Jump to content
teo_73

ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΜΟΝΤΕΛΑ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αλλά εμένα με ανησυχεί που και το cfs έχει κακή υετικά εικόνα. Με υψηλές θερμοκρασίες στα δυτικά, και λίγο κάτω από τα κανονικά πάνω στην Αθήνα που μάλλον σημαίνει μελτέμι.

Με την ανομβρια που μας βαραει εδω,τα μελτεμια θα ειναι οτι χειροτερο αν εχουν εμμονη.Τεραστιος ο κινδυνος πυρκαγιων.Τα Γιαννενα με τον εναν ή τον αλλον τροπο θα τις δουν τις καταιγιδες τους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Με την ανομβρια που μας βαραει εδω,τα μελτεμια θα ειναι οτι χειροτερο αν εχουν εμμονη.Τεραστιος ο κινδυνος πυρκαγιων.Τα Γιαννενα με τον εναν ή τον αλλον τροπο θα τις δουν τις καταιγιδες τους

Ναι για τα Γιάννενα δεν ανησυχώ, θέλει πολύ ασθενείς λίμνες, και θα βγούν καταιγίδες εύκολα. Βέβαια αντίθετα με τον χειμώνα που θέλω να είμαι στα Γιάννενα και να χιονίζει εκεί, το καλοκαίρι, με ενδιαφέρει η Λάρισα, μιας και δυνητικά οι καταιγίδες εδώ στην πεδιάδα έχουν μεγαλύτερη δυναμική. 

Τώρα για την μακροπρόθεσμη, cfs Και accu τάζουν γενικευμένο αντικυκλώνα και υποτροπικό στην ιβηρική, με τις άκρες του να φτάνουν εδώ, και μελτέμι στο Αιγαίο. Και όταν ανεβαίνει πιο ψηλά ο αντικυκλώνας [εκεί που λέει θερμό κύμα μέχρι τα νότια του UK] σε εμάς μπορεί να έχουμε σχηματισμό ασθενούς λίμνης από το ίδιο το μελτέμι που και το αντίστοιχο βορειοαναοτλικό ρεύμα ψηλότερα, που επειδή δεν θα πιέζει τόσο ο αντικυκλώνας, θα μπορεί να δίνει αστάθειες νυχτερινές. Φυσικά λίμνες από βορειοδυτικά δεν αποκλείονται, αλλά θα είναι ελάχιστες με βάση την μακροπροπρόθεσμη.

Και όντως ο αέρας και ξηρά να μην είναι τα χορτάρια, βοηθάει ο ίδιος στο να ξηραθούν, εφόσον έχει περάσει από έδαφος πιο πριν και δεν είναι άμεσα από την θάλασσα [η Εύβοια προφανώς δεν έχει τόσο ξηρό μελτέμι, όπως η Αττική]

Μακάρι να μην θυμηθούμε σκηνές τύπου Ματιού...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ πολύ επικίνδυνο από θέμα πυρκαγιών διαφαίνεται το καλοκαίρι στην Αττική. Τρομερη ανομβρία σε συνδυασμό με απίστευτη καυστική ύλη και διαφαινόμενο θερμό καλοκαίρι. Είδωμεν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι για τα Γιάννενα δεν ανησυχώ, θέλει πολύ ασθενείς λίμνες, και θα βγούν καταιγίδες εύκολα. Βέβαια αντίθετα με τον χειμώνα που θέλω να είμαι στα Γιάννενα και να χιονίζει εκεί, το καλοκαίρι, με ενδιαφέρει η Λάρισα, μιας και δυνητικά οι καταιγίδες εδώ στην πεδιάδα έχουν μεγαλύτερη δυναμική. 

Τώρα για την μακροπρόθεσμη, cfs Και accu τάζουν γενικευμένο αντικυκλώνα και υποτροπικό στην ιβηρική, με τις άκρες του να φτάνουν εδώ, και μελτέμι στο Αιγαίο. Και όταν ανεβαίνει πιο ψηλά ο αντικυκλώνας [εκεί που λέει θερμό κύμα μέχρι τα νότια του UK] σε εμάς μπορεί να έχουμε σχηματισμό ασθενούς λίμνης από το ίδιο το μελτέμι που και το αντίστοιχο βορειοαναοτλικό ρεύμα ψηλότερα, που επειδή δεν θα πιέζει τόσο ο αντικυκλώνας, θα μπορεί να δίνει αστάθειες νυχτερινές. Φυσικά λίμνες από βορειοδυτικά δεν αποκλείονται, αλλά θα είναι ελάχιστες με βάση την μακροπροπρόθεσμη.

