Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια σημαντική επισήμανση πριν έρθει ο χειμώνας έτσι ώστε να εξηγουμαστε για να μην παρεξηγουμαστε.Αυτος εδώ ο χώρος έχει να κάνει με καιρικά φαινόμενα όλων των ειδών.Εδω ψάχνουμε το χιόνι τις καταιγίδες τις βροχές το κρύο τον αέρα ακόμη να δεχτούμε ότι ψάχνουν κάποιοι και τον καύσωνα αλλά την εποχή που είναι η ώρα του,το καλοκαίρι δηλαδή.Δεν είναι μόνο το χιόνι λοιπόν.Οποτε αυτοί οι λίγοι που προκαλούν τον εκνευρισμό στην πολύ μεγάλη πλειοψηφία των καιροφιλων ψάχνοντας μια ατέλειωτη λιακάδα τις 360 μέρες τον χρόνο και απλά ψάχνουν 5 μέρες χιόνι τους παρακαλούμε να κρατήσουν τον οποίο ενθουσιασμό τους για τους ίδιους γιατί διαταράσσεται το κλίμα.Μπορουν φυσικά να σχολιάζουν ότι θέλουν αλλά να μην προκαλούν γιατί είτε μας αρέσει είτε όχι ο ήλιος δεν είναι καιρικό φσινομενο και ειδικά φθινόπωρο και χειμώνα.Μπορει να μην προσβάλλουν κάποιον ,μπορεί να είναι μέσα στους κανόνες αλλά προκαλούν προβλήματα και μιμητισμο από πιθανούς κακοπροαίρετους.Πχ ο Τάσος αυτό που γράφει το εννοεί αλλά μπορεί κάποιος άλλος να χρησιμοποιήσει τον Τάσο σαν παράδειγμα και να προκαλέσει χάος .Αν χρειαστεί θα το βάλουμε και στους κανόνες λειτουργίας το πιο πάνω και παρακαλούμε για τις γνώσεις σας και το ξαναλέω το νομότυπο πολλές φορές είναι χειρότερο από ένα απλό παράπτωμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μηνας θα κλεισει με κακοκαιρια...Γενικευμενη οπως αρμοζει στον μηνα και στο πραγματικο φθινοπωρο...Αυτος ο αντικυκλωνας θα εχει δυναμικη αλλα οχι διαρκεια...Να θυμισω οτι αλλα παρομοια τερατα του παρελθοντος μας απασχολησαν μεχρι και 40 μερες...Εγω επιμενω οτι μετα τις 20 θα αλλαξουν πολλα καιρικα πραγματα...Και επειδη ορισμενοι συνδαιτημονες με ξερουν πολυ καλα εχοντας μια πιο προσωπικη σχεση που ξεπερνα τα ορια του απροσωπου φορουμ..Δεν χαιδευω αυτια και δεν δινω ευχολογια...Αυτος ο αντικυκλωνας θα μας απασχολησει το πολυ μεχρι τις 20...Και μετα...Ξεκιναει η περιοδος μας...Αυτο που με λυπει ιδιαιτερα ομως ειναι οτι καθε χρονο ο σεπτεμβρης βγαινει καλοκαιρινος,ο οκτωβριος μεταβατικος και μας μενει μονο ο νοεμβρης να σωσει τα προσχηματα...Το φθινοπωρο ειναι η εποχη που εχει υποστει την μεγαλυτερη καιρικη αλλοιωση σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη εποχη.Εχει μικρυνει πολυ...Το επιφοβο και το παραδοξο ταυτοχρονα ομως ειναι οτι εχουν αυξηθει τα ακραια φαινομενα κατα την περιορισμενη διαρκεια του...Και το ξαναγραφω..Προσοχη στο νοεμβρη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και να που ο τζίφος ξαφνικά αύξησε της αστάθεια πολύ την Παρασκευή!. Να δεις που σε κάποιες περιοχές μπορεί να βγάλει καλύτερα φαινόμενα τότε σε σχέση με εχθές.

