Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν φαίνετε πουθενά στον ορίζοντα οργανωμένο χαμηλό. Δυστυχώς η καιρικη τραγωδία που βιώνουμε θα έχει και συνέχεια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οπως αναμενοτανε ο τζιφος για αλλη μια φορα ξεφτιλιστηκε στο nowcast σχετικα με τις σημερινες βροχες..Κατι απολυτως αναμενομενο ...Ειναι το μοναδικο μοντελο που επιμενει να δινει φαινομενα στην χωρα στις 29 του μηνα..Καθως δειχνει την λιμνη να μας προσεγγιζει απο τα δυτικα και να κανει ενα περασμα κυριως στα δυτικα και τα κεντρονοτια..Τα υπολοιπα μοντελα δειχνουν τη λιμνη να εξασθενει πολυ πιο δυτικα και να μην βρεχονται ουτε καν τα νησια του Ιονιου..Και μεταξυ μας..Αυτο θα γινει..Ο βασιλιας τζιφος ειναι πλεον για τα σκουπιδια..Οποιοι σπαταλουν τον χρονο τους γι αυτο το μοντελο,κακο στα ματακια τους κανουν..Ο Οκτωβρης ελαβε τελος...Το φθινοπωρο για αλλη μια φορα χαμενο καπου στο χρονο..Και μεις οι γηραιοτεροι να αναπολουμε τα αυτονοητα...Χαμηλα απο τα δυτικα με βιαια περασματα προς τα ανατολικα...

Φθινοπωρο..R.I.P.

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχει ξανασυμβει τοσο ζεστος και ανυδρος Οκτωβριος ή παμε για ρεκορ φετος? Αν ναι ποια ηταν η συνεχεια για τον χειμωνα? Εγω νιωθω λες και αλλαξαμε ημισφαιριο.

Επεξεργάστηκε από Treebeard
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5,6 μερες ακομα και θα αρχισουν οι χαρτες να αποκτουν ενδιαφερον.Φαινοταν εδω και καιρο οτι ο Οκτωβρης θα καιγοταν.Συμπληρωνουμε αισιως 6 μηνες καιρικης νεκρας.Απο τις χειροτερες περιοδους των τελευταιων χρονων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλά να πέσει λίγο η Τ για να μην αυτοκτονήσουμε ομαδικώς. Βροχές δεν υπάρχουν πουθενά. Μεγάλο σίχαμα από τον Αύγουστο και μετά φέτος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gem-0-240.png?12

κάτι τέτοιο θέλουμε, αλλά σιγά μην βγει....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, sakis13 said:

Οπως αναμενοτανε ο τζιφος για αλλη μια φορα ξεφτιλιστηκε στο nowcast σχετικα με τις σημερινες βροχες..Κατι απολυτως αναμενομενο ...Ειναι το μοναδικο μοντελο που επιμενει να δινει φαινομενα στην χωρα στις 29 του μηνα..Καθως δειχνει την λιμνη να μας προσεγγιζει απο τα δυτικα και να κανει ενα περασμα κυριως στα δυτικα και τα κεντρονοτια..Τα υπολοιπα μοντελα δειχνουν τη λιμνη να εξασθενει πολυ πιο δυτικα και να μην βρεχονται ουτε καν τα νησια του Ιονιου..Και μεταξυ μας..Αυτο θα γινει..Ο βασιλιας τζιφος ειναι πλεον για τα σκουπιδια..Οποιοι σπαταλουν τον χρονο τους γι αυτο το μοντελο,κακο στα ματακια τους κανουν..Ο Οκτωβρης ελαβε τελος...Το φθινοπωρο για αλλη μια φορα χαμενο καπου στο χρονο..Και μεις οι γηραιοτεροι να αναπολουμε τα αυτονοητα...Χαμηλα απο τα δυτικα με βιαια περασματα προς τα ανατολικα...

Φθινοπωρο..R.I.P.

