Jump to content
teo_73

ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΜΟΝΤΕΛΑ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, LarissaSnow είπε:

9The winter does have the chance to start off on the snowy side in December, but the prospects for snow are anticipated to diminish in January and February.


Ο χειμώνας έχει την ευκαιρία να ξεκινήσει από τη χιονισμένη πλευρά τον Δεκέμβριο, αλλά οι προοπτικές χιονιού αναμένεται να μειωθούν τον Ιανουάριο και τον Φεβρουάριο.

Πάντως από τους προηγούμενες χειμώνες με μεγάλη La Nina στα κεντροβόρεια(1973-74,1975-76 1988-89 1998-99 1999-00 2007-08 2010-11) σtους περισσότερους έγινε ακριβώς αυτό. Χιονι ή απόπειρα κάπου από τέλος Νοέμβρη μέχρι 20 Δεκέμβρη μέχρι το κύμα και μετά χειμώνας τέλος. Αυτό έγινε το 1973-74( 10 Δεκέμβρη σχολασε το γλέντι) το γνωστό του 1988-89( 20 Δεκέμβρη ο τελευταίος υετός, όχι χιόνι γενικά υετός της χρονιας) το 1999-00( 20-30 Δεκέμβρη χειμώνας και μετά μόνο Αιγαίο/αντικυκλώνας) 2007-08( μέσα Δεκέμβρη με την αυτοκτονία της Θεσσαλονίκης μετά η επόμενη κακοκαιρία ήταν το προσηνεμο το Φλεβάρη)2010-11( όλος ο χειμώνας στα μέσα Δεκέμβρη με το 16/12).  Το 1998-99 είναι το μόνο από αυτά που είχε και  χιόνια Νοέμβρη-Δεκέμβρη και ακόμα πιο δυνατη συνέχεια με τα χιόνια τέλος Γενάρη-Φλεβάρη. Δεν ξέρω αν κοιτάνε και τέτοια από το παρελθόν αυτοί που κάνουν τις προβλέψεις του accu αλλα μια τάση για χιόνια Δεκέμβρη στα κεντροβόρεια την έχει η Λα Νινα .Και έχει πολλά χρόνια να κάνει χιόνι Δεκέμβρη πάνω πάρα πολλά ειδικά Δ. Μακεδονία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, OLYMPUS MONS είπε:

2020-Europe-Winter-Seasonal.jpg?w=632

Που είναι τα μπλε?

Οεο..

Ενδιαφέρον.....

..βλέποντας αυτόν το χάρτη πρώτον απ' όλα μ' αρέσει που είναι καταπράσινος (κιτρινο + μπλε επίσης μας κάνει πράσινο!!🤣), παρ' ότι αναφέρεται σε χειμώνα... και κατά δεύτερον για μιλήσουμε πιο σοβαρά τώρα, με κάνει να αισιοδοξώ τουλάχιστον, για έναν αισθητά πιο υετοφόρο χειμώνα σε σχεση με αυτούς τα τελευταία χρόνια... πήγα να ψάξω τον αντίστοιχο χαρτή του accu για το 2012-13 μάλιστα, δε τον βρήκα με ένα πρώτο search.. λέτε να έχει ο φετινός χειμώνας καμία σχέση με εκείνον? Αν είχαμε ξηρότερους χειμώνες σε γενικές γραμμές τα τελευταία χρόνια, δε θα 'με χάλαγε κι ένας πιο ''wet'', μιας και βάση του παραπάνω χάρτη θα κυριαρχούν κατά κύριο λόγο χαμηλότερες πιέσεις στη Μεσόγειο και γενικότερα στον ευρωπαικό νότο σε σχεση με προηγούμενες χρονιές.... αλλά......

.... επειδή βέβαια το χιόνι παραμένει μέσα μας ως το Νο1 ζητούμενο κατά τη χειμερινή μας περίοδο, πιστεύω θα έχουμε και τις χιονο-ευκαιρίες μας όπως κάθε χρόνο, αρκεί μια φορά να γίνει σωστή δουλειά... έστω με μια ''φωτοβολίδα'' και στον όποιο χειμώνα.. γιατί μια μας τα χαλάει το ένα, την άλλη μας τα χαλάει το άλλο.. και ειδικότερα για εμάς εδώ, να σπάσει κι αυτή 13ετία επιτέλους...... ήμουν 10 κι έγινα 23... και ούτε να τα σκέφτομαι δε θέλω τα 33!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαρεθηκα τους " γιορτινους" χειμωνες που ξεκινανε λιγο μετα τα χριστουγεννα κ τελειωνουν γυρω στις 10 Γεναρη...απο το 2014-15 κ μετα ολοι σχεδον εχουν αυτο το μοτιβο ειδικα στην ανατολικη Ελλαδα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Εσείς τι καταλαβαίνετε ότι δίνει? Υγρό και θερμό? 