ετοιμάζεται να βγάλει κακοκαιρία ο τζίφουλας λίγο μετά τα μέσα Οκτώβρη, για να δούμε

gfs-0-186.png?12

 

ένα τέτοιο βήμα και θα το έβγαζε. Είναι σχετικά μακριά, οπότε μπορεί να το κάνει.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και να που ο τζίφος ξαφνικά αύξησε της αστάθεια πολύ την Παρασκευή!. Να δεις που σε κάποιες περιοχές μπορεί να βγάλει καλύτερα φαινόμενα τότε σε σχέση με εχθές.

ετοιμάζεται να βγάλει κακοκαιρία ο τζίφουλας λίγο μετά τα μέσα Οκτώβρη, για να δούμε

gfs-0-186.png?12

 

ένα τέτοιο βήμα και θα το έβγαζε. Είναι σχετικά μακριά, οπότε μπορεί να το κάνει.

Κα το gem βγαζει φαινομενα και στην Αττικη την παρασκευη..Και ο κυριος Ζιακοπουλος στο μετεογραμμα του δινει φαινομενα στην αθηνα την ιδια μερα..Λογικο αφου ο δασκαλος βασιζεται στο ευρωπαικο...Εγω ομως δεν πιστευω κανενα μοντελο..Ενημερωτικα το καλυτερο νερο στην Αθηνα το εριξε την πεμπτη..Την μερα δηλαδη που βασει μοντελων δεν θα επρεπε να εχουμε ουτε νεφωσεις...Οτι να ναι...Βλεπω σε ψηφιακους χιονιαδες να αρχιζουμε τα ψυχοφαρμακα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έως και +10 πάνω από τα κλιματικά στα 850 τις επόμενες 2 βδομάδες στην κεντρική και ανατολική ευρώπη. η ελλάδα κάπως καλύτερα,στα +5 και +6 μόνο. και γενικά όσο πιο ανατολικά και βόρεια τόσο μεγαλύτερες οι αποκλίσεις. η παρακάτω εικόνα με μικρές αποκλίσεις θα επικρατεί τουλάχιστον μέχρι τις 20 του μήνα,ενώ και μετά για κάποιες μέρες ακόμα και αν απομακρυνθεί ο αντικυκλώνας (προς το παρόν δε φαίνεται κάτι τέτοιο,αλλά είναι μακριά να ξέρουμε πως θα κινηθεί όλο αυτό) το μόνο που θα κάνει είναι να πέσει λίγο η θερμοκρασία. και με αυτά και με εκείνα θα φύγει σιγά σιγά και ο δεύτερος μήνας του φθινοπώρου και θα πλησιάζει ο χειμώνας. να περάσει γρήγορα και ο νοέμβρης και να έρθει ο δεκέμβρης που έχει αρκετά χρόνια να κάνει σοβαρή χειμωνιάτικη κακοκαιρία. 30 προς 31 δεκέμβρη του 2016 είχε πασπαλίσει στη σίνδο το τελευταίο που θυμάμαι εδώ πέρα,το προηγούμενο νομίζω ήταν το χιόνι στο βόλο και τη θήβα το 2014,πάλι τελευταίες μέρες. 

gfs-15-156.png?12 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Κα το gem βγαζει φαινομενα και στην Αττικη την παρασκευη..Και ο κυριος Ζιακοπουλος στο μετεογραμμα του δινει φαινομενα στην αθηνα την ιδια μερα..Λογικο αφου ο δασκαλος βασιζεται στο ευρωπαικο...Εγω ομως δεν πιστευω κανενα μοντελο..Ενημερωτικα το καλυτερο νερο στην Αθηνα το εριξε την πεμπτη..Την μερα δηλαδη που βασει μοντελων δεν θα επρεπε να εχουμε ουτε νεφωσεις...Οτι να ναι...Βλεπω σε ψηφιακους χιονιαδες να αρχιζουμε τα ψυχοφαρμακα...

Πόσο δίκιο έχεις φίλε!! Και όλα αυτά μετά από έναν πονοκέφαλο που θα έχει προηγηθεί για το πιο μοντέλο αρχικά θα πιάσει την διάταξη!!