Ο τζίφος έχει γίνει μέγα καρναβάλι!Και μη ξεχνάτε κάποιοι...Το μοναδικό μοντέλο που επέμενε 3 μέρες πριν την 23η Φλεβάρη του 19 για θάψιμο προσήνεμων μέχρι και Πειραιά!Ενω όλα τ άλλα είχαν στείλει την αποκοπή Ιόνιο και Ιταλία και -4 στα 850...-9 συνέχιζε κλειδωμένο το άθλιο αυτό μοντέλο μέχρι και 2μιση μέρες πριν!Η χρονιά του ukmo φέτος και του icon πιστεύω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω αν δε δω ukmo και icon να ακολουθούν ενα από τα 2 μεγάλα τουλάχιστον, δε ξανασχολούμαι...Και ο Ευρωπαίος χάνει λάδια σε κάποια κοντινά run...Είναι λίγο καλύτερος στα κοντινά πάντως.Και τα 2 μεγάλα σήμερα δίνανε βροχή Αττική με αστάθεια...βροχή από ήλιο είχαμε τελικά μόνο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντος το κοντρολ του μοντελου gfs δινει πολυ κρυο μετα τις 31 του μηνα μεχρι και χιονια για να δουμε.. -6 -7 -8 και κατω στα 850 hpa αν εχει υετο (βροχη) ανετα χιονιζει) δειτε χαρτη

gens-0-0-336.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

παντος το κοντρολ του μοντελου gfs δινει πολυ κρυο μετα τις 31 του μηνα μεχρι και χιονια για να δουμε.. δειτε χαρτη

gens-0-0-336.png

και βλέπω το -8 ακριβώς από πάνω μου Καλό σενάριο θα ήταν αλλά σιγά μην γίνει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμη ένα επικό τρέξιμο από το τζεμ με τη κατάβαση...... μας συμφέρει να έχουμε κατάβαση όπως τη δείχνει ο τζεμ, όχι για μήπως δε βγει ή τη χάσουμε αλλά για έναν και μόνο λόγο...... μπας και στείλει το κρύο προς Ιταλία μερία και δημιουργήσει χαμηλό στη μπότα της - Ιόνιο ώστε να βραχούμε επιτέλους καλά και να χορτάσουμε γιδούλες.... πεινάσαμε πια..... (σαν το σενάριο 8 του 6αριου του τζίφου εννοώ.. το καλύτερο θα ήταν μια εξέλιξη κοντίτερα στου χάρτη δηλ. που ανέβασα το μεσημέρι)

Και πάνω μας να ερχότανε δε θα με χάλαγε βέβαια, θα μας έβαζε νωρίς νωρίς σε καθαρά χειμωνιάτικη ατμόσφαιρα... ατμοσφαιρικά μεν αλλά θα τρωγάμε και λιγότερο και λιωμένο χιόνι (βροχή εννοώ κι άντε στη καλύτερη κανα χιονόνερο εδω κάτω)..... και το χιόνι δε το θέλω λιωμένο... θέλω να χορτάσω και το θέλω παγωμένο! Μπορώ να το βρω και στα βουνά θα μου πεις εαν χιονίσει εκει πάνω.. αλλά τέλος πάντων....

Απο 'κει και πέρα πρώτον, βρισκόμαστε ακόμη αιωνιότητα μακριά.. δεύτερον, αυτό το σενάριο ετουτη τη στιγμη έχει ελάχιστες πιθανότητες..... οπότε βλέπουμε και παιο και το ταξίδι μας συνεχίζεται με πολύ υπομονή, καθώς το μόνο σίγουρο για την ώρα είναι ο εφιάλτης που συνεχίζεται...... στη καλύτερη για ακόμη 7-10 μέρες, ανάλογα τη περιοχή, ξεκινώντας απ' τα δυτικά προς ανατολικά, εαν και μόνο εαν φυσικά επηρρεαστούμε απ' τη διαταραχή, ή αλλιώς τη κακοκαιρία της Ισπανίας - δυτικής Μεσογείου που θα κινηθεί ανατολικά......

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Να ρωτηαω κατι? Η πρωιμοτερη χιονοπτωση στην θεσσαλονικη ποια ειναι?

22-10-1972 έτσι νομιζω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω από την μια πλευρά για την περιοχή μας δεν φαίνεται κατι θετικό, από την άλλη φαίνεται στα ΒΑ μας να αρχίζουν να πέφτουν αρκετά χιόνια σιγά σιγά  . Ο Νοέμβρης είναι ένας μήνας που εγώ θέλω να έχουμε πολλές βροχές μέχρι τις 25/11 και συγχρόνως να έχει πολλά χιόνια στην Ρωσία ώστε οι συνθήκες να ευνοήσουν τελικά την δημιουργία ισχυρού αντικυκλώνα εκεί. Το παιχνίδι ξεκινάει περίπου στις 10/12 και  πρέπει νωρίτερα  να έχει στηθεί το καιρικό σκηνικό όπως το θέλουμε . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Πολύ πιθανό να πάει χαμένο ακόμα και το πρώτο δεκαημερο του Νοέμβρη. 