Αναφερει τους ψυχρους ΒΑ ανεμους bora στην Αδριατικη που φερνουν χιονια στην ανατολικη(προσηνεμη)Ιταλια κ συνδυαζονται ομως συχνα κ με πανελλαδικους εντονους  χιονιαδες (πχ 30-31.12.2014)

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, OLYMPUS MONS είπε:

2020-Europe-Winter-Seasonal.jpg?w=632

Που είναι τα μπλε?

Οεο..

Καλημέρα. 

Αν λάβουμε υπόψη μόνο ό,τι δείχνει ο χάρτης του ακιου (χωρίς τις αναλύσεις του άρθρου), τότε το infrequent storms και το drought continues της ΒΔ και βόρειας Ευρώπης δεν είναι τόσο άσχημα. Προφανώς υποδηλώνουν και ευκαιρίες αναρρίχησης εμποδισμων προς αυτές τις περιοχές, με τα γνωστά αποτελέσματα ανατολικά των εμποδισμων αυτών. Το μόνο που μας γειώνει (και είναι η πρώτη φορά για χάρτη ακιου χωρίς μπλε χρωματισμούς προς τα ΒΑ μας) είναι τα εκτεταμένα mild της Ρωσίας... 

Γενικά πάντως ειναι ένας αόριστος χάρτης με αρκετές ασάφειες, και μόνο το αναλυτικό άρθρο μπορεί να μας διαφωτίσει στο περίπου... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης το occasionally stormy της Μεσογείου και των γύρω περιοχών έρχεται σε κόντρα με τις μηνιαίες  εκτιμήσεις του CFS, το οποίο κάνει λόγο για αντικυκλωνικες συνθήκες με λίγο γενικά υετό πάνω από τη Μεσόγειο... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

α βγηκε το ακιου βλεπω.Εγω την μεταφραση του χαρτη αυτη την βλεπω θετικη και ας λειπει το μπλε στα β.ανατολικα .Αυτο που καταλαβαινω βαση χαρτη και μονο ειναι οτι στην μεσογειο περιμενουν μεγαλη κινητικοτητα στα β.δυτικα αντικυκλωνικες γενικα συνθηκες ενω το μαιλντ στη ρωσια δεν σημαινει και τιποτα μιας και οπως και να χει εκει παντα κρυο οποτε απλα θα εχει λιγοτερο κρυο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

α βγηκε το ακιου βλεπω.Εγω την μεταφραση του χαρτη αυτη την βλεπω θετικη και ας λειπει το μπλε στα β.ανατολικα .Αυτο που καταλαβαινω βαση χαρτη και μονο ειναι οτι στην μεσογειο περιμενουν μεγαλη κινητικοτητα στα β.δυτικα αντικυκλωνικες γενικα συνθηκες ενω το μαιλντ στη ρωσια δεν σημαινει και τιποτα μιας και οπως και να χει εκει παντα κρυο οποτε απλα θα εχει λιγοτερο κρυο.

Θα γίνει η δουλίτσα φέτος για όλους μας. Το πιστεύω. Δεν θα έχουμε πολλά επεισόδια. Γενικά ήπιος χειμώνας αλλά με 1 ή 2 βαρβάτα επεισόδια.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ γενικός & αόριστος σαν χάρτης (όπως όλες τις χρονίες) απο το ακιου. Προσωπικά δε μου λέει κάτι και, δεδοδένου τις αποτυχίες των τελευταιων ετων, δεν θα του δώσω σημασία...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

Πολύ γενικός & αόριστος σαν χάρτης (όπως όλες τις χρονίες) απο το ακιου. Προσωπικά δε μου λέει κάτι και, δεδοδένου τις αποτυχίες των τελευταιων ετων, δεν θα του δώσω σημασία...

 

Θα ειναι πολυ ξεκαθαρο αν βγει φετος το accu η τα αλλα μακροπροθεσμα ( cfsv2 BCC κτλ) που βγαζουν εντελως αντιστροφη κατασταση(αντικυκλωνα στη Μεσογειο κ χαμηλα δυτικη κ κεντρικη Ευρωπη)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

When you get the southern Europe track, it’s not necessarily fast-moving storms,” that typically develop, Roys said. The storms that develop under this pattern, he added, can “take their sweet old time to move from Spain to Italy to the Balkans to Turkey or to Ukraine,” and they can be more damaging. 

