Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Αυτό παρατήρησα κι εγώ Μιχαήλ.....και πριν με τον Στέλιο στο τηλ αυτό λέγαμε...αυτός υποπτευόταν αυτό που λεει και ο Γιώργος δηλαδή νοτιοδυτική κινηση του αυλώνα στην ευρώπη μετά κι εγώ του έλεγα αυτό που λες κι εσύ ότι το κύριο μέρος του λοβού είναι ήδη ανατολικά με φορά προς τον νότο και μάλιστα νοτιοανατολικά..και σε συνδιασμό με την μορφή του αντικυκλώνα και τις θέσεις σων χαμηλών στις 240 δεν θα αφηναν χώρο σε δυτική πορεία του κρύου κατά τη γνώμη μου...εγώ φοβάμαι την νοτιοανατολική πορεία του και όχι την νοτιοδυτική ...μην κάνει τίποτα ξερόκρυο και φύγει ένα κομμάτι προς Τουρκία-Αρμενία.....παρά προς Ιβηρική και Γαλλία....

ακριβώς φίλε Σώτο και εγώ αυτό φοβάμαι [πλέον γιατί στην αρχή φοβόμασταν την δυτική πορεία, όμως οι μεταβλητές κάθισαν με τέτοιο τρόπο που απέτρεψαν τέτοια γκάμα σεναρίων]

Γενικά έχω δει πολλές φορές τέτοια κίνηση αντικυκλώνα από τον βορρά προς νότο σε πολλές πιθανές χιονοκαιρίες καθώς και στο cfs. Βέβαια ας βγει πρώτα και βλέπουμε, γιατί ακόμα και ανατολικά να πήγαινε ο παίος [προσωπικά πιστεύω ότι θα έβγαζε βροχοσύστημα στην περιοχή μας] ο τζίφος είναι ακόμα πιο ανατολικός. Βλέπουμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακή δύναμη το κύριο του ευρωπαίου που το πρωί ήταν μόνο του μαζί με το κοντρόλ και άλλα 10 μέλη σε αντίθεση με τα υπόλοιπα από τα 51 ..τράβηξε από τόσο νωρίς(240 ώρες!!!!) σχεδόν όλα τα μέλη ή την συντριπτική πλειοψηφία των μελών(για να βγει τέτοιος μέσος όρος)....στο 12αρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ώρε και να 'τανε χειμώνας τώρα..... παίζει να αρχίζανε ξενύχτια... στις 240h του ευρωπαίου, με τρελαίνει αυτή η διάταξη! Μακρινές οι ώρες, ωστόσο αν παίζει να έχουμε μια τέτοια εξέλιξη, το ζητούμενο είναι ότι κατεβεί να σκάσει η πάνω μας ή δυτικά μας Ιταλία, με το δεύτερο να είναι το καλύτερο δυνατό σεναρίο..... δε θέλουμε τέτοια κρύα από τώρα, όχι ότι θα μας χάλαγε αλλά κάθε πράγμα στο καιρό του........ θέλουμε καταιγίδες (η ασφαλέστερη για την εποχή επιλογή)!!! Αν μπορούσε να χιονίσει και στα πεδινά ευχαρίστως, αλλά τέτοια εποχή πολύ δύσκολα γίνεται σωστή δουλειά..... το ψύχος δεν είναι αρκετό ακόμη...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ειναι λαθος αυτο που δειχνεις. Την κινηση του αντικυκλωνα θα την καταλαβεις απο τα γεωδυναμικα.

τα γεωδυναμικά Γιώργο περιέχουν και την θερμοκρασία κατά κάποιο τρόπο σαν μεταβλητή μέσα. Το ότι ανέβηκαν τα γεωδυναμικά βόρεια δεν σημαίνει ότι θα ανεβεί και ο αντικυκλώνας βόρεια. Για αυτό εξάλλου υπάρχουν και οι ψυχροί αντικυκλώνες που με 1040 ξέρω εγώ έχουν μπλε και μωβ γεωδυναμικά. Τέλος πάντων δυστυχώ δεν έχουμε 256 ώρες παίου για να μας λυθεί η απορία που προσωπικά είμαι σίγουρος  ότι κάτι θα έβγαζε στην περιοχή μας μιας και ο αντικυκλώνας δεν πιστεύω ότι θα ανέβαινε ψηλά, αλλά ούτε θα κατέρρεε μιας και έχει από την μία την λίμνη και από την άλλη το χαμηλάκι στις αζόρες