Και όντως ο αέρας και ξηρά να μην είναι τα χορτάρια, βοηθάει ο ίδιος στο να ξηραθούν, εφόσον έχει περάσει από έδαφος πιο πριν και δεν είναι άμεσα από την θάλασσα [η Εύβοια προφανώς δεν έχει τόσο ξηρό μελτέμι, όπως η Αττική]

Μακάρι να μην θυμηθούμε σκηνές τύπου Ματιού...

Πέρσυ το καλοκαίρι ήταν  βροχερό και με πολλές λίμνες για την εποχή. 3 πανελλαδικές κακοκαιρίες είχε και καύσωνα μόνο το Μάιο θυμάμαι και κάτι ξέμπαρκες 2-3 μέρες αρχές ιουλίου και αρχές Αυγουστου που διακόπηκαν από τις λίμνες και τις καταιγίδες.  Πολύ δύσκολο στατιστικά να κάνει 2ο σερί τέτοιο καλοκαίρι. Αν πάντως βγει εκείνο το τοίχος από τα Δυτικά δεν είναι να μείνεις Γιαννενα καλοκαίρι, τα 35-36 θα πάνε σύννεφο για μέρες σερί την ιδια ωρα που θα βλέπεις 27ρια με 8 μποφώρ στα προσήνεμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άνομβρο Ιούνη(και μάλλον Ιούλη) δίνει στις τελευταίες ανανεώσεις του το cfsv2  και ζεστό στα ηπειρωτικά(δυτικά κεντρικά και βόρεια)....διάταξη με ξερά μελτέμια μάλλον αφού το Αιγαίο είναι πιο δροσερό...

euPrecMonInd1.gif

euT2mMonInd1.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Άνομβρο Ιούνη(και μάλλον Ιούλη) δίνει στις τελευταίες ανανεώσεις του το cfsv2  και ζεστό στα ηπειρωτικά(δυτικά κεντρικά και βόρεια)....διάταξη με ξερά μελτέμια μάλλον αφού το Αιγαίο είναι πιο δροσερό...

euPrecMonInd1.gif

euT2mMonInd1.gif

σπάνια δίνει το Cfs τόσο κακή εικόνα.. Ήδη έχω κουραστεί που δεν υπάρχουν αστάθειες.. Θα τρελαθώ να βγει έτσι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Κρύωσε ο Ιούνης αρκετά στην περιοχή μας στο cfsv2 ....

euT2mMonInd1.gif

Kαι μάλιστα Σωτο, έφυγαν οι αρνητικές αποκλίσεις στον υετό σε μέρος της χώρας, ίσως αυτή η λίμνη που θα έρθει, να αποτελέσει μια τεράστια ξαφνική αλλαγή για τον Ιούνιο αφού και μετά αυτό το θηρίο, δείχνει καλή η προοπτική [φυσικά όλα αλλάζουν]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Kαι μάλιστα Σωτο, έφυγαν οι αρνητικές αποκλίσεις στον υετό σε μέρος της χώρας, ίσως αυτή η λίμνη που θα έρθει, να αποτελέσει μια τεράστια ξαφνική αλλαγή για τον Ιούνιο αφού και μετά αυτό το θηρίο, δείχνει καλή η προοπτική [φυσικά όλα αλλάζουν]

Μακάρι ρε Μιχαήλ να αλλάξει κάτι γιατί η κατάσταση με την ανομβρία έχει φτάσει σε οριακό σημείο......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάπου στο φεισ είδα χάρτη πρόγνωσης από το μακροπρόθεσμο του ευρωπαικού για τον Ιούνιο και βγάζει τα Βαλκάνια και την χώρα μας με χαμηλές για την εποχή θερμοκρασίες τον Ιούνη....δηλαδή υπόσχεται έναν αρκετά δροσερό Ιούνη.....αν τον βρω τον χάρτη θα τον ανεβάσω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υετός καλοκαιριού, τα πρασινάκια μπαίνουν δυναμικά στο παιχνίδι, και άσε το accuweather με τους καύσωνές του στον κόσμο του, γιατί έτσι!!!

 

euPrecMonInd1 (22).gif

euPrecMonInd2 (2).gif

euPrecMonInd3 (1).gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να κάτσει ο Ιούλιος έτσι.... που αν δεν κάνω λάθος κάπου το είδα στο φεισ.. αν θυμάμαι καλά.. ότι  την προηγούμενη εβδομάδα παρόμοιο καιρό έδινε και ο Ευρωπαίος για το πρώτο δεκαήμερο του Ιούλη τουλάχιστον.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 15/6/2021 at 11:14 ΜΜ, [weathermaniac] είπε:

Τελευταίες ανανεώσεις cfs, αστάθειατες!