The predominately southern storm track across Europe this winter will also increase the number of Bora wind events in Croatia, 

1.Με λιγα λογια ο ποιητης μιλαει για χαμηλα που θα διασχιζουν τη μεσογειο απο δυσμας προς ανατολας φτανοντας ως Τουρκια ή ουκρανια αναλογα τη μορφη του αντικυκλωνα στην κεντροβορεια ευρωπη

 

IMG_20201022_203758.jpg

 

2.Οι άνεμοι Μπόρα ειναι βορειοι ανεμοι που επικρατουν στην αδριατικη,η δικια μας Τραμουντανα(και το Bora ελληνική λέξη ειναι)και μια συνηθισμενη διαταξη ειναι η παρακατω.

synopblackbora.gif

 

Με λιγα λογια αν προσπαθησουμε να μεταφρασουμε τον ποιητη ακριβως δεν αποκλειει,ισα ισα ενισχυει τις πιθανοτητες για καλο χειμωνα στην περιοχη μας.

Αυτα στα γρηγορα και συνοπτικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγκυκλοπαιδικα να σημειωσουμε οτι αυτοι οι ανεμοι θαβουν τα κεντρονοτια Απεννινα δημιουργωντας συνθηκες ισχυρου lake effect στην Αδριατικη.Το ανεπισημο παγκοσμιο ρεκορ χιονοπτωσης ειναι στην Καπρακοτα στις ανατολικα των απεννινων με 256 εκατοστα σε 24 ωρες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

When you get the southern Europe track, it’s not necessarily fast-moving storms,” that typically develop, Roys said. The storms that develop under this pattern, he added, can “take their sweet old time to move from Spain to Italy to the Balkans to Turkey or to Ukraine,” and they can be more damaging. 

The predominately southern storm track across Europe this winter will also increase the number of Bora wind events in Croatia, 

1.Με λιγα λογια ο ποιητης μιλαει για χαμηλα που θα διασχιζουν τη μεσογειο απο δυσμας προς ανατολας φτανοντας ως Τουρκια ή ουκρανια αναλογα τη μορφη του αντικυκλωνα στην κεντροβορεια ευρωπη

 

IMG_20201022_203758.jpg

 

2.Οι άνεμοι Μπόρα ειναι βορειοι ανεμοι που επικρατουν στην αδριατικη,η δικια μας Τραμουντανα(και το Bora ελληνική λέξη ειναι)και μια συνηθισμενη διαταξη ειναι η παρακατω.

synopblackbora.gif

 

Με λιγα λογια αν προσπαθησουμε να μεταφρασουμε τον ποιητη ακριβως δεν αποκλειει,ισα ισα ενισχυει τις πιθανοτητες για καλο χειμωνα στην περιοχη μας.

Αυτα στα γρηγορα και συνοπτικα.

Ορθοτατη ανάλυση Γιώργο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα τελευταια χρονια παντως οι χειμωνες εχουν σοβαρες κακοκαιριες με χιονια που μενουν στα μετεωρολογικα χρονικα...περσι ζηνοβια κ ηφαιστιωνας εδω,το 2019 Σοφια κ Τηλεμαχος, το 2018 το beast from the east στα Βρετανικα νησια, το 2017 Αριαδνη 1 κ 2...μονο το 2016 ηταν λιγο ξενερουα...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ γενικός και αόριστος ο χάρτης εννοείται όπως κάθε χρόνο από το ακιού...ένας χάρτης για όλο το τρίμηνο του χειμώνα...

φυσικά στα λόγια παρακάτω μπορεί να γράφουν ότι θέλουν όπως και τις προηγούμενες χρονιές αλλά ο χάρτης μένει.....και αυτός επιβεβαιώνεται ή όχι.... και για να επιβεβαιωθεί αφού σχεδόν απίθανο είναι να βγουν και οι 90 μέρες με αυτόν  τον τύπο καιρού στην διάταξη της ευρώπης..θα πρέπει ένα μεγάλο μέρος του χειμώνα ο μισός και παραπάνω να βγει κατά ως επί το πλείστον με συνθήκες αντικυκλώνα στην βορειοδυτική και βόρεια Ευρώπη ..και ροή χαμηλών στην Μεσόγειο..από Ισπανία-Ιταλία Βαλκάνια-Τουρκία-Μέση Ανατολή (όπως το δίνει ο χάρτης).... θα πρέπει η κυκλοφορία που θα χαρακτηρίσει τον χειμώνα να είναι η παραπάνω και τίποτα λιγότερο...δηλαδή αν κάνει μισό μήνα αυτην την κυκλοφορία  φυσικά σε καμία περίπτωση όσο δυνατή και να ναι δεν θα έχουν πέσει μέσα.....το καλύτερο θα ήταν  να δωσουν 3 χάρτες για τον κάθε μήνα του χειμώνα ξεχωριστά.....