 

 

Οπότε αυτό που θα γινόταν θα ήταν μια πορτούλα στο χαμηλό των αζορών [μπορεί να υπήρχε και κόψιμο χαμηλού στην μέση] η λίμνη προς τα εμάς και το κρύο επίσης βορειοδυτικά και χαμηλό στην Ιταλία. Βέβαια μακάρι να πήγαινε αζόρες το κρύο γιατί προς το παρών τα ανατολικά σενάρια [και ξεραίλας ] υπερέχουν αυτών και θέλω να έχω μια μέση λύση. Αλλά είδαμε με την προηγούμενη λίμνη που φτάσαμε, οπότε ας συνεχίσουμε απλά την μελέτη χαρτών που έχει τόσο ενδιαφέρον

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

. Για αυτό εξάλλου υπάρχουν και οι ψυχροί αντικυκλώνες που με 1040 ξέρω εγώ έχουν μπλε και μωβ γεωδυναμικά.

Αυτο συμβαινει επειδη αυτοι οι αντικυκλωνες που λες εμφανιζονται σε υψηλα γεωγραφικα πλατη και το υψομετρο του επιπεδου των 500mbar ειναι εκ των πραγματων πολυ χαμηλοτερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υποψιάζομαι ότι θα γίνει κάτι ανάλογο με αυτό που έγινε στις κεντροδυτικές Ηνωμένες Πολιτείες πριν 10 μέρες που την μία μέρα είχε 28άρια και την άλλη μέρα -7 και χιόνια.....στην ίδια πολη...Ντένβερ αν δεν κάνω λάθος...όχι ότι θα πάμε στα χιόνια αλλά την μία μέρα θα χουμε 28άρια και την άλλη θα χουμε 10 βαθμούς μέγιστες με το ζόρι γιατί τέτοια εποχή που θα συμβεί αν συμβεί η δυναμική είναι αν έρθει ένα μηδέν στα 850 π.χ να μην έχουμε πάνω από 12-14 επιφανείας .....που να ρθουν και τα μειον....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θέλω απλά να δείτε διαφορές icon και gfs στις 48 ώρες [και ο ευρωπαίος και το ούκμο είναι κοντά μεταξύ τους τότε]

 

Κοιτάξτε διαφορές!! icon 42 ώρες 18αρι

icon-0-42.png?18-12

 

48ώρες Gfs 12ari

 

gfs-0-48.png?12

 

 

42 ώρες 18αρι gfs. τούμπα.

gfs-0-42.png?18

 

Υ.Γ το άικον θα πάιξει πολύ μεγάλο ρόλο φέτος σε χιονιάδες. Θυμάμαι τον σώτο που έλεγε ότι θα βελτιωθεί μιας και το έφτιαξαν γερμανοί [που είναι τεχνολογικά προηγμένοι οι άτιμοι] και όντως φέτος από το καλοκαίρι έχει κάνει τα λιγότερα λάθη από όλους

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Υποψιάζομαι ότι θα γίνει κάτι ανάλογο με αυτό που έγινε στις κεντροδυτικές Ηνωμένες Πολιτείες πριν 10 μέρες που την μία μέρα είχε 28άρια και την άλλη μέρα -7 και χιόνια.....στην ίδια πολη...Ντένβερ αν δεν κάνω λάθος...όχι ότι θα πάμε στα χιόνια αλλά την μία μέρα θα χουμε 28άρια και την άλλη θα χουμε 10 βαθμούς μέγιστες με το ζόρι γιατί τέτοια εποχή που θα συμβεί αν συμβεί η δυναμική είναι αν έρθει ένα μηδέν στα 850 π.χ να μην έχουμε πάνω από 12-14 επιφανείας .....που να ρθουν και τα μειον....