 

Υ.Γ Το επόμενο βήμα του τζίφο είναι το τζεμ, για να δούμε τι θα βγάλει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πόσο δίκιο έχεις φίλε!! Και όλα αυτά μετά από έναν πονοκέφαλο που θα έχει προηγηθεί για το πιο μοντέλο αρχικά θα πιάσει την διάταξη!!

 

Υ.Γ Το επόμενο βήμα του τζίφο είναι το τζεμ, για να δούμε τι θα βγάλει.

Λιγο μετα τις 15 και ο καναδος παει να κανει το μπαμ...Ειπαμε..Αυτος ο αντικυκλωνας θα πεθανει γρηγορα..Αλλιως θα τον πεθανουμε εμεις...🤘🌩️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Λιγο μετα τις 15 και ο καναδος παει να κανει το μπαμ...Ειπαμε..Αυτος ο αντικυκλωνας θα πεθανει γρηγορα..Αλλιως θα τον πεθανουμε εμεις...🤘🌩️

Ο ακανδός έβγαλε το σενάριο που ψάχνουμε για να σπάσει η βαρετοκαιρία πριν τις 20. Οπότε βρήκαμε και τι χρειάζεται για να γίνει αυτό, και κάθε μέρα που περνάει θα ελπίζω σε αυτό. Αλλά φιλαράκι ευτυχώς έχουμε ολόκληρο χειμώνα για βροχές. χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Λιγο μετα τις 15 και ο καναδος παει να κανει το μπαμ...Ειπαμε..Αυτος ο αντικυκλωνας θα πεθανει γρηγορα..Αλλιως θα τον πεθανουμε εμεις...🤘🌩️

Αχ ρε Σάκη πόσα χρόνια έχω προσπαθήσει να τον πεθάνω τον συγκεκριμένο αντικυκλωνα αλλά δε....μακάρι να μπορέσετε με τον Μιχαήλ να τον φάτε αλλά δύσκολα.μαλλον θα σας φάει.😋...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ο ακανδός έβγαλε το σενάριο που ψάχνουμε για να σπάσει η βαρετοκαιρία πριν τις 20. Οπότε βρήκαμε και τι χρειάζεται για να γίνει αυτό, και κάθε μέρα που περνάει θα ελπίζω σε αυτό. Αλλά φιλαράκι ευτυχώς έχουμε ολόκληρο χειμώνα για βροχές. χεχεχε

Ναι αλλα σαν τις καταιγιδαρες του φθινοπωρου...??Δεν τις συναντας καθε μερα και ποσο μαλλον τον χειμωνα που οι θαλασσες πια ειναι πιο κρυες...Μονη εξαιρεση η πολυκυτταρικη καταιγιδα στις 22-02-2013 με 97mm στο γκαζι...Τετοια καταιγιδα δεν εχω ξαναδει μεσα σε χειμερινο μηνα και ποσο μαλλον φλεβαρη...Η δεν θυμαμαι τουλαχιστον..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

Αχ ρε Σάκη πόσα χρόνια έχω προσπαθήσει να τον πεθάνω τον συγκεκριμένο αντικυκλωνα αλλά δε....μακάρι να μπορέσετε με τον Μιχαήλ να τον φάτε αλλά δύσκολα.μαλλον θα σας φάει.😋...

θα γράψω τώρα λέξεις αν μας φάι που θα είναι γεμάτες με @@ και $$. ο αντικυκλώνας αυτός κάνει ζημιά επειδη εμποδίζει το κρύο. όμως το φθινόπωρο μπορεί επίσης να εμποδίζιε να φύγει η κακοκαιρία και να μείνει στάσιμη μέχρι να ψοφήσει στον Ελλαδικό χώρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Ναι αλλα σαν τις καταιγιδαρες του φθινοπωρου...??Δεν τις συναντας καθε μερα και ποσο μαλλον τον χειμωνα που οι θαλασσες πια ειναι πιο κρυες...Μονη εξαιρεση η πολυκυτταρικη καταιγιδα στις 22-02-2013 με 97mm στο γκαζι...Τετοια καταιγιδα δεν εχω ξαναδει μεσα σε χειμερινο μηνα και ποσο μαλλον φλεβαρη...Η δεν θυμαμαι τουλαχιστον..