Προσωπικά ο χάρτης και η διάταξη που φανερώνει μου αρέσει πάρα πολύ και ελπίζω κι εύχομαι να βγει γιατί πολύ απλά αν βγει θα έχουμε έναν πολύ αξιόλογο-υετοφόρο χειμώνα με άπειρα χαμηλά από τα δυτικά βορειοδυτικά........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

When you get the southern Europe track, it’s not necessarily fast-moving storms,” that typically develop, Roys said. The storms that develop under this pattern, he added, can “take their sweet old time to move from Spain to Italy to the Balkans to Turkey or to Ukraine,” and they can be more damaging. 

The predominately southern storm track across Europe this winter will also increase the number of Bora wind events in Croatia, 

1.Με λιγα λογια ο ποιητης μιλαει για χαμηλα που θα διασχιζουν τη μεσογειο απο δυσμας προς ανατολας φτανοντας ως Τουρκια ή ουκρανια αναλογα τη μορφη του αντικυκλωνα στην κεντροβορεια ευρωπη

 

IMG_20201022_203758.jpg

2.Οι άνεμοι Μπόρα ειναι βορειοι ανεμοι που επικρατουν στην αδριατικη,η δικια μας Τραμουντανα(και το Bora ελληνική λέξη ειναι)και μια συνηθισμενη διαταξη ειναι η παρακατω.

synopblackbora.gif

Με λιγα λογια αν προσπαθησουμε να μεταφρασουμε τον ποιητη ακριβως δεν αποκλειει,ισα ισα ενισχυει τις πιθανοτητες για καλο χειμωνα στην περιοχη μας.

Αυτα στα γρηγορα και συνοπτικα.

Αυτοί οι άνεμοι Μπόρα την Βόρεια Ελλάδα δεν νομίζω να δημιουργούν κατάλληλες συνθήκες για χιόνι????? Πιό πολύ για προσήνεμα πάλι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

Αυτοί οι άνεμοι Μπόρα την Βόρεια Ελλάδα δεν νομίζω να δημιουργούν κατάλληλες συνθήκες για χιόνι????? Πιό πολύ για προσήνεμα πάλι 

Αν το χαμηλό περνάει από το Ιόνιο στο Αιγαίο, μια χαρά δημιουργούνται οι συνθήκες για χιόνι στα κεντροβορεια, αρκεί βέβαια να υπάρχουν και οι κατάλληλες θερμοκρασίες στα 850 hPa

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

Αυτοί οι άνεμοι Μπόρα την Βόρεια Ελλάδα δεν νομίζω να δημιουργούν κατάλληλες συνθήκες για χιόνι????? Πιό πολύ για προσήνεμα πάλι 

Αυτοι οι ανεμοι δεν εχουν σχεση με την Ελλαδα Εβαλα πανω μια διαταξη με την οποια δημιουργουνται,ε αυτη η διαταξη μια χαρα χιονια δινει στη βορεια Ελλαδα.Εν ολιγοις αυτοι οι ανεμοι ειναι συνεπεια διαταξης που μπορει να δωσει χιονια στην Ελλαδα,με χαμηλο που περναει απο Ιονιο στο Αιγαιο.Μπορςι φυσικα να μη δωσει χιονια στην Ελλαδα και απλα βροχες.Αυτο θα εξαρτηθει απο το κρυο που θα βρισκεται βορεια,βορειοανατοκικα μας.Ξαναλεω τελος οτι ολα αυτα ειναι μια προσπαθεια μεταφρασης του μπογιατζη,του accu.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

Αυτοί οι άνεμοι Μπόρα την Βόρεια Ελλάδα δεν νομίζω να δημιουργούν κατάλληλες συνθήκες για χιόνι????? Πιό πολύ για προσήνεμα πάλι 

