική όπως λέγαμε......

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψυχρή εισβολή στη βόρεια Ελλάδα δίνουν τα μοντέλα για αρχές Νοέμβρη και απότομη πτώση της Τ στα τέλη Οκτώβρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Ψυχρή εισβολή στη βόρεια Ελλάδα δίνουν τα μοντέλα για αρχές Νοέμβρη και απότομη πτώση της Τ στα τέλη Οκτώβρη.

Με χιονια και πεδίνα η οχι? ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Με χιονια και πεδίνα η οχι? ?

Χιόνια στα 1000-1200 μέτρα. Από τις 10 Οκτωβρίου το φωνάζω ότι 1-5/11 θα έχουμε την πρώτη ψυχρή εισβολή του χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Καλός το συναγωνιστή νοεμβριομαχο 😀.Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια το παλεύει να βγάλει σούπερ Νοέμβριο.Δεν έχουμε το χαλί που χαμε λίγο παλαιότερα και επί σειρά ετών.Λες η χοντρή να τραγουδήσει φέτος?.Κι εμένα ο Νοέμβριος είναι ο αγαπημένος μου και σχεδόν στο ίδιο επίπεδο με τον Δεκέμβριο αλλά δεν μας καθοντε και οι δυο όπως το θέλουμε.Ειδικα ο Δεκέμβριος είναι πλέον πιο σάπιος από τον Νοέμβριο.

Δεν θα είμαι πάνω ούτε φέτος αλλα αν θες προτεραιότητα αυτή είναι   ο Δεκεμβρης όπως λες. Νοεμβρη έχει κάνει 1κανονικο(2016) και ένα καλο(2018) την τελευταία τριετία. Δεκέμβρη έχει από το 2011(Δ. Μακεδονία και από το 2010(πεδινα).  

Κάτι τέτοιους αντικυκλωνες για μια δεκαετία τους έκανε 10/11-20/12 , μετα απο πλημμυρικους Οκτωβριους και βγαίνε ο Νοέμβρης με 5μμ και μέχρι τα Χριστούγεννα χιόνι ούτε στα 2500μ. 

Όταν κάνει τέτοιο Οκτώβρη σχεδόν πάντα ο Νοέμβρης έχει ή απότομο χειμωνα με χιονια ή καταστροφικο χαμηλο

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Χιόνια στα 1000-1200 μέτρα. Από τις 10 Οκτωβρίου το φωνάζω ότι 1-5/11 θα έχουμε την πρώτη ψυχρή εισβολή του χειμώνα.

πολυ ψηλά είναι φίλε μάλλον θα δείχνει 0 στα 850hpa

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, thanasismtrk said:

πολυ ψηλά είναι φίλε μάλλον θα δείχνει 0 στα 850hpa

Αρχές Νοέμβρη θα ταν παλαβό να ρίξει χιόνι σε οποιαδήποτε πεδινά ακόμα και ημιορεινά!Στα ορεινά οκ!Πολυ νωρίς...Όποιος κοιτάει τάση για μετά από 6-7 μέρες είναι σα να παίζει τζόκερ...Αν το βγάζει αυτό και στις 25-26 του μήνα, το συζητάμε.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Αρχές Νοέμβρη θα ταν παλαβό να ρίξει χιόνι σε οποιαδήποτε πεδινά ακόμα και ημιορεινά!Στα ορεινά οκ!Πολυ νωρίς...Όποιος κοιτάει τάση για μετά από 6-7 μέρες είναι σα να παίζει τζόκερ...Αν το βγάζει αυτό και στις 25-26 του μήνα, το συζητάμε.

 

Εδώ έχεί χιονίσει 28 Νοεμβρίου όσο ζω εγώ τουλάχιστον τώρα σίγουρα θα έχει χιονίσει και πιο νωρίς γιαυτό έχω τέτοια εμμονή πότε δεν ξερεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αντί για να τουμπάρει ο τζίφος για την συνέχεια, τα κάνει ακόμα χειρότερα στο 6αρι.. Υπό την έννοια ότι απομακρύνεται από τις καλές διατάξεις του ευρωπαικό ακόμα περισσότερο

 

έβγαλε μια τροπική διαταραχή στο Ιόνιο στις 260 ώρες...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Athinaios είπε:

μολις τρεχει το αμερικανικο μοντελο gfs δινει βροχη αυριο μεσημερι και μετα μεσα και η Αττικη δειτε χαρτη!