 

23-09-59-euPrecMonInd1.gif

23-10-03-euPrecMonInd2.gif

Ποτε κανει ανανεωση το  cfs?

Θελω να δω αν τελικα αλλαξει εντελως την μακροπροθεση προβλεψη του,  με αυτα που βιωνουμε το τελευταιο διαστημα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Ποτε κανει ανανεωση το  cfs?

Θελω να δω αν τελικα αλλαξει εντελως την μακροπροθεση προβλεψη του,  με αυτα που βιωνουμε το τελευταιο διαστημα

Ανά 2-3 μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και όμως πιο υετοφορο πάντως τον δείχνει τον Ιούλιο, χαχαχα 

02-46-44-euPrecMonInd1.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΚΑΙ ΓΩ ΑΠΟ ΓΙΑΝΝΕΝΑ. ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΆ ΑΠΑΣΧΌΛΗΣΗΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ. ΠΕΙΤΕ ΜΕ ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΚΙΑ 

ΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ 2 είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΚΑΙ ΓΩ ΑΠΟ ΓΙΑΝΝΕΝΑ. ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΆ ΑΠΑΣΧΌΛΗΣΗΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ. ΠΕΙΤΕ ΜΕ ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΚΙΑ 

ΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

 

Καλώς ήρθες φίλε, χαίρομαι πολύ να βλέπω συντοπίτες! Εγώ ναι μεν είναι Θεσσαλός, αλλά η καρδιά μου τον χειμώνα ανοίξει επίσημα στα Γιάννενα!!  Μιας και φεύγω φέτος οριστικά από την πόλη, ετοιμάσου για φοβερό χειμώνα. Χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλώς ήρθες φίλε, χαίρομαι πολύ να βλέπω συντοπίτες! Εγώ ναι μεν είναι Θεσσαλός, αλλά η καρδιά μου τον χειμώνα ανοίξει επίσημα στα Γιάννενα!!  Μιας και φεύγω φέτος οριστικά από την πόλη, ετοιμάσου για φοβερό χειμώνα. Χαχα

Λες να έχουμε δύσκολο χειμώνα φέτος στα Γιάννενα? Ο παππούς μου έλεγε μεγάλες ζεστές φέρνουν μεγάλα κρύα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ 2 είπε:

Λες να έχουμε δύσκολο χειμώνα φέτος στα Γιάννενα? Ο παππούς μου έλεγε μεγάλες ζεστές φέρνουν μεγάλα κρύα 

Na σου πω την αλήθεια δεν ξέρω φίλε Γιώργο.  Αλλά τα Γιάννενα έχουμε καιρό να τα δούμε κατάσπρα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/7/2021 at 2:48 ΠΜ, [weathermaniac] είπε:

Και όμως πιο υετοφορο πάντως τον δείχνει τον Ιούλιο, χαχαχα 

02-46-44-euPrecMonInd1.gif

Τραγικά εκτός ακόμα και για λίγες μερες μετά το cfsv2 για τον Ιούλιο.....δεν μπόρεσε με τίποτα να πιάσει τον καυσωνικό αυτό φετινό Ιούλιο στην περιοχή μας και φυσικά εξαιρετικά άνομβρο(όταν μας έπνιγε στις βροχές στην πρόβλεψή του..!!!).....ενώ τραγικά εκτός επεσε και στις πλημμύρες σε Βέλγιο-Γερμανία-Ολλανδία κτλ ..περιοχές στις οποίες έδινε πολύ χαμηλότερο από το κανονικό υετό...και μάλιστα στις αρχές του μήνα...!!!!Καμία εμπιστοσύνη πλέον....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Τραγικά εκτός ακόμα και για λίγες μερες μετά το cfsv2 για τον Ιούλιο.....δεν μπόρεσε με τίποτα να πιάσει τον καυσωνικό αυτό φετινό Ιούλιο στην περιοχή μας και φυσικά εξαιρετικά άνομβρο(όταν μας έπνιγε στις βροχές στην πρόβλεψή του..!!!).....ενώ τραγικά εκτός επεσε και στις πλημμύρες σε Βέλγιο-Γερμανία-Ολλανδία κτλ ..περιοχές στις οποίες έδινε πολύ χαμηλότερο από το κανονικό υετό...και μάλιστα στις αρχές του μήνα...!!!!Καμία εμπιστοσύνη πλέον....

Δυστυχώς το ακουγουεδερ νίκησε.. βγήκε αυτό που δεν βόλευε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...