ισα ισα φιλε θαναση.αυτοι οι ανεμοι ειναι που δινουν τα μεγαλα χιονια στη β.ελλαδα και οχι μονο.Καθε χρονο τρωμε τα λυσιακα μας να σκανε οι αυλωνες αδριατικη ...Οσον αφορα αυτο το στα προσηνεμα παλι που το ειδες το παλι?😀...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι αυλωνες που σκανε Αδριατικη φερνουν πανελλαδικες κακοκαιριες...οσοι σκανε πανω στην Ελλαδα φερνουν προσηνεμες...το θεμα ειναι οτι αυτο που λεει το accu για παρελαση χαμηλων σε ολη τη Μεσογειο δεν γινεται...πχ δεν γινεται χαμηλο που φερνει κακοκαιρια στην Ισπανια να φερει κ στην Ελλαδα αντιστοιχη κακοκαιρια ...κ δεν διευκρινιζουν αν τα χαμηλα θα ειναι προιοντα του Ατλαντικου(αρα βροχοχαμηλα με νοτιαδες κτλ) η προιον καταβασης αυλωνων (αρα χιονοχαμηλα) οπως πχ τα 2 περσινα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα στο μυαλό αυτοί οι άνεμοι μου φέρνουν μια κακοκαιρία τύπου Αριάδνη. Γενικά εντελώς εμπειρικά πιστεύω ο φετινός χειμώνας θα είναι στα κλιματικά και θα δώσει ένα το πολύ 2 μεγάλα χιόνια στην Ελλαδα. Αυτή την διαίσθησή έχω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, nikolas 2365 είπε:

Εμένα στο μυαλό αυτοί οι άνεμοι μου φέρνουν μια κακοκαιρία τύπου Αριάδνη. Γενικά εντελώς εμπειρικά πιστεύω ο φετινός χειμώνας θα είναι στα κλιματικά και θα δώσει ένα το πολύ 2 μεγάλα χιόνια στην Ελλαδα. Αυτή την διαίσθησή έχω. 

Εγώ όσο τρελαμένος και να είμαι με τους δυτικούς χιονιάδες, για κάποιο λόγο μου έχει καρφωθεί η ιδέα στο μυαλό ότι θα σπάσει η κατάρα των προσήνεμων εκκωφαντικά φέτος. Δεν το λέω ούτε για πλάκα, ούτε για  κατάρα, απλά ποτέ ξανά δεν μου έχει κολλήσει στο μυαλό, κάτι τόσο πολύ ήδη από τις αρχές του καλοκαιριού!

 

Σε κάθε περίπτωση η πρόγνωση του accu είναι πολύ ευνοϊκότερη του Cfs που τάζει παρόμοια πράγματα με πέρσι, με τα βουνά της ηπειρωτικής χώρας να παρακαλάνε για 5 πόντους χιόνι, εν μέσω ατελείωτων ημερών ηλιοφάνειας😭

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, geornik είπε:

Οι αυλωνες που σκανε Αδριατικη φερνουν πανελλαδικες κακοκαιριες...οσοι σκανε πανω στην Ελλαδα φερνουν προσηνεμες...το θεμα ειναι οτι αυτο που λεει το accu για παρελαση χαμηλων σε ολη τη Μεσογειο δεν γινεται...πχ δεν γινεται χαμηλο που φερνει κακοκαιρια στην Ισπανια να φερει κ στην Ελλαδα αντιστοιχη κακοκαιρια ...κ δεν διευκρινιζουν αν τα χαμηλα θα ειναι προιοντα του Ατλαντικου(αρα βροχοχαμηλα με νοτιαδες κτλ) η προιον καταβασης αυλωνων (αρα χιονοχαμηλα) οπως πχ τα 2 περσινα

Όντως αυτό ισχύει. Βέβαια για να είναι χαμηλά ατλαντικού είναι πολύ δύσκολο να μείνει η Γαλλία πχ κάτω από τα κλιματικά στον υετό. Το να έρθουν χαμηλά από τον ατλαντικό στο ύψος της Ισπανίας είναι πολύ δύσκολο. Πιο πιθανό να έρχονται αυλώνες και να δημιουργούν χαμηλά σε διαφορετικές θέσεις κάθε φορά. Φυσικά αυτό αν βγει η πρόβλεψή τους, και εννοείται, πως είναι γενική εικόνα, ότι χειμώνας και να υπάρξει με ένα γενικό Pattern πάντα μπορεί να υπάρξει ένα διάστημα με τελείως διαφορετική κυκλοφορία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...