Ελπίζω πως όχι, γιατί εάν συνεχίσουμε με την ίδια λογική και μέσα στον Νοέμβρη καήκαμε....... είπαμε αυτός ο μήνας μας βάζει σε περισσότερο χριστουγεννιάτικη διάθεση κάθε χρόνο, κι εγώ φέτος να είμαι με το κοντομάνικο😪? Έλεοςς *disgusting* 🤣!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα σε ολα τα παιδια... εκτος τζεμ κ μια μικρης ελπιδας μετα το 10ημερο απο ευρωπαικο ολα τα αλλα μοντελα μας βαζουν τον αντικυκλωνα πανω μας για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα. βλεπω να φτανουμε 15 νοεμβρη για να αλλαζει η κυκλοφορια. βεβαια αυτο ισως ειναι καλο για την εκκινηση του χειμωνα. θα δουμε παντως δεν ειμαι καθολου αισιοδοξος για το τελος του μηνα κ πρωτο δεκαημερο νοεμβρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Νομίζω από την μια πλευρά για την περιοχή μας δεν φαίνεται κατι θετικό, από την άλλη φαίνεται στα ΒΑ μας να αρχίζουν να πέφτουν αρκετά χιόνια σιγά σιγά  . Ο Νοέμβρης είναι ένας μήνας που εγώ θέλω να έχουμε πολλές βροχές μέχρι τις 25/11 και συγχρόνως να έχει πολλά χιόνια στην Ρωσία ώστε οι συνθήκες να ευνοήσουν τελικά την δημιουργία ισχυρού αντικυκλώνα εκεί. Το παιχνίδι ξεκινάει περίπου στις 10/12 και  πρέπει νωρίτερα  να έχει στηθεί το καιρικό σκηνικό όπως το θέλουμε . 

το θετικο οπως λες ειναι να υπαρχει ψυχος κ χιονια β.ανατολικα μας. οπως δειχνουν τα πραγματα θα υπαρχει. απο κει κ περα καθε κατεβασια θα εχει κ μεγαλυτερη δυναμικη. ειμαι αισιοδπξος για τον χειμωνα κ απαισιοδοξος για το φθινοπωρο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

καλησπερα σε ολα τα παιδια... εκτος τζεμ κ μια μικρης ελπιδας μετα το 10ημερο απο ευρωπαικο ολα τα αλλα μοντελα μας βαζουν τον αντικυκλωνα πανω μας για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα. βλεπω να φτανουμε 15 νοεμβρη για να αλλαζει η κυκλοφορια. βεβαια αυτο ισως ειναι καλο για την εκκινηση του χειμωνα. θα δουμε παντως δεν ειμαι καθολου αισιοδοξος για το τελος του μηνα κ πρωτο δεκαημερο νοεμβρη.

Συμφωνω για την ημερομηνία, δυστυχώς... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ευρωπαίος μου φαίνεται καλύτερος στο 12αρι... συνεχίζει έτσι για μη χάνουμε την ελπίδα μας.....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ευρωπαιος αν ειχε συνεχεια θα προσπαθουσε να βγαλει χιονια αλλα θα κατερρεε σε πρωτη φαση ο αντικυκλωνας αλλα οχι τοσο πολυ και κατα τις 4, 5 νοεμβρη θα κατεβαζε χιονια ...ετσι το βλεπω εγω

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ο ευρωπαιος αν ειχε συνεχεια θα προσπαθουσε να βγαλει χιονια αλλα θα κατερρεε σε πρωτη φαση ο αντικυκλωνας αλλα οχι τοσο πολυ και κατα τις 7, 8 νοεμβρη θα κατεβαζε χιονια ...ετσι το βλεπω εγω

Το cfs παντως βγαζει τρελο χιονια ( για την εποχη τουλαχιστον) στο τελος του πρωτου δεκαημερου και μια μερα με ολικο παγετο στα βορεια ( νομιζω ειναι 7 η 8 νοεμβριου )...συμφωνα με το τρεξιμο παντα

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...