36-779GR.gif

Τουλάχιστον να δουμε καμια καλη ασταθεια αυριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επιπεδο 850 hpa θερμοκρασιες στα 1500 μετρα για Αττικη μερικα σεναρια σε αισθητη πτωση στα μακρινα -2,2 τρεχει με το γαλαζιο χρωμα δηλαδη 8 βαθμους περιπου στα 2 μετρα..

gfs-athens-gr-38n-235e.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, thanasismtrk said:

πολυ ψηλά είναι φίλε μάλλον θα δείχνει 0 στα 850hpa

Αρχές Νοέμβρη θα ταν παλαβό να ρίξει χιόνι σε οποιαδήποτε πεδινά ακόμα και ημιορεινά!Στα ορεινά οκ!Πολυ νωρίς...Όποιος κοιτάει τάση για μετά από 6-7 μέρες είναι σα να παίζει τζόκερ...Αν το βγάζει αυτό και στις 25-26 του μήνα, το συζητάμε.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρόχες θέλουμε που μέχρι να βγει ο Οκτώβριος δε τις βλέπω!Δυστυχώς έχουμε μπλέξει με την ανομβρία, δε περνάει τίποτα απ τον βρωμοαντικυκλώνα!Κοιτάζεις το λεκανοπέδιο Αττικής και βλέπεις μια απέραντη μούχλα στην ατμόσφαιρα...Το να φτάνεις τέλη Οκτώβρη και να περιμένεις βροχές από θερμική αστάθεια είναι καιρική κατάντια!Πολύ άσχημο και για τη γη και για τις λίμνες και για τα ποτάμια μας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

θερμοκρασιες στα 850 μετρα για Αττικη μερικα σεναρια σε αισθητη πτωση στα μακρινα -2,2 τρεχει με το γαλαζιο χρωμα δηλαδη 8 βαθμους περιπου στα 2 μετρα..

gfs-athens-gr-38n-235e.png

Έχεις φάει κόλλημα με αυτά τα 2 μέτρα.Κακα τα ψέματα 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

θερμοκρασιες στα 850 μετρα για Αττικη μερικα σεναρια σε αισθητη πτωση στα μακρινα -2,2 τρεχει με το γαλαζιο χρωμα δηλαδη 8 βαθμους περιπου στα 2 μετρα..

Η στάθμη των 850 hPa είναι περίπου γύρω στα 1500 μέτρα υψόμετρο, πάνω κάτω...... δεν είναι 850 μέτρα....

Γενικά χρησιμοποιούμε και είναι ευκολότερο να χρησιμοποιούμε αυτή τη στάθμη των 850 hPa, διότι η θερμοκρασία στην επιφάνεια είναι κάτι πιο περίπλοκο, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (θέση, υψόμετρο και άλλους κλπ) και είναι ευκολότερο σε κακοκαιρίες να βλέπουμε αυτήν για να 'χουμε μια εικόνα......

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τεράστια αλλαγή σε τζίφο, ηδη στις 60 ώρες προς παίο, μάλιστα μπορώ να πω πως εκανε όχι 1 αλλά 3 βήματα μαζί,αφού είπαμε ότι το 6αρι είναι χειρότερο από το 00αρι, αλλά το 12αρι είναι ήδη καλύτερο από το 00αρι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επιμενει και στο απογευματινο τρεξιμο το gfs αυριο για βροχη  Αττικη προς μεσημερι και μετα και μαλιστα αυξησε τα φαινομενα για να δουμε..!

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

τεράστια αλλαγή σε τζίφο, ηδη στις 60 ώρες προς παίο, μάλιστα μπορώ να πω πως εκανε όχι 1 αλλά 3 βήματα μαζί,αφού είπαμε ότι το 6αρι είναι χειρότερο από το 00αρι, αλλά το 12αρι είναι ήδη καλύτερο από το 00αρι

Δηλαδη θα εχει την ψυχρη εισβολη στις αρχες νοεμβριου?

ΥΓ θελω να δω μια νιφαδα χιονιου μεχρι τις 10 νοεμβριου....( δυσκολο αλλα εφικτο)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...