Μπες AccuWeather. Εκεί θα δεις ότι πάει κορδόνι με ήπιες Τ μέχρι 1 Νοέμβρη κι ότι από 2 Νοέμβρη πάμε απευθείας στα 12-13αρια μέγιστες. Από 10 Οκτωβρίου το φωνάζω ότι 2-3 Νοέμβρη θα πέσουν τα πρώτα χιόνια στα ορεινά. Καλώς ή κακώς τότε θα κρυώσει ο καιρός και μάλιστα απότομα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολύ καλό το icon. για να δούμε πόσο μεγάλη αλλαγή θα κάνει ο τζίφος. Είναι δεδομένο ότι θα κινηθεί προς παίο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελεος ρε Μιχαήλ΄, ποιο Γερμανικό?....ούτε οι ίδιοι δεν πιστεύουν σε αυτό....σκουπιδαριό μοντέλο....αν και αστειότητες έχουμε δει σε όλα σχεδόν....αλλά Γερμανικό και μοντέλο δεν υπάρχει....το Ελληνικό κορυφαίο σε σχέση με το ατιμο χωρίς εισαγωγικά....βοήθειά μας οι διπλοί άγιοι....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Ελεος ρε Μιχαήλ΄, ποιο Γερμανικό?....ούτε οι ίδιοι δεν πιστεύουν σε αυτό....σκουπιδαριό μοντέλο....αν και αστειότητες έχουμε δει σε όλα σχεδόν....αλλά Γερμανικό και μοντέλο δεν υπάρχει....το Ελληνικό κορυφαίο σε σχέση με το ατιμο χωρίς εισαγωγικά....βοήθειά μας οι διπλοί άγιοι....

 

το θέμα δεν είναι να πιστεύεις, αλλά το τι γίνεται και η αλήθεια είναι αυτή. επέτρεψέ μου να μπορώ ν έχω αυτή την άποψη, μιας και σπάνια χάνω οποιαδήποτε ανανέωση  των 4 μοντέλων τα τελευταία χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σου επιτρεπω φυσικα, αλλα δεν εισαι η αυθεντια που δεν επιδεχεται καμια διαφορετικη αποψη....Το Γερμανικο μοντελο απλα συμπληρωνει το πανελ διαφορων αχρηστων μοντελων, που απλα χανεις την ωρα σου να κοιτας....2 ειναι τα μοντελα που ξεχωριζουν και οποιαδηποτε επιτυχια καποιων αλλων, ειναι αποσοασματική και χωρις ουσια κατ εμε....κι αυτο ειναι η αληθεια!!

Αυτο μου εχει διδαξει το 15χρονο διαβασμα καιρικη αγκαλια των μοντελων....τα οποια φυσικα μονο τυφλοσουρτης δεν ειναι κσι δυστυχως περνωντας τα χρονια κι οσες βελτιωσεις γινονται, μαλλον προς το χειροτερο πανε....το ιδιο διαβαζω και συζηταω στο τουιτερ με ορισμενους απιθανους αμερικανους καθηγητες λατζονια στην εκτιμηση προγνωση κοντα και μακρια!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το γεγονός ότι πας και πάμε στις 24 και 48 ώρες να ψάχνουμε αλλαγές και ορισμένες φορές οβιδιακές στα μοντέλα, δείχνει και ίσως επιβεβαιώνει τα λόγια μου....μόλις τώρα στο 12Ζ πχ είδα να φέρνει υετό και καταιγίδα αύριο τοπικά στην Αττική, αλλά οκ θα πούμε αστάθειας το ανάγνωσμα....αλλά αυτό ακριβώς δείχνει και την ουσία των λόγων πολλών από εμάς τα τελευταία χρόνια, ότι δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη τι θα βγει τελικά ως το nowcast....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είπα ότι εγώ είμαι αυθεντία?  .  Τέλος πάντων.. Καταρχάς τον χρόνο μου ξέρω πως να τον διαχειρίζομαι άριστα, και άρα δεν τον χάνω. Αν ένα μοντέλο δεν αξίζει τον χρόνο μου θα το παρατήσω μετά από κάποιους μήνες. Αν αξίζει όμως θα παρατηρώ την εξέλιξή του. Μια απορία μόνο. Πόσες φορές παρακολούθησες τελευταια ανανέωση του icon? Και φυσικά λαιβ. Τοο να βλέπει κανείς τις ανανεώσεις ολόκληρες κατευθείαν δεν δίνει σε καμία περίπτωση αρκετή εικόνα για να καταλάβει κανείς πόσο καλά τα πάει το μοντέλο. Ταυτόχρονα δεν κοιτάμε μόνο την Ελλάδα, αλλά ένα μεγάλο κομμάτι του βορείου ημισφαιρίαου [προσωπικά μόνο ασία δεν κοιτάω γιατί δεν χρειάζεται τόσο πολύ]