 

Ξέρω φίλε, και εγώ δεν έχω φοβερή ψυχολογία μετά από τέτοιο κακό καλοκαίρι, που δεν έκανε τις καταιγίδες, πόσο μάλλον που αυτό το καλοκαίρι ήταν το μόνο που δεν είχα διάβασμα και είχα χρόνο.. Μακάρι να είχα διάβασμα, θα τα πήγαινα και ακόμα καλύτερα έτσι.. Οπότε πλέον απλά πρέπει να βρέχει όσο γίνεται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Αχ ρε Σάκη πόσα χρόνια έχω προσπαθήσει να τον πεθάνω τον συγκεκριμένο αντικυκλωνα αλλά δε....μακάρι να μπορέσετε με τον Μιχαήλ να τον φάτε αλλά δύσκολα.μαλλον θα σας φάει.😋...

Μην ανησυχεις καρντασι μου...Θα τον φαμε,θα τον χωνεψουμε και θα τον κλασ...με κιολας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Diagramme GEFS

Όλα πάνω από τις κλιματικές τιμές και καρδιογράφημα νεκρού τα φαινόμενα στο διάγραμμα από 12ζ του gfs για τις επόμενες 6-7 ημέρες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολύ κοντά ήταν ο ευρωπαίος με το τζεμ, αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε, οπότε δεν θα βγει λογικά η αποκοπή που ψάχνουμε. Για τα κοντινά φθινοπωρινές μέρες η Πέμπτη και η Παρασκευή, η Πέμπτη κυρίως με συννεφιά υψηλών και μεσσαίων διαστρωμάτων [όσο πιο δυτικά τόσο πιο πυκνή]. Και παρασκευή αστάθειες δυτικά κεντρικά και νότια στην ηπειρωτική χώρα.

 

Η Πελοπόννησος η πιο ευνοημένη, που έτσι και αλλιώς έχει φάει το περισσότερο νερό από τον Οκτώβριο φέτος.

 

Ο λόγος που δεν έκανε ο παίος αυτό που θέλαμε είναι ότι στον χιονιά της Αμερικής θα δείτε σε τζίφο και τζεμ, ότι ένα πολύ μικρό κομματάκι αποκόπτεται, πηγαίνει στην Γροιλανδία και δημιουργεί αυλώνα αρκετά πιο νωρίς από τον παίο, με αποτέλεσμα να σηκώνει τον Αζορικό και άρα να κόβει την λίμνη στην περιοχή της Ισπανίας ερχόμενης προς τα εδώ. με αργούς ρυθμούς.

 

Τον τελευταίο καιρό δεν είναι να εμπιστεύεσαι τον παίο. Ήδη άλλαξε σημαντικά στον χιονιά της Αμερικής, ενώ τα έχει χάσει και στον ατλαντικό.. Όλα και όλα μια μεταβλητή πέτυχε σωστά, και αυτό στις 48 ώρες πριν κάποιες μέρες...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα κ απο εμενα. τα μοντελα προσπαθουν να δειξουν μια εξεληξη για μετα το 7ημερο αλλα η γνωμη μου ειναι οτι η πρωτη κακοκαιρια θα παει δυτικη ευρωπη. κ μετα θα παρουμε σειρα εμεις.μακαρι να βγω ψευτης!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

καλησπερα κ απο εμενα. τα μοντελα προσπαθουν να δειξουν μια εξεληξη για μετα το 7ημερο αλλα η γνωμη μου ειναι οτι η πρωτη κακοκαιρια θα παει δυτικη ευρωπη. κ μετα θα παρουμε σειρα εμεις.μακαρι να βγω ψευτης!