 

ο έλεγχος αξιοπιστίας ενός μοντέλου προγνωστικά γίνεται κυρίως μέσω της απόκλισης των γεωδυναμικών και πιέσεων από την πραγματικότητα. Το αν γίνεται μετάφραση υετού ή όχι σωστά δεν δείχνει τόσο την αξιοπιστία ένός μοντέλου Για αυτό εκεί υπάρχει και ο προγνώστης

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημαντική βελτίωση του τζίφου και μάλιστα το μόνο που δεν άλλαξε είναι το Medicane χεχε. Μικραίνει το χαμηλό στον ατλαντικό άρα η όλη φάση θα πάει πιο κοντά στην χώρα μας. Δεν αποκλείεται να δούμε πολύ κρύο τρέξιμο τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπαρχουν πολλοι τροποι να αυτοκαλυπτονται πισω απο το δαχτυλο τους οι μοντελοπρογραμματιστες για το προιον τους, μην το κανεις εσυ....

Εγω κρινω με βασει τη γειτονια μας....το βορειο ημισφαιριο δεν χρειαζομαι σχεδον μοντελα (που λεει ο λογος), για να βρω μια εξελιξη....η Ελλαδα κσι η γεωμορφολογια της πεταει στον καιαδα τα προγνωστικα μοντελα και τοχουν παραδεχτει και οι ιδιοι καμποσες φορες....αυτα....

Εδω βγαζουμε σε ξεχωριστο ποστ το τι δινουν οι μακρο χαρτες του cfs στις 5000 ωρες και ψαχνομαστε περι αυτου, οταν πριν καποια χρονια ειχα βγαλει τετοιο χαρτη και κοντεψαν να με φανε, λες και οριοθετηθηκε προγνωση....

2 μοντελα κι ανιχνευση διαβασμα κι αποτυπωση....μονο ετσι θα μπορεσεις να προβλεπεις ακομη κσι το τι θα δειξουν μετα ή ποιο λαθος τους δεν πρεπει να το θεωρησω σωστο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το κρυο που μαλλον ερχεται δειχνει να μην  κρατιεται τωρα τρεχει το μοντελο κατεβενει πιο γρηγορα για να δουμε.. εκανε μεγαλες αλλαγες τελικα

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το icon όμως έχει τη μεγαλύτερη ανάλυση και στις τελευταίες βρόχες έβγαλε το πυρήνα ακριβώς στις βόρειες κυκλάδες εκει που πράγματι έσκασε...Σε αντίθεση με Ευρωπαίο κι Αμερικανό που τον βγάζαν πάνω στην Αττική!Τώρα πως θα τα πάει στα επόμενα, θα το δούμε στη πράξη.Ο Αμερικανός έχει χαλάσει δυστυχώς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προτιμώ να ερθουν οι εισβολες των βα στην ωρα τους και στην καρδια του χειμωνα συγκεκριμενα. 

Τωρα θελουμε απλως καταβασεις πιο light  να εχουμε δημιουργίες χαμηλων κεντρικη μεσογειο μηπως και βραχουμε καλα...

Από κυριακη στα 12 αρια θα φανεί τι θα παιξει σιγα σιγα σαν μια χαζοπροοπτικη( το λεω ετσι γτ φετος δεν μπορούμε να πιαστούμε από τιποτα ...  Μόνο οι ζεστες προβλέπονται) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...