δεν θα βγεις ψεύτης δυτική ευρώπη θα γίνει η όποια αποκοπή. Απλά θα περιμένουμε να έρθει εδώ όχι εξαιτίας κάποιου αντικυκλώνα, αλλά εξαιτίας της.. περιστροφής της γης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαθημένοι στην αναμονή... και να φανταστείς λένε πως το καλό πράγμα αργεί να γίνει... και θα μου πεις ποιο καλό πράγμα?

Τεσπα, ο καταπίωνας είναι απλά αχώνευτος.... πλεον δε ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω...

Για τη Παρασκευή, ευρωπαίος και καναδός έχουν τα πιο αισιόδοξα σενάρια για την Αττική... δε θα έλεγα πως είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος αλλά ένα περασματάκι ή κανα γρήγορο φαινόμενο δε θα με χάλαγε.. για μετά δε βλέπω κάτι το αξιόλογο.. και να αλλάξει κάτι σε καμια 'βδομάδα, οι χάρτες (τουλάχιστον για την ώρα) δε μου γεμίζουνε το μάτι και δυστυχώς δε βλέπω κάτι το αξιόλογο να γυροφέρνει τη περιοχή μας! Πάντως το κυρίως πιάτο δε το χάνουμε.... κάποια στιγμή θα μας χτυπήσει τη πόρτα !!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Ο ακανδός έβγαλε το σενάριο που ψάχνουμε για να σπάσει η βαρετοκαιρία πριν τις 20. Οπότε βρήκαμε και τι χρειάζεται για να γίνει αυτό, και κάθε μέρα που περνάει θα ελπίζω σε αυτό. Αλλά φιλαράκι ευτυχώς έχουμε ολόκληρο χειμώνα για βροχές. χεχεχε

Βροχές εννοείται πως βλέπουμε και το χειμώνα, αλλά η Άττικα είναι μαθημένη να βλέπει τις καλύτερες και πιο επικές καταιγίδες του έτους το φθινόπωρο! Και φέτος λοιπόν επιβάλλεται και με το παραπάνω... θέλουμε τουλάχιστον μια επικ ''καταιγίδαρα'' εδώ και μετά ας μπει ο χειμώνας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αστάθεια στα ανατολικά ηπειρωτικά συμπεριλαμβανομένης της Αττικής από 18αρι αικον παρασκευή

icon-2-69.png?08-18

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντικυκλώνας διαρκειας μεν.Αλλα οι θερμοκρασίες που θα μας απασχολησουν δεν φαινεται να είναι τοσο υψηλες.Κακα τα ψεμματα η δυναμικη του καλοκαιριου καπου εδώ σταματάει για τα καλα.

 

gens-21-0-384.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με αυτή την εικόνα και το ατλαντικό χαμηλό σε εκείνο το σημείο δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι στα μεσοπρόθεσμα. 

gens-21-1-174.png

Κι εκεί καλά είναι για όσους δεν θέλουν ζέστες κλπ,γιατί κάλλιστα θα μπορούσε να κινηθεί λίγο πιο νότια πιέζοντας τον αντικυκλώνα που θα έχουμε στην ανατολική ευρώπη και φέρνοντας ακόμα υψηλότερες θερμοκρασίες από αυτές που θα έχουμε το επόμενο 10μερο,καθώς η ράχη του αντικυκλώνα θα είχε άλλη κλίση και θα ήταν πάνω μας. γι αυτό οι μεγαλύτερες αποκλίσεις είναι ανατολικότερά μας. φυσικά μπορεί να αλλάξει γιατί έχει μέρες ακόμα μέχρι τότε μιας και είναι ένα δυνατό ατλαντικό χαμηλό,του οποίου η ένταση δεν έχει καθοριστεί ακόμα. άλλο το 990 και το 985 και άλλο το 960 και το 965

Diagramme GEFS

 

σε εμάς ούτε το καλοκαίρι δεν ήταν τόσο κορδόνι τα διαγράμματα για όλο το 15μερο. ελπίζω αν έρθουν βροχές αυτές να μην έρθουν το 3μερο της 28ης οκτωβρίου

Diagramme GEFS

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...